Zatišje je tu, hoće li kakva bura – ne zna se. Dno do kojeg smo pali upućuje na to da bi neobična tišina koja obilježava ove dane mogla donijeti nešto novo. Mogla bi, međutim i da pokaže samo to da smo u pravilu ćuti i trpi napredovali za još koji stepen. Inercija je sila.
Posjete naših zvaničnika kakvom važnom mjestu obično se najavljuju deset dana unaprijed. Na sastanak sa evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom, predsjednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić otišao je u tišini. Razgovarali su, zvanično je saopšteno, o vladavini prava, rasvjetljavanju afere Snimak, planovima za pregovaračka poglavlja 23 i 24, kao i o pristupanju država regiona EU.
U Crnoj Gori se gomilaju izazovi na političkoj pozornici i vrijeme je da se počnu rješavati, kazao je Štefan File. Prema poruci iz Evropske komisije izazovi pred Crnom Gorom su: povjerenje građana u državne institucije, zaostajanje u reformama, jačanje vladavine prava i adekvatan pravosudni i politički nastavak afere Snimak. Evropski komesar za proširenje, kazao je, kako prenose mediji, da je Komisija primijetila da je mnogo puta zamolila crnogorske vlasti da sprovedu potpunu istragu u vezi te afere, i da se oko toga ništa nije preduzelo što ,,ruši povjerenje u državne institucije".
Prethodno su crnogorskoj vlasti stigla upozorenja sa evropskih adresa da planovi za proces pridruživanja koje je napravila Vlada nijesu pretjerano kvalitetni. Rokovi određeni, na primjer za konkretne poteze u borbi protiv korupcije i promjenu Ustava su predugački, mjere i ciljevi su uopšteni. Eto, sad se i tamo i službeno zna.
Predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić o razgovoru sa Fileom još nije rekao ništa.
Zato je o Krivokapiću govorio lider Demokratskog fronta Miodrag Lekić. Kazao je da Socijaldemokratska partija pokazuje političku zrelost i autonomnost. ,,To je ozbiljna partija koja je očigledno izjavama svojih funkcionera pokazala da je zabrinuta nedovoljnim funkcionisanjem pravne države". Lekić, koji se krajem prošle sedmice još jednom sastao sa Krivokapićem, ocijenio je da je u lideru SDP-a našao partnera koji ,,komunicira sa pozicije političke autonomnosti i političke kulture".
U hvaljenje SDP-a upuštaju se i ostali opozicioni lideri, izjave koje stižu iz SDP-a svjedoče tek o njihovom mjerkanju situacije. ,,Imamo parlament, on živi, vode se razgovori o onome što su bili zahtjevi Demokratskog fronta. Politički život treba da nastavimo tako što ćemo obezbijediti nastavak evropskih integracija i povećati kulturu dijaloga na političkoj sceni", kazao je potpredsjednik SDP-a Raško Konjević.
Kolika je trenutna količina SDP-ove autonomije i šta za njih znači kultura dijaloga pokazuje nam svaki dan. Veća nego ranije, i dalje nedovoljna za napuštanje Demokratske partije socijalista. Iako SDP-u očigledno prija, u status birane udavače, ne treba zaboraviti, ugrađen je nezgodan prirodni faktor: ne može da traje vječno.
Rasprava u parlamentu o aferi Snimak održaće se, kako je najavljeno, iduće sedmice. Iz Demokratskog fronta je najavljeno da će poslanici tog saveza prisustvovati sjednici Skupštine kada na dnevnom redu budu zahtjevi sa protesta.
Funkcioneri DF-a Andrija Mandić i Nebojša Medojević pojasnili su šefu Odjeljenja za Crnu Goru u Direktoratu za proširenje Dirku Langeu i sa ambasadoru Evropske unije Mitji Drobniču zašto ih nema u parlamentu. Kazali su da je riječ o jedinom mogućem odgovoru na brutalnu izbornu krađu, koja je najavljena aferom Snimak, a dokazana uvidom u birački materijal. ,,Ustanovljavanje krivično-pravne i političke odgovornosti aktera afere Snimak zbog učešća u izbornoj krađi, i eliminisanje uočenih mehanizama za onemogućavanje slobodnog izražavanja izborne volje, predstavljaju minimum ispod kojih DF ne može ići".
Nebojša Medojević je za Dan rekao da Front ostaje pri ranije definisanim ciljevima i neće prihvatiti krađu na izborima za predsjednika Crne Gorei 7. aprila. ,,Tražimo da tužilaštvo procesuira aktere afere Snimak, da se riješi pitanje biračkih spiskova i da se omogući svim građanima da glasaju, bez bilo kakvog izuzetka. Dokazali smo krađu na izborima, to niko ozbiljan ne dovodi u pitanje. Afera Snimak raskrinkala je i sve metode zloupotreba DPS-a, i sada to ne možemo tek tako prihvatiti. Ako izađemo na iduće izbore, treba li da nas ponovo brutalno pokradu", kazao je Medojević.
Demokratska partija socijalista se bavi redovnim aktivnostima. U svakoj izjavi i posljednjeg njenog partijskog šrafa izdaleka se vidi nastojanje da se Snimak relativizuje, razvodni i, na kraju, zaboravi. To je maksimalan cilj. Minimalan je da se priča o političkoj korupciji, krađi glasova i ostalim DPS specijalitetima na što duži rok odloži. U njihovoj odlučnosti da zadrže povlastice, a neki ne odu u zatvor, važan je svaki mjesec i svaki dan. U tom smislu, predsjedništvo DPS-a prije neki dan je odlučilo da će inicirati ,,izmjene određenih rješenja u izbornim procesima, na osnovu preporuka OEBS-ove misije". Mala je vjerovatnoća da su pod tim mislili da više neće zapošljavati ,,prije svih" svoje članove, da otpremnine i socijalnu pomoć neće dijeliti u zamjenu za glasove, da neće brljati, a zatim uz pomoć brljotina u biračkom spisku nekome više puta poklanjati, a nekom oduzimati pravo glasa.
Funkcioner DF-a Jovan Vučurović ocijenio je da najava sa predsjedništva DPS-a zvuči krajnje licemjerno i uvrjedljivo. ,,Stranka koja se u izbornim procesima koristi svim i svačim, prijetnjama, ucjenama, zloupotrebama državnih resursa, a sve uz logističku podršku organizovanog kriminala i tajne policije, inicira izmjene rješenja u izbornim procesima".
Prve glave DPS-a saglasile su se i da će ,,predviđenom dinamikom" biti ostvarivani sporazumi sa koalicionim partnerima. Dako se više formira ta Uprava za sport.
Razmatrali su i rezultate izbora za šefa države i izrazili zadovoljstvo rezultatima svog kandidata. ,,Rezultat kandidata Filipa Vujanovića potvrđuje povjerenje građana u politiku DPS-a". Taman tako.
Dan uoči Dana nezavisnosti očekuje nas i inauguracija Filipa Vujanovića. Još se ne zna ko će toj priredbi prisustvovati. Iz SDP-a su najavili da će koalicione slavljenike držati u neizvjesnosti do posljednjeg časa. Zanimljive su nekad riječi. Rječnici stranih riječi kažu da inauguracija znači: svečano uvođenje u zvanje. U Vujanovićevom slučaju stvar je mnogo bliža domaćoj riječi koja proviruje iz strane. U zvanje predsjednika Crne Gore Filip Vujanović će 20. aprila biti – uguran.
Miloš BAKIĆ












