Resorno ministarstvo kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2020. godinu odobrilo je 1.142.114,50 eura za 87 projekata, za druge opštine u Crnoj Gori. Za Berane, odnosno Polimski muzej nije opredijeljen ni euro
Uprava Polimskog muzeja u Beranama optužila je Ministarstvo kulture da u izbornoj godini diskriminiše ovu kulturnu ustanovu u jedinoj opozicionoj opštini na sjeveru Crne Gore. Konkretno – da je bez kriterijuma i selektivno raspodjelilo novac forsirajući opštine i ustanove koje su pod kontrolom centralnih vlasti.
Resorno ministastvo kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2020, je odobrilo 1.142.114,50 eura za 87 projekata, za druge opštine u Crnoj Gori, dok za Berane, odnosno Polimski muzej nije opredijeljen ni jedan euro.
Direktorica te ustanove Violeta Folić objašnjava da je muzej aplicirao sa većim brojem prijava iz raznih oblasti kulture, a prije svega za arheološka i konzervatorska istraživanja, ali nije dobio ni jedan projekat.
“Prijava je odbijena jer smo, navodno, umjesto dvije štampane verzije aplikacije proslijedili samo jednu po projektu, iako je uz štampanu verziju dostavljen i CD sa istim podacima. Na svakom dosadašnjem konkursu bilo je potrebno slati samo po jednu štampanu verziju, sada su prvi put tražene po dvije štampane verzije” – kaže Folić.
Ona napominje da se radi o tehničkoj, a ne suštinski bitnoj stvari.
“Polimski muzej je jedini imao izjave više predsjednika opština o sufinansiranju projekata koji su bili u planu za realizaciju. Odbijanje naših prijava predstavlja direktnu štetu za više opština na sjeveru i ugroženi su višegodišnji projekti” – napominje direktorica Polimskog muzeja.
Violeta Folić tvrdi da je taj muzej jedina ustanova na sjeveru Crne Gore koja ima licence za arheološka i konzervatorska istraživanja, kao i za sprovođenje konzervatorskih mjera na pokretnim i nepokretnim spomenicima kulture i licence za izradu studija zaštite kulturnih dobara.
“Samo nekoliko dana prije objavljivanja rezultata konkursa bili smo na sastanku u Ministarstvu kulture, gdje smo pohvaljeni za odgovornost u realizovanju projekata i predaju dokumentacije za te projekte. Niko nije skrenuo pažnju na navodne tehničke nedostatke” – kaže Folić.
Prema njenim riječima veoma je simptomatično i problematično to što je kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2020. godinu, Ministarstvo kulture Centru za konzervaciju i arheologiju Crne Gore dodijelilo 40.000 eura za izradu konzervatorskog projekta i sprovođenje konzervatorskih mjera na glavnom spomeniku u Spomen parku ,,Spomenik slobode“ na Jasikovcu u Beranama.
“Sredstva za iste namjene su dodijeljena Polimskom muzeju 2014. godine u iznosu od 18.000 eura, dok nam je uplaćeno svega 9.000 eura. Ipak je urađeno sve što je predviđeno ugovorom. Na izvještaj koji smo dostavili Ministarstvu kulture Crne Gore nije bilo primjedbi, pa se pitamo zašto se isti posao radi ponovo, samo za višestruko veći iznos novca, i ako je trebalo nešto doraditi, smatramo da je to trebao raditi Polimski muzej, kako bi se izbjeglo plaćanje dnevnica i smještaja stručnoj ekipi sa Cetinja” – smatra Folićeva.
Ona podsjeća da je prilikom posjete Opštini Berane, u julu 2019, ministar Aleksandar Bogdanović obećao da će za izradu projekta i uređenje memorijalnog kompleksa, sa uređenjem ukupne parkovske površine, na Jasikovcu, Ministarstvo kulture izdvojiti sredstva u iznosu od po 100.000 eura za 2020. i 2021. Opština Berane trebala je da učestvuje sa po 50.000 eura.
“Od svega neće biti ništa. Kakav je odnos Ministarstva kulture prema opozicionoj opštini Berane, pokazuje činjenica da Polimski muzej koji realizuje projekte u opštinama na sjeveru Crne Gore, u periodu od 2014 – 2020 realizovao projekte, primjera radi, u Bijelom Polju u iznosu od oko 150.000 eura, u opštinama Petnjica i Rožaje taj iznos je bio oko 50.000 eura, dok je u navedenom periodu opštini Berane dodijeljeno svega oko 15.000 eura” – tvrdi Folićeva. Ona kaže da je nakon ovakvih odluka ministarstva prema Polimskom muzeju jasno da izborna godina čini svoje.
Iz Ministarstva su uzvratili da Folićevu demantuju činjenice koje govore da je Vlada, na prijedlog Ministarstva kulture, za projekte čiji je realizator JU Polimski muzej, u periodu od 2012, do 2019, kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara, izdvojila 408.900,00 eura.
„To nije ni mala ni zanemarljiva suma imajući u vidu da je riječ o opštinskoj ustanovi, a uzimajući u obzir i politiku Ministarstva kulture o ravnomjernom ulaganju u kulturnu baštinu na teritoriji Crne Gore. Koristeći se proizvoljnim konstatacijama i neutemeljenim navodima, direktorica Polimskog muzeja Violeta Folić zaboravlja na dugogodišnji kontinuitet finansijske podrške Vlade Crne Gore, odnosno Ministarstva kulture, Javnoj ustanovi Polimski muzej, iako je, naglašavamo, riječ o opštinskoj ustanovi, osnovanoj od strane Opštine Berane“ – kažu u resornom ministarstvu. „Javna ustanova Polimski muzej, čak iz dva pokušaja, nije zadovoljila konkursom propisane uslove, pa shodno tome Komisija nije imala ni osnov za zakonitu dodjelu sredstava. Rukovodstvo te javne ustanove trebalo bi da pod svojim krovom traži ‘krivca’ za neuspjeh na konkursu i u obezbjeđivanju projekata za ovu godinu, a ne da alibi za to nalazi u Ministarstvu kulture“ – tvrde oni.
Napominju i da se neosnovane tvrdnje direktorice Folić u kojima u politički kontekst stavlja odluke stručne interesorne komisije o raspodjeli sredstava. Prema njihovim riječima neutemeljena je i konstatacija direktorice Folić kako je „simptomatično i problematično“ da Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore sprovodi konzervatorske mjere u Spomen parku na Jasikovcu.
Direktorica Polimskog muzeja Berane tvrdi, međutim, da Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore nije imao Saglasnost imaoca kulturnog dobra – Opštine Berane, što je, kaže, jedan od osnovnih uslova konkursa.
„Da li se ovdje radi o dvostrukim aršinima, nije teško procijeniti. Polimski muzej nije mogao dobiti ni jedan projekat zbog sitnice u vezi broja štampanih verzija prijave, a Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore je dobio projekat iako nije ispunio daleko značajniji uslov konkursa. Ovo nas navodi da se zapitamo da li su svi projekti koje je odobrilo ministarstvo ispunili sve uslove konkursa ili se dodjela sredstava vrši selektivno“ – pitala je Folić.
Prema njenim riječima radovi na Jasikovcu ne predstavljaju ono što je obećano Opštini Berane, a vezano za uređenje memorijalnog kompleksa na Jasikovcu sa ukupnom parkovskom površinom što je trebalo da bude jedan od najznačajnijih projekata u opštini, već su im u planu samo konzervatorske mjere na glavnom spomeniku,što ni izbliza nije isto.
„ Ministarstvo navodi kako nije malo 408.900 eura za period od sedam godina koliko je kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara dodijeljeno Polimskom muzeju, a možemo reći da Ministarstvo određenim ustanovama daje tolika ili veća sredstva za jednu godinu, kao što je slučaj i za ovu godinu“ – tvrdi Violeta Folić. Ona ističe da ne želi da kaže bilo šta protiv Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, ustanove sa kojom imaju dobru saradnju, već su sve zamjerke upućene isključivo Ministarstvu kulture.
Ona podsjeća da Polimski muzej obavlja poslove arheoloških i konzervatorskih istraživanja u više opština na sjeveru Crne Gore, pa je ovakvom raspodjelom sredstava za 2020. godinu nanijeta šteta gotovo cijelom sjeveru države.
Tufik SOFTIĆ