Izdvojeno
BERANE – POLIMSKI MUZEJ I MINISTARSTVO KULTURE U KLINČU: Izborna godina čini svoje

Resorno ministarstvo kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2020. godinu odobrilo je 1.142.114,50 eura za 87 projekata, za druge opštine u Crnoj Gori. Za Berane, odnosno Polimski muzej nije opredijeljen ni euro
Uprava Polimskog muzeja u Beranama optužila je Ministarstvo kulture da u izbornoj godini diskriminiše ovu kulturnu ustanovu u jedinoj opozicionoj opštini na sjeveru Crne Gore. Konkretno – da je bez kriterijuma i selektivno raspodjelilo novac forsirajući opštine i ustanove koje su pod kontrolom centralnih vlasti.
Resorno ministastvo kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2020, je odobrilo 1.142.114,50 eura za 87 projekata, za druge opštine u Crnoj Gori, dok za Berane, odnosno Polimski muzej nije opredijeljen ni jedan euro.
Direktorica te ustanove Violeta Folić objašnjava da je muzej aplicirao sa većim brojem prijava iz raznih oblasti kulture, a prije svega za arheološka i konzervatorska istraživanja, ali nije dobio ni jedan projekat.
“Prijava je odbijena jer smo, navodno, umjesto dvije štampane verzije aplikacije proslijedili samo jednu po projektu, iako je uz štampanu verziju dostavljen i CD sa istim podacima. Na svakom dosadašnjem konkursu bilo je potrebno slati samo po jednu štampanu verziju, sada su prvi put tražene po dvije štampane verzije” – kaže Folić.
Ona napominje da se radi o tehničkoj, a ne suštinski bitnoj stvari.
“Polimski muzej je jedini imao izjave više predsjednika opština o sufinansiranju projekata koji su bili u planu za realizaciju. Odbijanje naših prijava predstavlja direktnu štetu za više opština na sjeveru i ugroženi su višegodišnji projekti” – napominje direktorica Polimskog muzeja.
Violeta Folić tvrdi da je taj muzej jedina ustanova na sjeveru Crne Gore koja ima licence za arheološka i konzervatorska istraživanja, kao i za sprovođenje konzervatorskih mjera na pokretnim i nepokretnim spomenicima kulture i licence za izradu studija zaštite kulturnih dobara.
“Samo nekoliko dana prije objavljivanja rezultata konkursa bili smo na sastanku u Ministarstvu kulture, gdje smo pohvaljeni za odgovornost u realizovanju projekata i predaju dokumentacije za te projekte. Niko nije skrenuo pažnju na navodne tehničke nedostatke” – kaže Folić.
Prema njenim riječima veoma je simptomatično i problematično to što je kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2020. godinu, Ministarstvo kulture Centru za konzervaciju i arheologiju Crne Gore dodijelilo 40.000 eura za izradu konzervatorskog projekta i sprovođenje konzervatorskih mjera na glavnom spomeniku u Spomen parku ,,Spomenik slobode“ na Jasikovcu u Beranama.
“Sredstva za iste namjene su dodijeljena Polimskom muzeju 2014. godine u iznosu od 18.000 eura, dok nam je uplaćeno svega 9.000 eura. Ipak je urađeno sve što je predviđeno ugovorom. Na izvještaj koji smo dostavili Ministarstvu kulture Crne Gore nije bilo primjedbi, pa se pitamo zašto se isti posao radi ponovo, samo za višestruko veći iznos novca, i ako je trebalo nešto doraditi, smatramo da je to trebao raditi Polimski muzej, kako bi se izbjeglo plaćanje dnevnica i smještaja stručnoj ekipi sa Cetinja” – smatra Folićeva.
Ona podsjeća da je prilikom posjete Opštini Berane, u julu 2019, ministar Aleksandar Bogdanović obećao da će za izradu projekta i uređenje memorijalnog kompleksa, sa uređenjem ukupne parkovske površine, na Jasikovcu, Ministarstvo kulture izdvojiti sredstva u iznosu od po 100.000 eura za 2020. i 2021. Opština Berane trebala je da učestvuje sa po 50.000 eura.
“Od svega neće biti ništa. Kakav je odnos Ministarstva kulture prema opozicionoj opštini Berane, pokazuje činjenica da Polimski muzej koji realizuje projekte u opštinama na sjeveru Crne Gore, u periodu od 2014 – 2020 realizovao projekte, primjera radi, u Bijelom Polju u iznosu od oko 150.000 eura, u opštinama Petnjica i Rožaje taj iznos je bio oko 50.000 eura, dok je u navedenom periodu opštini Berane dodijeljeno svega oko 15.000 eura” – tvrdi Folićeva. Ona kaže da je nakon ovakvih odluka ministarstva prema Polimskom muzeju jasno da izborna godina čini svoje.
Iz Ministarstva su uzvratili da Folićevu demantuju činjenice koje govore da je Vlada, na prijedlog Ministarstva kulture, za projekte čiji je realizator JU Polimski muzej, u periodu od 2012, do 2019, kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara, izdvojila 408.900,00 eura.
„To nije ni mala ni zanemarljiva suma imajući u vidu da je riječ o opštinskoj ustanovi, a uzimajući u obzir i politiku Ministarstva kulture o ravnomjernom ulaganju u kulturnu baštinu na teritoriji Crne Gore. Koristeći se proizvoljnim konstatacijama i neutemeljenim navodima, direktorica Polimskog muzeja Violeta Folić zaboravlja na dugogodišnji kontinuitet finansijske podrške Vlade Crne Gore, odnosno Ministarstva kulture, Javnoj ustanovi Polimski muzej, iako je, naglašavamo, riječ o opštinskoj ustanovi, osnovanoj od strane Opštine Berane“ – kažu u resornom ministarstvu. „Javna ustanova Polimski muzej, čak iz dva pokušaja, nije zadovoljila konkursom propisane uslove, pa shodno tome Komisija nije imala ni osnov za zakonitu dodjelu sredstava. Rukovodstvo te javne ustanove trebalo bi da pod svojim krovom traži ‘krivca’ za neuspjeh na konkursu i u obezbjeđivanju projekata za ovu godinu, a ne da alibi za to nalazi u Ministarstvu kulture“ – tvrde oni.
Napominju i da se neosnovane tvrdnje direktorice Folić u kojima u politički kontekst stavlja odluke stručne interesorne komisije o raspodjeli sredstava. Prema njihovim riječima neutemeljena je i konstatacija direktorice Folić kako je „simptomatično i problematično“ da Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore sprovodi konzervatorske mjere u Spomen parku na Jasikovcu.
Direktorica Polimskog muzeja Berane tvrdi, međutim, da Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore nije imao Saglasnost imaoca kulturnog dobra – Opštine Berane, što je, kaže, jedan od osnovnih uslova konkursa.
„Da li se ovdje radi o dvostrukim aršinima, nije teško procijeniti. Polimski muzej nije mogao dobiti ni jedan projekat zbog sitnice u vezi broja štampanih verzija prijave, a Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore je dobio projekat iako nije ispunio daleko značajniji uslov konkursa. Ovo nas navodi da se zapitamo da li su svi projekti koje je odobrilo ministarstvo ispunili sve uslove konkursa ili se dodjela sredstava vrši selektivno“ – pitala je Folić.
Prema njenim riječima radovi na Jasikovcu ne predstavljaju ono što je obećano Opštini Berane, a vezano za uređenje memorijalnog kompleksa na Jasikovcu sa ukupnom parkovskom površinom što je trebalo da bude jedan od najznačajnijih projekata u opštini, već su im u planu samo konzervatorske mjere na glavnom spomeniku,što ni izbliza nije isto.
„ Ministarstvo navodi kako nije malo 408.900 eura za period od sedam godina koliko je kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara dodijeljeno Polimskom muzeju, a možemo reći da Ministarstvo određenim ustanovama daje tolika ili veća sredstva za jednu godinu, kao što je slučaj i za ovu godinu“ – tvrdi Violeta Folić. Ona ističe da ne želi da kaže bilo šta protiv Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, ustanove sa kojom imaju dobru saradnju, već su sve zamjerke upućene isključivo Ministarstvu kulture.
Ona podsjeća da Polimski muzej obavlja poslove arheoloških i konzervatorskih istraživanja u više opština na sjeveru Crne Gore, pa je ovakvom raspodjelom sredstava za 2020. godinu nanijeta šteta gotovo cijelom sjeveru države.
Tufik SOFTIĆ
Komentari
FOKUS
MILO ĐUKANOVIĆ I JAKOV MILATOVIĆ U DRUGOM KRUGU PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Je li 29 veće od 35

Da li je Milatovićevih 29 odsto podrške veće od Đukanovićevih 35 u prvom krugu, zavisiće od njihovih „rezervoara“, kako to naziva aktuelni predsjednik Crne Gore. A posebno od toga da li je podrška jednog dijela avgustovskih pobjednika Milatoviću deklarativna ili stvarna
U drugi krug predsjedničkih izbora, zakazan za 2. april ove godine, idu aktuelni predsjednik Crne Gore Milo Đukanović i jedan od lidera Pokreta Evropa sad, Jakov Milatović. Milatović je u prvom krugu predsjedničkih izbora u nedjelju 19. marta osvojio 28,92 odsto glasova, a Đukanović – 35, 37 odsto.
Đukanović, čiji je ulazak u drugi krug predsjedničkih izbora očekivan, u prvom krugu osvojio je preko 60 hiljada glasova manje nego 2018. godine, kada je pobijedio već u prvom krugu predsjedničkih izbora. U glavnom gradu, Milatović je osvojio čak skoro osam hiljada glasova više od Đukanovića.
Iako se očekivao dobar rezultat Jakova Milatovića, koji se od njegove kandidature pominje kao jedan od najozbiljnijih rivala Đukanovića ukoliko uspije da uđe u drugi krug, procenat glasova koji je Milatović osvojio, iznenadio je, čini se, gotovo sve. Možda ponajviše Đukanovića i njegovog predizbornog partnera Andriju Mandića, koji su uporno pokušavali da se predstave kao oni koji će ići u drugi krug predsjedničkih izbora. ,,Samo Đukanovića doživljavam kao konkurenta”, govorio je uoči prvog kruga predsjedničkih izbora lider DF-a Andrija Mandić. Pristavši da se suoči u javnom nastupu samo sa Mandićem, na privatnoj debati, umjesto sa svima na RTCG-u, Đukanović je poručivao isto. Da smatra da je Mandić njegov jedini rival. U prevodu – jedini željeni. Monitor je već pisao da Mandić u drugom krugu nema onoliko širok spekar glasača poput Milatovića ili Alekse Bečića, te da je otuda bio Đukanovićeva najbolja šansa za konačnu pobjedu.
Dogodio se, međutim, scenario koji Đukanović nikako nije želio.
,,Obećao sam da ćemo uspjeti i uspjeli smo. Ovo je pobjeda svih onih koji su u prethodnih 30 godina bili diskrimisani, čija su djeca napustila Crnu Goru, onih koji nisu imali pravdu. Đukanovića ćemo poslati u političku penziju 2. aprila”, poručio je Milatović, trudeći se da djeluje optimistično.
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda

Dejan Knežević je uhapšen zbog sumnje da je povezan sa grupom koju SDT tereti za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge. Nadležni najavljuju nova hapšenja policajaca osumnjičenih da su uključeni u organizovani kriminal
Nastavlja se akcija razotkrivanja i hapšenja policajaca i policijskih funkcionera koji su se godinama, držeći uz sebe policijsku značku, bavili najtežim oblicima kriminala, i međunarodnim krijumčarenjem kokaina iz Južne Amerike u Evropu.
Pomoćnik direktora Uprave policije za borbu protiv organizovanog kriminala Dejan Knežević uhapšen je u srijedu zbog sumnje da je povezan sa dijelom nedavno uhapšene grupe, koju Specijalno državno tužilaštvo (SDT) tereti za stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.
Na osnovu kojih dokaza je Knežević uhapšen nije za sada poznato, ali postoje sumnje da je hapšenje povezano sa transkriptima Sky aplikacije koje je dostavio EUROPOL. Upravo na osnovu tih podataka u nedavnoj akciji Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO), kojom rukovodi SDT, uhapšeno je 15 osoba među kojima su sadašnji i bivši policajci.
Knežević je u policijskoj službi više od 20 godina i važi za hrabrog profesionalca i časnog čovjeka, kažu nam njegove kolege ali i novinari koji godinama prate rad policije. „Dao je doprinos brojnim akcijama zapljena velike količine droge kako na domaćem tako i na međunarodnom planu, prvenstveno kroz Odsjek za borbu protiv narkotika i Specijalno policijsko odjeljenje, ali i kao pomoćnik policije za borbu protiv kirminala“, piše portal Standard.
Zvanično, iz Uprave policije bili su škrti na riječima. „Imajući u vidu fazu postupka, odnosno zakonska ograničenja, ne može se saopštiti više detalja. Policija sarađuje i postupa po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva u ovom slučaju”, stoji u kratkom saopštenju objavljenom nakon Knaževićevog privođenja.
Kolege policajci i novinari nijesu jedini koji su bili spremni da pohvale Kneževićev dugogodišnji doprinos službi. „Za svoj dosadašnji rad i ostvarene rezultate višestruko je nagrađivan”, piše na sajtu Vlade u njegovoj službenoj biografiji. Tu možemo saznati da Knežević u crnogorskom MUP-u radi od 2000. godine, dok se na rukovodećim pozicijama nalazi od 2004.
Od 2004. do 2009. godine obavljao je poslove načelnika Odjeljenja za borbu protiv droge u CB Podgorica. Potom je, do 2018. bio rukovodilac grupe pa potom i cijelog Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga u sjedištu Sektora kriminalističke policije. Narednih godinu dana je u Specijalnom policijskom odjeljenju rukovodio Grupom za istrage organizovanog kriminala, terorizma i ratnih zločina, da bi u periodu od 2019. do 2021. godine obavljao poslove rukovodioca Odsjeka za borbu protiv krijumčarenja droga u Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije kojim je rukovodio Zoran Lazović.
Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
KAKO PRONAĆI IMOVINU JAVNIH FUNKCIONERA SKRIVENU U INOSTRANSTVU: ASK dobija oštrije zube

Istovremeno sa donošenjem novog Zakona o sprečavanju korupcije, Ministarstvo pravde najavljuje sporazum po osnovu koga će se moći kontrolisati imovina ovdašnjih funkcionera u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji
Prema izvještaju globalne nevladine organizacije Transparensi Internešnel, prošle godine se povećala percepcija korupcije u Crnoj Gori, zbog čega je naša zemlja nazadovala na njihovom Indeksu korupcije.
Još od 2014, kada je prvi put donesen Zakon o sprečavanju korupcije, Crna Gora pokušava da pronađe način da se izbori sa funkcionerima koji su javni interes podredili vlastitom. Primjena tog zakona uglavnom se svela na (samo)popisivanje imovine državnih funkcionera, bez ozbiljnijih provjera tačnosti dostavljenih podataka ili ispitivanja porijekla kapitala kojim raspolažu ljudi kojima su povjereni odgovorni državni poslovi.
Prvi državni organ koji se bavio ovim poslom bila je Vladina Komisija za sprečavanje konflikta interesa, koja je vodila imovinske kartone funkcionera. Njen bivši predsjednik Slobodan Leković nazvao je taj organ „tigar bez zuba“. Aludirao je na to kako funkcioner formalno mora da prijavi imovinu, ali ukoliko to ne bi učinio – Komisija nije mogla da ga natjera, niti da ga sankcioniše.
Odredbe Zakona o sprečavanju korupcije izmijenjene su i rođena je današnja Agencija za sprečavanje korupcije (ASK). Iako joj je zakon dao zube, odnosno nadlženosti i alate da natjera funkcionere da prijave imovinu, a njoj mogućnost da istu provjeri i ispita, Agencija je bježala od nekih funkcionera, poput predsjednika Mila Đukanovića, kasnije i premijera Dritana Abazovića, dok je na drugima oštrila i zube i kandže, poput bivše članice Savjeta ASK Vanje Ćalović Marković.
Međutim, poslovi Agencije su se svodili, kada je riječ o sukobu interesa i eventualnim zloupotrebama, uglavnom na kršenja formalnosti i tehnikalija, a ne na ispitivanje imovine i utvrđivanje njenog porijekla.
Predstavnici ASK-a su se više puta pravdali da je to posao za tužilaštvo, a ne za njih. Demantuje ih ipak slovo Zakona o sprečavanju korupcije koji kaže da Agencija vrši provjeru podataka iz Izvještaja (imovinskih kartona) „upoređivanjem tih podataka sa prikupljenim podacima o imovini i prihodima javnog funkcionera od organa vlasti i pravnih lica koji raspolažu tim podacima“.
Ti organi vlasti i pravna lica dužni su da, u roku i na način koji odredi Agencija, dostave sve tražene podatke i obavještenja, odnosno stave na uvid traženu dokumentaciju u skladu sa zakonom. „Ukoliko Agencija u postupku provjere utvrdi da su imovina i prihodi javnog funkcionera i povezanih lica sa javnim funkcionerom veći u odnosu na realne prihode, javni funkcioner je dužan da, na zahtjev Agencije, u roku od 30 dana, dostavi detaljne podatke o osnovima sticanja imovine i prihoda“, piše u zakonu.
Manjkavosti Agencije primijetili su, uz javnost i državne organe, i naši evropski partneri. Savjet Evrope nedavno je izradio studiju o reformi Agencije za sprečavanje korupcije. Eksperti SE predložili su da se razmotri uvođenje prava ASK-u da traži informacije, zaključuje i sprovodi sporazume sa drugim zemljama. To se navodi u analizi djelova Zakona o sprečavanju korupcije koji uređuju sukob interesa, ograničenja i izvještaje o prihodima i imovini, poklone, donacije i sponzorstva, koju su izradili eksperti Valts Kalniš i Jure Škrbec.
Taj dokument, između ostalog, predviđa i da treba „razmotriti eksplicitno propisivanje obaveza i ovlašćenja Agencije u pogledu praćenja načina života, uključujući i sagledavanje stvarnih okolnosti na terenu (nekretnine, prevozna sredstva)”.
Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 24. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
Izdvojeno3 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS3 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
FOKUS4 sedmice
ĐUKANOVIĆ I PREDSJEDNIČKI IZBORI: Nagovoren?
-
OKO NAS2 sedmice
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
DRUŠTVO4 sedmice
18 GODINA NAKON UBISTVA INSPEKTORA SLAVOLJUBA ŠĆEKIĆA: Suđenje bez kraja
-
INTERVJU3 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
FOKUS1 sedmica
PRVI KRUG PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Poraz ili pobjeda Đukanovićevog i Mandićevog partnerstva
-
ALTERVIZIJA4 sedmice
Veliki prelom