Povežite se sa nama

OKO NAS

BIJELO POLJE: TRG NA MUSLIMANSKOM GROBLJU: Opet kosti pretresaju

Objavljeno prije

na

Nedavno je prilikom rekonstrukcije gradskog trga u Bijelom Polju, u dijelu Ulice 3. januara, pronađen ljudski skelet. Vijest ne bi zasluživala posebnu pažnju da se poodavno ne upozorava da na toj lokaciji ima ljudskih kostiju. Na to je, pored ostalih, svojevremeno pažnju skrenuo i klub Bošnjačke stranke u lokalnom parlamentu.

Prema istorijskim podacima, 19. novembra 1944. godine saveznički avioni su bombardovali Bijelo Polje, kada je stradalo 156 civila i boraca NOR-a, dok je više stotina povrijeđeno. Britanci, čiji su avioni bombardovali grad, pravdali su se da je to učinjeno greškom, jer je trebalo da bombarduju Prijepolje. Tada je porušena i džamija u centru Bijelog Polja, umjesto koje je kasnije podignut Spomenik palim borcima NOR-a.

„Na mjestu čaršijske džamije i mezaristana, srušene poslije Drugog svjetskog rata, podignut je park. Mezarje je zatrpano zemljom iz temelja Doma kulture. Godinama smo kao djeca nailazili na kosti i lobanje. I danas poslije sedamdeset godina stanje je isto”, kaže, u razgovoru za Monitor, Ibrahim Čikić, borac za ljudska prava iz Bijelog Polja.

Islamska zajednica užasnuta je aktivnostima lokalnih vlasti koje nastavljaju uređenje trga skrnaveći posmrtne ostatke na muslimanskom groblju. „Bez konsultacija sa IZ, ove radnje smatramo svojevrsnim kulturocidom sa elementima krivičnog dela” – saopštio je reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić.

On je kazao da je Medžlis Islamske zajednice Bijelo Polje razgovarao sa predsjednikom Skupštine opštine i da je poslat zahtjev za arheološko iskopavanje groblja i džamije. Zahtjevu, kako je kazao, nije udovoljeno, već se bahato pristupilo radovima. Reis je pozvao Ministarstvo kulture i Upravu za zaštitu kulturnih dobara da zabrane radove, a tužilaštvo da spriječi izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje i povrede groba.

I glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Enis ef. Burdžović izjavio je da istorijski dokumenti potvrđuju da je na gradskom trgu, gdje se nalazi spomenik palim borcima iz Drugog svjetskog rata, bila Hadži hanumina džamija i medresa, koja je posjedovala dvorište sa grobljem. On je apelovao da nadležni istraže da li se radi o ostacima zatrpanog muslimanskog groblja.

Predstavnik izvođača radova firme Unipred Dragoljub Vasić kazao je da je pronađen kostur čovjeka i da je o tome obaviještena policija, koja je ubrzo obavila uviđaj. Na skelet je ponovo nabacana zemlja, a nadležni treba da utvrde da li tu još ima ljudskih skeleta.

„Hadži hanumina džamija i mezaristan su sravnjeni sa zemljom i zatrpani početkom pedesetih godina prošlog vijeka. Tu je između ostalih ukopan i haf. Salih Gaševič i moj rahmetli dedo Ibrahim. Prije zatrpavanja samo je nekoliko porodica bliskih vlasti izmjestilo nekoliko mezara, a ogromna većina je u znak protesta odbila da to učini”, kaže Čikić.

On se pita zašto Islamska zajednica i Bošnjačka stranka u Bijelom Polju ne traže povraćaj vakufske imovine i zašto se lokalna samouprava ovako bahato ponaša prema muslimanskim svetinjama, naglašavajući da su povodom otkopavanja ljudskog skeleta masovnije reagovali pravoslavci nego muslimani.

Ognjen Jovović, aktivista iz NVO sektora i borac za ljudska prava, napisao je na Čikićevom fb profilu povodom ovog slučaja da „ništa ovo nije čudno kada su Bijelo Polje i Bošnjaci u pitanju. Čudno bi mi bilo da Bošnjaci vode politiku u svom interesu”, zaključujući: „Zastrašujuće je gdje mi živimo”.

Jedan od komentatora kaže da bi bilo lijepo da se u Bijelom Polju zakaže protestni skup na Gradskom trgu, tj. mjestu gdje se nalazila čaršijska džamija i mezaristan.

Zanimljiv je i ovaj komentar: „Da nije istraživačkog rada publiciste Ibrahima Čikića, žrtve državnog terora, ne bismo o mnogim stvarima pojma imali. Tako ni o tužnoj sudbini Emin-age, zemljoposjednika iz Bijelog Polja, kome je država otela svu imovinu dopuštajući da njegove ćerke umru u bijedi i siromaštvu, slabog zdravlja skrhane dugogodišnjom borbom za pravdu. Na posljednje parče zemlje, nekih 1000 kvadrata, pod sumnjivim okolnostima uknjiženo na državu, sagrađen je spomenik otetima iz voza “Lovćen 671”.

Čikić je pozvao vrhovnog državnog tužioca Ivicu Stankovića da ispita ko je prodao vakufsko zemljište. Stanković se nije oglašavao desetak dana od Čikićevog poziva.

Prema našim izvorima, rekonstrukcija bjelopoljskog trga upriličena je uoči Ratkovićevih večeri poezije, koje treba da se održe od 3. do 5. septembra. I čiji je jedan od laureata Radovan Karadžić, zvanično osuđen kao ratni zločinac.

Pravo na grob

„Grob predstavlja mjesto sjećanja. Pravo na grob je najfundamentalnije pravo ljudske egzistencije. Pravo na grob ima i neprijatelj; ima i dželat; ima, dakle, onaj koji je sebi dao za pravo da odlučuje o životu Drugog. Nedavno je u Njegoševom parku, u Podgorici, održan skup u cilju zaštite prava životinja. Na osnovu slike pomislih da živim u Norveškoj! Podržavam skup u potpunosti, da me pogrešno ne shvatite. No, samo 119 kilometara sjevernije, u Bijelom Polju, događa se nešto sto ”nismo znali”! Naime, rekonstruiše se trg i umjesto željezne armature, ljudske kosti postaju armatura. Sad više nisam imao predstavu da živim u Norveškoj, već u Aušvicu! Na sjeveru grad ljudi i ispod grada još jedan grad čeka dostojniji ukop, u eri ljudskih prava! Kako je moguće imati svijest o ma kom pravu ako nemamo savjest!? Kako je moguće imati svijest o ma čemu, ako joj ne prethodi savjest!? I kakva je to svijest ako nije utemeljena u moralnoj svijesti!? Očito je da smo mi sa moralom odavno na Vi”, kaže Ibrahim Čikić.

Veseljko KOPRIVICA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo