U kolašinskoj lokalnoj upravi još ne znaju koliko će novca građana tačno biti urnisano da bi se platili, navodno, neiskorišteni godišnji odmori bivših funkcionera. Naime, čelnici nekadašnje vladajuće koalicije Demokratske partije socijalista (DPS) i Grupe građana (GG) tek pošto su ostali bez fotelja dosjetili su se da su pet i više godina radili bez predaha, to jest, da nijesu išli na godišnje odmore. Na desetine sudskih sporova sada su u različitim fazama pred kolašinskim Osnovnim sudom, a nosioci tada najviših funkcija u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti traže po nekoliko hiljada eura iz opštinske kase, jer, kako tvrde, nijesu imali odmora od 2010. do 2015. godine. Neki, kažu, i duže.
Prosječnom Kolašincu, svakako, teško je povjerovati da su funkcioneri i starješine organa godinama uskraćivali sebi predah od odgovornih poslova. Međutim, nekolicina onih koji su tužili Opštinu, nezvanično su za Monitor kazali da je njihovim advokatima potrebno mnogo napora da ubijede sud da im dosudi tražene iznose. Tako je, prema onome što se već zna, potpredsjednik Opštine Đorđije Živković (DPS) zatražio između 4.000 i 5.000 eura.
Živković je od 2010. četiri godine bio potpredsjednik Opštine, a zatim je još 12 mjeseci po isteku mandata ostvarivao pravo na funkcionersku naknadu, takozani „bijeli hljeb”.
Bivši potpredsjednik novinarima je, još prije nekoliko mjeseci, potvrdio da će pred sudom pokušati da naplati ono što smatra da mu pripada.
„Ti koji su vam dali informacije zaboravili su da napomenu da sam bio vrlo strpljiv, te da sam i zarade dobio godinu kasnije od ostalih bivših funkcionera, kojima su isplaćene čim je Opština dobila kredit. Oni su dobili i novac za neiskorištene odmore. Dok su ostali tužili Opštinu, pa sada dobili i kamate od po 700 do 800 eura, ja sam čekao. U lokalnoj upravi postoji moj pisani zahtjev da sam kada sam odlazio s funkcije tražio isplatu samo jednog neiskorištenog odmora za 2014. godinu”, objašnjava Živković.
Aktuelna vlast, kaže, nije udovoljila njegovom zahtjevu, pa je angažovao advokata, koji je u tužbi obuhvatio sva potraživanja. Živković tvrdi da tokom mandata nije iskoristio nijedan odmor, pa zato smatra da to što sada traži nije mimo zakona, niti ,,vrijedno novinarske pažnje”.
Iako još ne znaju vrijednost ukupnih potraživanja, u Opštini procjenjuju da bi presude u korist tužitelja bile značajan udar na lokalne finansije, koje su u fazi konsolidacije. Sigurno je da će dobro zaraditi i advokati.
Od bivših funkcionera koalicije DPS-GG (kasnije Grupa birača) za sada Opštinu za neiskorištene odmore nijesu tužili samo bivši predsjednik Opštine Darko Brajušković, sekretar za urbanizam Vladan Bulatović i načelnik Komunalne policije Dragan Vlahović.
Predsjednica Opštine Željka Vuksanović činjenicu da se pripadnici bivše izvršne vlasti po tom osnovu naplaćuju od novca građana, nazvala je ,,krpeljskim ponašanjem”.
,,Tražili su sve što se tražiti može i to sve iz vremena dok su oni o svemu odlučivali”, kazala je Vuksanovićeva.
Prema odluci kolašinskog Osnovnog suda, nijesu samo funkcioneri bili godinama ,,neumorni”, već i vatrogasci. Sindikalna organizacija Službe zaštite, koja već dvije godine vodi protiv Vuksanovićeve kampanju koja je odavno izgubila odlike radničkog aktivizma, najavila je četiri nove tužbe protiv Opštine. Oni će pred sudom, kako su kazali, tražiti da im se ,,isplate jubilarne nagrade i tačno utvrdi radni staž”. Podnijeli su tužbe i zbog ,,nezakonitog ukidanje dodatka od 10 odsto, po osnovu otežanih uslova rada i neplaćanje doprinosa po osnovu razlika”. Kako su rekli novinarima, ,,ukoliko se izvršna vlast ne dozove pameti , sve i da prodaju cijelu Opštinu neće moći da podmiri sve troškove koji je čekaju”.
Zaposleni u toj službi za neiskorištene godišnje odmore iz opštinske kase, već su naplatili oko 100.000 eura. Vatrogasci su pred sudom tražili nadokandu, tvrdeći da sedam godina nijesu bili na odmorima.
„Bivši komandir te službe, međutim, svjedočeći pred sudom, kazao je da su svi koristili odmore i to po nekoliko puta godišnje. On je rekao i da rješenja za odmore nijesu pisana, jer onda zaposlenima ne bi bile isplaćene beneficije po osnovu prekovremenog i noćnog rada, koje su uzimali iako nijesu bili na poslu. Takođe je kazao da u internoj evidenciji nije bilježeno da su odsutni zbog odmora. I pored toga, sudskom odlukom, odmori su im plaćeni”, kazala je Vuksanovićeva.
Za sada niko nije pokrenuo pitanje odgvornosti onih koji su bivšim funkcionerima godinama uskraćivali zakonom zagarantovano pravo na godišnji odmor. Laičkom, ali i pravnom logikom zakon, su kršili upravo oni koji sada traže da im se nadoknadi to što su postupali nezakonito, to jest sebi nijesu pisali rješenja o godišnjim odmorima. U svoj toj zavrzlami, jedino je jasno da su na gubitku građani.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ