Povežite se sa nama

OKO NAS

BIVŠI KOLAŠINSKI FUNKCIONERI MASOVNO TUŽE OPŠTINU: Neumorni i nezasiti

Objavljeno prije

na

U kolašinskoj lokalnoj upravi još ne znaju koliko će novca građana tačno biti urnisano da bi se platili, navodno, neiskorišteni godišnji odmori bivših funkcionera. Naime, čelnici nekadašnje vladajuće koalicije Demokratske partije socijalista (DPS) i Grupe građana (GG) tek pošto su ostali bez fotelja dosjetili su se da su pet i više godina radili bez predaha, to jest, da nijesu išli na godišnje odmore. Na desetine sudskih sporova sada su u različitim fazama pred kolašinskim Osnovnim sudom, a nosioci tada najviših funkcija u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti traže po nekoliko hiljada eura iz opštinske kase, jer, kako tvrde, nijesu imali odmora od 2010. do 2015. godine. Neki, kažu, i duže.

Prosječnom Kolašincu, svakako, teško je povjerovati da su funkcioneri i starješine organa godinama uskraćivali sebi predah od odgovornih poslova. Međutim, nekolicina onih koji su tužili Opštinu, nezvanično su za Monitor kazali da je njihovim advokatima potrebno mnogo napora da ubijede sud da im dosudi tražene iznose. Tako je, prema onome što se već zna, potpredsjednik Opštine Đorđije Živković (DPS) zatražio između 4.000 i 5.000 eura.

Živković je od 2010. četiri godine bio potpredsjednik Opštine, a zatim je još 12 mjeseci po isteku mandata ostvarivao pravo na funkcionersku naknadu, takozani „bijeli hljeb”.

Bivši potpredsjednik novinarima je, još prije nekoliko mjeseci, potvrdio da će pred sudom pokušati da naplati ono što smatra da mu pripada.

„Ti koji su vam dali informacije zaboravili su da napomenu da sam bio vrlo strpljiv, te da sam i zarade dobio godinu kasnije od ostalih bivših funkcionera, kojima su isplaćene čim je Opština dobila kredit. Oni su dobili i novac za neiskorištene odmore. Dok su ostali tužili Opštinu, pa sada dobili i kamate od po 700 do 800 eura, ja sam čekao. U lokalnoj upravi postoji moj pisani zahtjev da sam kada sam odlazio s funkcije tražio isplatu samo jednog neiskorištenog odmora za 2014. godinu”, objašnjava Živković.

Aktuelna vlast, kaže, nije udovoljila njegovom zahtjevu, pa je angažovao advokata, koji je u tužbi obuhvatio sva potraživanja. Živković tvrdi da tokom mandata nije iskoristio nijedan odmor, pa zato smatra da to što sada traži nije mimo zakona, niti ,,vrijedno novinarske pažnje”.

Iako još ne znaju vrijednost ukupnih potraživanja, u Opštini procjenjuju da bi presude u korist tužitelja bile značajan udar na lokalne finansije, koje su u fazi konsolidacije. Sigurno je da će dobro zaraditi i advokati.

Od bivših funkcionera koalicije DPS-GG (kasnije Grupa birača) za sada Opštinu za neiskorištene odmore nijesu tužili samo bivši predsjednik Opštine Darko Brajušković, sekretar za urbanizam Vladan Bulatović i načelnik Komunalne policije Dragan Vlahović.

Predsjednica Opštine Željka Vuksanović činjenicu da se pripadnici bivše izvršne vlasti po tom osnovu naplaćuju od novca građana, nazvala je ,,krpeljskim ponašanjem”.

,,Tražili su sve što se tražiti može i to sve iz vremena dok su oni o svemu odlučivali”, kazala je Vuksanovićeva.

Prema odluci kolašinskog Osnovnog suda, nijesu samo funkcioneri bili godinama ,,neumorni”, već i vatrogasci. Sindikalna organizacija Službe zaštite, koja već dvije godine vodi protiv Vuksanovićeve kampanju koja je odavno izgubila odlike radničkog aktivizma, najavila je četiri nove tužbe protiv Opštine. Oni će pred sudom, kako su kazali, tražiti da im se ,,isplate jubilarne nagrade i tačno utvrdi radni staž”. Podnijeli su tužbe i zbog ,,nezakonitog ukidanje dodatka od 10 odsto, po osnovu otežanih uslova rada i neplaćanje doprinosa po osnovu razlika”. Kako su rekli novinarima, ,,ukoliko se izvršna vlast ne dozove pameti , sve i da prodaju cijelu Opštinu neće moći da podmiri sve troškove koji je čekaju”.

Zaposleni u toj službi za neiskorištene godišnje odmore iz opštinske kase, već su naplatili oko 100.000 eura. Vatrogasci su pred sudom tražili nadokandu, tvrdeći da sedam godina nijesu bili na odmorima.

„Bivši komandir te službe, međutim, svjedočeći pred sudom, kazao je da su svi koristili odmore i to po nekoliko puta godišnje. On je rekao i da rješenja za odmore nijesu pisana, jer onda zaposlenima ne bi bile isplaćene beneficije po osnovu prekovremenog i noćnog rada, koje su uzimali iako nijesu bili na poslu. Takođe je kazao da u internoj evidenciji nije bilježeno da su odsutni zbog odmora. I pored toga, sudskom odlukom, odmori su im plaćeni”, kazala je Vuksanovićeva.

Za sada niko nije pokrenuo pitanje odgvornosti onih koji su bivšim funkcionerima godinama uskraćivali zakonom zagarantovano pravo na godišnji odmor. Laičkom, ali i pravnom logikom zakon, su kršili upravo oni koji sada traže da im se nadoknadi to što su postupali nezakonito, to jest sebi nijesu pisali rješenja o godišnjim odmorima. U svoj toj zavrzlami, jedino je jasno da su na gubitku građani.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo