Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Crnogorac prodao Radovana

Objavljeno prije

na

Od kada je Radovan Karadžić uhapšen u autobusu u Beogradu u julu 2008, traju i nagađanja kako su se vlasti u Srbiji dokopale jednog od najpoznatijih optuženika za ratne zločine. Crnogorski ministar unutrašnjih poslova i javne uprave Ivan Brajović nedavno je indirektno potvrdio da je Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) odigrala krupnu ulogu u hapšenju Karadžića. ,,Zar mislite da se takvo stvar mogla desiti bez ANB”, kazao je Brajović za TV IN i dodao da su detalji „državna tajna”. Ostao je utisak da se ministar Brajović, sve kao da neće, kitio tuđim perjem, jer ANB nije u njegovom resoru.
Ipak, vijest je lansirana sa autoritetom člana Vlade Crne Gore. Zatim je nove detalje, koji čekaju potvrdu, objavio Radovanov brat, Luka Karadžić. ,,Tri su osobe učestvovale u izdaji”, rekao je za beogradsku štampu i dodao da je jedan od njih bio na vezi sa ANB i otkrio podatke koji su omogućili Radovanovo hapšenje.
Luka Karadžić, koji je i sam pred sudom u Srbiji već više godina optužen da je izazvao u Šumadiji saobraćajnu nesreću u kojoj je poginula jedna đevojka, ali proces nikako da bude priveden kraju, kazao je da porodica zna imena onih koji su „prodali” njegovog brata.
,,To je sitna duša koja je za izdaju dobila novac od crnogorske vlasti. Koliki je to tačno novca, ne znam, samo znam da je riječ o mnogo manjem novcu od onog koji su dobili oni iz vlasti koji su uhapsili Radovana”, objasnio je Luka.

Američka administracija je za informacije koje bi dovele do hapšenja Radovana Karadžića i Ratka Mladića ponudila pet miliona dolara. Vlada Srbije takođe je svojevremeno raspisala nagrade za hapšenje haških bjegunaca, a najbolje su se kotirali Karadžić i Mladić, čije su glave procijenjene na po milion eura.

,,VELIKA TAJNA”: Informacija koja je dojavljena ANB-u navodno je bila da je Karadžić promijenio identitet i postao bioenergetičar i iscjelitelj dr Dragan David Dabić. Kako je dr Dabić djelovao kao uvaženi član srpske abrakadabra zajednice – sa sve javnim predavanjima – nije ga, sa informacijom iz ANB, bilo teško locirati i u pogodnom trenutku uhapsiti.
Zasad postoji jedno priznanje o tome ko je u ilegali održavao tijesne veze sa dr Dabićem. Karadžićev sinovac, sin Luke, Dragan Karadžić, neposredno po hapšenju 2008. izjavio je da je jedino on održavao ilegalnu vezu. Tražio je striku stanove, donosio hranu, novine, knjige, sa njim obilazio skupove za alternativnu medicinu. U jednom od mnogobrojnih intervjua, Dragan je priznao da je, osim Luke, ovu ,,veliku tajnu” povjerio još samo Radovanovoj majci kad je već bila na samrti. Šapnuo joj je: ,,On je živ”!

Sada se ispostavlja da su ,,veliku tajnu” znali još neki. ,,Imamo precizne podatke ko je izdao Radovana. Radi se o jednom crnogorskom državljaninu, kao i još dvojici drugih lica. Glavni je bio Crnogorac. Kao član Karadžićevog pravnog tima, predložiću njemu i njegovoj porodici, da objavimo ta imena. To ne možemo da uradimo bez njihove saglasnosti”, rekao je u telefonskom razgovoru za Monitor beogradski advokat Svetozar Vujačić. Dodao je da je ,,prvi i glavni u izdaji kršten u manastiru Ostrog”, ali je odbio da dodatno pojasni značaj te informacije.

U srpskoj Bezbjednosno-informativnoj agenciji (BIA) tvrde da im Crnogorci nijesu prijavili Karadžića: ,,Informaciju o tome gdje se skriva haški optuženik nijesmo dobili od ANB Crne Gore”, rečeno je dnevnoj novini Alo! u kabinetu direktora BIA. Do hapšenja Karadžića jula 2008. je došlo neposredno nakon što je sadašnji šef BIA, Saša Vukadinović, preuzeo tu dužnost, naslijedivši dotadašnjeg šefa, kontroverznog Rada Bulatovića, bliskog partiji Vojislava Koštunice.
Godinama vodeće globalne tajne službe, uključujući i američku Centralnu obavještajnu agenciju, održavaju najtješnje veze sa ANB i njenim direktorom Duškom Markovićem. ANB ima najmanje tridesetak sklopljenih ugovora o diskretnoj saradnji sa najpoznatijim svjetskim tajnim službama.

CRNOGORSKA VEZA: Malo je vjerovatno da ANB nije bila aktivno uključena u hapšenje Karadžića, jer je Crna Gora njegova matična domovina. Iako se Karadžić iz naselja Rastoci kod Nikšića kao 14-godišnjak uputio na školovanje (srednja medicinska) u Sarajevo još 1960, tamo se oženio i zaposlio, on nikada nije prekidao kontakte sa Crnom Gorom. U Nikšiću su živjeli njegovi roditelji. Otac Vuko Karadžić umro je 1987. a majka Jovanka 2005. godine. U Crnoj Gori su živjeli njegova braća, Luka, poštar u Nikšiću, a u Podgorici Radisav Karadžić, posljednjih godina vlasnik kafane Kula Karadžića.
,,Radovan je, iako decenijama u Sarajevu, uvijek održavao kontakte s Crnogorcima”, kazala je Ljiljana Zelen-Karadžić 2004. izještaču Monitora. Veze nijesu bile samo zavičajne, već i pjesničke. Bio je prijatelj sa Markom Vešovićem. ,,Radovanov prijatelj bio je i Jevrem Brković” rekla je Zelen-Karadžić i dodala da su ,,uvijek naširoko i nadugačko pričali o svemu i svačemu, onako kao što to Crnogorci znaju i umiju”. U pismu od 2. januara 1973. Jevremu Brkoviću, koji ga je kasnije objavio integralno, osvrće se na Brkovićeve, kao, uostalom, i njegove, fizičke proporcije – visinu. I piše: ,,Ne znam da li, kao ljekar marksista, smijem da mislim tako, ali mi se čini da su pravi ljudi visoki, gledni, bez ijedne fizičke mane”.

Konekcije sa zavičajem nijesu prekinute ni nakon što je Karadžić 1996. deminisionirao sa državnih i partijskih funkcija u Republici Srpskoj. Naprotiv, poznate su činjenice da je iz duboke ilegale održavao tijesne veze, kako sa rodbinom u Crnoj Gori, tako posredno i sa Amfilohijem (Radovićem), mitropolitom crnogorsko-primorskim SPC. U pismu supruzi, koje je datirano na 21. jun 2002, razmišljao je o prodaji Radija Sveti Jovan na Palama, koji je osnovan uz pomoć i blagoslov SPC. Procijenio je da se samo od kuće u kojoj je radio bio smješten ,,moglo uzeti nekih stotinak hiljada”. Poručio je supruzi u pismu da povjerljivo lice ,,obiđe vladike, da oni to preuzmu, ali to ne može bez Amfilohija, kome bih pisao” (preko izvjesne kurirske veze). Amfilohije je, par godina kasnije, javno pozvao Karadžića da se preda.
U pismu supruzi od 6. septembra 2002. (prepiska je zaplijenjena u akciji SFOR-a početkom 2004) Karadžić pominje Šavnik, svoju rodnu opštinu i Brkića (Luku Karadžića). ,,Ovo sa dokumentima i državljanstvom ćemo rješavati kasnije. Mislim da postojanje pasoša rješava dilemu, a i u Šavniku postoji odjavnica. Brkić je provjeravao, jer mu je nešto trebalo”.

U ,,LUDOJ KUĆI”: Ovakvi kontakti vjerovatno nijesu prošli neopaženo od ANB, dok je policijski nadzor porodice Karadžić u Crnoj Gori bio transparentan. ,,Odem, ponekad, do Nikšića gdje živi Radovanova stara majka. I dok tamo putujem, sforovci me prate, čak i helikoptere angažuju. A kada uđem u Crnu Goru, tu ‘pratnju’ preuzme crnogorska policija. Ali, ja Crnogorcima ne zamjeram na tome, znam da moraju to da rade”, izjavila je 2004. Ljiljana Zelen-Karadžić.
ANB i Uprava policije su 2005. demantovali izvještaj britanskog Radija BBC da se Karadžić krije blizu Nikšića, ili u manastiru Ostrog. ,,Apsolutno su netačne i proizvoljne tvrdnje BBC-a”, objavila je ANB i dodala da ne raspolaže bilo kakvim podacima da Karadžić boravi kod Nikšića, niti da se nalazi u Crnoj Gori. Uprava policije je saopštila kako je upravo pretresala kuće Karadžićevog brata i njegove sinovice u Nikšiću. Karadžićevi rođaci u više navrata su bili privođeni na višesatne razgovore u nikšićku stanicu policije.
Dok je, pod pseudonimom i izmjenjenim fizičkim izgledom, živio kao diskretni dr Dabić u iznajmljenom stanu na Novom Beogradu, Karadžić je posjećivao lokalni kiosk-kafanu Luda kuća. U veselom društvu pauperizovanih srpskih nacionalista – gdje se guslalo i o njemu – bile su i osobe iz Crne Gore.
,,Ko izdao Radovana,/ ne doček‘o Đurđevdana”, arlaukalo se u Ludoj kući, posljednjem utočištu Radovana Karadžića na slobodi.

Vladimir JOVANOVIĆ

DEKLARACIJA O SREBRENICI
Koincidencija?

Početkom marta, tokom dva dana, Radovan Karadžić je imao uvodno izlaganje pred Haškim sudom koji ga tereti za ratne zločine, uključujući i masovno ubistvo civila u Srebrenici. Karadžić je masakr oko 8.000 Bošnjaka, odraslih i dječaka u julu 1995. nazvao ,,mitom” sračunatim ,,da izazove simpatije za muslimane u BiH”. Da li je čista koincidencija što su ,,otkrića o izdaji” Karadžića došla u danu kada je Skupština Srbije usvojila Deklaraciju kojom osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici, na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde (ICJ), izražavajući saučešće i izvinjenje porodicama žrtava zbog toga što nije učinjeno sve da se spriječi ova tragedija.
U presudi ICJ je oslobodio državu Srbiju od direktne umiješanosti u ubistva, ali je napisano da je zvanični Beograd odgovoran zato što ništa nije učinio da spriječi masakr.
Rasprava u Domu Skupštine Srbije koju je tokom 13 sati prenosila RTS, pokazala je da je srpsko društvo 15 godina poslije rata u BiH duboko podijeljeno.
Iako nije pomenuta riječ genocid, za Deklaraciju je u parlamentu sa 250 mjesta glasalo 127 poslanika vladajuće koalicije, protiv je bio 21, a jedan poslanik nije glasao. Ostali nijesu glasali.
Poslije usvajanja Deklaracije o Srebrenici, pojedini stručnjaci za međunarodno pravo iznijeli su mišljenje da ona daje mogućnost porodicama žrtava da od Srbije zatraže odštetu. Profesor međunarodnog krivičnog prava na Univerzitetu u Utrehtu (Holandija) dr Hert van Knops je rekao da bi porodice žrtava mogle da podnesu zahtjeve za odštetu u Srbiji, zato što se u usvojenoj Deklaraciji izražava saučešće i izvinjenje što država Srbija nije učinila više kako bi spriječila tragediju u Srebrenici. To je, smatra prof. Knops, dovoljan osnov za tužbu.

M. BOŠKOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

HIRURG NIKOLA FATIĆ OPET OPTUŽEN: Istraga o navodnom uzimanju organa, Fatić se ne oglašava  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok tužilaštvo istražuje prijavu protiv hirurga Nikole Fatića, mediji špekulišu da je po srijedi nezakonito uzimanje organa. Fatić se ne oglašava. Iz partije Alternativa tvrde da se istražuje da li je hirurg ,,odnio” medicinski otpad – tromb. Čekaju se nalazi obdukcije da se saopšti u kom će pravcu krenuti istraga. Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali on nije odgovarao na naše poruke. Izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji

 

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici pokrenulo je istragu kojom je obuhvaćen vaskularni hirurg Kliničkog centra Crne Gore Nikola Fatić na osnovu krivične prijave koju je protiv doktora podnijela porodica preminulog pacijenta. Iz tužilaštva je saopšteno da će nakon utvrđivanja rezultata obdukcije tijela pacijenta koji je preminuo nakon operacije u KCCG u Podgorici, a kojeg je operisao doktor Fatić, biti utvrđen dalji tok istrage.

Na navode medija po kojima je porodica pokojnika podnijela prijavu zbog navodnog protivpravnog oduzimanja ljudskih organa ili djelova tijela, odnosno zbog navodnog nesavjesnog liječenja njihovog člana porodice iz tužilaštva se nijesu javno izjašnjavali.

Iz Uprave policije je potvrđeno da je tokom vikenda policija pretresla prostorije hirurškog odjeljenja Kliničkog centra u Podgorici, te prikupljala obavještenja vezana za navode iz krivične prijave, odnosno tužilačke istrage. Takođe je saopšteno da je policija pretresla i privatnu ordinaciju doktora Nikole Fatića.

Iz Kliničkog centra Crne Gore je saopšteno da će po dobijanju rezultata obdukcije i policijske istrage ,,biti odlučeno o svim radnjama koje će biti preduzete u vezi sa ovim slučajem, bez prejudiciranja”.

Mediji pišu da se Fatić sumnjiči da je teglu sa ostacima dijela organa, aorte, koju je operisao, neovlašćeno iznio iz Kliničkog centra i odnio u svoju privatnu ordinaciju. On se sumnjiči da je, nakon što je porodica vidjela teglu sa etiketom na kojoj je bilo napisano ime pacijenta i alarmirala policiju, to vratio u jednu od prostorija KCCG u kojoj je nađena prilikom pretresa.

Monitor je pokušao da kontaktira Fatića, ali nije odgovarao na naše poruke. A izjavu od njega nijesu uspjeli da dobiju ni drugi mediji.

Dok je cijeli slučaj obavijen ćutanjem, jedina se oglasila organizacija Alternativa koja je objavila da je policija pretresala prostorije gdje borave hirurzi, ali prema njihovim saznanjima, tom prilikom nije pronađen nijedan dokaz o eventualnoj trgovini organima. Iz ove organizacije su saopštili da se ne radi o organu nego o trombu: ,,Treba da znate da taj vrsni vaskularni hirurg nema ni svoju kancelariju u Kliničkom centru. Prinuđen je da stvari ostavlja gdje stigne, da je šikaniran i proganjan od strane istih onih koji sad plasiraju aferu o ‘trgovini organima’. Optužuju ga da je kući odnio ‘tromb'(medicinski otpad) koji je izvadio pacijentu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 22. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KAKO SE REGION BORI SA CIJENAMA: Snagom države protiv poskupljenja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vlade Srbije, Hrvatske i Sjeverne Makedonije pokušavaju olakšati inflatorni udar na građane. Riječ je uglavnom o administartivnim mjerama kojima se ograničavaju neke cijene u maloprodaji. Analitičari upozoravaju da bi mjere mogle imati i kontraefekat u vidu nestašica ili uvoza nekvalitetnijih ali jeftinijih proizvoda. U Crnoj Gori nemamo sličnih briga. Naša Vlada za skupću ne mari

Dok crnogorske vlasti brinu postizborne brige, drugi probaju raditi ono što im je u opisu posla. Makar zbog toga što njih izbori tek čekaju. Ili građani  očekuju da se vlast odgovorno odnosi prema nevoljama koje je donijela inflacija.

Nakon kolega iz Evrope, i vlade država u regionu odlučile su da se uhvate u koštac s visokim cijenama osnovnih životnih namirnica.

Prvo se pred TV kamerama pojavio predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vućić. On je, u svom reality stilu najavljujući akciju Bolja cena – cena za narod predstavio tridesetak proizvoda koji će, makar do kraja godine, potrošačima biti dostupni po cijenama koje su  10 do 30 odsto niže od onih iz prve polovine septembra. Dakle, u Beogradu su iz potrošačke korpe probrali dio proizvoda (brašno, ulje, razni mliječni prizvodi, mesne prerađevine, kupus, grašak, marmelada, šampon za bebe, deterdžent…) odabrali po jedan, uglavnom domaći, proizvod i propisali mu jedinstvenu cijenu u svim trgovinama u zemlji. Uz računicu da će domaćinstva, kupujući baš te proizvode, moći da uštede više od 30 eura mjesečno.

Glavna zvijezda te akcije, uz Aleksandra Vučića, postala je jeftina (najjeftinija) salama u omotu, narodski –  parizer, koja se proizvodi u nekoj od fabrika Miroslava Miškovića.

Prvo su potrošači primijetili da na etiketi parizera piše kako sadrži samo 35 odsto mesa. Onda su stigle ocjene da nešto što je toliko jeftino ne može biti dobrog kvaliteta.“ Znači, 400 grama hrane za pse košta kao kilogram parizera za penzionere koji promoviše Vučić”, objavio je jedan od opozicionih političara. Potom je Vučić organizovao radni doručak na kome su on i dvojica njegovih saradnika iz Vlade Srbije (ministri finansija i trgovine) pravili sendviče sa Miškovićevim parizerom. Opozicioni političari i mediji primijetili su kako kamere nijesu zabilježile da je Predsjednik Srbije zaista jeo ponuđeni obrok.

Sve to, zapravo, nije toliko važno, jer ne može sakriti suštinu, smatra urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk. “A istina je da se u poslednje tri godine cena hrane u Srbiji povećala 57, 8 odsto – od toga je meso poskupelo za više od 50 odsto; mleko, jaja i sir više za 70 odsto, povrće za više od 80 odsto i to su zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku. U isto vreme u Srbiji je povećana penzija za 36 odsto, medijalna zarada koju prima više od polovina zaposlenog stanovništva u Srbiji povećana je za 43 odsto. Predsedniče, ako su primanja građana povećana za ovoliko odsto, a hrana poskupela za 58 odsto, da li se u Srbiji bolje živi, bez obzira na ovaj vaš parizer kome ste oborili cenu“, rekao je Ćulibrk gostujući na televiziji N1.

Dok se političari i analitičari u Srbiji spore o tome koliko će ove mjere istinski uticati na zaustavljanje inflacije i poboljšanje standarda građana, niko ne dovodi u pitanje to da će mjere trajati onoliko koliko je to obećao Predsjednik Srbije. Makar trgovci i proizvođači platili visoku cijenu toga što se baš njihov proizvod našao na listi Bolja cena. Kao što se već desilo proizvođačima žita, mesa i ulja, nakon prošlogodišnjih ograničenja cijena i zabrane izvoza za neke strateške poljoprivredne proizvode.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 22. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

ZIDANJE VLADE: Pritisni, pa vlada(j)

Objavljeno prije

na

Objavio:

Trenutno je teško izračunati kolika je  podrška Milojku Spajiću za formiranje  vlade, i ima li je.  Pored kontradiktornih izjava pojedinih političkih funkcionera na tu temu, nije jasno ni da li neke od tih izjava služe tek za bolje pozicioniranje u budućoj vladi. Očigledni su jedino   pritisci na mandatara – sa svih strana

 

Mjesec dana otkako je lider PES-a Milojko Spajić dobio mandat da sastavi vladu, ne zna se ne samo kada će vlada biti formirana, nego ni kolika je podrška Spajiću i ima li većinu neophodnu za njeno formiranje.  Pregovori se vode mimo očiju javnosti. Javno su vidljivi  samo različiti pritisci na Spajića kada je u pitanju model buduće vlade.

Spajić ćuti. Nije se na temu formiranja vlade  obratio javnosti otkako je krajem avgusta saopštio da Koalicija ZBCG, odnosno bivši Demokratski front,  neće biti u vladi. Tada je najavio vladu  koju će podržati 44 poslanika koja su ga i podržala za mandatara, ali i saopštio  da “još nema punu potvrdu od svih”. 

Spajića su za mandatara podržala 44 poslanika: PES sa partnerima kojima pripada 24 mandata, Demokrate sa 7 mandata, Bošnjačka stranka sa 6, SNP sa dva poslanika, Albanska alternativa i Demokratski savez sa dva poslanika, DUA, FORCA I HGI sa po jednim poslanikom.

Spajićeva rezerva o podršci 44 poslanika je očito izrečena sa razlogom.  Podrška poslije podjela u PES-u i partnerima sa liste, oko učešća ZBCG u vladi otopila se na 41. To je minimum za formiranje vlade.

Spajić je dobio javne kritike od strane svog  partijskog potpredsjednika,   predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića zbog načina na koji vodi pregovore  i izgubio podršku Ujedinjene Crne Gore i dvije poslanice PES-a.  U međuvremenu su vođena dva neformalna razgovora između Spajića i Milatovića povodom različitih stavova  u načinu formiranja vlade, no nije bilo javnih saopštenja o njihovom sadržaju i rezultatima.   Ne računajući izjavu Milatovića nakon sastanaka da „ima povjerenje u Spajića“, koja se tumači kako se kome dopada.  

Upitan da li  je došlo do približavanja njegovih i Spajićevih stavova oko formiranja nove vlade, odnosno da li on i dalje ostaje pri stavu da koalicija ZBCG treba da bude njen dio,  Milatović je rekao da ostaje pri stavu da “odluka o novoj crnogorskoj vladi treba da bude donesena u Crnoj Gori”.

“To je stvar Crne Gore i mislim da se oko toga slažemo, kao i oko programa koji bi ta vlada trebala da isporuči, a to je dodatan fokus na vladavini prava”, saopštio je.

Šta god značila Milatovićeva izjava, trenutno je teško izračunati kolika je stvarna podrška Spajiću. Pored kontradiktornih izjava pojedinih političkih funkcionera na tu temu, nije  jasno ni da li te izjave služe tek za bolje pozicioniranje u budućoj vladi.

Ove sedmice, nakon podužeg vremena,  oglasio se lider Socijalističke narodne partije Vladimir Joković, i to iz Beograda. Joković koji se nije oglašavao dok je padala podrška Spajiću, a na čija dva mandata Spajić očito računa, saopštio je za provučićevsku  Politiku, da za njegovu partiju „nije prihvatljiva slaba vlada, koju podržava 41 poslanik ili njih 43”.

“Tražimo vladu koja ima širu podršku najmanje 49 poslanika kako bi se reforme u pravosuđu mogle sprovesti, kazao je Joković. On je, međutim,  ipak obazrivo saopštio da  SNP još nije donio odluku o ulasku u vladu. “A da li ćemo i pod kojim okolnostima, o tome ćemo blagovremeno obavijestiti  javnost”.

Sličnu poziciju prethodno je postavio i CIVIS, koji je na junskim izborima izašao sa PES-om, a na čije glasove je, kao i SNP-a, računao Spajić.

Joković je u javnost izašao dva dana nakon izjave člana Predsjedništva Pokreta Evropa sad (PES) Andreja Milovića da  će SNP biti dio nove vlade i da privode kraju pregovore sa tom strankom.

“Vlada je u globalu dogovorena, ostalo je da se unutar koalicije dogovorimo oko finesa”, kazao je on. Milović je saopštio  i da su doskorašnja članica Alternative Jelena Nedović, CIVIS i Novska lista “apsolutno” za formiranje vlade. Finese su, čini se,  ipak malo ozbiljnije.

Andrija Mandić, lider ZBCG,  ubrzo je nakon Jokovićeve izjave izašao sa novim planom.“Nakon izjave lidera SNP-a Vladimira Jokovića, otkriveno da Spajić nema šanse da sastavi kabinet od pobjednika izbora”, saopštio je. Pozvao je na objedinjavanje.

“Dobro bi bilo i želio bih da se desi da se svi koji su pobijedili 30. avgusta objedine. Ako neće Pokret Evropa sad, mi drugi da se objedinimo i kažemo PES-u vi ste naš partner – hoćete li sa nama ili DPS-om? Da budu zajedno SNP, URA, CIVIS, Ujedinjena Crna Gora i koalicija ZBCG, kako bismo pomogli Spajiću da uradi ono što je ispravno i što je obećano građanima. To je da se DPS neće vratiti na vlast, da ćemo se obračunati sa organizovanim kriminalom i korupcijom i da ćemo poštovati većinsku volju koja je jasno iskazana”, rekao je Mandić.

Pozvani se još nijesu oglašavali da prokomentarišu Mandićev plan.

Prethodno je  poslanik ZBCG Slaven Radunović kazao da je “cijeloj  Crnoj Gori jasno da mandatar Milojko Spajić nema većinu za osnivanje Vlade Crne Gore”a jedan od lidera ZBCG Milan Knežević saopštio da Spajiću u PES-u nedostaje podrška četiri a ne dva poslanika.

Pritisci na Spajića ne dolaze samo iznutra. Američki zvaničnik Gabrijel Eskobar saopštio je ove sedmice, bez diplomatskih rukavica i manira, da “u vladu ne treba uvoditi antizapadnu stranku”.

On je za Glas Amerike kazao  “da posvećenost evropskom putu, članstvu u NATO-u i borbi protiv korupcije ne ispunjava svaka stranka u političkom spektru u Crnoj Gori”

“Međutim, vjerujem i da predsjednik Milatović i mandatar Spajić dijele te ciljeve i izazov je da bi trebalo da sastave vladu od stranaka za koje vjeruju da će ih ispuniti. Postoje neki narativi koji veoma odmažu. Jedan je da bi isključivanje najveće antizapadne stranke bilo protivno volji naroda. To nije tačno. Voljom naroda se biraju pojedinačne stranke, a na mandataru je da utvrdi kako će sastaviti vladu. Drugi je da bi se isključili glasovi etničkih Srba. Rekao bih da ni kod jedne od stranaka s kojima mandatar Spajić želi da formira vladu ne postoji antisrpsko raspoloženje. U stvari, priličan broj ima značajan dio birača koji su etnički Srbi”, kazao je američki zvaničnik.

On je ocijenio i da “postoji najmanje jedna stranka koja kaže da je spremna da prihvati bilo koju spoljnopolitičku odluku vlade, ako im Beograd to dozvoli. To je suštinski nedemokratski i neprihvatljivo – ideja da bi jedan dio koalicije kontrolisala strana vlada i da bi taj dio bio više lojalan lideru strane zemlje, a ne premijeru ili crnogorskim biračima”.

Komentaišući kritike da SAD i Zapad vrše neprimjeren uticaj na formiranje vlade,  Eskobar je kazao da postoji pritisak unutar stranaka, sa svih strana, na to kako bi trebalo formirati vladu.

“Naše ohrabrivanje je veoma otvoreno i javno. I naša očekivanja su veoma jasna građanima Crne Gore. Nisam siguran da su neki ljudi, koji vrše pritisak da druga stranka uđe u vladu, toliko transparentni i otvoreni o tome zašto je žele u vladi”.

Mandić je, komentarišući Eskobavu ocjenu, kazao da oni nijesu antizapadna stranka. “Mi u našim programima imamo opredjeljenja da Crna Gora bude dio EU. Mi nijesmo antizapadna stranka. Mi smo i prihvatili principe mandatara. Rekli smo i da stavljamo moratorijum na pitanje članstva u NATO”, kazao je Mandić.Pri tom je napomenuo:   “Može se samo zamisliti šta bi bilo da je izjavu poput Eskobarove dao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić”.

Teško je predvidjeti kako će se odvijati budući politički procesi. Jasno je samo da  uskoro ovdje neće doći doba principijelnosti i odgovornosti.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo