Povežite se sa nama

INTERVJU

DR NENAD M. KOSTIĆ, HEMIČAR, AKADEMIK SANU: Moćni rade kako hoće a slabi kako moraju

Objavljeno prije

na

Vučić vješto koristi poznate metode autokrata. Naizmjenično igra moćnog zaštitnika naroda, žrtvu loših pojedinaca, metu skrivenih moćnika

 

 

MONITOR: Protivite se rudarenju jadarita, rude iz koje bi se dobijali litijum karbonat i borna kiselina. Udružujete znanje i zalaganje građanskog aktiviste. Tvrdite da su sva tri aspekta Projekta Jadar štetna: vađenje rude, hemijski postupci, brdo jalovine. Da li je uopšte moguće „zeleno rudarstvo“?

KOSTIĆ: Atribut „zeleno“ pridaje se svemu i svačemu da bi izgledalo bezopasno po životnu sredinu i poželjno. Rudarenje, veliki tehnološki postupci, deponije jalovine – sve to manje ili više zagađuje okolinu. Najbolji sadašnji rudnici ne ispuštaju vodu niti ostavljaju išta na tlu; sva jalovina vraća se u podzemno okno. Na velikom protestnom zboru u Beogradu u septembru 2021. godine rekao sam: „Nema zelenog rudarenja! Zeleni su samo pašnjaci i šume koje bi rudnik pokvario!“

MONITOR: Ustavni sud Srbije poništio je odluku Vlade o ukidanju Projekta Jadar. Ubrzo su ministarka u Vladi i predstavnik Evropske komisije potpisali memorandum o strateškoj saradnji oko sirovina potrebnih zemljama Unije. Predsjednik Aleksandar Vučić i  kancelar Olaf Šolc nadgledali su potpisivanje. Neki komentatori vide vezu između poništenja i potpisivanja. Kako vidite redosled tih dvaju događaja?

KOSTIĆ: Ugledni pravnici objasnili su da je Ustavni sud debelo pogrešio. Pokazali su da Ustavni sud odavno sluša predsednika Vučića, da zapostavlja ili izbegava važne predmete čiji rasplet bi mu smetao.

Vremenski sled događaja, sam po sebi, ne dokazuje vezu uzroka i posledice. Začudo, Ustavni sud, inače lenj, delovao je ubrzo pošto je Vučić obnovio agitaciju za projekt Jadar. Ubrzo potom Srbija i EU potpisale su memorandum o sirovinama.

Mislim da obe strane žure da bi otvorile rudnik pre 2027. godine i predsedničkih izbora. Trogodišnji period bez redovnih izbora, prilika im je. Probuđen narod kvari im priliku.

MONITOR: Stručnjaci iz Srbije pobijaju tvrdnje vlasti da se litijum rudari u Njemačkoj i drugim zemaljama EU, a da se još ne proizvodi čak ni iz slanih podzemnih voda. Odgovor režima je da su „strani plaćenici“. Vučić im zamjera da hoće propast privrede. Jedan od njih je dobio i prijetnje smrću. Vučić obilazi Srbiji da bi, kako kaže, čuo šta narod misli. Kako ocjenjujete njegovu poziciju?

KOSTIĆ: Propagandisti uzalud govore da je projekt Jadar bezbedan i koristan. Kad propuste da se dogovore pa protivureče jedni drugima, građani uvide obmanu. Znalci mi kažu da se u EU ne vade rude litijuma – mada se kuju planovi. Ako se budu vadile, hoće li se hemijski prerađivati blizu naselja? Hoće li se jalovina gomilati na tlu? Rio Tinto kod nas planira najjeftiniju proizvodnju: rudarenje, hemijsko-tehnološka prerada i odlaganje u maloj, naseljenoj oblasti.

Od 2012. godine, rezultati lokalnih, skupštinskih i predsedničkih izbora kao i ankete javnog mnjenja pokazuju Vučićev uspon, pa minuo zenit, pa umeren pad. Zasad je stabilan. Vučić vešto koristi poznate metode autokrata. Naizmenično igra moćnog zaštitnika naroda, žrtvu loših pojedinaca, metu skrivenih moćnika. Pridobio je televizije sa dometom u celoj Srbiji. Tamo svakodnevno najavljuje, obećava, demantuje, ponovo obećava, tvrdi, poriče da je tvrdio, preti, pali pa gasi vatre. Nastupa sam, bez oponenata. Novinari mu postavljaju laka, ulizička, možda naručena pitanja. Odoleva kritici dveju kablovskih televizija, na čije novinare se breca i čije vlasnike sumnjiči.

Vučić je pridobio sve tabloide. Te štampane stvari nalik novinama vrište sa kioska; plaše i lažu publiku, kleveću opozicionare, hvale Putina, Trampa i slične; izmišljaju planove za atentate na Vučića. Postepeno im se pridružuje Politika. Vučić odoleva kritici malobrojnih profesionalnih nedeljnih i dnevnih novina. Na njih se breca.

Razgranatu policiju i naraslu BIA vode Vučićevi lojalisti. Obe postupaju kao partijske službe, ne javne ustanove. Krivične prijave protiv njihovih zloupotreba i zločina tavore u fiokama tužilaca. Ubistvo u policijskoj stanici svedoka ili saučesnika u predmetu nestale devojčice zataškano je lažnim izjavama policije. Zauzdana javna tužilaštva žmure i ćute dok sposobni novinari istražuju i dokumentuju krivična dela pripadnika Vučićeve stranke i njegovih kumova i kumčadi. Afere i skandali smenjuju se. Neki građani su oguglali a neki se bune na masovnim zborovima u gradovima velikim i malim. Nedavno sam  govorio u Sremskoj Mitrovici, Lazarevcu, Ivanjici.

Vučić nastavlja spoljnu politiku vlada od 2000. do 2012.  Srbija balansira između Amerike, EU, Rusije i Kine. Svakoj od njih Srbija je ustupila po nešto. Redom: de fakto nezavisno Kosovo, beogradski aerodrom i buduću kupovinu vojnih aviona, naftu i zemni gas, borske rudnike bakra i  Smederevsku železaru. Nominalno „na evropskom putu“, Srbija odustaje od vladavine zakona i reformi koje bi je približili normama Unije.

MONITOR:. Saznalo se da je Rio Tinto u nekim zemljama trajno zagadio životnu sredinu kao i da nemaju iskustva sa litijumom. Dr Dejan Šoškić i drugi ekonomisti tvrde da Srbija iz tog posla neće steći „neto ekonomsku dobit“. Čime se onda može opravdati dozvola Rio Tintu da vadi jadarit?

KOSTIĆ: Rio Tinto decenijama stiče sve goru reputaciju širom sveta. Zagađuje prirodu, razara svetinje, miti političare, zavađa građane, krši obećanja, zlostavlja zaposlenike, obmanjuje akcionare.

Sitnu novčanu dobit procenjuju takođe dr Boško Mijatović, penzionisana profesorka dr Danica Popović, dr Aleksandar Matković i drugi ekonomisti. Zašto Srbija pristaje? Zašto političari orno lobiraju u korist Rio Tinta?

Starogrčki istoričar Tukidid davno je izveo načelo realističke škole o međunarodnim odnosima: jaki rade kako hoće a slabi, kako moraju. Srbija je mnogo slabija od Nemačke, pogotovo od Evropske unije. Nemačke firme zapošljavaju oko 85.000 građana Srbije. Možda na rasprodaji Srbije Nemačka zahteva svoj deo.

Ponašanje država ne svodi se na karaktere i interese državnika. Ipak, evo dveju kuloarskih teorija. Po prvoj, državnici se prilagođavaju onima koji znaju  njihove tajne i ružne rabote. Po drugoj teoriji, stranci su darežljivi. Rio Tinto godišnje prihoduje oko 2,5 puta više nego cela Srbija; imetak kompanije za 60% premaša bruto nacionalni dohodak Srbije. Pouzdani izvori upliću Rio Tinto u korupcionaške afere i sudske predmete.

MONITOR: Građanski aktivisti traže podršku iz Brisela, Berlina i Vašingtona. Iz odgovora ove trojke provijava političko-bezbjednosna računica: da se Srbija otrgne od uticaja Kine, da se Kina potisne. Obećan je i „lanac vrijednosti“ –  proizvodnja baterija i električnih automobila. Poslje potpisivanja Memoranduma, Vučića je posjetila delegacija Državnog savjeta Kine. Da li se Zapad i Kina slažu da Srbija ne treba da pripada slobodnom svijetu?

KOSTIĆ: Sumnjam da će preduzeća u Srbiji u doglednoj budućnosti proizvoditi litijumske baterije po svojim izumima. To naša privreda zasad ne može jer zapostavljamo školstvo. Možda će naši radnici, nisko plaćeni i slabo zaštićeni zakonima, montirati baterije od delova proizvedenih u inostranstvu. Mislim da se Zapad i Kina takmiče za uticaj na Srbiju, onoliko koliko naša mala zemlja znači njima, velikima.

MONITOR: Tvrdi se da je oko 60 aktivista sa protesta „Nećeš kopati“  hapšeno, privođeno, saslušavano.  Inicijatorima protesta pripisuje se organizovanje radi promjene ustavnog poretka. U izjavi Fonetu rekli ste: „ Mi smo slabi, ali ima mnogo primjera gdje slabija strana pobjeđuje“. Da li je većina u Srbiji na „slabijoj strani“?

KOSTIĆ: Posle zbora pedesetak hiljada protestanata u Beogradu 10. avgusta, dve grupe blokirale su dve železničke stanice. Pedesetak nas, upornih, prenoćilo je na šinama i peronima glavne stanice. Ujutro nas je rasteralo mnogo više pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice i Žandarmerije pod maskama i šlemovima.

Uhapsili su trojicu mojih poznanika. Dok tužilaštva tolerišu kriminal a sudovi otežu postupke, ova trojica osuđena su i zatvorena istog dana! Zatvorsko osoblje i zatvorenici podržali su ih. Posle našega protesta, po advokatovoj žalbi pušteni su da bi im se sudilo kasnije.

Naknadno je privođeno i saslušavano oko 60 aktivista; broj će rasti… Nekima su pretresani stanovi, oduzimani računari i telefoni. Poznanik mi je rekao da ga je islednik šapatom podržao. Ima nade!

 

Vjerujem stručnjacima nezavisnim od Rio Tinta

MONITOR: Prije tri godine SANU je priredila simpozijum „Projekat Jadar – šta je poznato“.  Prevladalo je mišljenje da bi projekat trajno zagadio dragocjene podzemne vode i naudio mještanima.  Dekanka i pojedini profesori Rudarsko-geološkog fakulteta upozoravaju da se rudarenje ne smije ukidati.  Otkud tvrda podjela među stručnjacima?

KOSTIĆ: Simpozijum je bio sproveden nepristrasno. Neki riotintovci obrukali su se pogrešnim tvrdnjama. Mislim da neke univerzitetlije krše profesionalni i akademski etos za ličnu korist. Vjerujem stručnjacima nezavisnim od Rio Tinta. SANU  je razmotrila sve i preporučila da se od Projekta Jadar odustane.

Rudarsko-geološki fakultet priznaje da osoblje radi za Rio Tinto ali krije njihova imena. Propagandisti se žale da mi, protivnici Rio Tinta, suzbijamo cijelo rudarstvo. Naprotiv, govorio sam na zborovima i tribinama, pred kamerama, da je rudarstvo neophodno ali da se mora raditi stručno i pažljivo. Tako govore i drugi protivnici. Fakultet je trebalo da priređuje javne tribine o projektu. Dekanka je zakazala tribinu pa je odmah otkazala bez objašnjenja. Dok su se riotintovci uzdali u dogovore sa vlastodršcem izbjegavali su javne rasprave i debate sa nama, kritičarima. Pošto im se narod usprotivio, traže diskusiju. Fudbalski tim koji je zabio sebi već mnogo golova, nema pravo na dodatne utakmice.

 

Njemački Zeleni očito ne haju za životnu sredinu u Srbiji

MONITOR: Protivnici rudarenja začudili su se što je potpisivanju Memoranduma prisustvovao kancelar Šolc, socijaldemokrata. Njemačka Zelena stranka podržava rudarenje litijuma. Američki Stejt department podržava rudarenje. Ne garantuju se ekološki standardi a ni ubrzanje pristupanja EU. Da li Vučićev režim dobija implicitnu podršku, oproštaj?

KOSTIĆ: Vučić je pokušao da smiri narod obećanjima pred Šolcem da će Rio Tinto raditi pažljivo, po njemačkim standardima. Blefirao je nevješto. Njemačka ne može garantovati da će kompanija dvaju zemalja izvan EU poslovati ovako ili onako u zemlji izvan EU.

Njemački Zeleni očito ne haju za životnu sredinu u Srbiji. Nacionalni interes važniji im je od ekološkog. Amerika bi dvostruko dobila od projekta Jadar: EU, saveznica, izbjegla bi uvoz litijuma iz Kine, glavne rivalke. Njemačka i Francuska, stožeri EU, podržavaju Vučićev režim dok on otpušta Kosovo i tako gasi moguće žarište na obodu Evropske unije. Unija hoće da odvoji Srbiju od Rusije.

Strane sile ne mogu bitno uticati na nas, birače. Kad na manje-više poštenim izborima većina bude glasala protiv Vučića i kad mu organi sile otkažu poslušnost, njegov režim će pasti.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

DŽEVDET PEPIĆ, PROFESOR ISTORIJE I POLITIČKI ANALITIČAR: Partijski  „predizborni brakovi“  zbog straha od izbornog kraha

Objavljeno prije

na

Objavio:

Naravno da će  rezultati izbora u Podgorici  biti na svoj način i ” lakmus papir ” stanja na republičkom nivou.  No, očekujem, ovi izbori neće baš u potpunosti razbistriti  podgoričku političku scenu

 

MONITOR: Bliže se podgorički izbori. Kako vidite saveze koji su za tu utrku napravljeni i kampanju koja je u toku?

PEPIĆ: Ovi  vanredni podgorički izbori privukli su najveći broj učesnika do sada . Primijetno je i  da u njima učestvuje najviše predizbornih koalicija. Naravno, one su legalne i legitimne, u nekim situacijama moglo bi se reći i poželjne, ali mislim da su ove i ovakve koalicije ” predizborni brak” većini političkih subjekata koji sačinjavaju, spas od njihovog političkog kraha . Prije da se udružuju zbog straha od birača. Slobodan sam reći, da se ove koalicije  stvaraju najviše iz ličnih razloga. Ako su već, kako nam se prikazuju, toliko  uvjereni  u svoje vizije i misije , dobro bi bilo da samostalno učestvuju, pa da se vidi koliko je onih koji ih podržavaju. Ovako,  kada se postigne neki izborni rezultat, na scenu  stupa njihovo pregovaračko i ucjenjivačko umijeće.
Što se tiče kampanje između učesnika , ona može da djeluje žestoko. Ali, ja sam očekivao još žešću. Poznato je da su ove podgoričke izbore  proizveli ne međupartijska  već unutarstranačka prepucavanja. Oni koji su se do nedavno kleli u ” vječna prijateljstva i saradnju ”  imaju i imali bi što reći jedni o drugima. Ostaje utisak bez obzira na ponekad žešću retoriku i prepucavanje , da i nijesu baš spremni da iznesu sve jedni o drugima. Drago mi je što su , bez obzira na prepucavanja političara , građani  sve imuniji na te pojave . Neka se taj i takav trend i nastavi.

MONITOR: Jesu li izbori u Podgorici „sve samo ne lokalni“, kako je kazao Saša Mujović, ministar energetike koji predvodi kampanju za PES i Demokrate?

PEPIĆ: Pa dobro, zbog broja birača izbori u Podgorici, nemaju samo lokalni  već  širi značaj.   Podsjećam  da su  vanredne izbore u glavnom gradu  proizvela unutarpartijska pucanja u PES- u. Ovi izbori su poseban  test za PES , i tu sam saglasan sa g. Mujovićem. Mislim da je onaj prošlogodišnji uspjeh na junskim republičkim izborima  dobrano uzdrman.  Predviđam  da će PES izgubiti značajan broj birača na ovim podgoričkim izborima. Ne samo zbg nekih pogrešnih političkih poteza, već i zbog primjetno iznevjerenih očekivanja i nejasnoća oko primjene i programa Evropa sad 2.
Naravno da će  rezultati izbora u PG biti na svoj način  lakmus papir stanja na republičkom nivou. No očekujem da ovi izbori neće baš u potpunosti ” razbistriti ” podgoričku političku scenu. Smatram da bi bilo jako dobro da pokret Preokret  postigne dobar rezultat. Iskreno mislim da je Srđan Perić daleko najbolja ponude za ove izbore!

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR RASTKO MOČNIK, SOCIOLOG IZ LJUBLJANE: Završetak rata u Ukrajini je u interesu Njemačke, ali o tome neće odlučivati ni EU ni Njemačka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kada je Zapad potkopao rusko-ukrajinski sporazum, rat je poprimio svjetsko-političke razmjere. A igrači koji odlučuju na tom planu su Kina, BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) i SAD

 

 

MONITOR: Njemački kancelar, Olaf Šolc, smatra da je neophodno brzo sazvati novu međunarodnu mirovnu konferenciju o prestanku rata u Ukrajini, ali na kojoj bi sada učestvovala i Rusija. Mogu li se predvidjeti rezultati tog novog pokušaja, s obzirom na Vaše stanovište da Rusija sada ratuje za novi svjetski poredak a ne – kao na početku, za „novu sigurnosnu arhitekturu u Evropi“?

MOČNIK: Izgleda da su ratni ciljevi Ruske federacije na početku bili da brzim udarom sruši režim u Kijevu, postigne neutralnost Ukrajine, zaustavi širenje NATO pakta i osigura ugodno rešenje za pobunjene oblasti na istoku Ukrajine. Režim nije pao, ali su se Rusi na pregovorima sa njegovim predstavnicima u Istanbulu početkom marta 2022. dogovorili više-manje u tom smislu. U tom trenutku je Zapad (tj. SAD sa saveznicima) hitno intervenisao preko Borisa Džonsona, zabranio ukrajinskoj vladi da se bilo šta dogovara sa Rusima i verovatno obećao izdašnu pomoć Ukrajini da protera rusku vojsku sa svoje teritorije. Evropska unija se smesta – i protiv svojih interesa – svrstala uz SAD i uključila u njihov „posrednički rat“ protiv Rusije. To je gurnulo EU u recesiju, a posebno je pogodilo Nemačku i njenu strategiju uvoza energenata i sirovina iz Rusije i izvoza visokotehnoloških proizvoda u Rusiju i Kinu. Nemačka sada vojnom industrijom pokušava da spase svoju privredu, pa nameće svoje oružje saveznicima, ali to nije dovoljno. Završetak rata u Ukrajini je u interesu Nemačke, ali o tome neće odlučivati ni EU ni Nemačka. Šolc rešava spoljnopolitički i unutrašnjepolitički debakl svoje vlade. Ali sumnjam da će uspeti. Kada je Zapad potkopao rusko-ukrajinski sporazum, rat je poprimio svetsko-političke razmere. A igrači koji odlučuju na tom planu su Kina, BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) i SAD.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGOLJUB VUKOVIĆ, NOVINAR: Sjaši Kurta, da uzjaše Murta

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svakodnevna politička praksa  pokazuje da su političke partije interesne grupacije kojima je prva rupa na svirali lični interes njihovih rukovodstava i prvih ešalona klijenata, a javni interes ona deveta. Vezivno tkivo u takvim interesnim grupacijama mogu biti i nacionalna, religiozna i ko zna još kakva osjećanja, ali ona su tu da zamagle suštinu.  To je malograđanska politička šema koja sve više udaljava Crnu Goru od ideje građanske države

 

 

MONITOR: Boris Raonić opet je izabran na poziciju generalnog direktora RTCG. Očekivano?

VUKOVIĆ: Da, nažalost, opet ćemo na neodređeno vrijeme imati nezakonito izabranog generalnog direktora nacionalnog javnog medijskoj servisa i, sljedstveno, nezakonite ishode svega što on bude činio, čak i ako to, nekim čudom, na dobro izađe. I ko zna koliko dugo će trajati to neodređeno vrijeme – možda onoliko koliko je Borisu Raoniću trebalo da okonča studije prava na crnogorskom državnom univerzitetu. (Pohvalno je što Raonić nije kupio diplomu, nego je marljivo godinama učio i spremao se za ovako odgovornu funkciju.)

Raonić i njegovi politički mentori skrivaju od javnosti da je ovdje riječ o namjeri da se obori neki Ginisov rekord. Red bi bio da nam makar kažu koji rekord napadaju.

Da li je bilo očekivano? Naravno da je bilo. Organizovanu grupu lovaca na Ginisove rekorde nije mogla omesti javna kritika niti sudske presude. Za njih ne važe pravila ni zakoni. Oni uvode revolucionarne novine u naš pravni sistem i društveno-politički život. Ej, za revolucionare važe samo zakoni koje oni vaspostavljaju.

MONITOR: Kako vidite stanje RTCG nakon avgusta 2020.?

VUKOVIĆ: Sjaši Kurta da uzjaše Murta… To bi, u najkraćem, bila slika medija koji je u javnom vlasništvu i od koga građanke i građani (koliko god da ih ima s pravom da se tako zovu) očekuju da bude nezavisan, u njihovoj službi i radi u njihovom interesu. Od nove vlasti se očekivalo da ne ponavlja loše prakse svojih prethodnika i ona je tako nešto i najavljivala, ali se vrlo brzo viđelo da od suštinskih promjena na bolje neće biti ništa. Kada je u pitanju RTCG, to je odmah bilo vidljivo kroz kadrovsku politiku koja je vonjala na partijske katakombe. Novi, nezakonito izabrani, menadžment je nastojao da zasjeni navodnom otvorenošću, povećavajući u programima politička laprdanja na entu, a zanemarujući suštinske novinarske sadržaje koji bi trebalo da svestrano, produbljeno i kritički izvještavaju o svemu što se tiče života i perspektiva obične crnogorske čeljadi.

Novi menadžment nije, čak, promijenio ni glupi redosljed informacija u meteo prognozi, koji je naslijedio od prethodnika, a po kome ispada da je publici RTCG važnije da prvo čuje kakvo će vrijeme biti u Skandinaviji nego u Crnoj Gori. Time se, valjda, zaklinje da se neće skrenuti s euroatlantskog puta. Sprdnja!

Posebno je indikativno to što Skupština, kao formalni osnivač RTCG, nije našla za shodno da otvori debatu povodom sudski potvrđenog kriminalnog ponašanja menadžmenta nacionalnog javnog emitera. Sve partije, izgleda, od toga imaju neke koristi.

MONITOR: A generalno, rezulatate vlada koje su se izmijenile nakon pada DPS-a? Nedavno je obilježeno četiri godine od tog datuma.

VUKOVIĆ: Jedini rezultat koji je vrijedan pažnje je nova politička dinamika koja, na duži rok, možda izrodi neke pozitivne rezultate. Promućkali smo političku retortu i sada nam preostaje da čekamo i vidimo krajnji rezultat toga procesa.

MONITOR: Vidite li promjene?

VUKOVIĆ: Suštinske ne, a jedino su one važne. Suštinske u smislu da se uspostavi sistem institucija koje će garantovati ostvarivanje strateških ciljeva, zapisanih u Članu. 1 Ustava – „Crna Gora je nezavisna i suverena država, republikanskog oblika vladavine. Crna Gora je građanska, demokratska, ekološka i država socijalne pravde, zasnovana na vladavini prava“.

MONITOR:  Bliže se podgorički izbori. Kako vam izgledaju svakodnevne međusobne optužbe većine političkih aktera u ovoj skoroj utrci?

VUKOVIĆ: Nedavno sam na svome FB profilu, inspirisan aktuelnim političkim dešavanjima, napisao da su naši političari članovi legalizovanih bandi od kojih društvo, za sada, nema efikasnu zaštitu! Moja FB prijateljica i koleginica je rekla da je to definicija za udžbenike. Možda je ovo pregruba definicija, ali svakodnevna politička praksa – i ne samo kod nas – pokazuje da su političke partije interesne grupacije kojima je prva rupa na svirali lični intres njihovih rukovodstava i prvih ešalona klijenata, a javni interes ona deveta rupa. Vezivno tkivo u takvim interesnim grupacijama mogu biti i nacionalna, religiozna i ko zna još kakva osjećanja, ali ona su tu da zamagle suštinu.  To je malograđanska politička šema koja sve više udaljava Crnu Goru od ideje građanske države. Tako kontaminirana politička podloga je prirodno tlo za ogovaranja i svađe, a te svađe odličan predložak za svakodnevno palanačko ispiranje usta, koje dodatno podstiču mediji i društvene mreže.

MONITOR: Koliko je često ugroženo funkcionisanje institucija zbog političkih borbi unutar vlasti?

VUKOVIĆ: Mi imamo fasadne institucije i one su takve zahvaljujući malograđanskom shvatanju politike koja zanemaruje javni interes i opštu dobrobit.

MONITOR: Šta  to govori?

VUKOVIĆ:  Da mi tek treba da izgradimo institucije koje će biti armatura na kojoj počiva društveni dogovor o onim ciljevima koji su definisani na početku aktuelnog Ustava.

MONITOR: Popis, odnosno nacionalni identitet i jezik i dalje su teme koje su u fokusu i koje dijele crnogorsko društvo.  Kada ćemo izaći iz tog narativa?

VUKOVIĆ:  Nesporno je da je pitanje identiteta važno. Takođe je nesporno da u Crnoj Gori žive ljudi koji se različito nacionalno samoidentifikuju, pri čemu nacionalna binarnost (dvojediničnost) nije karakteristična samo za ljude koji pripadaju tzv. pravoslavnom korpusu (Crnogorci/Srbi) već je ima i u grupaciji koja se samoidentifikuje preko islama (Bošnjaci/Muslimani). Nesporno je i to da politička klasa ova pitanja posmatra iz malograđanske perspektive koristi i štete, i njima manje ili više vješto manipuliše.

Bojim se da nećemo ni brzo ni lako izađi iz te i takve priče. Preduslov za izlazak je napuštanje neustavnog modela koji podsjeća na takozvanu konsocionalnu demokratiju, karakterističnu za Liban, gdje se političke funkcije popunjavaju na osnovu vjerske pripadnosti. Preduslov je, takođe, bataljivanje priče o potrebi pomirenja, pri čemu se prvenstveno misli na mirenje Crnogoraca i Srba. Pojam pomirenja je manipulativan, samim tim što nikada nije postojao nacionalni sukob između Crnogoraca i Srba, pa se čini da se ovdje četništvo potura crnogorskim Srbima, a partizanstvo vezuje za Crnogorce ili – da odemo dalje u prošlost – bjelaštvo vezuje za Srbe, a zelenaštvo za Crnogorce. Pomirenje bi trebalo da znači traganje za zajedničkim imeniteljem, za kolektivnim MI koje će afirmisati sve, a neće unižavati nikoga. To kolektivno MI treba da bude izraženo i kroz naziv jezika i kroz državne simbole.

MONITOR: I dalje slušamo optimistične najave zvaničnka da bi mogli uskoro ući u EU. Krećemo li se suštinski ka društvu evropskih vrijednosti?

VUKOVIĆ: Jedina vizija koju dijeli naša politička klasa sastavljena od predstavnika svih nacija i konfesija je ulazak Crne Gore u Evropsku uniju, ali nikada nije jasno objašnjeno ni analizirano u čemu se tačno sastoji korist od toga ulaska i je li ta korist taktička i kratkoročna ili strateška i dugoročna. Sada, recimo, na primjeru odnosa prema Srbiji kada je u pitanju rudarenje vidimo da EU, tačnije jedna od njenih viđenijih članica (Njemačka) gleda na Srbiju iz perspektive kolonizatora. Da li to znači da bi sjutra, kada Crna Gora postane članica EU, naša politička klasa lakše pretvorila planinu Sinjavinu u vojni poligon ili u najveće balkansko pasište za preživare?  Bojim se da bi se prije desilo ovo prvo, ako geopolitički interesi Brisela i NATO-a budu to zahtijevali.

Kada je ova vizija artikulisana, EU je djelovala kao nešto što je vječno i u stalnom napredovanju. Sada je ta iluzija razbijena – EU ne izgleda ni vječno niti je u napredovanju. Prije bi se reklo da je riječ o ozbiljnom nazadovanju. To bi podrazumijevalo strateško preispitivanje odnosa Crne Gore prema EU, ali tako nešto se od ove i ovakve političke klase ne može očekivati.

„Proces pridruživanja EU na kraju može razočarati javnost“, skorašnja je izjava bivšeg euroatlantiste i doskorašnjeg ’sve i svja’ Crne Gore Mila Đukanovića.

Kada govorimo o evropskim vrijednostima, treba vidjeti da li je sadašnja EU na tragu vrijednosti koje mi podrazumijevamo kao evropske. Naša mila Evropa je kao kolonizator pljačkala druge kontinente, dva svjetska rata je zametnula, genocidom je rješavala jevrejsko pitanje, a onda, perući savjest, zajedno sa Amerikancima, otela Palestincima dio teritorije i darovala ga Jevrejima, koje sada podržava u njihovom genocidnom pohodu na Palestince.

Mislim da je Ustav Crne Gore pisan u duhu najviših civilizacijskih, što znači i evropskih vrijednosti. Na nama je da tu ustavnu formu ispunimo sadržajem. Ako mi nijesmo za to sposobni, ne očekujmo da će nam taj sadržaj oktroisati Brisel i njegova plutokratska birokratija.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo