Beranska Fabrika eksploziva Polieks nikako da napravi poslovni bum. Šansu da učestvuje u uništavanju viška eksplozivnih sredstava, koju finansiraju USAID, OEBS i SAD sa nekoliko evropskih zemalja, ometaju građani Police, sela u kome je stacionirana namjenska industrija za proizvodnju plastičnog eksploziva. Od početka avgusta oni prijete blokadom puta koji vodi do te fabrike, tvrdeći da im započeto uništavanje eksploziva ugrožava životnu sredinu. Naredne nedjelje organizovaće zbor na kome će donijeti definitivnu odluku o obliku protesta. Tužbe protiv direktora Polieksa Slavka Vujisića, ali i protiv pomoćnika ministra MUP-a za vanredne situacije Zorana Begovića već su napisane. U njima tvrde da im je uništavanje eksplozivnih sredstava ugrozilo ekologiju. EKOLOŠKA DRŽAVA ZA SVE: Nakon otpora iz Borovih brda iz Župe nikšićke i sela Prage ovo je treći veći otpor mještana u Crnoj Gori da im se u blizini kuća uništava zaostali eksploziv. Poličani kažu da su spremni i da fizički blokiraju fabriku, jer sumnjaju da postoji tajni plan da se u blizini njihovih kuća unište svi viškovi minsko-eksplozivnih sredstava koji se nalaze u Crnoj Gori, kaže koordinator protesta i član Savjeta Mjesne zajednice Ljubiša Đurišić.
,,Poličani su odlučni da ne dozvole dopremanje, uništavanje i ispaljivanje minsko-eksplozivnih sredstava iz Brezovika kraj Nikšića u našu Policu. Ako je ekološka Crna Gora, neka bude ekološka za sve, a ne samo za ljude u Podgorici i na jugu”, kaže Đurišić.
Da postoji opasnost od eksplozija njega i njegove komšije nije razuvjerilo ni prošlonedjeljno višesatno sastančenje sa pomoćnikom ministra MUP-a Zoranom Begovićem i direktorom Polieksa Slavkom Vujisićem, te sastanci sa ministrom ekonomije Brankom Vujovićem i predsjednikom opštine Berane Vukom Golubovićem. Svi oni tvrdili su da je uništavanje eksploziva kontrolisano i sa tehničkog i sa ekološkog aspekta, te da bojazni nema mjesta.
Pomoćnik ministra za vanredne situacije Zoran Begović kaže da se na Polici mogu uništavati samo sredstava bezbjedna za okolinu i da u poslu koji je jedan od kapitalnih projekata Vlade nema niti zakulisnih niti ekološki opasnih radnji.
,,Sa malo uspjeha i puno nepovjerenja pokušali smo da mještanima Police objasnimo da su to sredstva koja na lokacijama na kojima se sada nalaze značajno ugrožavaju gradove i okolinu. Pokušavamo objasniti da je potrebno brzo reagovati da bi se to uništilo i da je to projekat koji se realizuje pod pokroviteljstvom pojedinih država koje su dale sredstva da se to uništi. Međutim, ne nailazimo na potpuno razumijevanje mještana. Pokušavamo da im dokažemo da ta sredstva koja se uništavaju nemaju nus proizvode koji mogu da ostave bilo kakvo oštećenje na životnu sredinu, na ljude i na materijalna dobra”, tvrdi Begović.
Poličani, ipak, tome bezrezervno ne vjeruju. Traže elaborat sa procjenom uticaja na životnu sredinu svih planiraniranih uništavanja eksploziva, kaže Ljubiša Đurišić. ,,Tražili smo da nam te papire dostavi i direktor, ali i pored obećanja to nije učinio. Ako bude sve ispravno mi ćemo objeručke prihvatiti rad fabrike. U protivnom, ne dozvoljavamo uništavanje ni jednog metka”, kategoričan je Đurišić.
Nešto umjereniji je predsjednik Mjesne zajednice Polica Radoje Sekulić: ,,Vjerujem da gradonačelnik Berana Vuka Golubović nikada ne bi dozvolio da se stanovnicima Police ugroze životi i zdravlje. Ipak, kontrola Fabrike Polieks je neophodna. Mi nijesmo protiv toga da fabrika radi, međutim, hoćemo da vidimo taj elaborat”.
MANJKAVI PROJEKTI: Projekti uništavanja viškova naoružanja i municije ponovo su pokazali svu manjkavost, tvrdi se i u analizi Nansen dijalog centra. Ta nevladina organizacija tvrdi da je više nego evidentno da Crna Gora ima ogroman problem sa viškovima naoružanja i municije, ta da bi se to kao državni prioritet broj jedan moralo hitno rješavati.
,,Očigledno je da u toj oblasti postoje problemi i sve prisutnije nepovjerenje građana da će se taj posao završiti bezbjedno, ali i u skladu sa međunarodnom praksom. Na ruku sumnjama u sposobnost države da se uništavanje naoružanja završi bezbjedno i što manje štetno po životnu sredinu ide i činjenica na koju sve češce i glasnije upozoravaju ekološke organizacije da za projekte iz oblasti odbrane nije potrebno raditi procjenu uticaja na životnu sredinu”, kažu u NDC.
Ta tvrdnja, kao ni pobuna mještana Police, ne stoje, kaže direktor Polieksa Slavko Vujusić. Njegova fabrika ispunjava sve standarde za proizvodnju eksploziva, što podrazumijeva, kaže, i standarde za njegovo uništavanje.
,,Dodatno smo, baš zbog otpora mještana, pribavili i dozvolu za djelatnost koja je od velikog državnog interesa, da zajedno sa mojkovačkom fabrikom namjenske proizvodnje uništavamo eksploziv. Sva ta dokumentacija je prezentovana i pred gradonačelnikom Berana u prisustvu mještana, ali ti ljudi ne žele da riješimo problem koga i nema. Urađen je monitoring, svi nalazi govore da je na Polici životna sredina nezagađena, a takva će i ostati”, tvrdi Vujisić.
MJEŠTANI SU LAICI: Špekulacije, koje se mogu čuti u Beranama, kako je neko moćan bacio oko na firmu, koja u ovom času baš zbog višemilionskog posla sa uništavanjem eksploziva, ali i proizvodnjom eksploziva kada započne gradnja auto puta, ima posebnu šansu, Vujisić nije želio da komentariše. On je inače vlasnik oko dvadeset odsto dionica firme. Oko četrdeset ima Vlada. Vlasnici ostatka su građani i zaposleni u Polieksu.
,,Digli smo ovu fabriku na noge. Ako ona ne bi nastavila rad to bi značilo da bi se narednih godina moralo uvesti iz inostranstva na desetine miliona eura vrijednosti plastičnog eksploziva”, kaže Vujisić.
Poličani kažu da se ne protive proizvodnji već samo nekontrolisanom uništavanju eksplozivnih sredstava, odgovara na to Ljubiša Đurišić: ,,Proizvodnju ne branimo, ali sumnjamo da pod okriljem mraka pokraj naših kuća dovoze i spaljuju vojni otpad. Neka nam dostave elaborate i bićemo mirni”.
,,Sve saglasnosti koje mještani traže i sve mjere bezbjednosti i standardi sigurnosti biće primijenjeni”, obećao je Poličanima i ministar Branko Vujović.
,,Mi smo im sve predočili i sve imamo, samo što su oni laici da to protumače”, tvrdi direktor Vujisić.
Poličani mu ne vjeruju, najavljuju blokadu fabrike.
EKSPLOZIV NA DVADESET LOKACIJA: U Crnoj Gori, procjenjuje se, na oko dvadeset lokacija nalazi se između šest i devet hiljada tona suvišnih minsko-eksplozivnih sredstava. Ministarstvo odbrane saopštavalo je da se ta sredstva nalaze na trinaest lokacija u Crnoj Gori. Prije nekoliko godina pominjana je cifra od dvanaest hiljada tona eksploziva koji je potrebno uništiti. Onda je uslijedila eksplozija skladišta na Viru pokraj Nikšića. Precizni podaci o količini tih sredstava koja su višak i treba da se unište nikada nisu saopšteni. Jedna od posljednjih nezvaničnih informacija govori da će se u narednih par godina uništiti oko šest hiljada tona a da bi u Crnoj Gori moglo da ostane oko dvije hiljade tona minsko-eksplozivnih sredstava.
Prvi ugovor iz tehničkog sporazuma Crne Gore sa SAD bio je “težak” 650.000 eura. Drugi koji bi trebalo da se potpiše naredne godine iznosiće iznad milion eura.Uništavanje viškova naoružanja u fabrici Polieks sprovodi se u okviru realizacije ugovora te fabrike i crnogorskog Ministarstva odbrane. Radi se o uništavanju pješadijske municije i ručnih bombi, ali ne i o hemijskom naoružanju, od koga najviše strahuju mještani Police. Delaboracija minsko – eksplozivnih sredstava vrši se uz nadzor stručnjaka iz UNDP-a. Mještani Police formirali su i svoju komisiju koja je oko mjesec dana vršila sopstveni nadzor, ali su od toga odustali. Mjesna zajednica Polica ima oko sedamsto kuća u kojima živi oko dvije hiljade stanovnika. U fabrici Polieks radi tridesetak zaposlenih, a sa povećanjem proizvodnje očekivalo se zapošljavanje još desetak ljudi.
Sead SADIKOVIĆ