INTERVJU
GRADIMIR GOJER, KNJIŽEVNIK I REDITELJ IZ SARAJEVA: Dejtonski ugovor je „luđačka košulja“

MONITOR: Nedavno ste opisali Bosnu i Hercegovinu ovako: zemlja nesretne prošlosti i nesretne sadašnjosti, koja je s jedne strane otvorena pozornica za sukob onih koji žele samostalnu, međunarodno priznatu državu Bosnu i Hercegovinu i onih koji bi da je „popiju u čaši političke vode”. Molim Vas da to ilustrujete nekim aktuelnim događajima i navedete ko je BiH doveo u takvu situaciju.
GOJER: Konkretan primjer za ovu tezu nalazimo upravo ovih dana u BiH u pripremama za naredne opšte izbore u oktobru: došlo je do otvorene polarizacije na stranke i političke snage koje žele integralnu državu BiH i one koje to ne žele. Predizborno vrijeme je idealno da sve izađe na vidjelo. Na jednoj strani su stranke SDA i Stranka za BiH, koje ne samo svojim programima, već u svakodnevnoj političkoj pragmi čine napore da se BiH očuva kao cjelovita država u svojim povijesnim granicama. S druge strane postoje tzv. „ekskluzivističke” stranke: Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), SNSD i SDS koje štite u prvom planu prava pojedinih naroda. One se postavljaju kao isključivi zaštitnici pojednih naroda.
Između toga, na nekoj vrsti političke sredokraće je SDP. To je stranka koja je izgubila svaki čak i privid socijalnog angažmana, u kojoj je prisutna tajkunizacija i halapljiva želja da se ovlada privrednim resursima. Mislim da ovo oslikava beznadnu situaciju za državu BiH. Samo integralistički pozicionirani politički subjekti, koji vode računa o svim narodima i građanima u BiH, imaju šanse učiniti nešto za samoodrživost bosanskohercegovačke države.
MONITOR: Koje su to snage i kako, po Vašem mišljenju, mogu izvući BiH iz nestabilnog političkog i ekonomskog stanja i raznih polarizacija?
GOJER: Objektivno govoreći one su ovog trenutka u defanzivi, zahvaljujući međunarodnom faktoru, koji otvoreno podržava nacionalističke oligarhije, ali i neosviještenim građanima koji im na izborima, opetovano poklanjaju povjerenje.
U Federaciji BiH, ponoviću to, bh. integralizam isključivo zastupa SBiH, u nešto manjoj mjeri SDA, jer se izdaje za ekskluzivnog zastupnika bošnjačkog naroda. Sve ostale stranke u bh. ili vode nacionalističku politiku, šire nacionalističku kalustrofobiju, ili su organizirane kao stranke jednog lica (BPS Sefer Halilović, HSP, ili pak rade isključivo na proširenju uticaja tajkunskih lobija vezanih za određene stranke (SDP, SBB, SNSD).
Stranka za BiH, koju je osnovao jedini stvarni državnik među bh. političarima, Haris Silajdžić, pokušava čuvati DRŽAVU!
Četiri posljednje godine koje je aktualna vlast na čelu sa SDP-om protraćila ne učinivši ništa korisno za poboljšanje standarda građana, SBiH se bavila problemom uknjižbe imovine na državu BiH. Mnogi tvrde da je to besmislen posao, mnogi u BiH… Stranci pak osuđuju SBiH zbog toga znajući da to nije uzaludan posao!!!
Jer, šta je država bez državne imovine!?! Tek prazna „futrola”, koju čini nekoliko zgrada temeljnih institucija na Marijinom Dvoru. Zna se dobro, a posebno dobro znaju antibh. snage na čelu sa Miloradom Dodikom, da uknjižba imovine na državu BiH čini ovu državu državom!
Znaju posebno Srbi u BiH šta znači grunt! Zato se svom snagom Dodikov SNSD bori protiv uknjižbe imovine na državu. Pritisnuti ekonomsko-egzistencijalnim neprilikama i sami građani nerijetko odmahuju rukom na pominjanje državne imovine. Kao da nama to nije značajno!?! Bojim se da će biti kasno kada građani spoznaju koliko je značajna ova akcija SBiH. Jer država bez imovine je nepostojeća država. Tajkunizirane stranke naravno da se bore da se ta državna imovina podijeli, najprije između entiteta RS i Federacije BiH, zatim između općina i kantona u Federaciji, te RS na drugoj strani. Oni u tome vide svoj ćar, ja u tome vidim kraj države BiH!
Bude li političke pameti kod građana na narednim izborima će biti kažnjeni demonteri države, a možda (?) nagrađeni oni koji se bore da je očuvaju!
MONITOR: Koliko je svemu tome što se danas dešava u Vašoj zemlji doprinijela tzv. međunarodna zajednica?
GOJER: Šta god zanačio pojam međunarodne zajednice njen doprinos stanju u kojem se nalazi država je ogroman. Već dugo Visoki predstavnik u BiH, Valentin Inzko, odustaje od korištenja tzv. bonskih ovlasti?!! Naravno da Inzko nije samostalan u donošenju odluka, te da iza ovog „gledanja kroz prste” raznim postupcima demontera države BiH, prvenstveno Milorada Dodika, stoje najmoćnije sile svijeta, poglavito Rusija, ali ne bih amnestirao niti Veliku Britaniju i SAD. Takva situacija u državi najbolje oslikava namjeru međunarodne zajednice da držeći se kao „pijan plota”, propalog u praksi daytonskog mirovnog ugovora, koji jeste bio i ostao „luđačka košulja” za BiH, ona u stvari teritoriju suverene članice UN – BiH ostavlja kao trajno „tinjajuće” političko žarište u suvremenoj Europi. Iznenađuje me neučinkovitost Njemačke, koja bi uz Tursku mogla pridonijeti integralizmu BiH, prije svega utičući na politiku preko jačanja privrednog subjektiviteta naše države. Ovako, BiH je ostavljena na milost i nemilost domaćim nacionalističkim šakalima, poglavito iz hrvatskog i srpskog naroda!
MONITOR: Kakvi su efekti nedavnih protesta. Postoji li šansa da se oni nastave i da li bi oni nešto nabolje promijenili u BiH?
GOJER: Posljednje prosvjede u BiH, koji su počeli spontanim okupljanjem nezadovoljnih građana, iskoristila je jedna politička stranka dovodeći u pitanje stabilnost državnih institucija.
Ako pitate brojne građane države BiH tko stoji iza ovih prosvjeda, osim bijede i siromaštva, reći će vam ime jednog tajkunsko-medijskog ganga. Grozno sam se osjećao kao patriota kada je zapaljeno Predsjedništvo BiH, kao simbol državnosti, a koje nije paljeno ni od četničkih granata tokom rata.
Prosvjedi nisu postigli efekat jer građani sve lošije žive, a skupina političkih baraba sve se više bogati. U jednom svom političkom intervjuu vrlo sam precizno dao naputke bh. Tužiteljstvu i policiji i signirao tri mjesta gdje se trebaju zaputiti tužiteljske i policijske snage. To su Laktaši, naselje Poljine u Sarajevu i dolina Radobolje u Mostaru. Tamo treba hapsiti, jer tamo žive političari – kriminalci, čiji uticaj na tužiteljstvo uz blagoslov pojedinih međunarodnih dužnosnika čini sve nas Bosance i Hercegovce siromasima i prosjacima u nevjerojatno lijepoj i bogatoj zemlji…
MONITOR: Da li je tačno da svaki kirtički glas biva osuđen kao izdaja ili kao nacionalizam i da je bh. društvo zahvatila sofisticirana fašizacija?
GOJER: Nije tačno. Rijetki hrabri intelektualci, i to uglavnom u Sarajevu, progovaraju iznimno otvoreno, ali njihov glas nije dostatno čujan, jer medije drže nacionalisti. Valja naglasiti da pojedini intelektualci ne samo da govore već i formalno i bukvalno „grme”, čak i na način koji bi se dao porediti sa krležijanskim govorom.
Središnji mediji u BiH iz sva tri nacionalna korpusa prešućuju takve glasove i rade na „smirivanju” situacije, ustvari na kolektivnoj „sedativizaciji” BiH. Reći ću na konkretnom, osobnom, primjeru: u posljednje dvije godine na javnim RTV servisima i u središnjim listovima BiH, kao angažirani intelektualac nisam imao pristupa. Na tim medijima „baškare” se oni koji promiču nacionalističku logiku ili sluganstvo prema međunarodnoj zajednici. Bh. društvo na taj način, i tu ste u pravu (!!!), klizi u fašizaciju. Kada ustuknu medijske slobode, a nastupa medijski totalitarizam onda je država sigurno u plamenu fašizma!
Dva središnja lista u BiH djeluju tako da objektivne istine nema! Kad jedni pišu crno, drugi, u pravilu, pišu bijelo. Kada se u medijima izgubi nijansa onda nismo daleko od fašizacije.
MONITOR: Kad se sve to objektivno sagleda – kakva je po Vama budućnost BiH, čemu vode te podjele i sukobi?
GOJER: I dalje mislim da moja domovina ima budućnost! Ta budućnost neće doći iz laboratorija nacionalističkih i kvazisocijaldemokratskih stranaka… Ona će poglavito doći od mladih Bosanaca i Hercegovaca, koji, nažalost van BiH, zadivljuju svijet znanjima iz modernih tehnoloških disciplina, svjetskih jezika, kompjuterizacije i automatizacije…
Duboko sam ubijeđen da Bosanci i Hercegovci neće napustiti ideju integralne drevne države BiH, koja nije postala u Daytonu „umjetnim spajanjem dvaju entiteta”, kako to tvrdi najveći neprijatelj BiH Milorad Dodik, već ima stoljetnu tradiciju, koja nije samo tradicija krvavih sukoba i ratova, već kulturnog i civilizacijskog kompozita, kojem su podjednako doprinos dali Srbi – pravoslavci, Hrvati – katolici, Bošnjaci – muslimani, Židovi i svi drugi građani i narodi koji su naseljavali ovaj rajski predio naše planete.
Intelektualni autoriteti trajno zaćutali
MONITOR: Zašto na sve to reaguju samo rijetki intelektualci?
GOJER: BiH nikada od završetka Drugog svjetskog rata nije imala angažirane intelektualce, a poslije Daytona većina onih koji sebe smatraju intelektualnim autoritetima trajno su zašutjeli, jer su, što bismo to krili, debelo potkupljeni, što od aktualne vlasti, što od međunarodne zajednice. Broj nevladinih udruga u BiH, koje kontrolira inozemni faktor i pojedine političke stranke, a u kojima ti intelektualci čine perjanice, to dokazuju… Osim časne udruge Gariwo, koja promiče građansku hrabrost u BiH i regionu, nevladin sektor, u kojem bi ti navodni intelektualci trebali biti glavni, je ili potpuno neaktivan, ili otvoreno radi za pojedine političke stranke. Nisam siguran da većina intelektualaca na koje vi očito mislite, može svojim intelektualnim kapacitetom i ljudskom hrabrošću slijediti „gabaritne” osobe, kakvi su recimo pisac Heinrich Boll, režiseri Kosta Gavras i Lordan Zafranović… Da ne govorim o tome da najčasniji umovi, „Olimp” pameti, Akademija nauka i umjetnosti BiH već godinama mudro šuti i ne uključuje se aktivno u rješavanje privredne, političke, kulturne i moralne krize.
Veseljko KOPRIVICA
Komentari
INTERVJU
DEJAN MILOVAC, MANS: Veting kao rješenje

Reforma crnogorskog pravosuđa ne može imati održive rezultate dok se do kraja ne raspetlja “hobotnica” Vesne Medenice i ispitaju sve šeme uticaja koji je ona nesporno imala na nosioce tužilačke i sudske funkcije u Crnoj Gori
MONITOR: Kako komentarišete objavljene prepiske izmedju direktorice ASK Jelene Perović i bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice?
MILOVAC: Mislim da je prepiska između Perović i Medenice pokazala kako je posljednjih decenija izgledao modus operandi crnogorskog pravosuđa, i sasvim sam siguran da tadašnja predsjednica cetinjskog Osnovnog suda nije bila jedina koja je na takav način tražila smjernice i nudila podršku bivšoj predsjednici Vrhovnog suda. Na stranu groteskni udvornički odnos koji je ispoljila Perović, komunikacija je pokazala koja količina moći i uticaja je bila u rukama Vesne Medenice i na koji način je ona manifestovana.
MANS je i ranije ukazivao da reforma crnogorskog pravosuđa ne može imati održive rezultate dok se do kraja ne raspetlja “hobotnica” Vesne Medenice i ispitaju sve šeme uticaja koji je ona nesporno imala na nosioce tužilačke i sudske funkcije u Crnoj Gori. Sve dok svaka od tih relacija ne bude detaljno ispitana, mi kao građani imamo pravo da sumnjamo da je pravosuđe i dalje u rukama onih koji se sumnjiče za saradnju sa kriminalnim klanovima. U ovom konkretnom slučaju MANS je već pozvao Specijalno državno tužilaštvo da formira predmet i ispita ne samo komunikaciju između Perović i Medenice, već prije svega kakve posljedice je ona imala na profesionalni integritet i odluke koje je Perović donosila u cetinjskom sudu, ali i kasnije sa mjesta direktorice Agencije za sprječavanje korupcije.
MONITOR:Da li vas iznenadjuje odnos Perović prema Medenici, koji bivša predsjednica Vrhovnog suda u porukama definiše „savjesnim“?
MILOVAC: Svjedočimo potpuno iskrivljenom sistemu vrijednosti koji je uspostavio prethodni režim na svim nivoima, pa i u pravosuđu. “Savjesno postupanje” u percepciji takozvanih vojnika bivše vlasti, kakva je Vesne Medenica, pretpostavlja gaženje procedura i zarobljavanje institucija i koncetraciju neograničene moći odlučivanja u rukama jedne osobe. Takav odnos prema integritetu nosilaca pravosudne funkcije je nešto što je “njegovano” i podsticano decenijama i sasvim moguće je postalo sastavni dio jedne potpuno izokrenute profesionalne etike.
Hijerarhija koja je postavljena na način da se lojalnost kultu ličnosti koji je Medenica uspostavila prepoznaje kao “savjesno postupanje”, najviše liči onima koje možemo da vidimo kada su u pitanju strukture organizovanog kriminala. Ovo je posebno problematično ako pretpostavimo da je takav odnos vrlo vjerovatno bio potka za donošenje odluka u sudskim predmetima u skladu sa interesima koji je nisu poklapali sa javnim interesom ili zakonom.
Nisam iznenađen odnosom i iz razloga što je dosadašnja profesionalna karijera davala prostor Vesni Medenici da utiče na izbor sudija, ima kompletan uvid u njihov rad i ocjenjivanje njihovog rada, kreirajući poziciju sa koje je od prvog dana mogla da oblikuje sudije prema onome što su bile njene potrebe i potrebe grupa koje je u pravosuđu neformalno zastupala. Zbog toga je svako “klimanje glavom” Jelene Perović bilo dočekano kao “savjesno”.
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od prvog decembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
INTERVJU
DR BRANKA BOŠNJAK PROFESORICA UCG I POTPREDSJEDNICA PZP-A: Temeljne reforme i dobra metla za obrazovni sistem

Javna uprava je postala prepuna uhljebljenih bahatih neznalica. Nije ovo od juče, radio je to i bivši DPS režim, ali sa mnogo više stila, senzitivnije, neupadljivije… Ovo sad je postalo brutalno, bestidno i ogoljeno do kraja
MONITOR: Nakon najnovije afere oko diplome pomoćnice direktora IJZ vi ste javno istupili i kazali da lažnih ima i u vrhu Vlade, te da su političke partije pune kadrova sa ovakvim znanjem. Da li je onda iluzorno očekivati da će biti političke volje da se sporne diplome provjere?
BOŠNJAK: Mi kao društvo moramo da se odlučimo da li hoćemo istinsko ozdravljenje i vraćanje pravim vrijednostima, želimo li društvo znanja, što javno propagiramo ili želimo degradaciju svih vrijednosti, koju upravo živimo.
Zato je važno da se aktuelizovao ovaj veliki problem, ali nažalost, to je samo jedan segment iz Pandorine kutije, jer mnogo je devijacija na ovom polju. Nama trebaju značajno veća ulaganja u nauku, revizija naučnih i nastavnih zvanja, nepristrasna reakreditacija studijskih programa, revizija licenci za visokoobrazovne ustanove, savremene laboratorije, dosljedna borba protiv plagijata, a preduslov svega ovoga je potpuna depolitizacija ovog sektora.
Optimista nijesam, jer živimo najbrutalniji iskaz partitokratije, a svjedok sam bila da mnogi politički lideri potpuno obesmišljavaju znanje i olako delegiraju za rukovodeće funkcije ljude bez znanja i iskustva, sa sumnjivo stečenim diplomama, jer oni prvenstveno cijene partijsku lojalnost. Koalicioni dogovori, umjesto da podrazumijevaju da stavimo na sto najbolje što imamo od kadrova i od njih napravimo najoptimalniji odabir, nažalost kažu da se niko nikome ne miješa u politička kadriranja koja su im pripala. Zato imamo ministre i predsjednike opština bez fakultetskog obrazovanja, ljude na pozicijama koji ne umiju ni napisani im tekst da pročitaju kako treba, zato su nam bordovi direktora i upravni odbori puni dojučerašnjih šofera, ljudi iz obezbjeđenja, kafe kuvarica, konduktera… Javna uprava je postala prepuna uhljebljenih bahatih neznalica. Nije ovo od juče, radio je to i bivši DPS režim, ali sa mnogo više stila, senzitivnije, neupadljivije… Ovo sada je postalo brutalno, bestidno i ogoljeno do kraja.
Mi smo malo društvo i nije problem ko je čiji, ako je sposoban, obrazovan i ako zna, ali problem je neznanje, koje onda iz kompleksa rađa umišljenost i bahatost, kao paravan, da bi se zamaskiralo neznanje i onda se proganja i mobinguje svako ko išta zna.
Dodatan problem je što Vladina komisija za politička namještenja, i ne provjerava CV predloženih kandidata no im se unaprijed vjeruje na riječ, a mnogi su zbog fotelje spremni da „nakite“ svoj CV raznim neistinama pa i onom da su završili fakultet. Predlažu se zakoni i sistematizacije, koje značajno smanjuju kriterijume za neka rukovodna mjesta, jer se sve šteluje za unaprijed odabrane pojedince.
Optimista nijesam po pitanju političke volje, ali jak pritisak javnosti može da pomjeri stvari i da krenemo ka ozdravljenju.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od prvog decembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
INTERVJU
DR LINO VELJAK, FILOZOFSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU: U ovom „tridesetgodišnjem ratu“ se već poodavno nalazimo

Ukoliko bi predsjednik Bajden uspio da pomoć Izraelu uslovi izraelskom obnovom prihvaćanja ideje dviju država, to bi predstavljalo izniman uspjeh. Ukoliko bi to uvjetovanje rezultiralo tek selektivnošću izraelskih vojnih operacija to bi bio nekakav uspjeh. No, bez temeljnih političkih promjena i u Izraelu i u njegovom arapsko-islamskom okruženju koncept dviju država ostaje privlačna i – do daljnjega, nedosežna utopija
MONITOR: Na obeležavanju godišnjice stradanja Vukovara glavnu riječ je imao gradonačelnik Ivan Penava, koji je upozorio sve koji ne respektuju njegovu, u mnogo čemu, proustašku scenografiju, da se ne priključuju događaju. U Srbiji je predizborna kampanja u koju je predsjednik Srbije, prvi put od svog dolaska na vlast, zatražio pomoć svog nekadašnjeg političkog mentora Vojislava Šešelja. Koliko su ovo tek praktički-politički aranžmani a koliko simbolički relevantni činovi?
VELJAK: Nisu to nikakvi simbolički činovi, pa ni pragmatični predizborni aranžmani, nego ih valja promatrati u kontekstu generalnog rasta desnice u Evropi i šire (rezultati izbora u Slovačkoj i Nizozemskoj, ali i u Argentini), koji ukazuju na realne dimenzije skretanja društvene svijesti u smjeru populizma i radikalne desnice. Ta je tendencija značajnim dijelom uzrokovana medijskom podrškom brutalizaciji javnog diskursa, a u našoj regiji nedvojbeno i pojačanim djelovanjem ruske agenture. Konkretno, u Hrvatskoj se zloćudan ruski utjecaj može dokazati analizom financijske baze Domovinskog pokreta (čiji je Penava predsjednik), koja je izravno povezana s oligarhijskom strukturom Putinove Rusije. Onima koji sumnjaju u ispravnost ove tvrdnje preporučujem da otkriju odgovor na pitanje: Tko kontrolira Fortenovu? Putinovim ljubiteljima neće biti jasno zbog čega ruske službe i oligarsi podržavaju obnovu ustaškog diskursa, kao što mnogima neće biti milo kad se suoče s dokazivim činjenicama koje govore o međusobnoj podršci četnika i ustaša (kako u Drugom svjetskom ratu, tako i danas, kada je to u cilju ostvarivanja političke moći i – što je najvažnije – financijskih interesa). Svađajući narode, oni jačaju svoje pozicije, a njihova međusobna solidarnost ne dolazi u pitanje. Dokaz je i pravo bratstvo i jedinstvo koje je vladalo u Hagu među optuženicima za najteže ratne zločine.
MONITOR: EU je u prvim danima posle napada Hamasa, snažno podržala pravo Izraela da se brani, čak je i redovna pomoć Palestincima bila, na kratko, obustavljena. Danas je stav Brisela izbalansiraniji. Neki su ponašanje EU administracije nazvali „ evropskim kompleksom Holokausta“. Koliko se tu radi o „kompleksu“ a koliko o, nesamostalnosti spoljne politike EU?
VELJAK: Ukoliko je riječ o Njemačkoj, kompleks Holokausta je od presudne važnosti. Ukoliko je pak riječ o EU, ključan je moment inzistiranje na potrebi evroatlantskog jedinstva, te se upravo time može objasniti relativna uravnoteženost njezinog stava.
Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od prvog decembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
FOKUS3 sedmice
MINIMALNA PENZIJA = MINIMALNA PLATA: Đe iscijediti suvu drenovinu
-
FOKUS2 sedmice
UZVRAĆANJE UDARCA U AFERI DO KVON: Spajić optužio srpske vlasti za montiranje
-
FOKUS1 sedmica
MIĆUNOVIĆ I DAVIDOVIĆ NA AMERIČKOJ CRNOJ LISTI: Šta Vašington vidi a Podgorica ne vidi
-
DRUŠTVO3 sedmice
PLJEVLJA, BUDVA, ZETA…: Na tragu saoizacije ?
-
INTERVJU2 sedmice
MILOŠ VUKOVIĆ, IZVRŠNI DIREKTOR FIDELITY CONSULTINGA: Ne postoji program Evropa sad 2
-
DRUŠTVO2 sedmice
ŠEŠELJ, CRNA GORA I ODJECI: Da se ne zaboravi
-
DRUŠTVO3 sedmice
NAPADI NA ALEKSANDRU VUKOVIĆ-KUČ: Društvo u kojem se najlakše i najčešće vrijeđaju žene
-
INTERVJU3 sedmice
MIODRAG VUJOVIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR: Bojim se da smo zaigrali isuviše rizično