NOVINARSKA PRIZNANJA ,,Crnogorac” Miodragu Vukmanoviću
Miodrag Vukmanović prvi je dobitnik novoustanovljene novinarske nagrade za životno djelo Crnogorac, odlučio je žiri Društva crnogorskih novinara.
Vukmanović je od osnivanja bio kolumnista nedjeljnika Monitor. U svojim se kolumnama, u mračnim devedesetim, protivio zločinima i ratu. Zalagao za oslobođenje Crne Gore od pogubne politike Slobodana Miloševića i tadašnjeg crnogorskog vrha. Prije Monitora, bio je dugogodišnji komentator Radija Crne Gore.
Vukmanović je nagrađen posthumno, povodom Dana crnogorskih novinara 22. januara.
Nagrada Crnogorac ustanovljena u znak sjećanja na prvu crnogorsku novinu koja se tako zvala, a počela je da izlazi 1871. godine. Nagrada se, kako je objašnjeno iz Društva crnogorskih novinara, dodjeljuje ,,za životno djelo, za profesionalni rad i čistu ljudsku i novinarsku biografiju”.
DEPORTACIJA IZBJEGLICA Optuženi za ratni zločin
Optužnica Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore za deportaciju 79 bosansko-hercegovačkih izbjeglica u proljeće 1992. godine stigla je u Viši sud u Podgorici.
U optužnici za ratni zločin je i predlog da se odredi pritvor devetorici bivših pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore koji se terete da su odgovorni za deportaciju 79 izbjeglica državljana BiH u Republiku Srpsku, gdje su ubijeni.
Optuženi su, kako je 19. januara saopštilo Vrhovno državno tužilaštvo, bivši pomoćnici ministra unutrašnjih poslova za državnu i javnu bezbjednost Boško Bojović i Milisav Marković, načelnik sektora za poslove bezbjednosti Službe državne bezbjednosti u Herceg Novom Radoje Radunović, kao i Duško Bakrač operativni radnik u Sektoru te službe. Optuženi su i rukovodilac Sektora za poslove službe državne bezbjednosti u Ulcinju Božidar Stojović, načelnik Centra bezbjednosi i stanice milicije u Herceg Novom, Milorad Ivanović i Milorad Šljivančanin. Optužnica je podignuta i protiv načelnika Centra bezbjednosti Bar Branka Bujića i načelnika Odjeljenja bezbjednosti Ulcinj Sretena Glendže.
Okrivljenima se stavljena na teret da su tokom maja 1992. godine u Podgorici, Herceg Novom, Baru i Ulcinju, kršeći pravila međunarodnog prava, nezakonito preseljavali civilno stanovništvo – državljane Bosne i Hercegovine muslimanske i srpske nacionalnosti koji su imali status ,,izbjeglice”.
Milovanović se krije u Budvi?
Crnogorska policija dobila je telegram od kolege iz Hrvatske da provjeri da li se Željko Milovanović, osumnjičeni za ubistvo novinara Iva Pukanića krije u Budvi, objavio je podgorički Dan. Navodno, u telegramu se kaže da hrvatska policija raspolaže operativnim podacima da se Milovanović krije u Budvi. Prema pisanju Dana, hrvatska policija traži od crnogorske da ispita da li su Robert i Luka Matanić, koji se terete za ubistvo vlasnika Nacionala, tokom prošle godine boravili u Baru.
Prema podacima hrvatske policije, navodno, nije isključeno ni da su Matanići tokom prošle godine dolazili u Bar, odakle je Slobodan Đurović, koga je hrvatska policija uhapsila i tereti ga za umiješanost u slučaj Pukanića.