Povežite se sa nama

MONITORING

Kako su misteriozno nestali milioni

Objavljeno prije

na

Dojče telekom (DT) AG, najveću telekomunikacionu kompaniju u Evropi, povlače po sudovima dok istražni organi u Njemačkoj i Sjedinjenim Američkim Državama isputuju da li je bilo slučajeva podmićivanja u njenom djelovanju u Makedoniji i Crnoj Gori.

Samo što je u Bonu prošle nedjelje počelo suđenje nekadašnjim rukovodiocima DT u tzv. ,,aferi prisluškivanja” ponovo je aktuelizovana priča o nestanku oko 31 milion eura iz kompanijinog ogranka Mađar Telekom (MT) koji su nenamjenski potrošeni u Makedoniji i Crnoj Gori.

Prošle nedjelje je 70 isljednika čitav dan i po pretraživalo kancelarije DT u sjedištu kompanije u Bonu i navodno zaplijenilo obilje materijala. Povod za akciju bio je zahtjev američke federalne Komisije za hartije od vrijednosti (SEC) i Ministarstva pravde.

Tu nema ništa novo, radi se samo o nastavku revizorske kontrole koja je počela prije pet godina, rekao je sredinom sedmice Miodrag Strugar, direktor za korporativnu komunikaciju u Crnogorskom Telekomu.

Interni revizorski izvještaj, koji je nezavisna konsultantska kuća uradila za Dojče telekom krajem 2009, pokazuje da su visoki službenici filijala telekomunikacione kompanije u Mađarskoj, Crnoj Gori i Makedoniji odobrili konsultantske ugovore vrijedne više od 30 miliona eura. Sumnja se da je taj novac iskorišćen za podmićivanje vlasti u Crnoj Gori i Makedoniji. Korupcijom u Makedoniji i Crnoj Gori, odnosno, rezultatima interne istrage u DT počelo je odnedavna da se bavi i njemačko javno tužilaštvo.

Ovo otkriće rasplamsalo je aferu do koje je dobilo pošto je SEC počela sa istragom protiv mađarske filijale DT – Mađar telekoma. Prema njemačkim medijima (Spiegel) SEC je pokrenula istragu, jer su DT i MT kotirani na Njujorškoj berzi (NYSE). Navodno, osam službenika ove kompanije je koristilo skrivene fondove za podmićivanje zvaničnika u Crnoj Gori i Makedoniji, sve kako bi ostvarili korist za svoju kompaniju.

Po svemu sudeći, centar sumnjivih operacija bio je MT, kompanija u vlasništvu njemačke firme. U finansijskom izvještaju MT za drugi kvartal (Q2) 2010. jedan dio je posvećen istrazi o korupciji u Makedoniji i Crnoj Gori.

Taksativno se navodi da je MT u februaru 2009. unajmio nezavisnog konsultanta, američku firmu Vajt end Kejs, kako bi „pretresla” dokumentaciju i utvrdila da li je bilo nepravilnosti i ujedno o tome obavijestila američko Ministarstvo pravosuđa, SEC i mađarsko tijelo za finansijski nadzor (PSZÁF).

Ispituju se dva konsultantska ugovora vrijedna oko osam miliona eura koje su zaključile kompanijine dvije podružnice u Crnoj Gori. Do ovakve odluke MT je došlo pošto su revizori iz kompanije Prajs voter haus kupers odbili da potpišu finansijski izvještaj kompanije za 2005. zbog sumnjivih transakcija u Crnoj Gori. Interna istraga je proširena na slične transakcije u filijali MT u Crnoj Gori.

Krajem novembra je Vajt end Kejs završio internu istragu i predao izvještaj o istrazi u MT. U izvještaju konsultantske firme se dalje tvrdi da je postojala „zloupotreba i neprofesionalno ponašanje” najviših menadžera MT, Telekoma Crne Gore i Makedonija Telekoma. Takođe je utvrđeno da su neki bivši službenici kompanije u Makedoniji namjerno uništili dokumentaciju vezanu za sporne ugovore.

„Postoje dokazi da su ovi troškovi služili za neprimjerene svrhe”.

Prilikom ovih transakcija, vodeći ljudi kompanija u vlasništvu Dojče telekoma u Makedoniji i Crnoj Gori su namjerno zaobilazili interne procedure i falsifikovali dokumenta i izvještaje. Novac nije trošen kako je navedeno u dokumentima, već je korišćen kako bi kompanije stekle koristi od državnih organa, navodi se u izvještaju.

Prema Vajt end Kejs, postoji ,,nedovoljno dokaza da bi bilo utvrđeno da je oko sedam miliona eura u troškovima načinjeno (u podružnici u Crnoj Gori) za četiri konsultantska projekta … ,” kao i ,,dovoljno dokaza da su ti troškovi služili za nenamjenske ciljeve,” prenio je nedavno ugledni londonski ekonomski magazin Ekonomist.

U Skoplju je, pak, „mala grupa bivših visokih menadžera Makedonskog Telekoma u periodu između 2000. i 2006. odobrila oko 24 miliona eura za 20 sumnjivih konsultantskih i lobističkih ugovora, uključujući i ugovore između ove kompanije i njenih podružnica, sa filijalama kiparske konsultantske firme. Raspoloživi podaci ne mogu da potvrde da su ovi izdaci bili opravdani”, zaključeno je u izvještaju Vajt end Kejs.

U izvještaju je, takođe, istaknuto da je izvjestan broj ovih ugovora služio kako bi od vlade Makedonije bili dobijeni posebni propisi i privilegije. ,,Kompanije su generalno, dobijale privilegije, a onda pravile troškove na osnovu jednog ili više ugovora na koje se sumnja”.

Ekonomist navodi da prema Završnom izvještaju ,,istraga nije otkrila podatke koji bi pokazali da je bilo koji makedonski vladin ili funkcioner neke političke stranke primio pare. No, savjet Revizorskog komiteta nije imao pristup podacima koji bi mu dozvolio da utvrdi krajnje korisnike tih troškova.”

Na kraju je interna istraga utvrdila da nema dokaza da je bilo ko iz sadašnjeg menadžmenta DT umiješan u korupciju u balkanskim zemljama. Na internet sajtu Mađar Telekoma (www.telekom.hu), navedeno je da je kompanija u pregovorima sa američkim Ministarstvom pravosuđa i SEC, kao i sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Makedonije oko nagodbe, ali da do sada nije došlo do dogovora.

U prvih šest mjeseci 2010, MT je potrošio 1,4 milijardi mađarskih forinti ili 4,9 miliona eura na ovu istragu, tvrde u ovoj kompaniji.

PSZÁF je pak saopštila da je pružila SEC informaciju radi pomoći u istrazi.

Mađar Telekom je 15. marta 2005. preuzeo Crnogorski Telekom za 114 miliona eura. Potpisnici ugovora bili su tadašnji ministar ekonomije i bivši ambasador Crne Gore u Rimu Darko Uskoković, sadašnji ministar ekonomije i tadašnji direktor Agencije za prestrukturiranje privrede Branko Vujović, predstavnik Zavoda za zapošljavanje i Tomaš Morvai ispred Mađar Telekoma. Kupac, koji se tada zvao Matav, obavezao se da će u narednih pet godina investirati 67,3 miliona eura u fiksnu i mobilnu mrežu.

U junu 2006. je uslijedila smjena uprave Telekoma Crne Gore, i tada se špekulisalo da bi ona mogla da bude povezana sa nezakonitim finansijskim transakcijama u toj kompaniji. Prema pisanju mađarske štampe, MT je, kao većinski vlasnik Telekoma Crne Gore, ranije na račun crnogorske kompanije prenio 2,5 miliona eura, ali taj iznos nedostaje u bilansima firme iz Mađarske.

Na vanrednoj Skupštini akcionara, krajem juna, smijenjeni su članovi borda direktora Telekoma Crne Gore, uključujući i predsjednika Olega Obradovića. Svoje članove u bordu direktora ranije je opozvao MT.

Tada je saopšteno da je smjena uslijedila u interesu ,,novih izazova” kompanije.

Mađari su pak, prema tadašnjem pisanju štampe, nastavili da istražuju dva sporna ugovora neke od svojih filijala.

MT je već suspendovao nekoliko zaposlenih u vezi sa ovim slučajem i oni su potom podnijeli ostavke. Vlada Mađarske je, pak, 2008. odustala da imenuje Eleka Štrauba za ambasadora u Berlinu pošto je u njegovoj ranijoj kompaniji MT Nyrt podignuta optužnica za korupciju pisao je uvaženi budimpeštanski ekonomski nedjeljnik HVG. MT tuži bivšeg generalnog direktora Štrauba za umiješanost u nezakonite ugovore zaključene između 2004. i 2006.

Mišljenje je da bi ova afera mogla da bude mučna za DT jer nije jasno da li su i u kojoj mjeri umiješani njemački direktori. Izgleda da, prije svega, podružnice u jugoistočnoj Evropi nisu u prošlosti bile u potpunosti kontrolisane. Prilikom većine preuzimanja takvih kompanija veliki dio starih rukovodećih kadrova je zadržavan zbog njihovih dobrih veza sa političarima i boljeg poznavanja tržišta

Dojče Telekom AD je najveća telekomunikaciona kompanija u Evropi,

osnovan je 1996. kada je privatizovana državna monopolistička kompanija Dojče Bundestpost. Od juna 2008, vlada Njemačke je i dalje vlasnik udjela od 15 odsto DT direktno, i dodatnih 17 preko državne banke KFW.

DT je takođe vlasnik značajnog udjela u drugim telekomunikacionim kompanijama, među koje spadaju podružnice u Centralnoj Evropi: Slovak Telekom (Slovačka), Mađar Telekom (Mađarska) i T-Hrvatski Telekom.

U Srbiji je u toku priprema za prodaju najvećeg telekomunikacionog operatera, Telekoma Srbije, a u javnosti se spekuliše da je DT kandidat za kupovinu. DT već ima dio vlasništva u srpskoj kompaniji, preko grčkog OTE, koji je vlasnik 20 odsto Telekoma Srbija. Postavlja se pitanje da li je kompanija koja je umiješana u ovakve afere zaista i pravi kupac najprofitabilnijeg srpskog državnog preduzeća.

Aleksandra Smiljanić, bivša ministarka telekomunikacija u Vladi Srbije, koja se protivi prodaji Telekoma Srbija, ukazala je da DT, kao i druge velike multinacionalne kompanije, ima ogromnu finansijsku moć.

„Takve kompanije je veoma teško kontrolisati jer imaju budžete i po 10 puta veće od države Srbije. Kada im takav resurs, kao što su telekomunikacije predamo u vlasništvo mi onda više nemamo nikakvu kontrolu nad našom mrežom,” upozorila je Smiljanić. Informacije su danas najvažnija imovina i ako već ulazimo u biznis sa takvom kompanijom naši interesi treba da budu jasno istaknuti, dodala je ona.

Da li su crnogorski interesi potpuno zaštićeni prilikom preuzimanja našeg Telekoma, ili su te interese pomutili ovi misteriozni milioni koji se sada istražuju zbog sumnje da su korišteni za podmićivanje visokih službenika Crne Gore i Makedonije.

Milan BOŠKOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NAKON TRAGEDIJE NA CETINJU: Mreža mržnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok policija i tužilaštvo najavljuju obračun sa sijačima mržnje nakon zločina na Cetinju, bez dovoljno informacija o konkretnim mjerama,  pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija i dalje pletu mrežu mržnje

 

 

Provala govora mržnje nakon tragedije na Cetinju ne jenjava, dodatno onespokojavajći i ulivajući strah.  Dok nadležni o tragediji daju dozirane(na početku i pogrešne) informacije, te još uvijek ne rasvjetljavaju bitne činjenice o ovom masovnom ubistvu, pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija pletu mrežu mržnje.

Podstaknuti političarima i djelom ,,analitičara”, koji su se odmah nakon tragedije osjetili pozvanim da javno saopšte nešto ,,bitno”, na društvenim mrežama se otvoreno i nekažnjeno zloupotrebljava tragedija za obračun sa Cetinjem, sa crnogorskim ili srpskim ,,krivcima”.

Uprava policije i Tužilaštvo dodatno su doprinijeli ovom problemu nedjelovanjem i zakašnjelim saopštenjima o “preduzimanju mjera i radnji”, bez dovoljno informacija o konkretno preduzetim aktivnostima, saopštili su iz Centra za demokratsku tranzicju (CDT).

Policija i tužilaštvo uključili su se tek nakon više od deset dana, saopštenjem da će procesuirati govor mržnje. Iz Uprave policije su ove sedmice poručili da su tužioca obavijestili o neprimjerenim komentarima i tekstovima na jednom portalu. Kazali su da, uzimajući u obzir da su u posljednjih 10 dana izraženi negativni i neprimjereni komentari na društvenim mrežama i drugim otvorenim izvorima, koji su uzrokovani tragedijom na Cetinju, službenici Uprave policije sa svim pojedinačnim navodima blagovremeno upoznaju državno tužilaštvo po mjesnoj nadležnosti.

Iz Višeg državnog tužilaštva su podsjetili da to tužilaštvo, u okviru svoje nadležnosti, ali i sva druga tužilaštva, kao i policija,  prate sve komentare i objave povodom tragičnog događaja na Cetinju, koji mogu sadržati elemente govora mržnje i preduzimaju mjere i radnje.

Prije nadležnih, reagovali su uznemireni građani. ,,Danima sam čitala otrovne komentare na društvenim mrežam. Nijesam mogla vjerovati da u pojedenim ljudima postoji tolika količina mržnje. U objavama i komentarima se pisalo: Cetinje ne treba razoružati, njega treba razoriti. Sjeme zla je tu posijano, Smrt Cetinju“, Nigdje krsta, nigdje Čirilice (ovo se odnosilo na smrtovnice djece). Dobro je da se izrodi pobiju između se, treba baciti atomsku bombu, tamo su  sve ludaci, potomci italijanske kopiladi, demonizovani izrodi…”, kaže za Monitor S. D. koja je prikupila 17 primjera govora mržnje povodom tragedije na Cetinju s namjerom da ih preda tužilaštvu.

,,To je trebao neko  pravno da uobliči, a pravo nije moj teren. Uputili su me na čovjeka koji je napisao preko 100 prijava. On je završio ostalo”, objašnjava sagovornica Monitora.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PREGOVORI ZA FORMIRANJE VLASTI U PODGORICI: Centar uskih interesa   

Objavljeno prije

na

Objavio:

U ponedjeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima.   U utorak su stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu – vaskrsnuo je model građanskog centra i  „jedinstvenog PES-a“.  Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta, sve su prilike da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.  Teško da se ovako važne pretumbacije mogu desiti mimo volje i uticaja međunarodnog faktora. Preczinije, Kvinte

 

 

Kao da politički pravac određuje kakva viša sila, a ne politička logika, programi i principi, pregovori o formiranju vlasti u Podgorici za javnost su postali nedokučiva formula. Sve može i sve je nepredvidivo. Javnost je tu samo da navija.

U ponedeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima (Evropski savez i Stranka evropskog razvoja).  Skupa, imali bi 30 odbornika u lokalnom parlamentu, odnosno većinu.  U subotu, 28. decembra, posljednji je rok da se izabere predsjednik/ca Skupštine Glavnog grada, a rok da se konstituiše podgorički parlament  ističe 5. januara naredne godine.  U protivnom Podgorici prijete ponovni izbori.

Vidjeli smo: opozicija se oglašavala u medijima, predsjednik pričao o „antievropskoj i anticrnogorskoj vlasti“, nabrajajući sva njihova skorašnja nepočinstva, od navodnog ustavnog puča do netransparentnog i spornog  izbora čelnika ANB-a.  Kad se u tu jednačinu stave višemjesečne optužbe na relaciji Predsjednik -Premijer, logika sugeriše  da će se Milatović prikloniti DPS-u, odnosno opoziciji i da je to buduća podgorička vlast.  Bilo je toliko znakovito, da se Milatović čak slikao sa dva bivša predsjednika depees Ustavnog suda – Milanom Markovićem i Mladenom Vukčevićem, koji su mu potvrdili stav o Ustavnom sudu.  Falilo je samo da odnekud iskoči Filip Vujanović, za čiji je treći neustavni predsjednički mandat bio zaslužan Markovićev Ustavni sud.  I otvori šampanjac.  Vlasti su brujale o izdaji.  Iako im je tekovine sve teže razlikovati od  tekovina DPS-a.

Pregovori DPS –a i Milatovićevog pokreta navodno su imali  jedan  tehnički problem. Miloš Krstović, jedan od četiri odbornika PzPg, nije htio u koaliciju sa višedecenijskom bivšom vladajućom partijom.  No, taj problem opozicija očito nije smatrala nepremostivim kada je početkom sedmice gotovo slavila buduću vlast sa PzPG.

U utorak su  stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu.  Osvanuo je tvit predsjednika  Milatovića da   budućnost Podgorice i Crne Gore treba pronaći kroz jačanje dijaloga i međusobnog razumijevanja između političkih subjekata i aktera građanskog centra – ideje koju je na prethodnim lokalnim, predsjedničkim i parlamentarnim izborima predvodio jedinstveni PES .  I dok javnost još pokušava da shvati kako se desio obrt i otkud  preko noći  jedinstveni PES i građanski centar,  blok vlasti i Milatovićev blok  sjeli su za pregovarački sto. To im, kažu, „ide u dobrom pravcu“.  Pregovori sa DPS-om i partnerima „odgođeni su“.

Pravac je prvi javno prepoznao bivši premijer Zdravko Krivokapić, među čijih su 12 apostola bili i Milatović i Spajić, kao ministri ekonomskog sektora u tadašnjoj vladi.  On je odmah tvitnuo da podržava predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića “koji je pružio ruku svom nekadašnjem PES-u za saradnju na obostrano korisnim osnovama, u funkciji svih građana Crne Gore”.

Nakon sastanka predstavnika PZPG sa blokom koji predvodi Spajićev PES, nosilac liste koalicije PES-Demokrate Saša Mujović saopštio je  da je stvorena “dobra osnova”, ali da tek treba da se vidi hoće li to biti pretočeno “u rezultat”.

“Pokazali smo da želimo kompromis i da smo spremni na ustupke, te da smo listi koju predvodi Milatović spremni da ponudimo saradnju, a u korist građana Podgorice i cijele Crne Gore”, rekao je Mujović. Odbornica PzPG-a Nađa Ljiljanić, saopštila je da je sastanak s vladajućim strankama prošao u najboljem redu, i da su razgovarali o principima na kojima treba konstituisati vlast.  Principi su, očigledno, relativna stvar. Poklope se sa političkim interesom.

Učinak  pregovarača se broji u funkcijama. Navodno je PZPG ponuđeno više od četvrtine: mjesto zamjenika gradonačelnika, potpredsjednik Skupštine Glavnog grada, Sekretarijat za finansije, Upravu lokalnih javnih prihoda, Sekretarijat za socijalno staranje, Sekretarijat za kulturu, KIC Budo Tomović, Muzeji i galerije, CIS, Parking servis ili Zelenilo, Sportski objekti.

Za razliku od eventualne koalicije PZPG sa DPS i partnerima, blok vlasti ima većinu sa partijom bliskom Milatoviću,  pa vlast u Podgorici može formirati bez URE Dritana Abazovića, koalicionog partnera Milatovićevih snaga.   Iz Abazovićeve URE su stigle optužbe na račun novog pravca PzPG, dok im Mujović, kaže, drži otvorena vrata ako žele da se vrate na “poznati teren”. URA svakako više nema nepoznati teren.

Nepoznati teren je još i sastanak Milatovića i Spajića koji se odigrao krajem prethodne sedmice. Spajić je saopštio prije sastanka da ide „da izbavi Milatovića iz zagrljaja DPS-a“.  Nakon sastanka, ni on ni Milatović nijesu saopštili ništa, a do danas je tajna o čemu su razgovarali i šta su dogovorili.  Ko je koga izbavio i od čega.  Zbunjujuće je svakako što je nakon sastanka Milatović par dana nastavio da kritikuje vlast, a potom okrenuo priču na građanski centar i jedinstveni PES.  Da li  je u međuvremenu bilo još nekih razgovora iza zatvorenih vrata, javnost ne zna.

Teško  da se ovako važne pretumbacije u CrnojGori mogu desiti mimo znanja  i uticaja međunarodnog faktora. Preciznije Kvinte. Kakav i koliki je to uticaj može se samo nagađati,  ali je primijetno da su strane adrese u Crnoj Gori ovih dana,  oko formiranja vlasti u Podgorici,  vrlo suzdržane. Nemaju primjedbi, možda bi se moglo reći .

Milatović je priču o građanskom centru aktuelizovao još ranije, tokom boravka u Briselu.   Krajem novembra saopštio je da će po povratku iz Brisela pozvati premijera Milojka Spajića na dijalog. „Okupljanje građanskog i evropskog centra, koji će diktirati tempo društvenih promena do ulaska Crne Gore u EU, ideja je koja je veća od svakog pojedinca ili partije“, poručio je. Kazao je da smatra da je u narednom periodu neophodno prevazići nesuglasice između snaga koje pripadaju građanskom centru i zajednički krenuti ka ostvarivanju najvažnijeg vanjskopolitičkog cilja – članstvu Crne Gore u EU do 2028. godine.

I Brisel  je potezima davao znak da želi „građanski centar“ u Crnoj Gori, koja je ove godine dobila IBAR, ali istovremeno zaradila blokiranje zatvaranja poglavlja 31 od strane susjedne Hrvatske.  Stigla je na naplatu politika podjela i tenzija, i Rezolucija o Jasenovcu izglasana glasovima parlamentarne većine,  pogurana od strane bloka Aleksandra Vučića u Crnoj Gori.

U narednom periodu, a nakon što je Spajić zvaničnim saopštenjem prihvatio ponudu Milatovića da se sastanu radi evropskog puta zemlje, premijer i Predsjednik su zaoštrili retoriku. Sastanak se desio tek krajem prošle sedmice, a njegov rezultat ostao tajna. Javnost je isključena iz procesa.

Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta u Podgorici,sve su prilike  da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo