Povežite se sa nama

OKO NAS

KRIVOLOVCI PUSTOŠE MORAČU, TARU, LIM I PRITOKE: Pecanje dinamitom

Objavljeno prije

na

Pastrmke, lipljana i mladice sve je manje u rijekama na sjeveru. U nekim opštinama su to porazno  stanje ozvaničili iu planovima zaštite životne sredine. Krivolov nedozvoljenim sredstvima sve je učestaliji, a ribočuvarske službe sve nemoćnije da stanu na put krivolovcima

 

U Planu zaštite životne sredine za teritoriju opštine Bijelo Polje, piše da je populacija  mladica (Hucho hucho) , potočne  pastrmke  (Salmolabrax) i lipljena (Thymallus thymallus) značajno prorijeđena u većem toku Lima. Te tri vrste ribe su najugroženije, piše u dokumentu, a jedan od krupnijih  razloga je  nelegalan ribololov.

“Razlozi su neadekvatno gazdovanje ribljim resursima,  što ima za posledicu veliko prisustvo krivolova i prekomjernogizlovljavanja tih  vrsta dozvoljenim ali i nedozvoljenim sredstvima…Što se tiče manjih vodotokova i pritoka i u njima je pastrmska fauna prorijeđena možda čak i više nago u Limu. Na njima je,  pored divljih deponija, ipak najveći problem krivolov nedozvoljenim sredstvima (mrežama i električnom strujom) kojima se ovekojima se overijeke,  tokom niskih proljećnih i ljetnjih vodostaja skoro pa bukvalno „čiste“ od plemenite ribe…”- piše u tom dokumentu.

Stanje nije ništa bolje ni u ostalim rijekama na sjeveru, tvrde zaduženi za gazdovanje vodama u tom dijelu Crne Gore. Ekološki incidenti, krajem ljeta lani, u Bijelom Polju i kontinuirani krivolov, pustoše rijeke, ocjenjuju sportski ribolovci.

Kako je sredinom prošle godine saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, “zajedničkim i kooordiniranim aktivnostima nadležnih državnih institucija u saradnji sa civilnim sektorom, tokom protekle dvije godine postignuti su ohrabrujući rezultati na suzbijanju nelegalnog ribolova. “ Taj uspjeh, tvrde u  nadležnom resoru, bio je naročito vidljiv u “u borbi protiv upotrebe eksplozivnih naprava i drugih nedozvoljenih alata”.

Od 2017-e do jula minule godine  obavljeno je 1.000 kontrola nelegalnih ribolovaca i mjesta prodaje kao i mjesta na kojima su postojali operativni podaci o prisustvu eksplozivnih naprava. Podnseno  je 170  prekršajnih naloga, 20 krivičnih prijava i oduzeto više desetina kilograma eksploziva. Oduzeto je oko sedam tona nelegalno izlovljene ribe, školjaka i prstaca I 10 km nelegalnih mreža. Samo na Skadarskom jezeru privremeno je oduzeto 27 plovila, 25 vanbrodskih motora, 800 mreža, 10 električnih pretvarača, 20 akumulatora…

Koordinisane aktivnosti državnih institucija i NVO sekotora na suzbijanju krivolva u vodama, tvrde u ribolovnim društvima, bile su u proteklom period usmjerene, uglavnom, na centrali i južni dio države. Ribočuvarske službe na sjeveru, uglavanom, bez pomoći države  kontrolišui nastoje da zaštite  vodotoke u svojoj nadležnosti.

Iako ulažu veliku trud, u kolašinskom Sportsko ribolovnom klubu  (SRK) “Tara i Morača”,  priznaju,   ne uspijevaju da zaštite riblji fond od krivlovaca.          Ubijanje ribe eksplozivnim sredstvima, strujom, podvodnim puškama ili na druge nedozvoljuene načine, veliki je ije  problem, kaže predsjednik SRK Momir Živković.  Taj način krivolova odvija se, objašnjava on, najčešće  na  Morači i to na nepristupačnim mjestima i tokom noći.  Lovočuvarske službe, zbog toga,  teško uspijevaju da kontrolišu situaciju.

Tek rijetko, kao što je to bilo nedavno desi se, kaže on,  da lovočuvari naiđu na ostavljenu opremu za krivolov i to prijave policiji. Prije 15-ak dana  lovočuvar Veselin Vlahović je ispod mjesta Pjenavac  naišao na,  u vodi postavljene,  žice i kapsule,  koje se koriste za ubijanje ribe eksplozivom. Iz SRK  očekuju da će policija brzo ući u trag o onima  koji su namjeravali da   tu uništavaju riblji fond.

„Uglavnom nailazim na brojne  kratere u vodi ili druge dokaze da je na taj način ubijana riba. Osim što se u kanjonu Morače to radi na veoma nepristupačnim mjestima, krivolovci su i dobro organizovani. Vjerujemo da imaju dojavljivače, koji prate kretanje naših lovočuvara, pa na vrijeme uspiju da umaknu. Često mijenjaju automobile tokom krivolova, pa im je teško ući u trag“- rekao je Živković.

Iz SRK, koje gazduje kolašinskim vodama, skreću pažnju i na nedozvoljenu prodaju „potočne pastrmke“ restoranima.  Te vrste ribe sada ne bi smjelo  da bude na meniju ugostiteljskih objekata, jer je na snazi zabrana lova zbog mriještenja.

„Međutim, prema našim informacijama  te vrste ribe ima u mnogim restoranima. Čak i u vrijeme ribolovne sezone, teško može da se desi da, ako je sve po zakonu, restorani imaju velike količine takve pastrmke, jer je ulov ograničen na, otprlike pet komada“- objašnjava predsjedik SRK.

Predstavnici SRK nemaju mehanizme da kontrolišu promet ribe i način na koji je dobavljaju u ugostiteljskim objektima.  Onu smatraju da bi nadležne inspekcije  trebalo da povedu više računa o tome. Apeluju i na vlasnike restorana da savjesnije postupaju i da izbjegavaju da kupuju ribu ulovljeu tokom zabrana ili ubijenu nedozvoljenim sredstvima.

„Krajnje je vrijeme da shvatimo da su rijeke svih nas. Baz savjesnog odnosa prema ribljem fondu i ostalim prirodnim bogatstvima, nećemo promijeniti situaciju, pa bilo ko da gazduje. Ulažemo napore, ali nam treba pomoć institucija i sugrađana. Naročlito upozoravam, ubijnjem ribe eksplozivom, rizikuju se i ljudski životi,  krivolovaca  i onih koji se u tom trenutku nađu u blizini.“- kaže Živković.

Zarada od krivolova nije mala. Dobro organizovani krivolovci noću, edozvoljenim sredstvima, navodno,  mogu da ulove od 30 do 50 kilograma ribe. Nelagalni ulov prodaje se restoranima, a uobičajena cijena je 10 eura po kilogramu.

U sportsko ribolovnim klubovima na sjeveru, upozoravaju i na “blage kazne i nelogičnosti u odredbama Krivičnog zakonika”, kad je riječ o, a primjer, ubijanju ribe nedozvoljenim sredstvima.

Predivđena kazne za one koji love ribu eksplozivom, strujom, otrovom, sredstvima za omamljivanje su do tri godine zatvora. Nije predviđena, takozvana, donja granica kazne. Pa je u  praksi  to najčešće minimalna zakonska-  30 dana ili nikakva.

                                                                                       Dragana ŠĆEPANOVIĆ 

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo