Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Šlajfovanje u mjestu

Objavljeno prije

na

Staro je pravilo u odnosima s EU: nikada nije gotovo dok zaista nije gotovo. To vrijedi i za Crnu Goru čiji su zvaničnici sve do nedavno bili uvjereni da će 1. juna naša zemlja dobiti datum početka pristupnih pregovora s Briselom. Jer, u situaciji kada pokazuju apsolutnu nemoć i nesposobnost da se suoče s ekonomskim i socijalnim problemima koje su sami izazvali, samo im uspjeh u evropskim integracijama može biti marketinški adut za domaću upotrebu. No, naši čelnici ništa suštinski ne čine od onoga što Brisel i Berlin od njih već godinama traže. I dalje se bave formiranjem radnih grupa, komisija, odbora i pododbora. Vlada Igora Lukšića pokazala se sasvim nedoraslom da se uhvati u koštac s bilo kojim strukturnim problemom crnogorskog društva i ekonomije i stoga izgubila svoj raison d'etre. Lijepo lice režima koju je nastojao prikazati i demonstrirati mladi predsjednik Vlade, topilo se lani kao snijeg na Primorju. Kap u čaši prelili su izlet u Maroko, odnos prema organizatorima protesta u Podgorici i – KAP. Njegova Vlada je postala prepreka bržem napredovanju Crne Gore k EU. Evropljani s vidnom nelagodom konstatuju da je Crna Gora 2011. završila slično kao 2010. godinu. Više niko nema dilema da li će Lukšić biti crnogorska Jadranka Kosor, ili crnogorski Dmitrij Medvedev. Njegovog mentora Mila Đukanovića evropski analitičari s pravom nazivaju crnogorskim Putinom.

A naš je Putin još prošlog ljeta poručio da „nikog nećemo priložiti kao žrtvu na oltar evropskih integracija”. Poruka je bila jasna: Vlada neće demonstrirati odlučnost u borbi s korupcijom i organizovanim kriminalom, „ahilovim petama” ove zemlje, a samim tim ni napraviti Crnu Goru državom vladavine prava. Lukšić je i dalje bio ohrabrivan da to ipak učini. Nije se usudio. Svojim nečinjenjem potrošio je sve kredite na Zapadu.

Zato ovih dana mora da guta gorke pilule koje mu stižu s tih strana, a kojih će ubuduće biti sve više. Prvo je objavljeno da je američka agencija Stratfor još 2009. godine zaključila da je ,,cijela Crna Gora, uključujući i njenu Vladu, u organizovanom kriminalu”, a slične ocjene iznijela je i njemačka fondacija Fridrih Ebert. Naime, u godišnjem izvještaju o stanju u našoj zemlji ocjenjeno je da će ,,zbog bliskog miješanja politike, ekonomije, korupcije i organizovanog kriminala Crna Gora teško u bliskoj budućnosti moći da ispuni uslove za ulazak u EU”. Konstatujući da vlast ovđe nije promijenjena od 1945. godine, eksperti ove ugledne njemačke organizacije ocijenili su da je Crna Gora ,,polukonsolidovana demokratija”. Nikada do sada se ovako oštre kritike sa Zapada nijesu čule na račun crnogorskih vlasti, a činjenica da dolaze iz SAD i Njemačke daje im dodatnu težinu. Stoga je logično što je jedan funkcioner Demokratske partije socijalista izjavio da su ,,zbunjeni ovim ocjenama i da, ukoliko se one pokažu zaista tačnim, Crna Gora neće uspjeti da u junu dobije datum za početak pristupnih pregovora s EU”.

Čini se da se u crnogorskoj vladajućoj koaliciji još ne shvata da nema više manevarskog prostora za kalkulacije, ni vremena za omiljenu taktiku ,,aktivnog čekanja”. U njezinim redovima dnevno narastaju strah i nepovjerenje prije svega od unutarstranačkih obračuna. Đukanović za sada kontroliše situaciju držeći na ,,tihoj vatri” najistaknutije ,,sumnjive prijatelje” Svetozara Marovića i Filipa Vujanovića. Prvog, istragama oko niza sumnjivih poslova po Budvi, posebno onog oko Akva parka, a drugog odbijanjem da ga podrži za još jedan predsjednički mandat. Sve ostale bliske saradnike vezao je funkcijama, privilegijama, novcem i zataškavanjem njihovih afera.

Đukanović procjenjuje da bi žrtvovanje nekog zvaničnika moglo urušiti cijeli sistem, pa je mogućnost da se bar jedan slučaj korupcije na visokom nivou u Crnoj Gori procesuira do juna veoma mala. Takav stav imaće za posljedicu gubljenje koraka u pridruživanju Uniji, a posljedice će na svim poljima po Crnu Goru bile veoma loše. Naša zemlja bi izgubila i tzv. prvenstvo u evropskim integracijama na Balkanu, jer Srbija, kako je poručio britanski premijer Dejvid Kameron, ukoliko nastavi da ide putem na kome se sada nalazi i otarasi se balasta Kosova, nema razloga da uskoro ne počne pregovore o ulasku u EU.

Osim nekoliko drugorazrednih lobista u nekim evropskim institucijama, Đukanović i Lukšić više nemaju nikog ko bi ih podržao u Berlinu i Briselu. Ekspresnim ćeranjem njihovog i Marovićevog prijatelja Silvija Berluskonija s funkcije italijanskog premijera, akcije crnogorskih čelnika na Zapadu pale su na minimum. U tom kontekstu razumljivo je što su se nedavnim sklapanjem sporazuma s Putinovom partijom, ponovo okrenuli ,,majčici Rusiji”. To se dešava u po njih veoma lošem trenutku, jer retorika i potezi Putina pokazuju da je on otpočeo hladni rat sa Zapadom.

U evropskim prijestonicama novi-stari predsjednik Rusije se prihvata kao nužno zlo. Tako nešto se, međutim, neće prihvatiti u Crnoj Gori, u dvorištu EU. Izvjesno je takođe da ni Putin neće pristati da se ćeraju iz Crne Gore ,,strateški investitori” koje je upravo on ovđe poslao. Crnogorski zvaničnici razapeti su na sve strane. Računi prošlosti svom su silinom došli na naplatu.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo