Jedan od najuticajnijih američkih medija Njujork tajms, simbol odbrane slobode, otpustio je ovih dana od ukupno 1330 članova redakcije, čak njih stotinu. Tajms se na ovaj korak odlučio zbog finansijske krize koja pogađa veliki broj tradicionalnih medija u Americi.
Digitalna era je zbrisala širom planete stotine hiljada novina, magazina i elektronskih medija. Kako odgovoriti izazovu i kako se prilagoditi novom vremenu, a pisati o ozbiljnim temama od interesa za javnost? To je od Tokija do Los Anđelesa, od Podgorice do KejpTauna ključno pitanje u medijskom svijetu koje ne živi od rialitija i skandala.
U posljednjih sedam godina u Sjedinjenim Državama broj zaposlenih u uredništvima medija pao je za 30 odsto. Oko 20.000 ljudi ostalo je bez posla i primorano je da se prilagođava. Mnogi od njih će morati da se prekvalifikuju i okrenu novim profesijama. Printani tiraži najuglednijih novina bilježe stalni pad. Ugrožene su i popularne televizijske stanice. Onlajn uzima publiku. I prihode.
Njujork tajms je u posljednjim decenijama prošlog vijeka štampao impresivne tiraže. Vikend izdanje prodavano je u više od milion i po primjeraka. Onda je počeo dramatični pad. Sada se štampano izdanje proda u oko 680.000 primjeraka. Ali, Tajms je posljednjih godina uložio ogromna sredstva u nove tehnologije. I povratio čitaoce. Digitalno izdanje dostiglo je 870.000 pretplatnika. Tako, nakon pada čitanosti od prije nekoliko godina, danas, skupa, onlajn i štampa vraćaju Tajms u doba kada se najviše kupovao.
Tajms nije uspio to i finansijski da kapitalizuje. Porast pretplatnika na onlajnu ne prati adekvatno i porast prihoda, a ulaganja su ogromna. I njujorški list, ali i drugi američki ugledni mediji, godinama gube novac od oglašivača. Tajms je, samo u posljednje vrijeme, izgubio blizu stotinu miliona dolara iz tih izvora. Oglašivači se povlače iz tradicionalnih glasila i okreću društvenim mrežama i novim medijima.
I pored gubitaka, u Tajmsu su optimisti. To je novina pouzdana, poštuje najviše standarde, bliža je čitaocima nego krugovima moći. Zato su njeni novinari dobili i najviše Pulicerovih nagrada u istoriji.
Tajms je slobodu branio od osnivanja. Najdramatičnije je bilo nakon objavljivanja Pentagonskih papira 1971. godine – povjerljivih vojnih dokumenata o ,,tajnoj istoriji rata u Vijetnamu”. Dokumenta su otkrila mnoge greške i zablude zvaničnog Vašingtona u besmislenom sukobu koji je odnio toliko života, a donio nije ništa. Tajms je tešku bitku vodio na sudu sa predsjednikom Ričardom Niksonom, koji je uspio da zabrani objavljivanje povjerljivih papira, ali samo kratko. Istorijska odluka Vrhovnog suda dala je za pravo Tajmsu. Kada su nakon pobjede, Artura Šulcerbergera, tadašnjeg prvog čovjeka Njujork tajmsa, pitali o čemu je mislio kada se odlučio da objavi dokumenta, odgovorio je – dilema je bila dvadeset godina robije ili doživotna.
Bitku medija protiv moći, mogli ste dobiti u Americi sedamdesetih prošlog vijeka. Ali, tu priča nije stala. O tome ne svjedoče samo Asanž i Snouden.
Bitka za slobodu danas je teža. Mediji su ranjiviji, jer su u permanentnoj finansijskoj krizi, sve manje zavisni od svojih čitalaca, a sve više od uticaja moći – političke i finansijske elite. U zemljama periferije mnogi su u rukama organizovanog kriminala.
Pogledajte samo koliko medija na Balkanu ima misteriozne vlasnike. Vladajući krugovi u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji… preuzimaju televiziju po televiziju, novinu po novinu. U puzajućem puču padaju i mnogi heroji iz devedesetih. Neki koji su odoljeli Miloševiću ne mogu njegovim najboljim učenicima koji gospodare Podgoricom i Beogradom. Dok recituju priče o posvećenosti demokratiji, balkanske vođe preko oglašivača, državnih subvencija i prljavih para kontrolišu gotovo sve. Naočigled Brisela.
Ako je Njujork tajmsu teško u ovim vremenima, kako neposlušni balkanski mediji da se bore? Oni ne glavobolje samo zbog gubitka prihoda, već im moćna ruka postavlja bombe ispod prozora, ucjenjuje oglašivače, šalje poresku inspekciju, ukida kultne emisije i vodi prljavu kampanju, kombinujući policijske podatke i laži.
Ovdje nije dilema – dvadeset godina ili doživotna. Već, biti ili ne: kritički misliti i pisati, ili raditi za vođu i pokrivati zločine. Svako ima pravo na izbor.
Milka TADIĆ-MIJOVIĆ