Povežite se sa nama

Izdvojeno

LOKALNI PREVOZ DO SELA NA SJEVERU SAMO U OBEĆANJIMA: Neophodno ali nerentabilno

Objavljeno prije

na

Davno su prošle godine kada su iz opštinskih centara do većine sela na sjeveru Crne Gore redovno saobraćali autobusi. Takav vid javnog prevoza sada je organizovan samo u nekim opštinama. U lokalnim upravama ističu kako je, s obzirom na sve manje stanovnika,  upitna opravdanost postojanja redovnih autobuskih linija na ruralnom dijelu

 

S mnogo muke, sporadično ili nikako – tako bi najjednostavnije bilo opisati način na koji je organizovan javni prevoz od gradova do sela na sjeveru Crne Gore.

Rijetke su lokalne uprave koje uspijevaju da mještanima ruralnog dijela opštine obezbijede jeftin i pouzdan prevoz do gradskih centara. Žale se kako privatani prevoznici, mahom, nijesu zainteresovani za takve poslove. Vlasnici kombija ili autobusa, zbog nerentabilnosti, često traže  povelike subvencija iz lokalnih budžeta. Brojnije su, međutim, one opštine koje gradski prevoz, s vremena na vrijeme, samo stave na listu “prioriteta” u  lokalnim planovima,  ali nikad ozbiljno ne prionu  organizaciji tog posla.

U Kolašinu, još poodavno, najavljuju  da će riješiti  višedecenijski problem nedostaka javnog prevoza. Način realizacije i rokovi aktivnosti, koje bi trebalo da doprinesu tom cilju, definisani su Planom urbane mobilnosti, koji je izrađen prije dvije godine. Nedostatak javnog prevoza, kako piše u Planu, “ predstavlja ogroman izazov za mobilnost, posebno onih koji žive izvan urbanog područja grada” . Ni u gradskom području ne postoji odgovarajuća infrastruktura, poput uređenih autobuskih stajališta ili mjesta za zaustavljanje i parkiranje autobusa.  Ako se izuzmu ski-centri, turistička izletišta takođe nijesu povezana javnim prevozom. Tako je, na primjer, do Nacionalnog parka Biogradska gora i Manastira Morača moguće doći jedino sopstvenim vozilom.

Nepostojanje javnog prevoza do kolašinskih sela, zaključuju u dokumentu, izazov je i iz ugla socijalne jednakosti, “s obzirom na to da u ruralnim područjima uglavnom živi starija populacija, koja često nije u prilici da vozi automobile”.  Prema zacrtanim ciljevima iz Plana već je odavno trebao  trebalo da bude urađena Studija javnog prevoza. Međutim, do sada nije zvanično saopšteno da li je započet taj posao.

Trebalo je do januara ove godine da bude i uspostavljena bar jedna redovna linija javnog gradskog prevoza od grada do sela. To je bio rok i za aktivnosti, koje bi omogućile prilaz međugradskim autobusima u urbano područje Kolašina. Lokalna vlast nije bila skromna kad je planirala, pa je sugrađanima, obećala i servis od vrata do vrata.

”Uspostavljanjem prevoza na poziv omogućiće se mobilnost onim grupama stanovništva, koje zbog udaljenosti, neposjedovanja sopstvenog automobila ili pripadnosti ugroženim društvenim grupama ne mogu efikasno da dođu do željenog odredišta. Takvom vrstom usluge, koja funkcioniše po principu”od vrata do vrata”, biće obezbijeđena dostupnost područja  koja nijesu pokrivena redovnim javnim prevozom, što je posebno važno za osobe smanjene pokretljivosti, osobe sa invaliditetom i druge ugrožene grupe”, precizirano je u Planu.

Na taj način namjeravali su  da obezbijede “efikasan pristup zdravstvenoj zaštiti, trgovini…”. Prevoz po principu “od vrata do vrata”, obećavali su iz Opštine, biće ponuđen i turistima. Planirano, nažalost,  nakon što je napisano, nije niti relaizovano niti pominjano.

Školski autobusi, iako je njima predviđen, isključivo, prevoz učenika, vrlo često zamjenjuju javni prevoz i za ostale mještane.  Vozači , objašnjavaju mještani jednog kolašinskog sela,  “progledaju kroz prste”, pa se u minibus često ubace i namirnice i ostale potrepštine kupljene u gradu. Bude mjesta i za po nekoliko članova jedne familije.  Pazarnim danom, veća je gužva, pa svi oni bez svojih kola, nastoje da rezervišu mjesto pored đaka.  U nekim selima, međutim, đaci do područnih odjeljenja pješače, pa nema ni autobusa.

“Istina je da gotovo svi u ovom selu imaju svoja kola. Međutim,  nekoliko je nas starijih i samih, kojima đeca žive širom bijelog svijeta. Nama je cijelog života jedino prevozno sredstvo bio konj, sada ni to. Ranije , kad je zdravlje služilo, po sat i po sam jahala konja u jednom pravcu da bih stigla do Kolašina. Kad se vraćam nazad, ja pješke, a konj pod tovarom.  Da bih došla do Kolašina sada treba da platim najmanje 30 eura za taksi.  Primam minimalnu penziju. Bar dva puta mjesečno moram za namirnice do grada ili na pregled kod ljekara. Da mi pare padaju s neba, falilo bi”, kaže  sedamdesettrogodišnja mještanka sela Vranještica.

Neophodnost postojanja gradskog prevoza konstatovana je i u nacrtu izmjena i dopuna (ID) Prostorno urbanističkog plana (PUP), o kojem još traje javna rasprava. Međutim, u tom planskom dokumentu, predstavljeno je i nimalo zavidno stanje lokalnih puteva. Većinom od tih saobraćajnica teško je i terenskim vozilima, pa bi ih , prije uvođenja autobuskih ili kombi linija,  trebalo  sanirati.

“Dio putne mreže koju danas čine lokalni i nekategorisani putevi u opštini, imaju veoma ograničenu saobraćajnu funkciju. Bez obzira na nizak nivo upotrebljivosti tih puteva, oni za mnoga sela i naselja u opštini predstavljaju, ipak, jedinu praktičnu mogućnost povezivanja sa ostalim naseljima u opštini Kolašin. Sigurno je da kvalitet povezanosti postojećih naselja ima uticaja na opadanje ukupnog broja stanovnika. Zbog toga je unapređenje te kategorije putne mreže u opštini jedan od preduslova za poboljšanje opštih uslova za život stanovništva u okviru cijele teritorije opštine”, preporučuju obrađivači PUP-a.

U Andrijevici, kako tvrde u lokalnoj upravi, godinama bezuspješno pokušavaju da privole prevoznike da uspostave linije do sela. Nijesu pomogli ni brojni  apeli sela Jošanice, Japana, Konjuha, Košutića, Đulića, Cecuna, Kuti,  Bojovića…  Mještanima za prevoz do grada i nazad na usluzi stoje jedino taksisti. Iz lokalne uprave tvrde da su, minulih godina,  redovno raspisivali konkurse za dodjelu linija u prigradskom  prevozu, ali se niko ne javlja, prije svega, “zbog nedostatka putnika i nerentabilnosti pojedinih linija”. Obećavaju da će, “rukovodeći se interesima građana”, na neki drugi način nastojati da riješe taj problem. Slična obećanja stizala su iz te opštine i ranijih godina. No, konkretne koristi za one koji su odlučili da ostanu u udaljenim selima nije bilo.

U Pljevljima, međutim, tvrde da će do septembra preći sa riječi na djelo.  Najavljuju  besplatan prevoz za građane iz sela do kojih do sada autobusi nijesu redovno stizali.  Navodno, od početka naredne školske godine,  taj servis moći će da koriste i đaci i ostali. Planirana je i nabavka dva minibusa, a novac za to je  predviđen u budžetu za ovu godinu. Servis će, objašnjeno je,  funkcionisati u okviru preduzeća Lokalni putevi.

“Dosadašnji model besplatnog prevoza samo za penzionere i djecu gdje se ta usluga plaća privatnim kombi prevoznicima pokazao se kao neefikasan i skup. Zbog toga smo odlučili da  Opština kupi dva kombija koji bi radili u okviru Lokalnih puteva. Ti kombiji bi saobraćali prema selima i prevoz bi bio za sve potpuno besplatan. Prema potrebi broj minibusa, iz godine u godinu, biće povećavan”, najavljuju iz lokalne uprave.

U toj opštini još je na snazi  ugovor o subvencijama sa privatnim prevoznicima, pa će oni nastaviti da rade za dio đaka sa seoskog područja.  Suvencije od oko 50.000 eura godišnje, bili su prinuđeni da opredijele, nakon što nije uspjelo nekoliko pokušaja da angažuju prevoznike do ruralnog dijela. Na području Pljevalja do prije 30-ak godina  autobuske linije do sela bile su redovne, a njima su saobraćala vozila lokalnog preduzeća Prevoz Pljevlja.

U većini lokalnih uprava, Monitoru su nezvanično kazali da je model gradskog prevoza “prevaziđen”, s obzirom na broj domaćinstava u selima.

“Iako postoji realna potreba, naročito starih ljudi da dođu do grada što brže i jeftinije, posebno kad je riječ o onima koji žive sami, postavlja se pitanje isplativosti redovne autobuske linije. Za takve situacije bolje je namjenski uspostaviti servis. Kada je riječ o mlađim mještanima,oni uglavnom imaju svoje automobile i  ne bi koristili javni prevoz. Za djecu, s druge strane, organizovani su školski autobusi”, kažu u mojkovačkoj lokalnoj upravi.

Planeri često ističu da je jedan od uslova za poboljšanje života na selu organizovanje javnog prevoza. Međutim, objašnjavaju sagovornici Monitora, problem saobraćajne dostupnosti grada selu treba rješavati na drugačije načine od onih koji se obično predlažu. Ipak, ne znaju da kažu šta pod tim podrazumijevaju, to jest, na koji bi još način mještane udaljenih sela mogli spasiti od “paprenih” cijena taksi usluga.

                                                                                                Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

CETINJE, PONOVLJENA TRAGEDIJA: Kontinuitet neodgovornosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Da li će i opomene ove tragedije, kao one u avgustu 2022. ostati uzaludne ? Osim što niko od nadležnh i dalje ne vidi odgovornost, mjere koje Vlada najavljuje  da će preduzeti, iznesene su prilično ad hok, i bez konsultacije struke i društva

 

 

Dvanaest osoba: dvoje djece, tri žene i sedam muškaraca ubio je na Cetinju mještanin Aco Martinović (45), prvog januara ove godine. Još četiri je teško ranio, od kojih je jedna osoba preminula 9. januara. Ubica je iz pištolja u nelegalnom posjedu pucao na pet različitih lokacija u gradu, međusobno udaljenih od nekoliko desetina metara do 2-3 kilometra. Potom je pred ponoć, kada je konačno lociran i opkoljen od pripadnika policije, izvršio samoubistvo. Motivi zločina nijesu poznati. Ubica je mahom pobio bliske rođake,  kumove i prijatelje.

Nepojmljivi zločin  počinjen je prije nepune dvije i po godine, nakon što je Vuk Borilović (34) u cetinjskom naselju Medovina, 12. avgusta 2022. godine, hicima iz lovačke puške ubio 10 i ranio šest osoba – mahom svojih komšija. Borilović je ubijen nakon razmjene vatre sa pristiglim policajcima i mještanima. Naknadne analize pokazale su da je smrtonosne rane zadobio iz policijskog oružja.  To je, uglavnom, sve što smo od ovdašnjih zvaničnika saznali za prethodne dvije godine i četiri mjeseca.

Nameću se brojne paralele između ova dva zločina i načina na koji su postupali pripadnici crnogorske policije.

Borilovićeve žrtve ubijene su iz lovačkog oružja, uredno prijavljenog i registrovanog. U zimu 2022. godine Borilović je napao kolegu s posla, povrijedio ga, oštetio mu automobil i kamenovao kuću. Priveden je u policiju ali mu oružje nije oduzeto, iako su Uprava policije i MUP imali zakonski osnov za takvu odluku.

Oružje je ostalo u posjedu budućeg masovnog ubice i  nakon što je  osuđen zbog  napada.  Presuda nije postala pravosnažna, ali je bila dovoljna da mu se u zakonom propisanom postupku oduzme oružje kojim je, koji mjesec kasnije, ubio desetoro. Niko zbog tog propusta nije odgovarao.

Iz Uprave policije su tada ponudili poduku: “Ne treba dovoditi u uzročno-posljedičnu vezu izvršenje ovog teškog zločina sa bilo kakvim protivpravnim ponašanjima iz prethodnog perioda.” Olako smo prešli preko iskazane nebrige i neodgovornosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV PREMIJER U MOJKOVCU MIMO PROTOKOLA: Novo sijanje magle i nepoštovanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kao i mnogi drugi sporni datumi i događaji koji se u Crnoj Gori i šire različito tumače i politički rabe, tako je i komemoracija Mojkovačke bitke poslužila za novo političarenje. Vijence na spomenik nespornim junacima Mojkovačke bitke položili su predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokatratije (NSD) Andrija Mandić i formalni premijer Srbije Miloš Vučević koji je navodno došao na poziv Mandića. Premijer Spajić Vučevića nije pozvao u Mojkovac, niti se vidio sa njim dok je bio u Crnoj Gori

 

Obilježen  je dan mojkovačke opštine koji pada na Božić po julijanskom kalendaru i koji se poklopio sa komemoracijom Mojkovačke bitke (6-7 januara 1916.) iz Prvog svjetskog rata. Tada je oko 6500 slabo naoružanih i opremljenih vojnika kraljevske crnogorske vojske pod zapovjednikom generalom Jankom Vukotićem zaustavilo prodor tri puta brojnije austro-ugarske vojske generala Vilhelma von Rajnera. Kao i mnogi drugi sporni datumi i događaji koji se u Crnoj Gori i šire različito tumače i politički rabe, tako je i ova komemoracija poslužila za novo političarenje i poentiranje. Vijence na spomenik nespornim junacima Mojkovačke bitke položili su predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokatratije (NSD) Andrija Mandić i formalni premijer Srbije Miloš Vučević koji je navodno došao na poziv Mandića. Prisutni su bili i NSD-ov predsjednik opštine Mojkovac Vesko Delić, predsjednik Skupštine opštine Marko Janketić i Marko Kovačević, javnosti poznati Mandićev nacionalno ostrašćeni gradonačelnik Nikšića.

Mandić je istakao da “želimo da gradimo budućnost Mojkovca, Crne Gore i boljih odnosa sa bratskom Srbijom sa kojom smo sto godina bili u istoj državi”. U tih “100 godina nismo imali ni najmanjih sukoba ni nesporazuma” izjavio je, ne trepnuvši. Potom je napomenuo da u našoj zemlji “živi više od trećine građana koji su Srbi, isti narod kao i u Srbiji, većina građana govori srpskim jezikom a to su važne niti koje nas povezuju“. Onda se Mandić okrenuo pohvalama gradonačelniku (kojim osim partijske pripadnosti i tvrdnje da je Srbin nema nikakvu drugu zvaničnu biografiju) rekavši da je Delić “izložio važne projekte a nadam se da će ovo o čemu smo pričali biti podržano od strane Vlade Republike Srbije“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

ANKETA

MONITOROVA ANKETA: Odgovornost, suočavanje, društveni dijalog

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: Šta nakon ponovljenog zločina na Cetinju?

 

RADOJE CEROVIĆ, KLINIČKI PSIHOLOG
Uzroci duboko u socioekonomskom raslojavanju i identitetskom cijepanju

Ovo masovno ubistvo nije izolovani slučaj, već dio šireg trenda povećanja nasilja u Crnoj Gori. Podaci ukazuju na to da su uzroci ovakvih fenomena duboko ukorijenjeni u “socioekonomskom raslojavanju”, ali i “identitetskom cijepanju”. To izaziva nagli rast jaza i nepovjerenja izmedju socijalnih klasa, ali i identitetskih jedinica (vjera, nacija i političkih opredjeljenja).

 

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA
Društvo bez utvrđene odgovornosti, kada tad će uništiti sebe

Kada jednom pokušamo da sakrijemo tragove zločina, tragovi se otisnu iznova. Negirali smo devedesetih zločine učinjene u ime svih nas. Obje politike koje su od višestranačja u Crnoj Gori negirale su i zatirale tragove. Te politike imaju sada rezultat u ponovljenom nasilju na Cetinju. Žrtve pokazuju da je poricanje uzaludno a da je užas neizreciv.

 

BOŽIDAR IVANOVIĆ, ŠAHOVSKI VELEMAJSTOR
Političke turbulencije koje traju decenijama

Svaki tragičan događaj mora se ozbiljno shvatiti i učiniti sve da se ne bi ponovio. To nije urađeno poslije zločina 2022. g. i tek sad se traži krivac. Generalno gledano krive su političke turbulencije koje se kod nas odvijaju već više decenija…

 

MAJA RAIČEVIĆ, CENTAR ZA ŽENSKA PRAVA
Potrebno je mnogo više od ad hoc mjera

Prije svega želim da izrazim saosjećanje sa porodicama nastradalih i sa građanima i građankama Cetinja, koji su u dvije i po godine doživjeli dva masovna ubistva.  Posledice zločina ovakvih razmjera iziskuju empatično i mudro liderstvo i preuzimanje političke odgovornosti ne samo za stanje u sektoru bezbjednosti nego i za evidentni kolaps institucija…

 

SERGEJ SEKULOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Treba hladne glave identifikovati probleme

Teško je bilo sto reći nakon ovakve tragedije. Što god da se kaže nedovoljno je, pogrešno…Jednostavno ovakvi događaji ostavljaju u čuđenju, zbunjenosti, konfuziji. Da probam, svjestan nedorečenosti stava…

 

STEFAN ĐUKIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA
Društveni dijalog ili dezintegracija

Iako je paradoksalno, smatram da odgovara istini to da je lakše “prepisati” šta treba raditi nego kako naše društvo “nagovoriti” da to radi. Toliko smo, kao cjelina, pogrešno nasađeni, razvučeni sitnim partijskim interesima koji preko svojih mreža utiču na javnost da je teško gledati na bilo koji događaj van partijskih naočara. Ako pak i pogledamo, kako prevazići njihove interese i nametnuti temu? To je pitanje koje bih postavio prije onog šta treba uraditi, pitanje “kako”? Na žalost, ne vidim odgovor, zahvat političke klase je toliko sveobuhvatan, i materijalno i medijski i zakonski…

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo