Povežite se sa nama

OKO NAS

MEDICINSKA DOKUMENTACIJA: Piši-briši

Objavljeno prije

na

Nakon što smo u prošlom broju pisali o sumnjama u falsifikovanje dokumentacije u KCCG i nečinjenjem tužilaštva tim povodom, te pomenuli da su prošlo pune tri godine (04.06.2013.) otkad je nevladina organizacija Krug života podnijela krivičnu prijavu, bez odjeka kod nadležnih, zbog falsifikovanja medicinske dokumentacije, došlo je do reakcije. I to kakve. Prvog dana ovog marta, nakon tri godine, narečena organizacija konačno je dobila riješenje Osnovnog državnog tužilaštva: odbacuje se krivična prijava.

Prijavom je predstavljeno da su neidinetifikovana lica, zaposlena u Kliničkom centru Crne Gore, u više navrata u medicinsku dokumentaciju Velike Janjušević- Cvijanović, Jovana Cvijanovića i pokojnog Strahinje Cvijanovića unijela neistinite podatke u laboratorijske nalaze, da su se ispravljali brojevi na nalazima, da su se naknadno dodavali nalazi… Da je, u slučaju Božidara Kažića, što su utvrdila dva nezavisna vještaka-grafologa(!), falsifikovan potpis na saglasnost za medicinske intervencije, da su korektorom ispravljane liste intezivne terapije i laboratorijski nalaz. Da je, u slučaju pokojnog Elvira Šahmanovića, originalna medicinska dokumentacija dostavljena tužilaštvu, a nije sačinjen duplikat, što je protivzakonito…

Zavirimo u riješenje o odbacivanju krivične prijave (Ktn.br 180/13), koje je Monitor dobio na uvid. Prije toga, podsjećanje: duže vrijeme prvi čovjek NVO Krug života Dejan Cvijanović upozorava da je 18. decembra. 2013. godine u arhivi KCCG sačinjena službena zabilješka u kojoj se konstatuje da medicinska dokumentacija njegove porodice više od dvije pune godine nije arhivirana i da ljudi zaposleni u arhivu ne znaju gdje se u tom periodu nalazila.

Sada se to potvrđuje, u odluci o odbacivanju prijave! Piše tužilac Miroslav Turković: ,,Tačno je da pojedina medicinska dokumentacija odnosno pomenute istorije bolesti nijesu odmah razduženi arhivi, ali razlog za to je problem u Kliničkom centru Crne Gore sa smještajem arhivske građe, pa je do predaje arhivi dokumentacija čuvana na klinici, kao što je to slučaj i na drugim klinikama”. Po važećim propisima i zakonima mjesto dokumentaciji je u arhivi. Ona nije bila tamo. Duže od dvije godine!

U dokumentu kojim se odbacuje prijava za falsifikovanje dokumentacije stoji da su postojale ispravke na medicinskoj dokumentaciji, kao što je npr. broj bijelih krvnih zrnaca koji je rukom prepravljen. Vještak to obrazlaže time da je razlog što se neki parametri moraju ručno preračunati.

U žalbi na ovu odluku Tužilaštva, u koju Monitor takođe ima uvid, stoji da ako se radi o različitim parametrima, pa se jedni preračunavaju ručno, a drugi automatski, zašto su rađene prepravke? ,,Onda nije trebalo prepravljati nalaze već dopisivati. A to je velika razlika.”

Takođe u odluci stoji ovo: „…koja nije upoređivana sa odgovarajućim protokolom Kliničkog centra Crne Gore – Centar za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku za jonizovani kalcijum za 2010. godinu, obzirom da je utvrđeno da je označeni protokol, oštećen u poplavama koje su zahvatile prostor predviđen za čuvanje ispunjenih protokola!” Ko je za to odgovoran? Da li je ko za to odgovarao? Ne.

Gle slučajnosti: protokoli navodno oštećeni u poplavama ključni su za slučaj porodice Cvijanović.

Vještak navodi da su u Evidenciji oboljenja i stanja od 12.02.2010. godine precrtane riječi „preko tubusa” i da nije u mogućnosti da utvrdi koje okolnosti su dovele do tih prepravki, dok Krug života u žalbi navodi da vještaku ,,to ne smeta da zaključi da to u bitnom nije uticalo na prikazivanje zdravstvenog stanja”.

,,Da su ODT i vještak radili svoj posao i da su ga radili kako treba onda bi otkrili zašto je to tako. Te riječi su precrtane zato što je dana 15.02.2010. godine rađen bris tubusa i izolovana je bakterija enterococcus specis koja se našla i u nalazima. Kada je bilo jasno da je na tubusu bila bakterija koja se nalazila i kod pacijenta, onda je to u medicinskoj dokumentaciji precrtano sa namjerom da se ne otkrije istina. Interesantno je da je jedino poplava odnijela protokol iz 2010. godine i tačno određeni protokol i to jedan protokol iz kog je trebalo da se utvrdi da li je dio dokumentacije falsifikovan”.

U žalbi na odbacivanje krivične prijave sumnja se i u valjanost odluke tužioca o odabiru vještaka, dr Nemanje Radojevića.

,,Krivična prijava je podnijeta protiv Kliničkog centra Crne Gore, a angažovan je vještak Radojević koji je direktor CEZANA-a ili Centra za nauku pri Kliničkom centru Crne Gore i naravno ljekar patolog u KCCG. Prvo i osnovno ODT nije trebalo da angažuje vještaka iz Kliničkog centra Crne Gore kad je prijava podnijeta protiv Kliničkog centra Crne Gore. Drugo, vještak Radojević je morao da traži svoje izuzeće jer je zaposleni, čak i na rukovodećem mjestu kod prijavljenog”.

Prvi čovjek Kruga života Dejan Cvijanović za Monitor konstatuje da je tužilac Turković priznao da je bilo ispravki, ne jednog nego desetine dokumenata iz medicinske dokumentacije, ali to, kaže Cvijanović, po mišljenju Turkovića nije dovoljno da se podigne krivična prijava protiv KCCG i službenika koji su to radili, iako se priloženim materijalnim dokazima mogu pročitati imena službenika KCCG.

„Takođe, gospodin Turković ne želi da zna da je trebao i morao da me pozove kao stranku u postupku kada su izjave davali navedeni svjedoci čime je iste i zaštitio od neugodnih pitanja”.

Cvijanović najavljuje tužbu protiv tužioca. „Gospodin Turković će na ova i druga pitanja morati dati odgovore, jer ćemo protiv njega pokrenuti određene pravne radnje”.

Iz nevladine organizacije Krug života naglašavaju i da VDT gospodin Ivica Stanković, kako kažu, treba da zna da ovakvo ponašanje njegovih podređenih kompromituje tužilaštvo i jednu ozbiljnu državnu instituciju pretvara u komediju apsurda.

„Ovakvo ponašanje Tužilastva daje poruku građanima Crne Gore da ih niko ne može zaštititi od silnika. Njihovo ponašanje je poruka da su zakoni džungle jedini put do pravde kad je u pitanju Crna Gora”.

Narečena predistorija baš ne uliva nadu dok čekamo medicinsku dokumentaciju pokojne Ajsele Šutković-Agović koja je pod sumnjivim okolnostima preminula nakon što je rodila zdravo dijete i zdrava primljena u porodilište.

Marko MILAČIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo