Posljednje zasjedanje crnogorske Skupštine podsjetilo me na Podgoričku skupštinu 1918. Onda su izjašnjavanje delegata obezbjeđivali naoružani srpski vojnici s puškama o ramenu, a sada naoružana tjelesna garda vrha režima.
Delegati Podgoričke skupštine birani su izvan pravnog poretka tadašnje države i njenog važećeg ustava. Poslanici većine u današnjoj Skupštini nijesu izabrani slobodnom voljom građana kako predviđa današnji Ustav Crne Gore, već izbornom krađom.
Vlast koja je uspostavljena nelegalnim sredstvima, nedostatak legitimiteta mora da podupire silom. Nedostatak legitimiteta prenosi se na sve institucije čiji predstavnici su izabrani njenom voljom. Stoga ni sudski sistem ne može legalnom oblandom ovoj vlasti dati legitimitet.
Vara se Đuknović da to može podrška Pozitivne Crne Gore. Birači Pozitivne dali su glas za smjenu režima, a njeni korumpirani lideri postali su njegovi spasioci. Podržali su režim koji je proizveo najgori obrazovni sistem u Evropi, najgori zdravstveni sistem u Evropi, smjestio Crnu Goru u evropski ili svjetski vrh po zaduženosti, po korumpiranosti, po siromaštvu, po socijalnim razlikama, po broju iseljenih, po broju samoubistava, sa pozicije slobodnih zemalja spustio Crnu Goru u grupu djelimično slobodnih.
Afera Snimak razgolitila je kako režim krade izbore. Gospođa Jelić, direktorica Zavoda za zapošljavanje, nedavno je pred skupštinskim odborom dopunila sliku izjavom da ona realizuje politiku zapošljavanja svoje partije i da joj sa svakim zaposlenjem donosi ne četiri, već deset glasova. U instituciji čiji je osnovni zadatak da skuplja informacije o slobodnim radnim mjestima i stavlja ih na raspolaganje nezaposlenima. I da povremeno organizuje kurseve za prekvalifikaciju i nevoljnicima izda po koju potvrdu.
U pravnoj državi državni službenici rade po zakonu, a za rukovodioce službi kao što je ova kojom rukovodi gospođa Jelić dolazi se konkursom po stručnosti, a ne sa partijske liste. Vlada utiče na rad državnih službenika tako što mijenja zakone i uredbe ili ih dopunjava. Uticaj vlasti na činovnike dopustiv je samo u pravcu povećanja racionalizacije, organizovanosti i efikasnosti državnih službi.
U zemlji vladavine prava vlast ne povećava zaposlenost preko Zavoda za zapošljavanje, već ekonomskom politikom Vlade koja dovodi do otvaranja novih radnih mjesta. Donošenjem propisa koji stimulišu razvoj svih ili nekih privrednih grana i regiona i, eventualno, pokretanjem državnih investicija. I pravnom sigurnošću i eliminacijom korupcije i ucjena prema investitorima.
U pravnoj državi, gospođa Jelić bi morala da odgovara za zloupotrebu službenog položaja s ciljem narušavanja pravnog poretka zemlje. Naravno, više od nje oni koji su na to mjesto rasporedili partijskog vojnika sa zadatkom da sprovodi partijsku ,,politiku zapošljavanja” čineći ljude nejednakima u stvarima u kojima im Ustav garantuje jednakost.
Oni koji su joj dali zadatak da proizvodi glasove partiji, od nje su napravili plaćenog izvršioca kriminalne organizacije koja sistemski podriva ustavni poredak zemlje.
Od Američke (1776) i Francuske (1789) revolucije moderne države ustavom garantuju građanima ravnopravnost u ostvarivanju prava, nezavisno od političkih ubjeđenja i nezavisno od toga za koga glasaju. Vlast, koja ugrožava ova prava nepovratno gubi legitimitet. U drastičnoj formi, kao što je vlast DPS-a koja je državu građana pretvorila u državu partije i oligarhije, ugrožen je i egzistencijalni legitimitet same države.
Slučaj aktivistkinje Jelić je sitan u poređenju sa onim što moćni Đukanovićevi ljudi rade da ga očuvaju na vlasti, ali savršeno, kao veberovski model, ilustruje prirodu režima.
Đukanović je jeftino platio poziciju gospodara Crne Gore i o plebsu nije razmišljao dok ovaj nije počeo da ključa. Kad je shvatio da je mjera njegove sreće, postala dubina opšte nesreće, pojavili su se specijalci sa kapuljačama: po krovovima zgrada u kojima boravi, po hodnicima kojima prolazi, po podrumima, po ulicama i plažama.
Pošto karakter režima nije vidljiv bez nezavisnih medija, šef režima je juče ubjeđivao sljedbenike da vlasnici i urednici zbog nekih zlih interesa prave gredu od dlake. Otkad su mediji provalili Pajovića i Jasavićevu, i oni su preuzeli ovu retoriku.
Biće uzbudljivo s Đukanovićem i Pajovićem. Monarh i dvorska luda kao u predmoderno vrijeme.
Miodrag PEROVIĆ