Naslovom Nemoć očiglednog, Mirjana Miočinović najadekvatnije je opisala odnos između glavnih aktera, protivnika i proizvođača zločinačkih postjugoslovenskih ratova 1990-ih. Ovaj isti naslov, najbolje opisuje, i odnos između ovih aktera, dvadeset i više godina posle. Posebno u Crnoj Gori, jedinoj od svih postjugoslovenskih država, u kojoj, za celo ovo vreme, nije došlo do demokratske smene (ratnozločinačke) vlasti.
Od svih, to najbolje pokazuju četiri afere ove vlasti: afera deportacija 1992, afera KAP, afera Snimak i afera crnih trojki. Uz najdublji, magnumkrimenski izvor, ove afere povezuju još najmanje četiri zajedničke osobine. (Sledi njihovo kratko zumiranje, uglavnom na primeru ove poslednje, afere crnih trojki, jer je ona najnovija, mada isto važi i za ostale tri, i uglavnom krivično-pravno, jer je to u ovom momentu najznačajnije.)
Prvo, u sve četiri afere, reč je o najtežim zločinima. U tom smislu, ni u potonjoj, takozvane crne trojke ne zlostavljaju samo „nepodobne novinare i opozicionare”, kako se to ovih dana prikazuje čak i u nekim nerežimskim medijima, nego udaraju na same osnove ustavnog uređenja.
Drugo, u sve četiri, involvirani su sami vrhovi DPS vlasti (što ove vrhove višestruko potvrđuje kao najopasniju zločinačku organizaciju iz člana 401 Krivičnog zakonika Crne Gore). U slučaju crnih trojki, to, naravno, nije onaj visokorangirani policijski dvojac, oni su ipak samo izvršioci, nego je to sam vrhovni oligarh, koji se, po svom starom običaju, upravo zbog toga, tako dugo i „junački” ućutao.
Treće, u sve četiri afere, ne samo da postoje dokazi, nego su to dokazi najveće dokazne snage. U slučaju crnih trojki, to su i žrtve i insajderi. Tako je i u slučaju ostale tri i mnogih drugih afera ove vlasti.
Četvrto, i najgore, rečene i slične afere se ne rešavaju, zločini ne rasvetljavaju, zločinci ne kažnjavaju, samo zbog toga što su nadležne institucije, pre svega tužilaštvo, zarobljene, od strane onih istih, involviranih vrhova vlasti. Pogledajte samo aferu crnih trojki, čitavih deset dana od izlaska u javnost insajdera, trebalo je da glavni osumnjičeni budu samo saslušani, a o određivanju pritvora, radi sprečavanja ometanja istrage i uništavanja dokaza, u obliku one prljave režimske kampanje, „sindikalaca” i „peticionaša”, nije bilo ni govora.
Začarani krug ratnozločinačke vlasti ne može još dugo trajati. Simptomi iscrpljenosti su sve brojniji i teži. Ali se iz ovog kruga može izaći i na gore, u obliku otvorenog fašističkog nasilja, a ne samo nabolje, u obliku konačnog početka stvarne demokratizacije. A za ovo drugo, od najveće je važnosti identifikovati i pokrenuti alternativne aktere. Kako vreme prolazi, sve je manje verovatno da to mogu biti delovi, čuveno takozvano zdravo jezgro DPS, ali ni cela SDP. Ova druga, dakle SDP, kao da ne shvata, da više u pitanju nisu samo država, zastava i himna, pa ni njen (ove partije) eventualni (ne)doprinos demokratizaciji, nego njeno sopstveno biti ili ne biti – zločinački saučesnik.
Zbog toga se pažnja ubuduće mora više usredsrediti na ostale aktere. Na unutrašnji faktor: celokupno crnogorsko društvo, opoziciju, nevladine organizacije, građanke i građane. Koji još uvek jesu bez kritične mase, ali koji do ove moraju doći, tako što će nemoć očiglednog, konačno da pretvore u – moć neophodnog. I na međunarodni faktor, koji zbog ekstremne iscrpljenosti crnogorskog društva, još više dobija na značaju. Ali koji takođe mora da se promeni. Od nekritičkog, pa i najdirektnijeg podržavanja (setite se samo sramote Miroslava Lajčaka, Jelka Kacina i Filipa Rikera), do jasnog napuštanja i osude – najgoreg zapadnobalkanskog oligarha.
Milan POPOVIĆ