Povežite se sa nama

OKO NAS

NEREDI U ŠASU , OAZI STARINE I MIRA: Ko to tamo čerupa

Objavljeno prije

na

Ni najstariji građani Ulcinja ne pamte da su povodom održavanja jednog vjerskog događaja viđene nemile scene. Grupa mještana Anamalskog područja pokušala je u nedjelju da spriječi mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve Amfilohija Radovića da sa svještenstvom služi u Šasu arhijerejsku liturgiju. Nakon kraće i žučne rasprave, policija je obezbjedila prolaz. Liturgija je održana ispred ostataka crkve Sv. Jovana Krstitelja.

I dok su Radovićevi sljedbenici hvalili profesionalnost policije, iako je ona zabranila održavanje skupa jer nije bio blagovremeno prijavljen, nekoliko desetina mještana je bilo kivno što, kako su kazali, organi reda nijesu zaustavili otvorene provokacije Srpske pravoslavne crkve u njenom naumu da “obilježi teritoriju”.

Inspektori Komunalne policije u Ulcinju su dva dana ranije konstatovali da su bez saglasnosti Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore izvođeni radovi na tom objektu. Napisali su da je nelegalno nasipan šut i drugi materijal u arheološkom nalazištu, a da je sve objavljeno na FB stranici Crkvene opštine Ulcinj.

Preduzimanje hitnih mjera na zaštiti ovog kulturnog dobra od nadležnih organa i institucija su zatražili i Skupština opštine Ulcinj, Albanski nacionalni savjet i Mjesna zajednica Vladimir.

Iz SPC je navedeno da nijesu očekivali nikakve neprijatnosti, jer se liturgija na tom mjestu služila svake godine. „Nikada nije bilo problema sa državom koja je vlasnik lokaliteta i Hrama niti sa lokalnim mještanima Albancima koji su nerijetko bili i gosti na slavama”, istakli su iz te vjerske institucije.

Činjenica je da je u Šasu, na Ivanjdan, godinama služio umirovljeni paroh ulcinjski protojerej-stavrofor Radojica Božović, koji je bio tolerantan svještenik i koji je često viđan u društvu predstavnika drugih vjera.

Nekoliko časova je trebalo da prođe, pa da se potvrdi koliko malo treba da se u Crnoj Gori podignu tenzije. Amfilohije se još nije ni vratio na Cetinje, a reakcije iz članica Demokratskog fronta su stizale jedna drugu. Optuživani su „albanski muslimanski fanatici da brutalno krše slobodu vjeroispovjesti”. “Vrijeme je da svi mi, koji smo pravoslavni hrišćani, zajedno kažemo dosta ovakvom ponašanju, jer niko nema pravo da nasljedniku Vladike Danila, Svetog Petra Cetinjskog i Njegoša, pokušava da zabrani da slobodno vrši Božiju službu na prostoru Crne Gore, koja je kroz čitavu svoju istoriju prepoznata kao hrišćanska država”, poentirao je predsjednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić.

Kako se u grupi protestanata našao i jedan funkcioner URE, koji živi na tom području, Nevryz Šaptafi, to se još jednom iskoristilo za napad čelnika DF-a na “Koaliciju za 21. vijek”.

“Srećni smo i ponosni na činjenicu što je u Crnoj Gori sve manje onih koji primitivno, zlonamjerno i suprotno našoj kulturi, našim korijenima i civilizacijskim vrijednostima atakuju na ljude drugačije vjerske, nacionalne ili političke profilacije”, saopšteno je iz Demokratske Crne Gore uz isticanje da „kada svako dobronamjerni pokušava smiriti tenzije, sijamski blizanci za raspirivanje mržnje i podjela trude se da lijepe etikete, politički piljare i šibicare kupajući se u blatu pećinskog nacionalizma”.

Reagovao je i Šaptafi koji je naveo da su mještani bili ogorčeni što državne institucije kojima su se obraćali nijesu reagovale. “Da su država i nadležni organi Opštine imali snage, a prije svega i volje, da sprovode sopstvene zakone kojima se reguliše položaj i štiti taj kulturno-istorijski spomenik, ne bi bilo potrebe da bilo ko svjedoči onakvim raspravama. Mještani ne žele svađu, ni sa Mitropolijom niti sa bilo kojom drugom vjerskom institucijom, ali smo bili revoltirani nezainteresovanim odnosom države i Opštine prema sopstvenom kulturnim dobrom odnosno ovim istorijskim spomenikom, koji je vlasništvo svih građana Crne Gore, a ne bilo koje vjerske instance”, dodao je on.

I u zvaničnim saopštenjima Mitropolije i Crkvene opštine Ulcinj prevladali su pomirljivi tonovi uz isticanje da “taj sraman čin neće narušiti dobre odnose među muslimanima, rimokatolicima i pravoslavnim vjernicima koji zajedno žive i rade na ovim prostorima poštujući tradicionalne, kulturne i vjerske razlike”.

Predsjednik Opštine Ulcinj Ljoro Nrekić je rekao da je na obje strane bilo onih koji su željeli incidente, te izrazio uvjerenje da neprijatna epizoda od nedjelje neće poremetiti dobre međunacionalne i međuvjerske odnose u Ulcinju.

“Šas je simbol i centar Anamalskog područja, duhovna vertikala tog naroda, neiscrpno vrelo za istraživače, nezaobilazno mjesto za sve one koji borave na ovom području, oaza starine i mira. Tako treba da ostane. To niko ne smije da čerupa.

Ako se uvijek navodi da je taj grad, a koji je prostorno bio veći od Kotora, ‘imao crkava koliko u godini dana’, onda se ne možete zakačiti samo za jednu jedinu, a ne vidjeti cjelinu i kontinuitet koji seže do Ilira. I da previdite narod koji tu živi stoljećima i cijeli taj lokalitet koji je svjedok milenijumskog trajanja na ovom prostoru”, kaže Fatmir Đeka, predsjednik Demokratske partije, stranke čije je uporište upravo na Anamalskom području.

Prema njegovim riječima, država Crna Gora i Opština Ulcinj su vlasnici zaštićenog kulturnog dobra Šas ili Svač i njihove institucije i organi moraju da poštuju i sprovode odluke koje su na snazi.

Iz Skupštine opštine Ulcinj je u nedjelju najavljeno da će, što je prije moguće, donijeti odluku o tome da se arheološkom lokalitetu Šas odredi muzejska namjena, kako bi se promovisala njegova kulturno-istorijska vrijednost i zaustavila devastacija. No, na sjednici lokalnog parlamenta koja je održana u srijedu, 11. jula, nijednom riječju nije pomenut Šas i dešavanja od nedjelje.

Neprijatne scene iz Ulcinja su, ipak, otišle u svijet. Ostao je gorak ukus. Među drevnim zidinama Šasa opet je zavladao mir. U njegovim ljepotama, u toj duhovnoj oazi, mogu ponovo nesmetano svi da uživaju.

Ministarstvo kulture planiralo aktivnosti u Šasu

U programu zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2018. godinu Ministarstva kulture planirane su dvije aktivnosti na Šasu: Geofizička istraživanja sa primjenom georadarske metode, arheološka i konzervatorska istraživanja, te realizacija II faze „Konzervatorskog projekata za sprovođenje konzervatorskih mjera na crkvi Sv. Jovana”. Navodi se da će se na taj način unaprijediti loše stanje objekta u kojem je Amfilohije planirao da održi liturgiju i omogućiti njegova adekvatna prezentacija. Ukupna vrijednost tih projekata trebalo bi da iznosi 67.506 eura

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo