Povežite se sa nama

Izdvojeno

NIVO VODE U BIOGRADSKOM JEZERU ZABRINJAVAJUĆI: Učinci prirode i nebrige

Objavljeno prije

na

Nivo vode u Biogradskom jezeru do sada je nekoliko puta bio alarmantno nizak. Naučnim i stručnim istraživanjima, identifikovano je nekoliko ključnih razloga zbog kojih varira vodostaj jezera u jednom od crnogorskih najposjećenijih nacionalnih parkova. Zbog ogromnih izdataka koje podrazumijeva, zaštita je, tokom godina, odlagana više puta

 

Biogradsko jezero izgleda gotovo apokaliptično. Čista voda se povukla  i ostavila za sobom  blato. Prizor je obišao region i izazvao mnoge polemike. Nije prvi put da najveće jezero Bjelasice šalje signale za uzbunu. To čini godinama.

Nivo vode u Biogradskom jezeru, tokom godina, bio je nekoliko puta zabrinjavajuće nizak. Sa hidrološkog aspekta, 2019. je bila jedna od najsušnijih godina u posljednjoj deceniji, i najkritičnija po jezero.

Vodostaj Biogradskog jezera, kažu iz Nacionalnih parkova Crne Gore (NPCG), djelimično je uslovljen prirodnim procesima kojima su obuhvaćena sva jezera ledničkog porijekla na svijetu. ,,Situacija sa vodostajem bolja je nego 2017. i 2019. godine kada je nivo vode na Biogradskom jezeru bio na istorijskom minimumu” navode oni.

Naučnim i stručnim istraživanjima, identifikovano je nekoliko ključnih razloga zbog kojih varira vodostaj jezera u jednom od crnogorskih najposjećenijih nacionalnih parkova.

Prvi se odnosi na antierozione procese Biogradske rijeke kao glavne pritoke Biogradskog jezera, zbog čega se decenijama smanjuje njegova zapremina. Drugi problem je pojava većeg broja ponora na dnu jezera. Najveća opasnost, međutim, leži u eroziji desne obale rijeke Jezerštice, otoke jezera.

U posljednjih četrdesetak godina urađeno je nekoliko istraživanja radi sanacije erozije i rješavanja problema vodostaja Biogradskog jezera. Još 1976. godine  Šumarski fakultet iz Beograda je uradio dva projekta zaštite jezera. Prvi se odnosio na problem zasipanja jezera nanosima iz Biogradske rijeke i Lalevog potoka, a drugi na pitanje saniranja klizišta izazvanog erozijom Jezerštice. Nijesu realizovana do kraja zbog tehničkih razloga, i manjka novca.

Krajem 80-ih, Nacionalni park (NP) Biogradska gora je, od Zavoda za geološka istraživanja SR Crne Gore naručio projekat čija je svrha bila hidrološka i geološka ispitivanja kako bi se jezero oporavilo. Zavod taj projekat nije sproveo. Prema informacijama sa kojima NPCG raspolažu, razlog za neuspjeh je ponovo nedostatak para.

Uslijedio je rat na prostoru bivše Jugoslavije i – tišina. Sanacija jezera ponovo je aktuelizovana tek 2005. Tada je Skupština Crne Gore izdvojila sredstva za projekat NVO Zelenih Crne Gore, odakle su uradili idejno rješenje zaštite. U njemu je upozoreno da jezeru prijeti nestajanje u vrlo kratkom periodu. Zbog toga su iz NPCG-a 2007. godine angažovali stručnjake iz Građevinskog fakulteta koji su uradili Studiju za sanaciju erozijom nastalog klizišta na desnoj obali Jezerštice.

Početkom juna ove godine nadležni iz NPCG-a su organizovali Međunarodnu naučnu konferenciju pod nazivom Antieroziona zaštita Biogradskog jezera i rješavanje hidroloških problema u slivu Biogradske rijeke i Biogradskog jezera. Konferencija održana pod pokroviteljstvom Svjetske komisije za zaštitu voda, i slučaj je internacionalizovan.

Tada su stručnjaci iz Crne Gore, ali i regiona dali svoja mišljenja. Prema dr Veselinu Luburiću, treba ponovo ispitati sve dosadašnje projekte sanacije. ,,Potrebno je uspostaviti prvobitno stanje Biogradskog jezera, gdje je njegova dubina tri puta veća od sadašnjeg maksimalnog vodostaja. Neophodni su geodetski, geološki i hidrološki radovi i hidrološka osmatranja. Posljednja faza sanacije jezera trebalo bi da bude čišćenje nanosa iz južnog i jugoistočnog dijela oko ušća Biogradske rijeke i Lalevog potoka. Metodologiju i procjenu svih istražnih i sanacionih radova treba da precizira glavni projekat sa kojim bi se paralelno radila i procjena uticaja na životnu sredinu, a neophodno je uspostaviti i monitoring svih bjelasičkih jezera”, kazao je tada on.

S obzirom na  kompleksnost  ovog problema, iz NPCG-a ističu da je neophodna međunarodna ekspertiza i podrška, kao i uključivanje cjelokupne naučne javnosti.  ,,I Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma (MEPG) je to prepoznalo. Apliciralo je  za sredstva iz IPA fonda kroz projekat koji podržava sektor životne sredine i klimatskih akcija u Crnoj Gori, a odnosi se na prvu fazu rehabilitacije Biogradskog jezera”, kazali su još iz NPCG-a.

Projekat je započet u drugoj polovini oktobra ove godine kada su potpisani ugovori sa ekspertima. Angažovano ih je nekoliko. Dina Skarep ispred nadležnog ministarstva (MEPG), Vladan Dubljević, Golub Ćulafić, Milan Radulović, Milić Ćurović i Roj Frenk, u saradnji sa rendžerima NP-a Biogradska gora nedavno su obišli teren, i, između ostalog, mjerili proticaj Biogradske rijeke. Rezultati se tek očekuju. Mnoštvo pokrenutih, nezavršenih inicijativa nameće pitanje – hoće li i ova biti takva?

Upućeni sagovornici Monitora kažu da, kako je jezero smješteno u jednoj od tri preostale prašume u Evropi, zaštiti treba pristupiti sa znatno većom pažnjom. ,,Biogradsko jezero je ledničko jezero. Sva jezera tog porijekla na tlu Evrope  su ugrožena i u opasnosti od nestajanja. Komplikovana je procedura koja bi dovela do toga da se taj proces makar uspori, jer se radi o zaštićenom području. Jedna od studija kaže da za to postoji ekološki prihvatljiv način. Sve to iziskuje ogroman novac, zbog čega su projekti za zaštitu jezera odlagani godinama”, kaže za Monitor ekološki aktivista Aleksandar Dragićević.

Djelovanje erozije, saglasni su stručnjaci, učinilo je da danas govorimo o pretposljednjem stadijumu života jezera. Sa naučnog, odnosno geološkog stanovišta, teško je reći još koliko mu je vremena ostalo. Mogu biti vjekovi. Ili mnogo manje.

Andrea JELIĆ

Komentari

FOKUS

HAPŠENJE ZORANA LAZOVIĆA I MILIVOJA KATNIĆA: Odoše drugovi, samo njega nema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera Belivuk, koja se, između ostalog,  stavlja na teret Lazoviću i Katniću  nije samo, kako je svojevremeno o njoj pisao Njujork tajms – „priča o sječenju glava i kokainu“.  To je priča, kako ju je  prezentovao ovaj ugledni amerčki list –  priča o vezama vrha vlasti sa kriminalnim grupama. Suštinsko pitanje danas je, otuda,  po čijem je nalogu i za čije potrebe u Crnoj Gori prljave poslove obavljao kavački klan. Za Lazovića, Katnića, ili nekog iznad njih?

 

 

U nedjelju, 14 aprila, uhapšeni su bivši visoki funkcioner bezbjednosnog sektora Zoran Lazović i bivši specijalni tužilac Milivoje Katnić.  Oni su uhapšeni po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT),  nakon višemjesečne akcije koju su SDT i Specijalno policijsko odeljenje vodili uz saradnju sa Europolom.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Specijalno tužilaštvo tereti Lazovića i Katnića za stvaranje kriminalne organizacije i zlupotrebu službenog položaja. Prema SDT,  Lazović je formirao kriminalnu organizaciju, čiji su članovi Katnić, bivši zamjenik tužioca Saša Čađenović i Zoranov sin, Petar Lazović, bivši agent Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB). Čađenović i Petar Lazović od ranije su u pritvoru. Čađenović, koji je bio zamjenik Milivoja Katnića, uhapšen je u decembru 2022. zbog veza sa kavačkim klanom. Petar Lazović je uhapšen u julu 2022. pod optužbama za  stvaranje kriminalne organizacije i šverc droge.

Iako SDT nije precizirao šta se Zoranu Lazoviću i Milivoju Katniću tačno stavlja na teret, na osnovu izjava njihovih branioca, te napisa medija, tužilaštvo ih, između ostalog, tereti  za slučaj skidanja zabrana ulaska u Crnu Goru pripadnicima kriminalne grupe iz Srbije, Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, iz 2021. godine. Ono što povezuje ovu, kako je tužilaštvo vidi, organizovanu kriminalnu grupu je – kavački klan. I Lazoviću i Katniću određen je pritvor od 30 dana „zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke“. Odluku o pritvoru donio je sudija Goran Šćepanović. Kako nezvanično  saznaju Vijesti, u odluci o pritvoru Zorana Lazovića navodi se da bi mogao da utiče na vođe kavačkog klana Radoja Zvicera i Milana Vujotića.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo