Povežite se sa nama

OKO NAS

NOVI UDAR NA PRIIMORSKE OPŠTINE: Centralizacija prihoda

Objavljeno prije

na

„Namjera da se opštinama više ne ustupa polovina naknade za korišćenje morskog dobra koja se ostvaruje na njihovoj teritoriji, odnosno da ona u cjelosti pripadne Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom, u direktnoj je suprotnosti sa deklarativnim zalaganjem vlasti za decentralizaciju i punu održivost lokalnih zajednica. Ona će od svih opština na Primorju najteže pogoditi Ulcinj. Nakon donošenja Zakona o planiranju i izgradnji ovo je još jedan udarac na lokalne samouprave. Sigurnim korakom idemo ka potpunoj centralizaciji umjesto da bude suprotno”, tvrdi predsjednik Opštinskog odbora Građanskog pokreta URA i odbornik u ulcinjskom parlamentu Omer Bajraktari.

Po tom osnovu se prošle godine u kasu te lokalne samouprave slilo nešto preko 700.000 eura ili oko 10 odsto od ostvarenog budžeta, koji je najniži u poređenju sa ostalim opštinama na Primorju. Takođe, ta lokalna samouprava jedva uspijeva da plaća obaveze iz reprograma poreskog duga u visini 5,9 miliona eura koji je sredinom 2015. godine sklopila sa Poreskom upravom.

Odluka da se opštinama ustupi 50 odsto sredstava od naknade korišćenja morskog dobra, bila je na snazi od 1. januara 2013. godine i od tada su opštine na Primorju ukupno inkasirale oko 20 miliona eura.

Ta odluka je došla kao rezultat dvodecenijskog nezadovoljstva velikog broja Primoraca radom i djelovanjem Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, koje suvereno gazduje najznačajnijim državnim resursom – priobalnim pojasom države. Posebno je to bio slučaj u Ulcinju gdje je 13 odsto opštinske teritorije pod ingerencijom te državne institucije, odnosno Vlade Crne Gore. Morsko dobro na pojedinim dijelovima zahvata i područje koje je udaljeno od mora gotovo dva kilometra!? Čak 57 odsto ukupne teritorije kojom upravlja Morsko dobro se nalazi u ovoj opštini. Uključujući i obale rijeke Bojane, a to istovremeno nije Solana.

Albanske političke stranke, koje su do unazad nekoliko godina u koaliciji vršile vlast u ovoj opštini, prije svega Nova demokratska snaga – Forca, odluku o preusmjeravanju polovine sredstava od morskog dobra u opštinsku kasu isticale su kao jedan od svojih najvećih uspjeha. Ta stranka dobila je u aprilu 2013. godine i funkciju predsjednika Upravnog odbora Morskog dobra. Nakon toga, nijesu se čule javne primjedbe na rad te institucije.

Početkom ove godine direktor tog javnog preduzeća Predrag Jelušić je ocijenio da dosadašnja praksa prenosa sredstava nije dala željene rezultate. “Krajem 2017. godine podnijeli smo inicijativu za izmjenu Zakona o finansiranju lokalne samouprave, kojom smo predložili da se dosadašnjih 50 odsto prihoda od zakupa morskog dobra koji su direktno transferisani opštinama sa namjenom sveobuhvatnog održavanja komunalnog reda u zoni morskog dobra kroz rad lokalnih komunalnih preduzeća, bude raspoređen tako što bi se 20 odsto prihoda morskog dobra direktno uplaćivalo lokalnim komunalnim preduzećima, a preostalih 30 odsto opštinama”, rekao je on.

Nekoliko mjeseci kasnije na javnoj raspravi, koja je počela 4. septembra i traje još desetak dana, našao se radikalan prijedlog: opštinama po tom osnovu više ništa ne treba transferisati!

Konstatujući da novac nije utrošen namjenski, u Morskom dobru navode da su se opštine, u najvećem dijelu, svih ovih godina nemarno odnosile prema svojim obavezama koje su imale u predmetnoj zoni i u prijenosu sredstava komunalnim preduzećima shodno potpisanim ugovorima o korišćenju i namjeni prihoda od naknade za korišćenje morskog dobra.

„Bode oči statična i pasivna uloga albanskih partija koje su bile prepoznate kao borci za decentralizaciju, ali izgleda je to bila samo maska i da su jedini njihov cilj fotelje kako u Morskom dobro tako i u Vladi i to zbog ličnog prestiža, a ne zbog rada za opšti interes. Nema razlike – sa ili bez ovakvih predstavnika u centralnoj vlasti, opština Ulcinj je u sve težem položaju”, kaže Bajraktari.

Početkom ovog mjeseca vođena je javna polemika između zvaničnika Opštine Budva i Morskog dobra podstaknuta činjenicom da je Jelušić nedavno izabran za predsjednika Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista, najjače opozicione stranke u Budvi.

“Cijeneći napore i rad zaposlenih u lokalnim komunalnim preduzećima, u konkretnom slučaju d.o.o. ‘Komunalno’ Budva, kojem je Opština bila dužna da stvori sistemske, tehničke i finansijske preduslove za kvalitetno funkcionisanje i održavanje čistoće u najfrekfentnijoj zoni, smatramo da će kroz izmjenu Zakona o finansiranju lokalne samouprave, koji smo inicirali u pravcu direktnog prenosa sredstava od strane JP ‘Morsko dobro’ ka komunalnim preduzećima po izvršenom poslu, sigurno obezbjediti ono što Opština do sada nije bila u kapacitetu da učini”, saopšteno je iz Morskog dobra.

Iz Opštine su optužili Morsko dobro da je prenatrpalo zonu uz obalu privremenim lokacijama, te da u Komunalnom preduzeću i da ima duplo više radnika ne bi mogli da održe čistoću. “Oni najprije moraju da smanje broj privremenih lokacija”, smatraju u budvanskoj opštini.

U toj lokalnoj samoupravi namjeravaju da dio pješčanih plaža proglase javnim i omoguće mještanima, turistima i posjetiocima uživanje na budvanskoj obali mora bez uslovljavanja i plaćanja dažbina.

Slični problemi sa odnošenjem otpada zabilježeni su prošle godine na obalama Bojane, gdje je broj privremenih objekata dogurao do čak 600. To je bio jedan od razloga što je 2017. godine došlo do zatvaranja desnog kraka te rijeke, po prvi put u istoriji. Zato je Morsko dobro bilo prinuđeno da ove godine izdvoji 200.000 eura za pročišćavanje račve, kojim je osigurana znatno bolja protočnost desnog rukavca Bojane. To je veoma mala suma u poređenju sa svim onim što je već 26 godina prikupljeno sa obala te rijeke, a što je, prema zakonskim odredbama, trebalo biti upravo tu investirano. Posebno ako se ima u vidu izuzetno zabrinjavajući trend erozije prekrasne pješčane plaže na Adi.

Istovremeno, u pripremi je novi plan zakupa plaža do 2023. godine. “Planiramo da se plaže zakupljuju na pet, a ne kao do sada na tri godine”, poručili su iz Vladine kompanije za upravljanje morskom obalom.

To će naići na reakcije primorskih opština u kojima vlast vrši opozicija (Budva, Kotor i Herceg-Novi), jer je pitanje korišćenja morskog dobra koje je zakonom definisano kao opšte dobro i koje je pristupačno svima pod jednakim uslovima, tema na koju su građani Crne Gore veoma osjetljivi.

U Vladi smatraju da će u narednim godinama one ostvarivati značajno veća sredstva po osnovu legalizacije nelegalno izgrađenih objekata koje se nalaze na njihovoj teritoriji, a za što je do sada u šest primorskih opština podnešeno gotovo 25.000 zahtjeva, nego što su to imale od naknade za korišćenje morskog dobra.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

PROSTORNO PLANIRANJE NA KOLAŠINSKI NAČIN: Magacin usred gradskog parka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Samo mišljenje glavne kolašinske arhitektice može osujetiti namjeru vlasnike hotela Bjanka, da u  gradskom parku postave hangar visine preko 13 metara. To im omogućava važeći program privremenih objekata i urbanističko tehnički uslovi, izdati od nadležnog Sekreterijata

 

 

Kompanija Beppler & Jacobsen Montenegro, vlasnik kolašinskog hotela Bjanka još nije dobila saglasnost od glavne gradske arhitektice Kristine Bulatović Pejić da u jedinom gradskom parku izgradi magacin, čija je visina preko  13 metara, a površina oko 600 m². Bulatović Pejić je u nezavidnom položaju, jer je takav montažno-demontažni objakat na lokaciji parka, usred borove šume, predviđen Programom privremenih objekata, koji je važio od 2019. do kraja minule godine. Dokumentom je precizirano da se na katastarskoj parceli 278, koja je na rubu parka, postavi montažno-demontažni ili nepokretni privremeni objekat, čija je maksimalna površina 610 kvadrata. Novi Program je u pripremi i ne zna se kad će biti okončan rad na tom dokumentu, a u međuvremnu lokalni Sekreterijat izdao je kompaniji urbanističko tehničke uslove (UTU) za hangar.

Glavna arhitektica je, prema onome što je Monitoru nezvanično rečeno u lokalnoj upravi, zatražila mišljenje Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Bilo je potrebno tumačenje oko toga da li “stari” Program još važi, s obzirom da je bio “oročen” do 2023.  Potvrdan odgovor Ministarstva otežeo je odluku, jer je činjenica da Beppler & Jacobsen Montenegro formalno ništa ne sprječava da nekoliko desetina metara od gradskog jezgra postave gigantski magacin. No, s druge strane, na osnovu idejnog rješenje (ID), Bulatović Pejić je kompaniju ovih dana obavijestila “da objekat nije u skladu sa ambijentalnim vrijednostima”.  Procedura je takva da će, nakon njenog obavještenje, kompanija imati prostor za izjašnjenje, pa će tek onda biti moguće donijeti i konačno rješenje.

Na sajtu Opštine nije dostupno idejno rješenje (ID) magacina. S obzirom da je njegovo postavljanje planirano na rubu parka, na mjestu nekadašnjeg otvorenog bazena, ukoliko kompanija dobije potrebne saglasnosti, do objekata bi bilo neophodno izgraditi i prilazni put. Uz to, vjerovatno, posjeći i nekoliko stabala, jer trenutno ne postoji saobraćajnica koja vodi do te lokacije. Propisima je precizirano da se privremeni objekti mogu postavljati pod uslovom da ne narušavaju osnovne i prateće komunalne funkcije, javne površine, ne degradiraju prostor i ne ugrožavaju životnu sredinu.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SEZONA 2024.: Ulcinj hit destinacija za turiste iz Srbije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima loaklne Turističke organizacije, nešto više od 20 odsto gostiju koji su ovog ljeta boravili na ulcinjskoj rivijeri bili su iz Srbije. I mediji iz te zemlje tvrde da je ove godine Ulcinj bio veoma omiljena destinacija za goste iz te zemlje

 

 

Ovo je najinteresantniji i najromantičniji grad na istočnoj obali Jadrana. Pored tradicionalnih ljetovališta, kao što su Budvanska rivijera i Boka Kotorska, sve više građana Srbije odlučilo je da godišnje odmore provede na najdužoj plaži na Jadranu. Ulcinj je ovog ljeta bio hit destinacija koja je u velikom broju privukla goste iz Srbije. Mjesto je veoma lijepo i pogodno za sve uzraste, piše beogradska štampa.

Kako navode, morska voda u ulcinjskom akvatorijumu je kristalna i nezagađena, cijene adekvatne za ono što se nudi, a ljudi posebno ljubazni. “Možda su u odnosu na neki raniji period, ovog ljeta osjetno skočile cijene svih usluga, od smještaja do hrane i pića, ali ako se uporedi sa cijenama sa drugim destinacijama u zemlji i cijelom regionu, Ulcinjani su i dalje najpovoljniji , tako da slobodno se može reći da je Ulcinj destinacija koja se prilagođava svima i svako u skladu sa svojim mogućnostima može uživati u onome što mu najviše prija”, pisao je “Blic”.

Nakon nekoliko decenija primjetno je da se dešava veliki povratak gostiju iz ove države na ulcinjsku rivijeru. Do početka ratova na području bivše Jugoslavije, građani Srbije imali su nekoliko hiljada kuća i vikendica u Ulcinju, uglavnom u Štoju, Kručama i u Limanu, koje su kasnije uglavnom prodali. U Štoju, odnosno u neposrednom zaleđu Velike plaže, je, na primjer, postojalo Prvo, Drugo i Treće beogradsko naselje.

Tradicionalno, gosti iz Srbije najviše borave na Adi Bojani. Tome su, uz magičnu ljepotu tog rajskog ostrva, svakako doprinjeli film i serija Biser Bojane, u režiji Milana-Mime Karadžića, koja se dugo prikazivala na TV kanalima u toj državi.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DECENIJA OD TROVANJA BERANACA IZ GRADSKOG VODOVODA: Lakoća zaborava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru

 

 

Više od deset godina od masovnog trovanje građana Berana, kada samo srećom, slučajem i izuzetnim angažovanjem medicinskog osoblja nije bilo tragičnih ishoda, slučaj prekriva veo zaborava i niko nikada nije zbog toga proglašen krivim i odgovornim. Da li je bilo i kakvih dugoročnih posljedica, pitanje je koje više medicinskoj struci niko ne postavlja.

Uzaludni su bili sudski procesi protiv Bemaksa i JP Vodovod, jer su završeni oslobađajućim presudama. Kompaniji Bemaks i njenom tadašnjem direktoru Veselinu Kovačeviću na teret je bilo stavljeno krivično djelo uništenje i oštećenje javnih uređaja, odnosno oštećenje cijevi gradskog vodovoda što je izazvalo „znatan poremećaj u životu građana“ iz člana 328, stav 2 iz stava jedan KZCG.

U prvostepenoj presudi, Kovačević i Bemaks kažnjeni su novčano, sa šesto, odnosno hiljadu i sedamsto eura zbog oštećenja i uništenja javnih uređaja iz člana 328, stav 1 KZCG, ali je bjelopoljski Viši sud ovu presudu beranskog Osnovnog suda ukinuo. Kasnije je taj sud u ponovljenom postupku, postupajući po ukidnim razlozima, oslobodio krivice i Bemaks i Veselina Kovačevića, što je Viši sud zatim potvrdio. Isto je bilo i sa Javnim preduzećem Vodovod.

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Prvog dana epidemije u Domu zdravlja je bilo ukupno 318 pacijenata, a najviše je pregledano u Dječijem dispanzeru, gdje je samo u prvoj smjeni dato oko stotinu infuzija. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru.

U prilog činjenici da je uzročnik epidemije bila voda, govori i podatak da su obolijevanja zabilježena samo na području koje se napaja vodom sa gradskog vodovoda. Tih dana to je na konferenciji za štampu u Beranama potvrdio i tadašnji direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo