Pravo na pobunu je ultimativni oblik slobode kao biti čoveka. Zbog toga je ono jedno od najstarijih ljudskih prava. Za ovo pravo se znalo još u starom i srednjem veku. Pa ipak, svoj puni razvoj, ono doživljava tek u moderno doba. Posebno u delu Džona Loka, krajem XVII veka.
Od Džona Loka do Janka Vučinića, od rane do pozne moderne, od Velike Britanije do male velike Crne Gore, pravo na pobunu ima vrednost aksioma. Kada vlast prekrši svoje obaveze prema društvu, pogazi slobode i prava građana, Ustav i zakone zajednice, tada građani imaju ne samo pravo, nego i dužnost, da se protiv takve vlasti pobune, zatraže njen opoziv, pruže otpor.
Neposredan povod za pobunu Janka Vučinića i radnika Metalca iz Nikšića 2. oktobra 2014. dobro je poznat. Ali je taj povod samo deo velikog dvadesetpetogodišnjeg krimena oligarhije Mila Đukanovića. Najpre, velikog krimena genocida, deportacija i drugih ratnih zločina 1990-ih. Zatim, velikog krimena KAP-a, Telekoma i ostalih dela korupcije i organizovanog kriminala 2000-ih. Najzad, i velikog krimena protiv člana 2 Ustava Crne Gore, u obliku niza najtežih dela protiv osnova ustavnog uređenja i slobodne volje građana, inkriminisanih Krivičnim zakonikom Crne Gore.
Ovaj potonji multikrimen, razotkriven Aferom snimak 2012-2014., ima posebnu težinu, zbog dva izuzetna razloga. Prvo, zbog toga što vladajuća oligarhija, pomoću njega, produžava sopstvenu nesmenjivost i nekažnjivost u svim domenima. I drugo, zbog toga što, za razliku od mnogih drugih dela, u slučaju Afere snimak, za višestruki krimen protiv ustava i zakona, postoje ne samo dokazi, nego i neposredni dokazi najveće dokazne snage.
Ali ne postoji tužilaštvo, država i pravo. I to je ono što je najstrašnije. U stvari, od nepostojanja tužilaštva, države i prava, možda je strašnije, još samo – nepostojanje masovnije građanske pobune (od one koju su demonstrirali Janko Vučinić i radnici Metalca). Zbog toga je organizovanje ovakve pobune najveća obaveza celokupne crnogorske opozicije i alternative. I svakog slobodoljubivog građanina Crne Gore.
Rečju, problem Crne Gore nije u tome, da nije poznato, šta da se radi. Naprotiv, to je dobro poznato. Prevedeno na naše današnje prilike, pravo na pobunu, podrazumeva, najpre, opoziv, ostavku ili izglasavanje nepoverenja aktuelnoj vladi, te formiranje privremene tehničke vlade sa glavnim zadatkom da organizuje slobodne izbore. A zatim, ukoliko vrhovi vlasti i organizovanog kriminala i ovo spreče, mora se preći na organizovanje masovne građanske pobune, neposlušnosti, protesta i bojkota, sve do neophodne političke promene.
Problem Crne Gore je u tome, kako da ovo, što je dobro poznato, i ostvari. I to zbog najmanje dva faktora, da ne kažem hendikepa, koji su specifično crnogorski. Prvo, zbog ekstremno nasilne vlasti, koja je takva bila u ratovima 1990-ih, dok se uspinjala, pa je velika verovatnoća da će takva biti i danas odnosno sutra, kada se bude branila. I drugo, zbog relativne nerazvijenosti demokratskog iskustva, tradicije i kulture u društvu uopšte.
Na ekstremno nasilnu vlast, opozicija i alternativa, ne mogu značajnije da utiču. Zato je njihova odgovornost za građansku pobunu utoliko veća. Najvažniji strateški element ove pobune, jeste samodisciplina nenasilja. (Pragmatički, zbog ekstremne asimetrije, do zuba naoružane vlasti, spram nenaoružanog naroda. Istorijski, zbog izbegavanja začaranog kruga nasilja. Nužna odbrana, poslednja linija je, koja se ovde ne sme preći.) Najvažniji psihološki element ove pobune, jeste velika preorijentacija. Sa pobune i revolucije dana D, na pobunu i evoluciju svakog dana. Sa kratkotrajne iluzije, na trajni napredak.
Milan POPOVIĆ