MONITORING
PROTEST NA EKONOMSKOM FAKULTETU: Dekan ili rektorka

Rukovodstvo Ekonomskog fakulteta, ove nedjelje, je pokvarilo idilu na Univerzitetu Crne Gore. Umjesto da, kao što je bila praksa, izvrše direktivu Upravnog odbora (UO) UCG o smjeni dekana Milivoja Radovića, svi članovi uprave tog fakulteta podnijeli su ostavke zbog neslaganja sa ovom odlukom. Osim toga organizovali su i javni čas na kome su dobili podršku studenata. U srijedu su zatražili hitnu smjenu rukovodstva UCG.
Ovo je po mnogo čemu presedan. Ne samo zbog toga što se po prvi put sa jednog državnog fakulteta traži smjena rukovodstva UCG, već i zbog jedinstva profesora i studenata.
Disciplinovanje univerzitetskih jedinica počelo je dolaskom Duška Bjelice na čelo UO UCG. Jedan od njegovih prvih poteza 2012. bila je smjena dekana Draga Radulovića i uvođenje prinudne uprave na Pravni fakultet. Te godine donijet je i famozni Pravilnik o postupanju za utvrđivanje privremenih mjera za upravljanje i obezbjeđivanje funkcionisanja UCG. Na osnovu ovog pravilnika uvedena je prinudna uprava na Pravnom, a sada se po istom modelu pokušava dejstvovati i na Ekonomskom.
Bjeličina tekovina je i ograničavanje finansija fakultetima – pare prvo idu na računa UCG pa se onda raspoređuju. Ovo je posebno pogodilo Pravo i Ekonomiju koji imaju najviše prihoda od školarina. Po analizama Svjetske banke procenat budžeta koje školarine popunjavaju na Ekonomskom fakultetu je 78 odsto. Sa Ekonomskog fakulteta upravu UCG sada optužuju i za ,,nezakonito oduzimanje sredstava studenata koji upisuju Ekonomski fakultet u cilju pokrivanja gubitaka koje stvara uprava Univerziteta”.
Dolaskom Radmile Vojvodić na čelo UCG, kapacitet Bjelice i UO dobija na zamahu. U septembru odlukom UO smijenjen je dekan Arhitektonskog fakulteta Dušan Vuksanović. On je optužio Upravni odbor da su vodili proces disciplinovanja u maniru centralnog komiteta, te da odluke o razrješenju donose na osnovu Pravilnika kojim je UO dat mandat za uvođenje nezvaničnog vanrednog stanja na fakultetima, u svakoj prilici za koju oni tako procijene.
Zbog para ali i nerješavanja tretmana saradnika na fakultetima sukob između rukovodstva UCG i dekanata fakulteta odavno traje. Početkom godine UO donosi odluku da zbog finansijske krize na UCG fakulteti u zajedničku kasu moraju, umjesto dotadašnjih od 20 do 30, uplaćivati 45 odsto svojih prihoda. Protiv ove odluke pobunili su se dekan Pravnog Dragan Radonjić i Ekonomskog Radović.
Tražio se samo model kako da se neposlušni dekani udalje. Na prijedlog Radmile Vojvodić, UO je na prošlonedjeljnoj sjednici smijenio Radovića zbog toga što je upisao 85 studenata mimo rang liste, uz poetično obrazloženje da se time nanosi šteta i ruši ugled UCG.
Radović se odlučio da otvori svojevrsnu aferu Snimak na Univerzitetu. Odgovorio je da je upis odobrio na osnovu dopisa bivšeg rektora Predraga Miranovića i ministra prosvjete Slavoljuba Stijepovića. A kad su mu oni dostavili spisak sa šest imena koje treba upisati, nije imao kud nego je upisao i ostale: ,,jer je jasno pisalo u tom dopisu ko god iskaže posebno interesovanje i želju da se upiše na Ekonomski fakultet mora biti upisan”, kazao je Radović.
Ovo nije ništa novo, godinama se na Ekonomiji, Pravu i mnogim drugim fakultetima upisivalo preko crte. To je bila Vladina strategija – da je bolje da je omladina u amfiteatrima nego na ulici.
Rektorka Vojvodić je naprasno odlučila da je to kršenje zakona, kome ona kani stati na put, ali i priznala da joj je poznat dokument kojim se od dekana traži upis šest studenata ispod crte. Ne ostaje joj ništa drugo nego da procesuira i svoga prethodnika i novog gradonačelnika Podgorice.
Rektorka je dekanu Radoviću poručila da prihvati razrješenje dužnosti dekana sa akademskim dostojanstvom. Rektorkine akademske visine bi mogle da splasnu nakon što je kolektiv Ekonomskog fakulteta u srijedu zatražio hitnu smjenu rukovodstva Univerziteta i promjenu Statuta radi obezbjeđivanja veće samostalnosti fakulteta.
Sa Ekonomskog fakulteta optužili su upravu Univerziteta da vode politiku koja narušava ovaj fakultet, čini štetu UCG, što za posljedicu ima favorizovanje konkurencije – privatnih fakulteta.
Statut UCG predviđa da rektor može biti smijenjen ako, između ostalog ,,nestručno ili nesavjesno vrši funkciju rektora; …prekorači ovlašćenja i time nanese štetu Univerzitetu u većem obimu”.
Radmila Vojvodić, koju je zapala dužnost da brani autonomiju UCG, u svojoj bogatoj biografiji bila je član borda direktora Prve banke braće Đukanović, godinama njena agencija MAPA za visoke honorare kreira politički marketing za Vladu, NATO i DPS… Njene bliske veze sa vrhom režima omogućile su joj da režira skupocjene predstave. Put je logično vodio do stolice rektora.
Premijer Đukanović je jedan od vlasnika Univerziteta Donja Gorica. Vlada je početkom ovog mjeseca utvrdila Predlog zakona o visokom obrazovanju, koji predviđa da se iz državne kase finansiraju i privatni fakulteti za koje Vlada procijeni da su od javnog interesa. Ranije su se čak i iz SDP-a bunili zbog takve norme, više ne. Izvjesno je da će u Skupštini biti ozvaničeno da se našim parama finansira i premijerov univerzitet.
Očigledan je konflikt interesa premijera i tri ministara koji predaju na UDG-u. Nisu bez utemeljenja ni optužbe sa Ekonomskog fakulteta na račun rektorke o favorizovanju konkurencije, jer njen minuli rad svjedoči da su joj bliže preporuke vlade nego autonomija UCG. To potvrđuje i jedan od njenih prvih poteza nakon što je preuzela rektorsku lentu – prisustvovanje svečanom otvaranju Fakulteta za crnogorski jezik na Cetinju. Fakultet je otvorila Vlada, iako studije crnogorskog jezika već postoje na Univerzitetu na čijem je ona čelu.
Pravnici sa kojima je Monitor razgovarao kažu da je sporno i to što prinudne uprave i svakovrsne restrikcije autonomije fakulteta uprava UCG donosi na osnovu jednog Pravilnika. Uporedne primjere je teško naći u regionu i šire, kažu, sem slučaja kada je u vrijeme bomardovanja 1999. dvojac Milošević-Šešelj sprovodio prinudne mjere na Beogradskom univerzitetu.
Protest na Ekonomskom je signal da se sa ovakvom praksom ne može nastaviti. Bar ne ležerno, kao do sada. U znak protesta protiv odnosa UCG prema Ekonomskom fakultetu, ostavku na članstvo u Upravnom odboru UCG podnijela je profesorica te ustanove Vesna Karadžić, koja je u tom univerzitetskom tijelu zastupala interese Vlade.
Univerzitetskim Pravilnikom o proceduri i rokovima izbora potrebno je da tri člana UO podnesu inicijativu Senatu za razrješenje rektora. Pored predsjednika Bjelice i devet članova sa fakulteta, predstavnici Vlade i javnosti u UO su Srđan Kovačević iz Elektroprivrede i Stanko Zloković iz Jadranskog brodogradilišta Bijela.
S Ekonomskog poručuju da neće odustati od zahtjeva. Obrazlažu da je uprava Univerziteta pokazala da nije u stanju da obezbijedi finansijsku održivost i jedinstvo Univerziteta niti da afirmiše univerzalne akademske vrijednosti kao sto su autonomija, sloboda, etika i konstruktivna kritička svijest koja je jednom društvu neophodna.
Te vrijednosti nijesu na listi prioriteta tandema Vojvodić-Bjelica. Na traženje ostavke rektorka je kratko odgovorila ,,Oni koji krše zakon nemaju legitimitet za razgovor na ravnoj nozi. Toliko”. Navikla.
Predrag NIKOLIĆ
Komentari
Izdvojeno
JAVNE TAJNE POLICIJSKE TORTURE: Kriminalci sa značkom

Nasilje i pokušaji da se ono zataška, prepoznatljiv su obrazac postupanja crnogorske policije duže od 30 godina. A možda i danas. Novitet su dokazi o sveprožimajućoj saradnji sa narkoklanovima
Crnogorska stvarnost. Dio visokorangiranih policajaca sarađivao je, a neki možda i dalje sarađuju, sa kriminalnim klanovima čiji se pipci protežu od Južne Amerike do Australije. Drugi su mučili ljude, snimali svoje iživljavanje nad uhapšenim/otetim i dijelili snimke na mrežama za koje su, nekada, računali da će ostati van vidnog polja kolega iz policije i konkurentskih organizovanih kriminalnih grupa.
Upućeni pretpostavljaju da su tim snimcima svojim šefovima dokazivali uspješno obavljen zadatak. Analitičari ukazuju kako je među kompromitovanim policajcima bilo i onih koji su pripadali i jednoj i drugoj grupi – korumpiranih i sadistički nastrojenih.
Od sredine marta, zbog navodne saradnje sa kavačkim narkoklanom, uhapšeno je više bivših i sadašnjih pripadnika crnogorske policije. Počev od pomoćnika direktora Uprave policije zaduženog za borbu protiv organizovanog kriminala Dejana Kneževića, pa do službenika kriminalističko obavještajne analitike iz Bijelog Polja Dragana Kojovića koji je uhapšen u srijedu, dok je pokušavao da napusti Crnu Goru.
Prema dostupnim informacijama, prvi je sarađivao sa kavčanima a drugi sa kriminalnom grupom specijalizovanom za šverc marihuane. Ta grupa nije koristila Skaj aplikaciju već Anom, konkurentski program koji je u međunarodni svijet kriminala podmetnula FBI, kako bi nadzirala njihove komunikacije i operacije. Otud su dešifrovani podaci stigli u Crnu Goru. Skupa sa onima koje je, vezano za Skaj aplikaciju, dostavio Europol.
Problem je što se u Podgorici ti podaci sporo čitaju a lako gube.
Tek zahvaljujući portalu libertaspress.me, saznali smo da postoje prepiska i fotografije koje pokazuju kako su pripadnici nekadašnjeg Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije, pod komandom Mirka Banovića, tokom 2020. hapsili, otimali i zlostavljali ljude. I o tome izvještavali Radoja Zvicera, vođu kavačkog klana.
Ovaj Odsjek je rasformiran 2021., nakon promjena u izvršnoj vlasti. Treba dodati kako je u to vrijeme (2020.) šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, bio Zoran Lazović jedan od najkontroverznijih pripadnika crnogorske državne i javne bezbjednosti (ANB i UP). On je, takođe, smijenjen u martu 2021.
Ispostavilo se da je, dobrim dijelom, riječ o već prijavljenim slučajevima policijske torture. Neki su i procesuirani od strane suda. Ali, većina osumnjičenih i optuženih policajaca i dalje radi u UP-u.
,,Početkom ovog mjeseca je jedan od okrivljenih inspektora, Nemanja Vujošević, koji je morao biti suspendovan još u martu prošle godine kada je optužen, čak dva puta nastupio na televizijama kao predstavnik Uprave policije, pa se tako i saznalo da do suspenzije nije došlo, uprkos zahtjevu za njegovu suspenziju koju je Uprava policije ministru dostavila u julu prošle godine”, navodi se u današnjem (četvrtak) saopštenju Akcije za ljudska prava (HRA) u kome se odnos izvršne sudske vlasti prema policajcima optuženim za policijsku torturu opisuje i skorašnjim primjerom iz sudnice.
Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
IMA LI DOVOLJNO PILOTA U SUSRET SEZONI POŽARA: Prekomandovani u kancelarije

U Službi zaštite i spasavanja Herceg Novi strahuju da tokom ove godine neće imati valjanu podršku iz vazduha koja je neophodna da bi se uspješno borili sa vatrenom stihijom. Podsjećaju na „zabranu“ letenja iskusnim pilotima u Vojsci Crne Gore
Dolaskom toplijih dana svake godine slična priča – državne službe su nespremne za borbu protiv vatrenih stihija. A požara je iz godine u godinu sve više, pa je ta nespremnost vidljivija i opasnija.
„Blizu je ulazak u novu požarnu seozonu a nema poboljšanja od strane države“, kaže za Monitor Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi. Vatrogasci u ovoj bokeljskoj opštini su se protekle godine mjesecima borili sa požarima, a mnoge ne bi uspjeli da ugase da nije bilo pomoći iz vazduha.
Ćirović, koji je inženjer zaštite od požara sa dvodecenijskim stažom u Službi zaštite i spasavanja, uoči početka požarne sezone upozorava: „Imamo hendikep, dva pilota su dobili premještaj iz pilotske jedinice Vojske Crne Gore u pješadiju, a imamo i prelazak iz te jedinice u Direktorat za zaštitu i spasavanje. Znamo da je Vojska bila ključni nosilac za gašenje iz vazduha, a ovu sezonu dočekujemo sa manjkom od četiri pilota“.
On ističe da im je neophodna podrška iz vazduha i podsjeća na iskustvo iz 2017. kada je gorjela Luštica, i kada su vatrogasci bili potpuno nemoćni da nije bilo podrške iz vazduha. „Prepoznali smo da ima nade kada smo vidjeli pilote VCG, dali su se bezrezrevno i bili su heroji. Međutim, od septembra počinje hajka na te ljude i profesionalce. Ne mogu da shvatim da ulažemo u pilote, da bi ih se tako lako odrekli“, naglašava Ćirović.
Smjene o kojima govori Ćirović su se desile 22. avgusta prošle godine, prvog radnog dana nakon što je u Skupštini Crne Gore izglasano nepovjerenje Vladi. Tadašnji ministar odbrane Raško Konjević smijenio je potpukovnika Jovana Radetu sa dužnosti komandanta Vazduhoplovstva VCG, a nakon nekoliko dana smijenjen je i dotadašnji komandir jedine letačke jedinice u VCG – Mješovite eskadrile, major Radovan Perović.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
MONITOROVA ANKETA: Stari teret i novi strahovi

Pitali smo: Koliko su vazni izbori u nedelju i kako ih vidite?
ZARIJA PEJOVIĆ
Hoće to s padom DPS-a
„U nedjelju se završava najduži januar u istoriji“. Jezgrovitom dosjetkom, moj prijatelj je pretkazao vjerovatan ishod drugog kruga predsjedničkih izbora. Promjena koja će se desiti u nedjelju, nije izraz kadrovskog razvoja unutar sistema, jer Đukanovićeva autokratija nije tolerisala formiranje snažnih političkih figura, kako unutar DPS-a tako i vani…
PAULA PETRIČEVIĆ
Valja obrađivati svoj vrt
Uprkos preovlađujućoj ,,ili-ili” atmosferi nisam ubijeđena u to da su ovi izbori ,,istorijski”, niti da je na sceni nekakava presudna gigantomahija, iako bih zbilja voljela da je tako. Ne slažem se sa tezom da izbor nikad nije bio lakši, meni lično nikada nije bilo teže nego na ovim izborima jer čak ni poražavajuća logika izbora ,,manjeg zla” ovaj put, makar za mene, nije bila primjenjiva. ,,Stisni zube, začepi nos i zaokruži” – to nije izbor na koji pristajem. Dovoljno sam se puta prevarila da bih se sada namjerno pravila neznavenom…
ĐURO RADOSAVOVIĆ, PISAC
Đukanovićev odlazak, prostor za nove ljude i pokrete
Ovi izbori su prekretnica, jer nije mala stvar živjeti pod režimom Mila Đukanovića još pet godina. Ukoliko se konačno skloni sa scene ,biće to prostor za nove ljude, nove pokrete i mogućnost da već jednom zaživi demokratija i smjenjivost političara…
VESKO RADULOVIĆ, ADVOKAT
Poruke i retorika kao 1997.
Predsjednički izbori u nedjelju možda su najneizvjesniji još od predsjedničkih izbora 1997. godine, na kojima je takođe učestvovao jedan od kandidata na ovim izborima, aktuelni predsjednik g-din Đukanović. Nažalost, to nijesu jedine sličnosti sa izborima koji su se desili prije više od 25 godina jer su poruke i retorika kandidata gotovo identični kao i na tim izborima…
STEFAN ĐUKIĆ, ANALITIČAR
Rezultat određuje sudbine DPS-a i PES-a
Nalazimo se u prilično paradoksalnoj situaciji za crnogorsko društvo. Pred nama su izbori koji su sa društvene strane veoma važni, jer će determinisati politička kretanja u narednih par godina (možda i duže) a situacija je sasvim mirna. Kada uporedimo ovo sa izborima 2020. godine, kada smo posljednji put imali izbore u svim opštinama kao da je prošlo 30, a ne 3 godine. Ta opuštenija atmosfera je proizvod toga da promjene nisu strašne, da treba mijenjati i da se treba mijenjati…
MARIJA POPOVIĆ KALEZIĆ, CEGAS
Kontinuitet ili ne
Ulazimo u još jedne izbore u nizu onih koji su se odvili u nesređenom izbornom zakonodavstvu uz veliki proj neusklađenosti i pravnih praznina. Tu su: nesređen registar prebivališta i boraviśta, uz loša rješenja Zakona o prebivalištu i boravištu, kao i nemogućnost utvrđivanja nezakonite dodjele drugog državljanstva, pored crnogorskog, i stalne zavisnosti od podataka zemalja iz regiona. Osujećenost povrđivanja kandidata za predsjednika i politizaciju Državne izborne komisije, koja mora pretrpjeti izmjene i uspostavljanje profesionalizovanog tijela, čije odluke u kontinutetu neće potpadati pod sumnju u pravnu ispravnost. Nesređen birački spisak, bez mogućnosti provjere matičnih registara iz kojih se izvodi, čini jedan od osnovnih razloga nepovjerenja u cjelokupan izborni proces…
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
Izdvojeno1 sedmica
I POMOĆNIK UPRAVE POLICIJE U ZATVORU ZBOG SUMNJI DA JE SARAĐIVAO SA KAVAČKIM KLANOM: Ko je kome gazda
-
INTERVJU1 sedmica
EDIN OMERČIĆ, ISTORIČAR, INSTITUT ZA ISTORIJU SARAJEVSKOG UNIVERZITETA: Politički je mit da je SDA bio jedini organizator otpora
-
Izdvojeno4 sedmice
ANKETA: Favoriti i saputnici
-
FOKUS4 sedmice
PRVI PREDSJEDNIČKI IZBORI NAKON PADA DPS-a: Na čijoj je strani neizvjesnost
-
OKO NAS3 sedmice
ULCINJSKA PORT MILENA: Od simbola grada do septičke jame i nazad
-
INTERVJU4 sedmice
BETI LUČIĆ, GLUMICA: Nikog ne zanima mrtvo kazalište
-
FOKUS2 sedmice
PRVI KRUG PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Poraz ili pobjeda Đukanovićevog i Mandićevog partnerstva
-
DRUŠTVO4 sedmice
GRADONAČELNIK NIKŠIĆA NIJE KRIV ZA IZJAVE O ZLOČINU U SREBRENICI: Negiranje genocida na sudu prihvatljiv način