Povežite se sa nama

INTERVJU

RANKO KRIVOKAPIĆ, LIDER SDP-A: Đukanović je prolazan

Objavljeno prije

na

MONITOR: Kako vidite rezultate izbora u Nikšiću?
KRIVOKAPIĆ: Izbori su pokazali da se urušava kula strahovlade DPS-a i da je sve više ljudi spremno da se suprotstavi nečasnim i protivzakonitim pritiscima. Autokratija se sve više ogoljuje i to osjećaju građani. DPS lov na ljude nije uspio, izlaznost je manja od 45 odsto, a sve je to još umanjeno za 11 odsto nevažećih listića. Njihov poraz je još veći ako znamo da su lideri DPS-a izbore proglašavali ratom, a svakoga ko njih ne podrži izdajnikom. Ispada da su dvije trećine Nikšićana izdajnici, a ima ih još puno među onima koji su ih iz straha još ovoga puta glasali. Svaka autokratija gubi dodir sa realnošću i vremenom postaje farsična. Što je bliže kraju postaje pomamnija i pokušaće da bude nasilna.

MONITOR: Vaše bivše partijske kolege, Socijademokrate, tvrde da je bojkot u Nikšiću bio neuspješan.
KRIVOKAPIĆ: Najbolja slika uspješnosti bojkota i osjećaja poraza DPS-a su tužna lica njihove izborne ,,ratne komande” prilikom objavljivanja rezultata. Na jednopartijskim izborima su uspjeli da budu poraženi od samih građana. DPS je organizacijom jedinih jednopartijskih izbora u Evropi u ovom vijeku napisao još jednu stranicu svoje duge istorije beščašća. Jedino Crna Gora u Evropi nikad nije demokratski mijenjala vlast i kako napisa jedan naš drug ,,vrijeme je za kraj Laki Lućano lidera na Balkanu.”

MONITOR: SDP je, kao i ostale opozicione stranke kojima je premijer Marković ponudio ulazak u Vladu, odbio ponudu. Zašto?
KRIVOKAPIĆ: SDP je napustio tu Vladu u januaru prošle godine, kao što sam u londonskom Ekonomistu 2013. najavio da ćemo to uraditi nakon dobijanja poziva za NATO. Markovićevi pozivi su predstava za javnost. Bolji njegovi poznavaoci bi rekli da građansku opoziciju zove kako bi se lakše odbranio od ratne retorike svog predsjednika. Možda smatra da bi mu i opozicija bila bliža od onih koje mu je bivši premijer postavio u Vladi. Već sam podsjetio da u okupacione vlade niko neće.

MONITOR: Kako prevazići duboku političku krizu u zemlji?
KRIVOKAPIĆ: Pet partija građanske opozicije su u decembru formulisali Polazne osnove za prevazilaženje političke krize, koje se suštinski temelje na ponavljanju izbora zajedno sa predsjedničkim u prvoj polovini 2018. Takav predlog je potpuno na tragu inicijalnog stava SDP-a osmišljenog odmah nakon izbora. Pristanak na ponovljene izbore je preduslov otpočinjanja rješavanja krize.

Onaj dio DPS-a koji ne želi destabilizaciju zbog političke, i nikad veće socioekonomske krize, ima fer ponudu, koja je i na tragu kompromisa o kojem govori EU. Samodržačkom DPS-u ne odgovara stabilizacija već zavada. Njihova ratna retorika to najbolje potvrđuje. Vođa koji nas je gurnuo u rat devedesetih, opet priziva sukobe. Sada su na sreću ovdje prisutni naši međunarodni partneri. Oni iz DPS-a koji se ne boje zakona ne žele u posljednju bitku gubitnika, a ratni pokliči su očajnički pokušaj odlaganja neminovnog.

MONITOR: Uveliko se govori o zarobljenosti Ustavnog suda, prethodno je parlament pokazao da je pod kontrolom DPS-a, više puta je tražena ostavka specijalnog tužioca zbog slučaja državni udar. Na šta ukazuje ovakav lom institucija?
KRIVOKAPIĆ: Potpuno gaženje institucija je znak da autokratija ulazi u završnu fazu. Samodršcima ne trebaju institucije već apsolutna pokornost. Naši EU i NATO partneri sve jasnije uočavaju da su takvi sistemi najveća prijetnja ne samo demokratskim vrijednostima, već i stabilnosti regiona bez koje nema stabilnosti ni EU. Samodršci vladaju na zavadama, a one su najveća prijetnja stabilnosti i miru.

MONITOR: U slučaj državni udar uključile su se i visoke međunarodne adrese. Gdje je tu Crna Gora između velikih sila?
KRIVOKAPIĆ: Nema sumnje, postoji ruski uticaj u Crnoj Gori i on nije od juče, kako Pink Crnogorci žele predstaviti. Ruski uticaj je bio i 2011, kad se DPS zbratimio sa Putinovom Jedinstvenom Rusijom i tokom 2015. i 2016. u kojima su po zajedničkim saopštenjima imali intenzivne konsultacije. Taj uticaj je dio geopolitičkih pozicioniranja, a ostaje da se vidi što se sve desilo 16. oktobra.

Znamo da, gaženjem Ustava, ni Savjet za odbranu i bezbjednost, ni Vlada, ni Vijeće za nacionalnu bezbjednost, ni poslije pet mjeseci nemaju zvaničan državni stav ,,o najvećem krvoproliću poslije Drugog svjetskog rata ” kako reče gospodin Vujanović. Na sceni imamo samo lidere DPS-a i Pink elektronske i štampane medije koji na krilima udara prave atmosferu novog Informbiroa, lova na izdajnike i Ruse. Sa tim Rusima su do juče bili politički i finansijski slizani, a neki od njih su još uvijek.

Suštinski, dva su kolosjeka u ovoj priči. Prvi – realan uticaj i težnje Rusije posebno u finalu našeg NATO puta. I drugi – brakorazvodna parnica DPS i Rusije, koju je po riječima ministra vanjskih poslova te zemlje Lavrova ,,rukovodilac Crne Gore izdao i iznevjerio obećanja” data tokom četvrt vijeka braka.

Crnoj Gori će ulazak u NATO omogućiti da u savezu sa najdemokratskijim državama današnjice mirnije čeka rasplet globalne političko-ekonomske i bezbjednosne utakmice.

MONITOR: Za sada, NATO kao da je uz Đukanovića?
KRIVOKAPIĆ: Za nas izvorne evroatlantiste, NATO članstvo je nagrada, a za kriminalizovane strukture u DPS-u dolazeća kazna. Pogrešan je utisak koji Pink mediji pokušavaju stvoriti da NATO dugoročno štiti DPS. Štite stabilnost i vladavinu prava, a to je prijetnja DPS-u .

NATO je u svim državama nakon učlanjenja ubrzao procese dekriminalizacije društva. U Hrvatskoj je par mjeseci nakon članstva premijer ušao u kazneni postupak koji još izdržava. U Sloveniji i Rumuniji je borba protiv korupcije na najvišem nivou znatno ojačana nakon ulaska u Alijansu. U tim državama su u godinama nakon NATO-a ceh korupcije platili i nekadašnji premijeri.

MONITOR: Javnost nije vidjela ozbiljne dokaze protiv lidera DF, ali ni drugih osumnjičenih u slučaju državni udar. Kako tu vidite ulogu tužilaštva?
KRIVOKAPIĆ: Tužilaštvo je pred izazovom bez presedana da ovaj slučaj vodi profesionalno, kloneći se zamki politizacije i ispunjavanja objavljenih političkih želja. Dobar dio javnosti značajno je izgubio povjerenje u tužilastvo i na njemu je izazov da povrati kredibilitet. Jasno je da DPS temu državnog udara koristi kao mač kojim dijeli Crnu Goru i da lažljivo oponente nazivaju izdajnicima. Jasno je i da u tom podlom naumu brutalno zloupotrebljavaju i tužilastvo i sve ostale institucije.

Čitavo svoje vladanje su obilježili progonima. SDP je čitave te skoro tri decenije branio sve progonjene od DPS-ovog nasilja. Branićemo sada i crnogorske Srbe ako neko hoće da ih proganja kako je to radio u ratnim vremenima svima nama – mimo zakona i sramotno.

MONITOR: Kad tvrdite da će Đukanović i DPS uskoro otići, računate li na međunarodni faktor?
KRIVOKAPIĆ: Sloboda će biti postojana ako je iznesemo svojim rukama. Puškom smo znali donijeti slobodu, a sad moramo dokazati da nam basta da je osvojimo demokratijom. Mirnom smjenom vlasti i uz punu pomoć evroatlantskih partnera u čuvanju mira od onih koji bi da nas zakrve.

Niko nije dobio bitku sa vremenom, narodom, a vjerujem ni sa zakonom. Kada neko uđe u opsesivnost apsolutiste Luja XIV – država to sam ja – onda je to politička dijagnoza. Samodršcima je suđena prolaznost, a država trajno pripada svima. SDP napori su već usmjereni na post-DPS Crnu Goru koju treba dići iz ekonomsko-socijalne pohare i ugaženog Ustavnog poretka.

MONITOR: Tužilaštvo se ne bavi privatizacionim aferama u kojima je Crna Gora opljačkana. Upozoravate na opasnost prodaje Luke Bar. Hoće li to biti još jedna sumnjiva prodaja važnih preduzeća?
KRIVOKAPIĆ: Upozoravamo tužilaštvo da rješava afere za koje postoje najozbiljnije sumnje, a negdje i dokazi, o umiješanosti DPS bivših ili sadašnjih zvaničnika ili njihovih tajkuna. Telekom, Limenka, Solana, Zlatica, Carine, Bazar, Domen me samo su neke od njih, a rezultata nedopustivo dugo nema. Ili kao u slučaju Solane su negativni, što osnažuju glas onih koji nemaju povjerenje u SDT.

Luka Bar je klasičan monopol koji u svakoj zemlji donosi ogroman profit. Poznat je stav SDP da takvi monopoli moraju ostati u državnom vlasništvu. Luka kao što je barska zbog svojih karakteristika nije moguća bilo gdje drugo na našoj obali. Ona dobro posluje. Sve što poljski partner navodno obećava Luka sama može i već ostvaruje. Poseban je paradoks da država ulaže milijarde eura u autoput, a istovremeno prodaje Luku u bescjenje, iako je jasno sa će njena vrijednost dramatično rasti nakon gradnje auto puta.

Pitanje Luke ima i bezbjednosnu dimenziju. Sve to ne zanima DPS. Znamo odavno da su oni koji prodaju državnu imovinu, u svim važnim transakcijama, makar i djelimično i novi vlasnici. Prodavac i kupac su dva imena, a jedan čovjek u tim igrama.

MONITOR: Šta je sa opozicijom?
KRIVOKAPIĆ: Opozicija je programski raznorodna sa najmanjim zajedničkim imeniteljem koji se tiče bojkota parlamenta i ponavljanja izbora koji će biti slobodni i fer, lišeni državnih udara. Ne može biti slobodnih izbora na dan kada su najviše pravosudne adrese objavile pokušaj državnog udara i za to optužile opoziciju.

SDP u opoziciji prepoznaje srodne, manje srodne i programski veoma udaljene političke subjekte i u skladu sa tim i djelujemo. Ne treba forsirati jedinstvo po svaku cijenu tamo dje ga nema.

Crnoj Gori treba mirna promjena vlasti, a krupne političke razlike će postojati i u demokratskom ambijentu, ali neće biti opterećene najavama ratova i lovom na ,,izdajnike”.

MONITOR: Bili ste u dugogodišnjoj koaliciji sa DPS-om. Osjećate li odgovornost?
KRIVOKAPIĆ: Nijesmo imali bolju alternativu za prevođenje Crne Gore iz vremena zločina u vrijeme građanske, nezavisne, evroatlantske Crne Gore, kao što je nije imala ni međunarodna zajednica. Veličina ovih strateških dostignuća, u mnogo čemu i istorijskih, drži nas u uvjerenju da će nam vrijeme dati punu potvrdu.

U politici su ukupnost – smanjenja štete (za koju istorija nema dobru mjeru) i dostignuća, ono što vas ovjekovječi ili potre.

Validnu ocjenu, iako iz zle namjere, dao je naš najstrastveniji oponent riječima ,,SDP je opozcija u vlasti” i ,,uveli su parlamentarnu diktaturu” . To pokazuje da smo bili odgovorna vlast koja je konstantno branila narodnu imovinu, mnogo više no što je javnost i doznala. Skupština je bila najbolje politički ocijenjena grana vlasti od strane Evropske komisije i NATO partnera.

Milena PEROVIĆ-KORAĆ

Komentari

INTERVJU

SERGEJ SEKULOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR, BIVŠI MINISTAR UNUTRAŠNJIH POSLOVA: Istina kao preduslov za pravdu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako ono što radi tužilaštvo  ne dobije pravosnažni sudski epilog, sve  pada u vodu. Postoji više razloga koji dovode do odugovlačenja postupaka, često i do obesmišljavanja.  U najkraćem, sudstvo je zrelo za ozbiljnu reformu

 

 

MONITOR: Kako komentarišete hapšenje Petra Lazovića i Milivoja Katnića?

SEKULOVIĆ:  Dozvolite mi da odgovorim na sljedeći način, poštujući pretpostavku nevinosti svakog lica i činjenicu da je konkretni predmet u početnoj fazi. Sve što nam se dešava, a što dobija i krivično pravni epilog, doživljavam kao neophodan korak suočavanja sa našom prošlošću (i sadašnjošću) koja treba da nas približi istini. Ma kako bolna bila, našem društvu je potrebna istina kao preduslov za pravdu. Dugo je civilizaciji trebalo da institucionalnizuje nagon za pravdom, mada i dalje u tome ne uspijeva. Institucionalna pravda je nekada spora i nerijetko se čini nedovoljnom, ali između nje i lične pravde ili nerijetko puke osvete, mora se njoj dati primat.

Glavni specijalni tužilac Novović i VDT Marković pokazuju odlučnost da grade tužilaštvo kao instituciju koja djeluje autonomno i u tom smislu zaslužuju puno poštovanje. Preuzeli su na sebe ogromno breme odgovornosti. Lično mislim da po prvi put u našoj istoriji imamo priliku da vidimo kako djeluje tužilaštvo koje ne zavisi od politike. Za budućnost ovog društva potrebno je da izdrže iako će izazovi biti brojni.

MONITOR: Osim bivšeg specijalnog tužioca i bivšeg visokog funkcionera bezbjednosnog sektora, uhapšeni su i brojni drugi nekadašnji visoki funkcioneri. Šta to govori o prethodnom režimu?

SEKULOVIČ:  Crnogorsko društvo je prošlo kroz fazu prvobitne akumulacije kapitala koja je u fazi neoliberalizma dobila formu zarobljene države. Kontrola nad društvom, institucijama, kombinacija politike XIX i XXI vijeka, stvorila je čudni amalgam, koji je razorno djelovao na moral crnogorskog društva. Došlo je do izopačenja i trebaće vremena da se to dovede u red.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

SLAVO KUKIĆ, AKADEMIK AKADEMIJE BiH: RS s Dodikovim konceptom ne može ekonomski opstati

Objavljeno prije

na

Objavio:

Važno je da je Nermin Nikšić prvi čovjek SDP  umjesto sukoba izabrao potrebu za razgovorom, pa i o onome u čemu nema zajedničkih stavova. I beskrajno strpljenje kako bi se do nekog rješenja ipak došlo.  To, bar za sada, nerijetko daje rezultate

 

 

MONITOR: Nije jasno kako bi rezolucija UN  o Srebrenici mogla pogoditi  Republiku Srpsku, ako se razmatraju moguće pravne posljedice. No, u Beogradu je tim povodom, održan sastanak rukovodstava Srbije i RS. Željka Cvijanović smatra da su inicijativom ministra spoljnih poslova Elmedina Konakovića, prekršeni Ustav i zakoni, a Milorad Dodik „prijeti“ odvajanjem RS. Kako gledate na ovaj političko-institucionalni rašomon?  

KUKIĆ: U čitavoj ovoj priči najmanje se radi o RS i njezinoj budućnosti. Republika Srpska je po Ustavu BiH administrativni dio BiH i to će biti sve dok njezine ključne sastavnice-tri konstitutivna naroda, dakle i Srbi koji tobože trebaju biti žrtveno janje nekakvih antisrpskih planetarnih urota i planova. Da se politička klasa s Dodikom na čelu sukladno tome i ponašala danas bi i RS, kao i cijela BiH, bile prostor na koji bi hrlio kapital a mladi iz njih ne bi bježali kud ih noge nose.

Gdje je ključ rješenja? Koliko god upirali u ideologije -u one koje podupiru tobože temeljnu ideju vodilju trenutačnog predsjednika  RS, uvjeren sam da je bit problema u Dodiku samom. I u onom što je činio od povratka na vlast 2006..   U pitanju je, očito, kriminal neviđenih razmjera. U uvjetima funkcioniranja pravne države nemoguće je izmaći sudu pravde koji vas čeka. A siroti Dodik ni danas ne gubi nadu da bi u tome mogao uspjeti, dijelom bukom o BiH kao neprirodnoj-Srbima nametnutoj i nemogućoj državi, dijelom pričom o pravu Srba da žive u istoj državi i, sukladno tome, pravu na secesiju RS i njezinom pripajanju matici.

Podrazumijeva se, sve to bi značilo koliko i pucanj u prazno da za takvo djelovanje Dodika nisu zainteresirani i drugi – i Vučićev velikosrpski projekt i geopolitički interesi koje u ovom dijelu svijeta sve očitije pokazuje Moskva. No, sve ima rok trajanja. On se najnovijim udarima na bankarski sistem počinje sve očiglednije ukazivati. Izgleda da je  silni Mile stjeran među četiri zida. Osobno mu (iako u međuvremenu može napraviti još zla), baš i ne predviđam duži politički život na slobodi  (Osim pod pretpostavkom da postojeće helikoptere iskoristi za bijeg iz BIH). Prije ili kasnije će završiti tamo gdje kriminalci i inače završavaju.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DRAGAN KOPRIVICA, IZVRŠNI DIREKTOR CDT: Dobro došli u crnogorsku partitokratiju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Imamo tipičan primjer obrasca: jako zagovarate progresivne i demokratske vrijednosti i aktivnosti a istovremeno radite sve kako ne bi došlo do promjene sadašnjeg stanja i postojeće političke kulture

 

 

 Anomalije koje su dovele do prijevremenih lokalnih izbora u Budvi, Andrijevici i, možda, Šavniku ukazuju na obrazac ponašanja i funkcionisanja političkih elita u Crnoj Gori, kaže nam Dragan Koprivica, izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju. “Funkcionisanje institucija kao da je svrha njihovog postojanja, omogućavanje i podsticanje partijskog preduzetništva, a ne javni interes, pravna država i razvoj zajednice zapravo jeste suština tog modela”.

MONITOR: Može li se to promijeniti nakon vanrednih lokalnih izbora?

KOPRIVICA: U Budvi i Andrijevici nema puno ni političkih ni ideoloških razloga za krizu vlasti i vanredne izbore. Radi se samo o dodatnoj fragmentaciji izborne scene, novoj prekompoziciji i potrebi da se blokira rad opštine u nadi da će im novi izbori omogućiti bolju poziciju prilikom isisavanja državnih (opštinskih) resursa i njihovo prebacivanje u ruke moćnika. To je dio naše političke kulture koja se, iako svaki dan slušamo drugačije priče, neće brzo promijeniti. Problem je što građanke i građani još uvijek ne umiju da ovakvo ponašanje kazne na izborima. Oni se, nažalost, ili okreću apstinenciji ili, ako su mlađeg doba, odlaze iz zemlje.

To je savršen scenario za partitokratiju. Kad pogledamo razvoj političkih odnosa, ne bi bilo iznenađenje da se ove anomalije nastave i u drugim opštinama ili se brzo pojave i na državnom nivou.

MONITOR: Situacija u Šavniku je i za naša poimanja politike neobična. Postoji li, vama poznat, sličan primjer u izbornoj praksi?

KOPRIVICA: U svojoj praksi, a bavim se izborima skoro 25 godina, nijesam vidio sličan slučaj. Gotovo je teorijski nemoguće da se u jednom izbornom ciklusu, za izbore koji imaju 1.600 upisanih birača, dogodi sve ono što smo imali prilike da gledamo u Šavniku. Da smo taj slijed događaja pokušali smisliti, i u šali, vjerujem da nam ne bi pošlo za rukom da budemo toliko kreativni. Slijed događaja, ponašanje političkih subjekata, različitih državnih organa i izborni proces koji traje 19 mjeseci zaista nije lako smisliti. To je, nažalost, ono što ni teorijski nije moguće zamisliti jeste naša politička realnost.

MONITOR: Da li je u pitanju bila neizbježna „elementarna nepogoda“ ili je moguće imenovati odgovorne za nastalu situaciju?

KOPRIVICA: Dio odgovornosti sigurno pripada nesavršenom zakonskom okviru. Međutim, ključna odgovornost stoji na političkim akterima i državnim institucijama. Kad je akterima važniji politički interes od javnog, onda ni savršen zakon ne može pomoći. Svoj dio odgovornosti u nastalom problemu snose političke partije koje više od deceniju opstruiraju izbornu reformu, liste koje su učestvovale u izbornom procesu u Šavniku, Opštinska izborna komisija, tužilaštvo, Vlada, odnosno Ministarstvo javne uprave i Ministarstvo unutrašnjih poslova, pa i predsjednik Crne Gore.

Njihovo djelovanje u ovih 19 mjeseci ličilo je na savršeno uigran tim, nažalost u negativnom smislu. Broj perfektno odigranih duplih pasova između ovih aktera prevazilazi i neke od najboljih fudbalskih timova koji su postojali u istoriji igre.

MONITOR: Ima li izlaza iz šavničke krize?

KOPRIVICA: Temeljna stvar za izlaz iz ovog lavirinta je pokretanje brzog političkog dijaloga, u okviru koga se treba makar pokušati pronalazak puta koji je pravno održiv i legalan, a koji će vratiti povjerenje među institucijama i neće napraviti presedane koji bi bili osnova za ponavljanje šavničkog scenarija.

Ono što je neophodan ishod jeste poništavanje nelegalnog, nelegitimnog izbornog procesa koji je u toku i koji je sproveden suprotno našem Ustavu, zakonima i međunarodnim standardima. Prihvatanje takvog izbornog rezultata bilo bi fatalno za buduće izborne procese i otvorilo nove “perspektive” u političkom životu o kojima ne želim ni da mislim, a kamoli da govorim.

Poništavanje izbora može se uraditi na dva načina – ukoliko postoji politički dogovor, koji mora biti transparentan i u pisanoj formi, moguće je završiti izbore na dva biračka mjesta, formirati parlament u Šavniku, onda mu odmah skratiti mandat i krenuti u novi izborni postupak. Ovu opciju ste, zapravo, Vi prvi put predložili javnosti.

Drugi, pravno komplikovaniji način, jeste da neko od izbornih aktera podnese prigovor na izborni proces DIK-u i traži poništenje izbora, da DIK odbije taj prigovor zbog nenadležnosti, a onda da se uputi žalba Ustavnom sudu.

Ustavni sud ima i zakonski osnov i dovoljnu snagu institucije da poništi taj proces i predoči nam naredne korake. Zato vjerujemo da je došlo vrijeme da ova institucija ne bude puki “čitač” zakona nego donosilac važnih odluka kojima se brane prava građana i građanki.

Međutim, na našoj javnoj sceni možete čuti različite pravne “analize” koje pokušavaju relativizovati ovaj predlog sa obrazloženjem da su rokovi za prigovore istekli i da oni nijesu mogući. Svako ko kaže da su rokovi istekli je neznalica ili zlonamjerna osoba. Jedan takav rok za prigovor traje upravo dok mi razgovaramo.

Takođe, gotovo je nevjerovatno da u Crnoj Gori postoje te vrste političkih nastupa koji imaju za ambiciju da nekog  ubijede da izborni proces koji traje 19 mjeseci može biti legalan. Ko god zna išta o izborima, mora znati da takvo šta ne postoji u svijetu.

MONITOR: Šta sa “izbornim turistima” koji su bili povod za sve ono što se događa od jeseni 2022.?

KOPRIVICA: Tu se radi o klasičnom pokušaju neetične promjene volje građana u toku izbornog procesa. A to su, u Šavniku, u manjoj ili većom mjeri, radili svi. Radi se o oko 25 odsto biračkog tijela koje je “migriralo” u ovu opštinu prije izbora. Neka je manji dio njih zaista i faktički imao potrebu da se preseli u Šavnik – ostaje ogroman procenat izbornih turista tj. varalica.

Tu smo situaciju imali prilike nedavno da gledamo na izborima u Beogradu koji su, nakon žestoke intevencije tamošnje javnosti i međunarodne zajednice,  ponovljeni i zakazani za 2. jun.

Dugoročno, to pitanje se rješava izbornom reformom: uvođenjem mnogo ozbiljnijeg načina kontrole prebivališta građana ali i sankcija za zloupotrebe i nedozvoljeno ponašanje, organizovanjem svih lokalnih izbora u jednom danu, davanjem ovlašćenja DIK-u da može preuzeti ingerencije OIK ukoliko ova ne obavlja svoj posao, te oštrijim sankcijama za nasilje na biračkim mjestima.

MONITOR: Dio opozicije prijeti napuštanjem parlamentarnog Odbora za izbornu reformu ukoliko ostane na snazi odluka o prinudnoj upravi u Šavniku. Šta bi to moglo donijeti?

KOPRIVICA: Takvi stavovi partija nijesu ništa neobično. U toku gotovo svakog ciklusa izborne reforme, ili njenog pokušaja, imali smo prilike da čujemo kako postoji nešto važnije. To je 2011. bio naziv jezika, 2019. Zakon o slobodi vjeroispovijesti, 2021. nezadovoljstvo radom Vlade ili verifikacija mandata poslanika, a sada čujemo da je to Šavnik – dakle sve je važnije od potrebe da jedno društvo popravi svoju demokratiju tamo gdje ona nastaje – na njenom izvoru, a to je izborni proces.

Najava stavljanja “na čekanje” odluke o uvođenju prinudne uprave u Šavniku i pokretanje političkog dijaloga daje nam makar malo nade da se ponovo neće krenuti krivim putem. Ali u partitokratijama, u kojima se najčešće trguje i na veliko i na malo, ni propast rada i ovog Odbora za izbornu reformune bi bilo izneneđenje.

MONITOR: Zašto dogovora o izbornoj reformi nema iako se o njoj priča godinama?

KOPRIVICA: Dobro došli u crnogorsku partitokratiju. Imamo tipičan primjer obrasca po kojima ona funkcioniše: jako zagovarate progresivne i demokratske vrijednosti i aktivnosti a istovremeno radite sve kako ne bi došlo do promjene sadašnjeg stanja i postojeće političke kulture.

MONITOR: Zašto partije  konstantno kritikuju ali ne žele da mijenjaju postojeće propise?

KOPRIVICA: Mala ispravka: partije kritikuju loš izborni ambijent dok ne postanu vlast. Tako imate pobjednike iz 2020. godine koji su značajan broj svojih birača mobilisali pričama o fantom biračima, biračkim spiskovima, kupovini glasova i raznim drugim opravdanim kritikama, ali samo do momenta kad su postali vlast. Tada su se njima dopali modeli koji omogućavaju različite vrste prednosti u izbornoj utakmici pa su izbornu reformu zagovarali verbalno, a suštinski sve uradili da se ona ne dogodi.

Jednako, gubitnici iz 2020., isti oni koji su nam pričali priče o najboljem biračkom spisku u Evropi, nepostojanju funkcionerskih kampanja, sjajnoj izbornoj administraciji… sada pričaju neku drugu priča koja će trajati dok se ponovo, eventualno, ne vrate na vlast. Nadam se da je taj obrazac stvar prošlosti i da ćemo konačno imati kvalitetnu promjenu širokog spektra izbornih pravila i da će ovaj saziv parlamenta pokazati da je moguće i drugačije raditi.

 

Slijedi nastavak popisne sage

MONITOR:? Imali ste ozbiljne primjedbe na završne dane procesa prikupljanja popisnih podataka. Da li su vas uvjerili da je sve bilo regularno i šta se dešava sa popisnim materijalom?

KOPRIVICA: Malo se priča o popisu, a još manje o poštovanju političkog sporazuma koji mu je prethodio.

Sada bi bilo jako važno razjasniti šta je sa softverom za kontrolu njegovih rezultata. Kako je moguće da gotovo pola godine nakon napravljenog dogovora nemamo instrument kontrole koji je bio uslov za taj sporazum. Takođe, treba da vidimo kako se konfuzija u popisivačkoj mreži i nepoštovanje metodologije popisa i zakonskog okvira koja je uslovila razliku od preko 40.000 popisanih u odnosu na ono što je dan prije kraja popisa saopštavao Monstat i onoga što su bili preliminarni rezultati, odrazila na tačnost rezultata.

Sve ovo i mnoge druge pojave zaista jesu razlog za zabrinutost. Vjerujem da će popisna saga biti nastavljena, prije svega onda kada se bude razumjelo da rezultati popisa o tri pitanja (nacija, vjera, jezik) koja javnost najviše očekuje, neće biti isporučeni u roku i na način kako je to bilo očekivano.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo