Povežite se sa nama

OKO NAS

RAST PORODIČNOG NASILJA U KOLAŠINU: Žrtve štite nasilnike

Objavljeno prije

na

,,Znam da ne treba, ali se jako sramim ovoga što mi se godinama dešava”, tako je priču o onom što doživljava u braku, uz traženje garancija da joj se ime neće naći u novinama, počela 50-godišnja Kolašinka. Tvrdi da se boji svakog muževljevog povratka iz kafane, jer to gotovo uvijek podrazumijeva da će biti pretučena. Tako je već dvadesetak godina, a fizičko nasilje trpi, kaže, od prvog dana braka.

,,Moj suprug je intelektualac i ja sam intelektualka, spadamo u imućnije porodice. Nije tačno da o tome šta im se dešava ćute samo neobrazovane žene. Ja ćutim decenijama, a ne bih vam umjela tačno kazati iz kojih razloga. Nikad nijesam nikome, osim sestri i najboljoj drugarici do kraja ispričala o onome što trpim”, kaže sagovornica Monitora.

Tokom svih minulih godina najviše je vodila računa o tome da komšije ne čuju svađu ili plač iz njihovog stana. Tako je, kaže, vaspitana i ne može ni zamisliti da bi ikada mogla otići u policiju i prijaviti muža. Ne vjeruje, čak i kada bi to učinila, da bi naišla na razumijevanje i zaštitu. Na diskreciju naročito, ne.

,,Možete zamjeriti ili ne, ali meni je najbitnije da se za ovo ne čuje. Ne bih prijavila da znam da neka od mojih komšinica trpi nasilje. Vaspitana sam tako da su to porodične stvari. Jako bi me naljutilo kada biste, vi ili moja sestra prijavile mog muža. Niko nema pravo da to uradi, ukoliko ja neću”.

Upravo takav stav žrtava porodičnog nasilja, kažu u nadležnim službama, veliki je problem. Kako je, nedavno, na tribini posvećenoj tom problemu, kazala socijalna radnica Ivana Marković, zbog toga, naročito u malim sredinama treba što glasnije govoriti o porodičnom nasilju.

„Najčešće su žrtve porodičnog nasilja u Kolašinu, kao i u Crnoj Gori, žene i djeca. Žrtve se često i stide onog što im se dešava, a okolina nasilnika opravdava. Jedan od razloga za takvo stanje je i tradicionalni metod vaspitanja”, kazala je Markovićeva.

Prema iskustvima koje je, na istoj tribini, iznijela ljekarka opšte medicine dr Jadranka Vučinić, u Kolašinu je lakše otkriti neku tešku bolest nego žrtvu nasilja. Žrtve će, pojasnila je ona, radije posjećivati ljekara, žaliti se na psihosomatske probleme, hronične bolove, a iza svega toga stoji trpljenje koje se nikad ne otkriva. ,,Žrtve su često vrlo uplašene, pa čak ne žele uzeti ni edukativni materijal, koji sadrži informacije o službama koje im mogu pomoći. Nerijetko su ljute kad im se takva pomoć ponudi”, tvrdi dr Jadranka Vučinić.

Prema svim parametrima u Kolašinu je porodično nasilje u porastu, a kako su nedavno novinarima saopštili u tamošnjoj službi Centra za socijalni rad, moglo bi se govoriti i o drastičnom povećanju u odnosu na minule godine. Ipak, tokom prošle godine prijavljeno je svega 16 nasilnika, a samo u tri slučaja to su učinile žrtve. Svi ti slučajevi su procesuirani. U nadležnim službama primjećuju i da su, za razliku od prethodnih godina, žrtve nasilja češće iz ekonomsko dobro situiranih porodica. Dominantno je emocionalno nasilje. Kao i ranije, nasilnici su, uglavnom, muževi.

Ipak je, kažu socijalni radnici, više prijava otkad je uspostavljena nacionalna linija SOS za podršku žrtvama nasilja u porodici. Takođe primjećuju da i medijska podrška žrtvama daje dobre rezultate, pa one bar nezvanično pričaju o svojim problemima.

To kaže i 40-godišnja ugostiteljska radnica, koja je samo tokom minule tri godine više puta zbog nasilja prijavljivala partnera s kojim je do skoro živjela u vanbračnoj zajednici. Da zaštiti sebe i zatraži pomoć, objašnjava, mnogo su joj pomogle TV emisije, kao i ispovijesti drugih žena. Ona tvrdi da je veliki napredak ostvaren i kada je riječ o odnosu službenika policije, koji evidentiraju prijave i razgovaraju sa žrtvama.

,,Mnogo je drugačije nego, recimo, prije 15 godina kada sam s rođakom otišla u policiju zbog batina koje je dobila od muža. Policajac, koji je tada razgovarao s njom, bar pola sata je potrošio da je ubijedi da ne piše prijavu. Objašnjavao joj je da je za poštenu porodicu sramota da se ‘vuče po policiji i sudovima’. Dobro se sjećam da je zaključio pitanjem: A ima li muškog stvora koji nije ošamario ženu?. Na sreću, moja iskustva s policjom posve su drugačija. Sve su uradili kako treba i kako bi me zaštitili”, kaže ona.

Prema riječima Lele Vuković iz PR službe Ministarstva rada i socijalnog staranja, od ukupno 1.155 poziva, upućenih tokom prošle godine na SOS liniju za pomoć žrtvama nasilja u porodici, iz Kolašina je bilo svega šest.

,,Tih šest poziva uputile su tri žene, žrtve nasilja. Dvije su prijavile psihičko i fizičko nasilje, a jedna sumnju na psihičko, fizičko i seksualno nasilje”, kazala je ona.

Vuković tvrdi da se u centrima za socijalni rad, pa i u kolašinskoj službi, za svaku žrtvu nasilja priprema individualni plan usluga. To podrazumijeva ,,objedinjavanje svih oblasti rada i precizira obaveze svih učesnika, a sačinjava se u saradnji sa žrtvom, u skladu s njenim sposobnostima, drugim važnim licima iz okruženja žrtve, kao i organima i organizacijama koji treba da obezbijede zaštitu ili pruže neku uslugu”.

,,Ministarstvo rada i socijalnog staranja propisalo je novu organizaciju, standarde i način rada centara za socijalni rad, koji podrazumijeva uvođenje voditelja slučaja u centrima za socijalni rad, kao i uvođenje poslova supervizora stručnog rada u većim centrima za socijalni rad. Supervizorski nadzor u manjim centrima za socijalni rad vrše službenici Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu, koji je osnovan početkom minule godine”, naglašava Vukovićeva.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

PROSTORNO PLANIRANJE NA KOLAŠINSKI NAČIN: Magacin usred gradskog parka

Objavljeno prije

na

Objavio:

Samo mišljenje glavne kolašinske arhitektice može osujetiti namjeru vlasnike hotela Bjanka, da u  gradskom parku postave hangar visine preko 13 metara. To im omogućava važeći program privremenih objekata i urbanističko tehnički uslovi, izdati od nadležnog Sekreterijata

 

 

Kompanija Beppler & Jacobsen Montenegro, vlasnik kolašinskog hotela Bjanka još nije dobila saglasnost od glavne gradske arhitektice Kristine Bulatović Pejić da u jedinom gradskom parku izgradi magacin, čija je visina preko  13 metara, a površina oko 600 m². Bulatović Pejić je u nezavidnom položaju, jer je takav montažno-demontažni objakat na lokaciji parka, usred borove šume, predviđen Programom privremenih objekata, koji je važio od 2019. do kraja minule godine. Dokumentom je precizirano da se na katastarskoj parceli 278, koja je na rubu parka, postavi montažno-demontažni ili nepokretni privremeni objekat, čija je maksimalna površina 610 kvadrata. Novi Program je u pripremi i ne zna se kad će biti okončan rad na tom dokumentu, a u međuvremnu lokalni Sekreterijat izdao je kompaniji urbanističko tehničke uslove (UTU) za hangar.

Glavna arhitektica je, prema onome što je Monitoru nezvanično rečeno u lokalnoj upravi, zatražila mišljenje Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Bilo je potrebno tumačenje oko toga da li “stari” Program još važi, s obzirom da je bio “oročen” do 2023.  Potvrdan odgovor Ministarstva otežeo je odluku, jer je činjenica da Beppler & Jacobsen Montenegro formalno ništa ne sprječava da nekoliko desetina metara od gradskog jezgra postave gigantski magacin. No, s druge strane, na osnovu idejnog rješenje (ID), Bulatović Pejić je kompaniju ovih dana obavijestila “da objekat nije u skladu sa ambijentalnim vrijednostima”.  Procedura je takva da će, nakon njenog obavještenje, kompanija imati prostor za izjašnjenje, pa će tek onda biti moguće donijeti i konačno rješenje.

Na sajtu Opštine nije dostupno idejno rješenje (ID) magacina. S obzirom da je njegovo postavljanje planirano na rubu parka, na mjestu nekadašnjeg otvorenog bazena, ukoliko kompanija dobije potrebne saglasnosti, do objekata bi bilo neophodno izgraditi i prilazni put. Uz to, vjerovatno, posjeći i nekoliko stabala, jer trenutno ne postoji saobraćajnica koja vodi do te lokacije. Propisima je precizirano da se privremeni objekti mogu postavljati pod uslovom da ne narušavaju osnovne i prateće komunalne funkcije, javne površine, ne degradiraju prostor i ne ugrožavaju životnu sredinu.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SEZONA 2024.: Ulcinj hit destinacija za turiste iz Srbije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema podacima loaklne Turističke organizacije, nešto više od 20 odsto gostiju koji su ovog ljeta boravili na ulcinjskoj rivijeri bili su iz Srbije. I mediji iz te zemlje tvrde da je ove godine Ulcinj bio veoma omiljena destinacija za goste iz te zemlje

 

 

Ovo je najinteresantniji i najromantičniji grad na istočnoj obali Jadrana. Pored tradicionalnih ljetovališta, kao što su Budvanska rivijera i Boka Kotorska, sve više građana Srbije odlučilo je da godišnje odmore provede na najdužoj plaži na Jadranu. Ulcinj je ovog ljeta bio hit destinacija koja je u velikom broju privukla goste iz Srbije. Mjesto je veoma lijepo i pogodno za sve uzraste, piše beogradska štampa.

Kako navode, morska voda u ulcinjskom akvatorijumu je kristalna i nezagađena, cijene adekvatne za ono što se nudi, a ljudi posebno ljubazni. “Možda su u odnosu na neki raniji period, ovog ljeta osjetno skočile cijene svih usluga, od smještaja do hrane i pića, ali ako se uporedi sa cijenama sa drugim destinacijama u zemlji i cijelom regionu, Ulcinjani su i dalje najpovoljniji , tako da slobodno se može reći da je Ulcinj destinacija koja se prilagođava svima i svako u skladu sa svojim mogućnostima može uživati u onome što mu najviše prija”, pisao je “Blic”.

Nakon nekoliko decenija primjetno je da se dešava veliki povratak gostiju iz ove države na ulcinjsku rivijeru. Do početka ratova na području bivše Jugoslavije, građani Srbije imali su nekoliko hiljada kuća i vikendica u Ulcinju, uglavnom u Štoju, Kručama i u Limanu, koje su kasnije uglavnom prodali. U Štoju, odnosno u neposrednom zaleđu Velike plaže, je, na primjer, postojalo Prvo, Drugo i Treće beogradsko naselje.

Tradicionalno, gosti iz Srbije najviše borave na Adi Bojani. Tome su, uz magičnu ljepotu tog rajskog ostrva, svakako doprinjeli film i serija Biser Bojane, u režiji Milana-Mime Karadžića, koja se dugo prikazivala na TV kanalima u toj državi.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DECENIJA OD TROVANJA BERANACA IZ GRADSKOG VODOVODA: Lakoća zaborava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru

 

 

Više od deset godina od masovnog trovanje građana Berana, kada samo srećom, slučajem i izuzetnim angažovanjem medicinskog osoblja nije bilo tragičnih ishoda, slučaj prekriva veo zaborava i niko nikada nije zbog toga proglašen krivim i odgovornim. Da li je bilo i kakvih dugoročnih posljedica, pitanje je koje više medicinskoj struci niko ne postavlja.

Uzaludni su bili sudski procesi protiv Bemaksa i JP Vodovod, jer su završeni oslobađajućim presudama. Kompaniji Bemaks i njenom tadašnjem direktoru Veselinu Kovačeviću na teret je bilo stavljeno krivično djelo uništenje i oštećenje javnih uređaja, odnosno oštećenje cijevi gradskog vodovoda što je izazvalo „znatan poremećaj u životu građana“ iz člana 328, stav 2 iz stava jedan KZCG.

U prvostepenoj presudi, Kovačević i Bemaks kažnjeni su novčano, sa šesto, odnosno hiljadu i sedamsto eura zbog oštećenja i uništenja javnih uređaja iz člana 328, stav 1 KZCG, ali je bjelopoljski Viši sud ovu presudu beranskog Osnovnog suda ukinuo. Kasnije je taj sud u ponovljenom postupku, postupajući po ukidnim razlozima, oslobodio krivice i Bemaks i Veselina Kovačevića, što je Viši sud zatim potvrdio. Isto je bilo i sa Javnim preduzećem Vodovod.

Epidemija stomačnih bolesti u Beranama buknula  je u noći zmeđu 23. i 24. avgusta 2013. godine. Prvog dana epidemije u Domu zdravlja je bilo ukupno 318 pacijenata, a najviše je pregledano u Dječijem dispanzeru, gdje je samo u prvoj smjeni dato oko stotinu infuzija. Dom zdravlja i Opšta bolnica bili su kao u ratnom stanju, a konačan bilans onih koji su potražili pomoć ljekara popeo se na oko dvije hiljade, dok se pretpostavljalo da se još dva puta toliko građana liječilo samostalno, odnosno nije javilo ljekaru.

U prilog činjenici da je uzročnik epidemije bila voda, govori i podatak da su obolijevanja zabilježena samo na području koje se napaja vodom sa gradskog vodovoda. Tih dana to je na konferenciji za štampu u Beranama potvrdio i tadašnji direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. avgusta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo