Povežite se sa nama

OKO NAS

SLUČAJ RAŠA ČIVOVIĆA, BIVŠEG RADNIKA BOKSITA: Dočekao pravdu

Objavljeno prije

na

Osnovni sud u Nikšiću je početkom ovog mjeseca donio presudu kojom se poništava i označava kao nezakonita odluka AD Rudnici boksita Nikšić iz marta 2011. kojom je Rašu Čivoviću, zbog povreda radnih obaveza izrečena disciplinska mjera.

Čivović, invalid treće kategorije, otac četvoro djece, je šest godina čekao i na kraju i dočekao satisfakciju, bar na sudu. Disciplinski je gonjen jer je javno progovorio o nepočinstvima tadašnjeg menadžmenta Boksita, o čemu je Monitor .

Zbog sukoba sa upravom, Čivović tvrdi da je jedini od 960 radnika Rudnika boksita koji je ostao bez otpremnine. Godinama uporno obilazi sudove i institucije ne bi li konačno izdejstvovao svoje pravo.

Čivović se kao i ostali radnici Boksita 2010. prijavio za sporazumni prestanak radnog odnosa uz isplatu otpremnine, koja je iznosila oko 30.000 eura. Međutim, te 2010, tokom štrajka radnika, on je na jednom od protesta iznio podatke o krađi nafte iz magacina za koji je on bio zadužen. Javno je za to optužio pojedine članove menadžmenta.

,,Pitao sam poslodavca koja je količina nafte dovoljna da se skine menadžment. Rekao je pet litara, a ja sam mu pokazao dokaze za pet tona”, kazao je Čivović ruskim poslodavcima kada su ga pozvali na razgovor nakon protesta. Boksitima i Kombinatom aluminijuma tada je gazdovala CEAC, kompanija Olega Deripaske.

Čim je progovorio o krađi, uslijedile su sankcije. Zabranjen mu je ulazak u firmu. Zbog mobinga i pritisaka, što je ukazao na korupciju, prijavio se za socijalni program. Žalio se i inspekcijama, bezuspješno, rekli su mu: ,,Rašo, previše pričaš”.

I tako do danas, Rašo priča o korupciji i kriminalu a nadležni su spori u ispitivanju tih optužbi.

Krajem prošle godine obratio se Agenciji za sprečavanje korupcije s molbom da dobije status zviždača. ,,Moj problem počinje onog trenutka kada sam se suprotstavio ruskim oligarsima koji su upravljali rudnicima Boksita čiji sam bio radnik i njihovim domaćim korumpiranim menadžerima, o posljedicama ugoržavanja javnog interesa zna cijela Crna Gora, samo ću reći podatak da rudnici Boksita u stečaju duguju 138 miliona eura”, navodi Čivović na početku obraćanja Agenciji.

Dalje je objasnio svoj slučaj uz konstataciju da i dalje trpi posljedice prijave korupcije, pa stoga i traži zaštitu jer i dalje traju sudski sporovi kao i pritisak da se ućutka, bez obzira što je u međuvremenu postao penzioner.

Agencija za sprečavanje korupcije je na Čivovićev zahtjev odgovorila krajem februara. Naime, nije utvrdila osnovanost zahtjeva za zaštitu zviždača. U zaključku se navodi da Zakon o sprečavanju korupcije nije postojao u vrijeme kada je ukazivao na korupciju u rudnicima Boksita. Precizira se da je u Zakonu o sprečavanju korupcije predviđeni rok za podnošenje zahtjeva za zaštitu šest mjeseci od dana nastale štete, a Zakon je počeo da se primjenjuje od 1. januara 2016. Kako je Čivović prijave podnio 2011. – ,,nisu ispunjeni uslovi da bi se zahtjev za zaštitu zviždača mogao smatrati opravdanim”.

Postupak povodom Čivovićeve krivične prijave protiv članova menadžmenta, podnesen prije šest godina još traje. Isto tako i postupci zbog neisplaćene otpremnine pred Privrednim sudom.

Čivović, nakon posljednje presude kojom je dokazano da je nezakonito disiplinski kažnjen, najavljuje nove tužbe.

Tužio i Deripasku

Čivović je početkom 2015. tužio rudnike Boksita, kao i dvije firme Olega Deripaske CEAC i Shasta Universal. ,,Nijesam naveo koji iznos tražim. Samo odštetu za dugogodišnje šikaniranje. Ako oni traže stotine miliona od Crne Gore, ja se neću smiriti dok Deripaski ne ‘ošišam’ bar gornji sprat jahte”, kazao je Monitoru tada Čivović. Tužbom je osporavao i potraživanje firmi Shasta Universal i CEAC, koje od nikšićkih Boksita potražuju oko 22 miliona eura. Privredni sud je ovu tužbu odbacio krajem prošle godine. U obrazloženju se navodi da ,,nije naznačena adresa prvo i drugo tuženog” – Shasta Universal, registrovanih na Britanskim Djevičanskim ostrvima i CEAC, Kipar. Kao i da tužba sa prilozima ,,nije prevedena na jezik u službenoj upotrebi prvo i drugo tuženog”. U Žalbi koju je Čivović uputio Apelacionom sudu navodi se da se arbitražni tribunal Međunarodnog centra za rješavanje investicionih sporova u Parizu, u postupku protiv države Crne Gore, oglasio nenadležnim nakon što je ustanovio da CEAC ne posjeduje sjedište na teritoriji Kipra. Preporučuje Čivović i to da se Privredni sud ,,mogao obratiti i državi Crnoj Gori, tj. Vladi jer svako malo pa se glasnu gospoda iz CEAC-a da su tužila Crnu Goru, pa valjda u te tužbe stavljaju adresu”. Čivović ističe da je tužbu preveo na ruski jezik i pita se kako je Privredni sud došao do zaključka koji jezik prvo i drugo tuženi koriste: ,,Ako se zna da su službeni jezici na Kipru grčki i turski, a na Britanskim Djevičanskim ostrvima engleski, gdje su ‘navodno’ tuženi prijavili svoje firme”. Uz napomenu da se radi o fantomskim firmama koje su ojadile Crnu Goru i njega lično, Čivović predlaže Apelacionom da se predmet vrati Privrednom sudu na ponovno odlučivanje.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo