Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Srce me boli za Crnom Gorom

Objavljeno prije

na

Ukrajinska ambasadorka u Crnoj Gori Oksana Sljusarenko rodila se u Odesi, kako kaže, jednom od najljepših gradova Ukrajine, gradu bogate istorije, duge tradicije, blage klime i tolerantnih ljudi. „U periodu kada je Rusija ratovala sa Osmanskom imperijom region Odesa je bio svojevrsna odbrambena teritorija. Prije dvjesta godina Crnogorci, koji su imali ratno iskustvo, pozvani su da se tamo nastane i tako je osnovano selo Černogorka. Tu se dogodio moj pri susret sa Crnogorcima, koji su živjeli po svojim pravilima i tradiciji. U Odesi ima puno poznatih ljudi, koji su porijeklom iz sela Černogorka. To su profesori, biznismeni i umjetnici. Nažalost, oni ne govore crnogorski, izgubili su rodne veze, ali su ostala prezimena, kuhinja, običaji”, priča za Monitor ambasadorka Sljusarenko. Crnogorci su odlazili u Ukrajinu na prelazu između 17. i 18. vijeka. Našli su novu otadžbinu u Ukrajini, u stepama pored Azovskog mora. Preci današnjih Crnogoraca su osnovali crnogorske crkve i škole, napravili su oaze tamo gdje su se srele dvije kulture i religije, učili vještine ratovanja od Kozaka i učili njih da se bore. Ambasadorka Sljusarenko kaže da njen izbor da bude diplomata i da budem ambasadorka u Crnoj Gori nije slučajan, jer se odavno bavi Balkanom, naročito ekonomskim pitanjima balkanskih država. Ona smatra da su posebno značajani rezultati državne uprave Crne Gore – liberalizacija viznog režima i evroatlantske integracije. „Za mene je jako interesantno i od velike koristi da budem prisutna upravo u ovo vrijeme u nezavisnoj Crnoj Gori”.

Govoreći o utiscima nakon skoro godinu dana boravka u Crnoj Gori, ambasadorka kaže da ovdje žive divni ljudi. „Imam puno prijatelja u Crnoj Gori. Volim da uzimam od njih recepte specijaliteta crnogorske kuhinje. Jedan od mojih omiljenih recepata je krap na podgorički način, a takođe cicvara, kajmak. Prijatelji su me naučili kako se to sprema i planiram da ugostim moje zemljake u Kijevu ovim divnim specijalitetima”.

Ambasadorka priča i da nijesu samo Crnogorci naseljavali Ukrajinu, već da je postojao i obrnuti proces. „Jedan od mojih prijatelja Božidar Kulić pozvao me je u selo Orah, blizu Pivskog jezera, gdje je prije hiljadu godina njegov djed osnovao selo i sagradio crkvu, a tamo je došao sa ukrajinskih Karpata”.
Ambasadorka Ukrajine kaže da kao i mnogi njeni zemljaci, koji dolaze na odmor u Crnu Goru, ne razumije nebrigu Crnogoraca prema svojoj zemlji. „Ne smije se bacati smeće sa balkona, ne smije se pričati telefonom u vrijeme vožnje, ne smiju se bacati flaše iz auta. Srce me boli za Crnom Gorom i za njenom prirodom. Ne postoji druga takva zemlja u Evropi. Moramo je štititi i čuvati”.
Ambasadorka Sljusarenko je u centru šire javnosti dospjela zbog odluke Ukrajine da blokira pregovore Crne Gore za članstvo u EU. Sljusarenko kaže da je svi -od ministara do komšija pitaju – zašto Ukrajina blokira prijem Crne Gore u STO. Nada se da će se kompromis postići, da je ostalo svega pet odsto neusaglašenih pitanja, da je Ukrajini cilj da Crna Gora bude članica STO.

„Nažalost, nepotrebne emocije dovele su do toga, da na adresu Ambasade budu upućena pisma, koja mene kao rukovodioca moraju da zabrinu. Jer u Ambasadi su zaposlene i žene. Ali, nećemo o autorima takvih pisama”, kaže ambasadorka.
Ambadorka Sljusarenko smatra da su mnogo veći problemi između dvije zemlje – jedne u kojoj je rođena i druga u kojoj živi – nedovoljan obim trgovinsko-ekonomskih veza i to što ne postoji direktna avio linija između njih.

Ambasadorka Ukrajine ima veliku porodicu: suprug Jurij Avksentijev je biznismen i bivši ministar u ukrajinskoj vladi. Imaju tri sina. Najstariji, Aleksej je oženjen i ima kćerku od dvije godine, po obrazovanju je fizičar. Srednji sin Maksim je ekonomista, zaposlen u banci. Najmlađi, Jurij, ima osam godina, pohađa lingvističku školu i već govori tri jezika- engleski, njemački i francuski. Sa njima u Kijevu žive i njena majka i svekar. Otkada je ambasadorka u Podgorici , posjećivali su je svakog mjeseca suprug Jura i sinovi Maksim i Jura, a ljetos će, nada se, duže biti zajedno.

,,Svakog dana se čujem sa najmlađim sinom, koji mi kaže da mu mnogo nedostajem. I on meni najviše nedostaje.”.

Ne smatra da je zbog karijere nešto propustila u porodičnom životu. ,,Nije fraza da sve može da se postigne kada se dobro organizuje”. Svjesna je da više godina obavlja odgovornu i zahtjevnu funkciju i da bi joj bilo veoma teško da nema razumijevanje porodice.

,,Hvala Bogu, imam punu podršku porodice! Žene u Ukrajini mnogo više doprinose razvoju zemlje, budući da ih je mnogo više na visokim državnim funkcijama, nego ovdje. Imamo četiri žene ambasadorke, a u ministarstvima i ostalim državnim institucijama na odgovornim poslovima angažovano je 75 odsto žena. U oblasti privatnog biznisa 35 odsto je žena, dok je u vojsci od oko 2000 zaposlenih, 300 žena”.

Ambasadorka kaže da su Ukrajinci i Crnogorci slični po gostoprimstvu i hrani kao i po ljubavi prema djeci.

Ukrajina i Crna Gora su slične i po tome što su imale dvojicu velikih mislilaca. Spomenici Petru Petroviću Njegošu i ukrajinskom piscu Tarasu Ševčenku biće uskoro postavljeni u Kijevu i u Podgorici.Njegoševa skulptura naći će se u glavnom gradu Ukrajine, a Ševčenkova u podgoričkom Dječjem parku na Kruševcu.

Vesna RAJKOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo