Radovi, koji se izvode u okviru projeka regulacije Tare, mještanima Matešava ugrožavaju imovinu. Zbog toga su svakodnevica konflikti sa podizvožačima koji, kako tvrde u selu, skoro godinu kopaju i odvoze šljunak noću iz rijeke i sa privatnih parcela
Zvanično, na dionici Tare, u zoni petlje Mateševo i nizvodno od mosta, izvodi se projekat regulacije rijeke. To tvrde u kinskoj kompaniji Cina Road and Bridge Corpaoration (CRBC), koja izvodi radove na auto putu. Zvanično, poslednjeg dana septembra mašine njihovih podizvođača obavljale su “radove popravke nasipa i zaštite rijeke, a u skladu s odobrenim projektom regulacije”.
Mještani Mateševa tvrde drugačije. Optužili su nekoliko podizvođača da kontinurirano mjesecima, vade i odvoze šjunak iz Tare. Pored toga što, kako tvrdi Ljiljana Bogdanović, vlasnica imanja u zasoku Lug, uništavaju rijeku, preduzeća odvoze ogromne količine materijala, iz vode i sa privatnih parcela. Pri tom, štete i ostatak privatnog zemljišta dolazeći mehanizacijom do mjesta radova. Najgore za vlasnike tamošnjih imanja je to što su, kažu, potpuno oštećeni nasipi, koji su štitili od poplava. Iskopavanje i odvoženje šljunka obavlja se, tvrde u Mateševu, ugavnom, kasno noću. Tako je skoro godinu.
“Procjenjujemo da je do sada na lokaciji nizvodno od mosta iskopano i odneseno oko 50.000 metara kubnih materijala. Neke privatne parcele su potpuno uništene, nasipi oštećeni, o rijeci da ne govorimo. Pošto su oštećeni nasipi, rijeka će da potkopava zemljište i s prvim obilnijim kišama da se izliva na imana.”- objašnjavaju mještani.
Nasipi pored Tare građeni su prije pet-šest godina a iza tog prjekata su stale Opština i država. To je mještanima spasilo imanja od nabujale rijeke više puta. Ove jeseni, sigurni su, ostali su bez te zaštite. Zbog toga su pokušali da spriječe radove u noći 30. septembra.
Bogadanovićeva je, parikrajući vozilo na jednom od prilaznih puteva pokušala da spriječi izvođače radova da odu sa lokacije, dok ne stignu nadležne službe. Mašine i kamioni Montenegro petrol, preduzeća koje je poslednje obavljalo radove na toj lokaciji, drugim putem su odvezeni sa njenog imanja. O njihovim aktivnostima tokom noćnih sati svjedoče – fotografije.
Iz tog preduzeća tvrde da je sve što radeu skladu sa nalozima koje dobijaju od CRBC i prema projektnoj dokumentaciji. Nijesu željeli da objasne zbog čega se radovi izvode noću. Zbog čega im podizvođači rade van radnog vremena nijesu odgvorili ni Kinezi, ali su još jednom pojasnili šta podrazumijeva projekat, navodne, regulacije Tare.
“Dionica regulacije rijeke u zoni petlje Mateševo je projektovane dužine 1,3 km i to je sastavni dio Glavnog projekta izgradnje autoputa. Dionica regulacije rijeke Tare nizvodno od mosta Tara 2 je ukupne projektovane dužine 2 km. Tehnologija izvođenja radova za regulaciju rijeke Tare je odobrena u decembru 2017. godine. “- kažu u toj kompaniji.
Tokom minule dvije godine, tvrdi Bogdanovićeva, na toj lokaciji radilo je nekoliko preuzeća. Neki od njih su odustali od daljeg posla, nakon što su im mještani objasnili da nanose štetu privatnim parcelama.
Policija i Komunalna policija nijesu mogli da odgvore na prijave mještano povodom posljednjeg incidenta u Mateševu. U kolašinskom Osnovnom sudu u toku je nekoliko postupaka, a mještani Mateševa najavljuju nove.
Na lokaciji na kojoj se izvodi, navodno, regulacija rijeka izgleda neprepoznatljivo. Izrovano i isušeno korito, a na dva mjesta, usljed kopanja materijala, formirala su se i “jezera” po nekoliko metara dubine.
Iz kineske kompanije više puta su uputili na svoj Predlog mjera remedijacije i praćenja životne sredine na rijeci Tari, koji su objavili u septembru 2017. Članovi tima, koji je osmislio taj dokument, su i nekoliko specijalista životne sredine i građevine i ihitologa, ali i predsavnici CRBC.
“U sastavni dio regulacionih radova rijeke Tare spada i otvaranje novog preusmjenjenja, kako bi se nastavilo sa izgradnjom saobraćajnih objekata u `suvom` dijelu rijeke Tare, kako ne bi došlo di ispuštanja sedimenata i materijala u rijeku prilikom izgradnje. Prilikom preusmjerenja biće urađen nasip od materijala iz iskopa korita.”. -piše u Planu.
Autori tog dokumenta naglašavaju kako “regulacija rijeke Tare u ovakvim okolnostima za razliku od druge vrste radova, predstavlja krajnje pozitivan efekat i može da u potpunosti zamjeni eventualne privremene negativne uticaje koji se mogu pojaviti tokom izvođenja radova…”
”Čitav proces deponovanja, karakteristike odlagališta i odnosa prema infrastrukturi su definisane projektantski. Proces deponovanja materijala biće pod nadzorom Nadzornog organa, tokom izvođenja. Podrazumijeva se ozelenjavanje odlagališta koje obezbjeđuje dodatnu stabilnost i posebno zaštitu od erozije. Osmatranje odlagališta će se vršiti u periodu od tri godine u organizaciji sa lokalnom samoupravom.”- piše u dokumentu.
Prije nekoliko mjeseci Kolašinac Božidar Pižurica, pravnik kompanije CRBC tvrdio je da su „deponije materijala i zemljani nasipi pored Tare napravljeni uz pisani zahtjev, odnosno, saglasnost mještana“.
On tvrdi da je CRBC bio prinuđen da odbije veliki broj zahtjeva mještana da se obavi produbljivanje korita Tare ili nasipanje imanja uz rijeku „jer na tim djelovima ne postoje vodna saglasnost i dozvole za regulaciju korita“.
Pižurica je rekao da se petlja Mateševo gradi nasipanjem velike količine materijala, visne 15 metara u odnosu na nivo rijeke.
„ Prema projektu mora se uraditi određena regulacija korita. Korito se mora produbiti, uraditi stabilizacija kosina i utvrđivanje rječne obale kako rijeka kad nabuja ne bi plavila. S obzirom da je Gradilište Tara 2 most, obavljaju se radovi ‘pomjeranja’ rječnog korita, odnosno voda se privremeno skreće sa prvobitne putanje kako bi se završili radovi, a nakon toga se vraća u svoje staro korito.”- tvrdi pravnik CRBC.
Uprava za vode je u martu prošle godine CRBC izdala rješenje o utvrđivanju vodnih uslova za izradu Glavnog projekta regulacije korita Tare “na potezu 500 metara uzvodno i 1,5 kilometara nizvodno od Mateševa, ušća rijeke Drcke u Taru”. Tada su neki stručnjaci ocijenili da se “Tara pretvara u lokaciju za korišćenje pijeska”. Na osnovu te odluke Vlade i Uprave za vodu, CRBC je, prema nazvaničnim informacijma, od vlasnika parcela tražio saglasnost da vadi pijesak, a da na njegovo mjesto nasipaju šut i zemlju iz tunela i gradilišta bez naknade i obeštećenja.
Kako tvrde u Mateševu, od potpisnika saglasnosti se tražilo da dozvole da se ukloniti šljunkoviti sloj materijala sa njihovih parcela, a isti materijal zamijeni zemljanim materijalom od iskopa iz tunela Mateševo… Navodno, komapanija CRBC obavezala se i da će rijeku Taru “ vratiti u staro korito pri čemu će se voditi računa da korito ostane dovoljno široko da može da primi veliku količinu vode kakva je u vrijeme jesenjih, zimskih i proljećnih mjeseci”.
Kineska kopmanija vlasnicima imanja, koji su dali saglasnost garantovala je da će uz desnu obalu rijeke, gledano nizvodno, napraviti nasip (branu) koji će biti od čvrstog i krupnijeg materijala, dovoljno visok i stabilan da spriječi izlijevanje Tare na privatne parcele.
“Tada je obećano da će, kad posao bude završen, material koji je odlagan na parcelama biti poravnjat, kako bismo mogli da ih koristimo. Naknadu nijesmo tražili, a ostala je mogućnost da je tražimo ako Kinezi ne ispoštuju dogovor”- objašnjava jedan od mještana.
Nakon što je objavljena vijest o izdavanju vodnih uslova CRBS iz NVO Green Home, podsjetili su da, prema Deklaraciji o zaštiti i očuvanju rijeke Tare, koja je usvojena u Skupštini 2004.šljunak iz te rijeke se ne smije koristiti, osim ako nije za potrebe očuvanja kontinuiteta vodenog toka hidrološkog režima.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ