Za koji dan, 5. aprila, sud će odlučivati da li će kuća Vukašina Labovića pripasti EKOS banci koja je više od deceniju u stečaju, a porodica Labovića, time, završiti na ulici.
Labović – bivši predsjednik borda direktora Swiss osiguranja, sada vojni penzioner (radni vijek proveo kao oficir u JNA) – tereti se da je podigao kredit, u kešu, u iznosu od 80.000 eura kod EKOS banke, te da ga nikada nije vratio. Labović, za Monitor, kaže da je riječ o podvali – fiktivnom kreditu i fiktivnoj isplati.
Za sve optužuje prezimenjaka Ranka Labovića, čovjeka koji ne živi, niti je živio u Crnoj Gori (stalno prebivalište uvijek bilježi da mu je u Peći; povremeno dolazi u Herceg Novi), za koga malo ko zna (pokušali smo da stupimo u kontakt putem telefona, ali bezuspješno), a koji je stajao iza EKOS banke, koja je u procesu likvidacije. Otvorena je 2001. godine, a zatvorena, odlukom Centralne banke Crne Gore, 28. 03. 2003. godine zbog nepravilnosti u radu i neregularnosti. Između Vukašina Labovića i te banke već 13 godina traje sudski spor. Presudom Osnovnog suda iz 2009. godine obavezan je da EKOS banci isplati na ime duga po stambenom kreditu 80.000 eura sa zakonskom zateznom kamatom.
Tok događaja je sljedeći, najkraće (zabilježio je to i poslanik Dritan Abazović u pismu nadležnim institucijama): Vukašin Labović i još 11 osoba , 19. i 20. marta 2003. godine, zaključuju ugovore o stambenim kreditima sa pomenutom bankom.
Vukašin Labović je ranije pojasnio i kako je uopšte došlo do zahtjeva za kredit. ,,Nijesam vjerovao s kim imam posla. EKOS banka je obavljala sumnjive poslove. Kada je trebalo da dođe do zatvaranja banke, odnosno do oduzimanja dozvole za rad od strane regulatora, Centralne banke, Ranko Labović me je zamolio da sa nekoliko njegovih prijatelja podnesem zahtjev za kredit samo kako bi iz Centralne banke vidjeli da se posluje i da bi, kako je tada tvrdio, spasili banku”.
EKOS banci je kao što je već rečeno, 28.marta 2003. godine oduzeta dozvola za rad. Dan nakon što je EKOS banci oduzeta dozvola Vukašin Labović i još pet lica navodno podižu kredit u iznosu od oko 500.000 eura. Neposredno ispred ove uplate još pet lica, takođe navodno, podižu kredit, tako da samo u ovom slučaju EKOS banka isplaćuje oko 850.000 eura. Sve, navodno, na ruke i to u vrijeme kada je postojala mogućnost za plaćanje i elektronskim putem.
Logično se nameće pitanje ako je EKOS banka likvidirana u petak 28.03.2003, kako je moguće da se sjutra, u subotu, podigne kredit na ruke?, pita se Vukašin Labović u razgovoru sa novinarom Monitora.
Vukašin navodi da ni on, ni drugih pet građana nijesu podizali kredite niti su taj novac koristili. Od svih osoba, koje su kako Vukašin navodi, prevarene od strane Ranka Labovića, jedino je pravosnažno osuđen on. Niko od njih 11 nikada nije vraćao kredite, koji su, kako kaže fiktivni, i koji su, navodno, služili da Ranko Labović podigne novac iz trezora za isplatu tih kredita.
,,Sporni kredit je potpuno nevalidan i nikada ga nijesam podigao već je taj novac očigledno uzeo Ranko Labović, koji je i osnivač EKOS banke i predsjednik njenog borda direktora. Osim mene kredite je podiglo još pet ljudi iz Podgorice u ukupnom iznosu od oko 500.000, a po dnevniku blagajne EKOS banke novac smo navodno podigli dan nakon oduzimanja dozvole za rad EKOS banci. U tom periodu banka nije imala pravo da vrši bilo kakve transakcije niti da radi. Svi krediti su navodno na blagajni isplaćeni gotovinski. Blagajnik EKOS banke je bio šurak Ranka Labovića koji je osuđen na dvije godine zatvora jer je bio odgovorno lice za humanitarnu organizaciju preko koje je prao novac.”
Vukašin Labović je 2006. godine, nakon što je posumnjao na nezakonite radnje Ranka Labovića, podnio neopozivu ostavku na funkciju u bordu direktora Swiss osiguranja (deset dana kasnije završava u bolnici, srčani udar). Iste godine otkazuje punomoćje prvom advokatu, tvrdeći da ga on ne zastupa shodno njegovim intresima. Vukašin navodi da nikada nije dobijao pozive za ročišta, uz obrazloženje suda da poziv ,,nijesu mogli da mu uruče”. Zbog toga Vukašin, kaže, nije imao mogućnost da se brani i iznese svoj slučaj.
Ne samo to. I sam vlasnik banke, Ranko Labović, početkom 20015. godine u Beogradu je dao izjavu da Vukašin Labović nikada nije primio novac po osnovu stambenog kredita i izjavio da je spreman da navedene činjenice potvrdi i na sudu!
Vukašin Labović kaže za Monitor da je prodao stan koji je dobio od vojske JNA i kupio zajedno sa suprugom kuću koju sada stečajna uprava EKOS banke želi da prepiše na sebe. ,,Pomenuta kuća je jedina nekretnina koju supruga i ja posjedujemo. Moja supruga je tužbom dobila pravo na 50 odsto kuće (kao zajednička svojina stečena u braku) tako da Stečajna uprava EKOS banke nije uspjela da proda kuću na zakazanim ročištima. EKOS banka sada želi da nam oduzme polovinu kuće koja se vodi na mene.”
Imajući u vidu obim sumnji i skoro milionsku malverzaciju koja se spominje postavlja se pitanje ko u Crnoj Gori štiti kontroverznog biznismena Ranka Labovića?
Marko MILAČIĆ