Povežite se sa nama

MONITORING

Tijesna koža

Objavljeno prije

na

Demokratska partija socijalista rutinski je odradila Nikšić i Andrijevicu. Bez predaha je huktala partijska mašina, po biračkom spisku se brisalo i pisalo i rezultati su tu: Koalicija Za evropski Nikšić je osvojila 20.367 glasova ili 23 odbornička mandata, Demokratski front 12.243 ili 13 mandata, SNP 3.382 glasa ili tri mandata, a Pozitivna Crna Gora 2.613 odnosno dva mandata.

Na izborima 14. oktobra Evropljani su osvojili 18.775 glasova i 20 mandata. Za četiri mjeseca došli su do 1592 glasa i 23 mandata. Demokratski front imao je u oktobru 12.036 glasova i 12 mandata. Sad su u plusu za 171 glas i jedan mandat. Pozitivna je sa 4.689 glasova imala pet mandata. Izgubili su 2067 glasova i tri mandata. SNP je od 4.103 glasa izgubio 721, umjesto četiri ima tri odbornička mjesta.

U Andrijevici je DPS-ova koalicija osvojila 28 od 31 odborničkog mjesta. Socijalistička narodna partija i Demokratski front bojkotovali su izbore. Glasalo je oko 52 odsto birača. Dva mandata je osvojila izborna lista ,,Zajedno za Vasojeviće”, a jedan Pozitivna Crna Gora. Za Pozitivnu su glasala 83 birača – duplo više nego na parlamentarnim izborima u oktobru kada su imali 41 glas.

DPS je slavio i trubio, vijorile su se zastave. Ipak, ne bijaše to pobjeda bez sjenke. Nijesu ljudski ni odahnuli, stigao je šef Odjeljenja za Hrvatsku i Crnu Goru u Generalnom direktoratu za proširenje Evropske komisije Dirk Lange. Iako su domaći zvaničnici i njihovi uslužni mediji dali sve od sebe, nije se dalo sakriti da je razlog njegove posjete afera Snimak.

Odnosno, načini na koje DPS sve državno koristi za partijske potrebe.

Lange je razgovarao sa vlastima, opozicijom, državnim sužbama koje se spominju na snimcima sa partijskih sastanaka, tužiteljicom.

,,Vjerujem da je najadekvatnije da se ove stvari isprate u parlamentu i ja sam vidio spremnost svih strana da se podrži parlamentarna inicijativa i da se organizuje parlamentarno saslušanje”, kazao je Lange na kraju posjete.

,,Pitanja kao što je ova afera moraju da se razriješe u okviru državnih institucija. Ja očekujem da se to vrlo brzo i desi, tako da bi mi mogli da izvjestimo o nekim vidljivim rezultatima Briselu i to u bliskoj budućnosti”.

Vlast se odmah prestrojila. Svaku riječ Lange im je sa srca skinuo. Oni čeznu za raščišćavanjem stvari. ,,Krivokapić je povodom afere Snimak ponovio, da je neophodno da se i Skupština, kroz mehanizme parlamentarnih saslušanja, uključi u rasvjetljavanje iznesenih tvrdnji o zloupotrebama, kao i da drugi nadležni državni organi ponovo ispitaju iznesene navode”, službeno je javljeno iz parlamenta.

Ni sedmicu ranije skupštinski Odbor za ljudska prava odbio je zahtjev Pozitivne za kontrolno saslušanje ministra pravde Duška Markovića i ministra za ljudska i manjinska prava i Suada Numanovića u vezi sa aferom Snimak. Predlog nije dobio većinu jer su Kemal Zoronjić iz Bošnjačke stranke i Ljerka Dragićević iz Hrvatske građanske inicijative bili uzdržani, a DPS protiv.

,,Mi ćemo možda pokrenuti parlamentarnu istragu zato što od nas traže Evropljani, ali kad smo mi, kao domaći poslanici i predstavnici naroda tražili isto, oni to nijesu htjeli da urade”, podsjetio je poslanik Pozitivne Dritan Abazović. ,,Ali da li to može da dovede do nekog većeg rezultata – bojim se da ne, s obzirom da su tužilaštvo i ostale institucije, kojima je u opisu posla da to rade, toliko jednostrane i politizovane da ne možemo onda od parlamenta da očekujemo da preuzima ulogu tužioca i pravosudnih organa”.

Lange je razgovarao i sa vrhovnom državnom tužiteljkom Rankom Čarapić. Ona ga je, kaže ,,informisala da je spremna da razmotri svaku sumnju koja se njoj dostavi i u tom smislu ona bi kasnije mogla da preduzme određene aktivnosti”. Da nije specifičnog izgleda, pomislili bi – neka je druga.

Samo četiri dana nakon objavljivanja prvih snimaka tužilaštvo je objavilo da je analiziralo šta treba i ,,ocijenilo da nijedan učesnik sjednice svojom izjavom nije ostvario elemente bića ni jednog krivičnog djela koje predviđa Krivični zakonik Crne Gore”. Valjda će da presluša još jednom.

Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković, kako je službeno javljeno, Langeu je saopštio da je ,,važno ukazati na konkretne zloupotrebe javnih fondova u političke svrhe umjesto što se neutemeljenim i uopštenim političkim konstatacijama nanosi šteta međunarodnom ugledu Crne Gore i podriva povjerenje građana u javnu administraciju”.

U DPS-u znaju da proizvedu zaglušujuću količinu budalaština kojima prekrivaju krivična djela. Poslanik DPS-a Zoran Jelić na sastanku vrha svoje partije kazao je: ,,Kroz ove projekte zaposlićemo prije svega članove DPS-a. Imamo svakodnevne kontakte sa predsjednicima odbora DPS-a u svim opštinama jer želimo da prije svega zaposlimo svoje ljude”. Ne može konkretnije, samo se ministru Markoviću ne sviđa. Stigao je i da suptilno primijeti čak i da se pričom o zloupotrebama ,,sasvim izvjesno vrijeđa i dostojanstvo građana koji su korisnici nekih programa i projekata”. Dostojanstvo građana izvan ministrovog svijeta vrijeđa se time što ih DPS privodi u partiju kako bi dobili posao ili socijalnu pomoć. Pošto je, kad je vrhovna Čarapićka odbila da uoči dokaze o tome, mogao da inicira njenu smjenu, a nije, Marković sad nježno brine o dostojanstvu građana i odlučno brani međunarodni ugled Crne Gore.

Ni nakon dvadesetak godina vježbanja, nije lako podnijeti ono što DPS radi, a sve je teže izdržati ono što bez trunke srama službenici te partije pričaju. Sam Zoran Jelić našao se da razjasni kako Lange u Crnu Goru nije doputovao zbog ,,navodne afere”. Nego zbog prirodnih ljepota. Jelić k tome smatra da će istraga pokazati da je slučaj iskonstruisan.

Javio se i poslanik Miodrag Vuković da objasni kako će DPS ,,insistirati da se, uz bilo koji oblik parlamentarne kontrole slučaja kojeg nazivaju afera Snimak, istovremeno otvori slična istraga o aferi Snimak 2, koju obavljuje Pobjeda, a iz kojeg se vidi kako su se ‘zakonito’ ponašali predstavnici sadašnje opozicije u opštinama u kojima su imali vlast”.

Ukratko – bilo bi divno. Samo neka državno tužilaštvo ispita sve slučajeve partijskog zapošljavanja, ma koja partija zapošljavala. Ako se ispostavi da je predsjednik Nove Andrija Mandić birao direktore koji su sprovodili diskriminatorsku politiku – neka odgovara. Uz dužno poštovanje Pobjede, udbe i Miška Vukovića, ne bi se, ipak, reklo da su državne službe u ovoj zemlji u Mandićevim rukama. Sasvim izvjesno, ni on ni njegova partija nijesu birali Ranku Čarapić čiji je glavni posao da žmuri.

Akcija za ljudska prava precizno je nabrojala, šta je sve propisa polomljeno u aferi Snimak. Naglasili su da zabijanje glave u pijesak Vrhovne državne tužiteljke, posebno zabrinjava imajući u vidu da je shodno čl. 19 ZKP-a državni tužilac dužan da preduzme krivično gonjenje, kada postoji osnovana sumnja da je određeno lice učinilo krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti.

Iako može da posluži kao trenutno ohrabrenje, angažovanje evropskih institucija ne može da posluži kao izgovor opoziciji da sjedne i čeka. Nije riječ o njihovoj koži.

Miloš BAKIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

JAVNE TAJNE POLICIJSKE TORTURE: Kriminalci sa značkom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nasilje i pokušaji da se ono zataška, prepoznatljiv su obrazac postupanja crnogorske policije duže od 30 godina. A možda i danas. Novitet su dokazi o sveprožimajućoj saradnji sa narkoklanovima

 

Crnogorska stvarnost. Dio visokorangiranih policajaca sarađivao je, a neki možda i dalje sarađuju, sa kriminalnim klanovima čiji se pipci protežu od Južne Amerike do Australije. Drugi su mučili ljude, snimali svoje iživljavanje nad uhapšenim/otetim i dijelili snimke na mrežama za koje su, nekada, računali da će ostati van vidnog polja kolega iz policije i konkurentskih organizovanih kriminalnih grupa.

Upućeni pretpostavljaju da su tim snimcima svojim šefovima dokazivali uspješno obavljen zadatak. Analitičari ukazuju kako je među kompromitovanim policajcima bilo i onih koji su pripadali i jednoj i drugoj grupi – korumpiranih i sadistički nastrojenih.

Od sredine marta, zbog navodne saradnje sa kavačkim narkoklanom,  uhapšeno je više bivših i sadašnjih pripadnika crnogorske policije. Počev od pomoćnika direktora Uprave policije zaduženog za borbu protiv organizovanog kriminala Dejana Kneževića, pa do službenika kriminalističko obavještajne analitike iz Bijelog Polja Dragana Kojovića koji je uhapšen u srijedu, dok je pokušavao da napusti Crnu Goru.

Prema dostupnim informacijama, prvi je sarađivao sa kavčanima  a drugi sa kriminalnom grupom specijalizovanom za šverc marihuane. Ta grupa nije koristila Skaj aplikaciju već Anom, konkurentski program koji je u međunarodni svijet kriminala podmetnula FBI, kako bi nadzirala njihove komunikacije i operacije. Otud su dešifrovani podaci stigli u Crnu Goru. Skupa sa onima koje je, vezano za Skaj aplikaciju, dostavio Europol.

Problem je što se u Podgorici ti podaci sporo čitaju a lako gube.

Tek zahvaljujući portalu libertaspress.me, saznali smo da postoje prepiska i fotografije koje pokazuju kako su pripadnici nekadašnjeg Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije, pod komandom Mirka Banovića, tokom 2020. hapsili, otimali i zlostavljali ljude. I o tome izvještavali Radoja Zvicera, vođu kavačkog klana.  

Ovaj Odsjek je rasformiran 2021., nakon promjena u izvršnoj vlasti. Treba dodati kako je u to vrijeme (2020.) šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, bio Zoran Lazović jedan od najkontroverznijih pripadnika crnogorske državne i javne bezbjednosti (ANB i UP). On je, takođe,  smijenjen u martu 2021.

Ispostavilo se da je, dobrim dijelom, riječ o već prijavljenim slučajevima policijske torture. Neki su i procesuirani od strane suda. Ali, većina osumnjičenih i optuženih policajaca i dalje radi u UP-u.

,,Početkom ovog mjeseca je jedan od okrivljenih inspektora, Nemanja Vujošević, koji je morao biti suspendovan još u martu prošle godine kada je optužen, čak dva puta nastupio na televizijama kao predstavnik Uprave policije, pa se tako i saznalo da do suspenzije nije došlo, uprkos zahtjevu za njegovu suspenziju koju je Uprava policije ministru dostavila u julu prošle godine”, navodi se u današnjem (četvrtak) saopštenju Akcije za ljudska prava (HRA) u kome se odnos izvršne sudske vlasti prema policajcima optuženim za policijsku torturu opisuje i skorašnjim primjerom iz sudnice.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

IMA LI DOVOLJNO PILOTA U SUSRET SEZONI POŽARA: Prekomandovani u kancelarije

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Službi zaštite i spasavanja Herceg Novi strahuju da tokom ove godine neće imati valjanu podršku iz vazduha koja je neophodna da bi se uspješno borili sa vatrenom stihijom. Podsjećaju na „zabranu“ letenja iskusnim pilotima u Vojsci Crne Gore

 

Dolaskom toplijih dana svake godine slična priča – državne službe su nespremne za borbu protiv vatrenih stihija. A požara je iz godine u godinu sve više, pa je ta nespremnost vidljivija i opasnija.

„Blizu je ulazak u novu požarnu seozonu a nema poboljšanja od strane države“, kaže za Monitor Zlatko Ćirović, komandir Službe zaštite i spašavanja Herceg Novi. Vatrogasci u ovoj bokeljskoj opštini su se protekle godine mjesecima borili sa požarima, a mnoge ne bi uspjeli da ugase da nije bilo pomoći iz vazduha.

Ćirović, koji je inženjer zaštite od požara sa dvodecenijskim stažom u Službi zaštite i spasavanja, uoči početka požarne sezone upozorava: „Imamo hendikep, dva pilota su dobili premještaj iz pilotske jedinice Vojske Crne Gore u pješadiju, a imamo i prelazak iz te jedinice u Direktorat za zaštitu i spasavanje. Znamo da je Vojska bila ključni nosilac za gašenje iz vazduha, a ovu sezonu dočekujemo sa manjkom od četiri pilota“.

On ističe da im je neophodna podrška iz vazduha i podsjeća na iskustvo iz 2017. kada je gorjela Luštica, i kada su vatrogasci bili potpuno nemoćni da nije bilo podrške iz vazduha. „Prepoznali smo da ima nade kada smo vidjeli pilote VCG, dali su se bezrezrevno i bili su heroji. Međutim, od septembra počinje hajka na te ljude i profesionalce. Ne mogu da shvatim da ulažemo u pilote, da bi ih se tako lako odrekli“, naglašava Ćirović.

Smjene o kojima govori Ćirović su se desile 22. avgusta prošle godine, prvog radnog dana nakon što je u Skupštini Crne Gore izglasano nepovjerenje Vladi. Tadašnji ministar odbrane Raško Konjević smijenio je potpukovnika Jovana Radetu sa dužnosti komandanta Vazduhoplovstva VCG, a nakon nekoliko dana smijenjen je i dotadašnji komandir jedine letačke jedinice u VCG – Mješovite eskadrile, major Radovan Perović.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

MONITOROVA ANKETA: Stari teret i novi strahovi 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: Koliko su vazni izbori u nedelju i kako ih vidite?

 

ZARIJA PEJOVIĆ
Hoće to s padom DPS-a

„U nedjelju se završava najduži januar u istoriji“.  Jezgrovitom dosjetkom, moj prijatelj je pretkazao vjerovatan ishod drugog kruga predsjedničkih izbora. Promjena koja će se desiti u nedjelju, nije izraz kadrovskog razvoja unutar sistema, jer Đukanovićeva autokratija nije tolerisala formiranje snažnih političkih figura, kako unutar DPS-a tako i vani…

PAULA PETRIČEVIĆ
Valja obrađivati svoj vrt

Uprkos preovlađujućoj ,,ili-ili” atmosferi nisam ubijeđena u to da su ovi izbori ,,istorijski”, niti da je na sceni nekakava presudna gigantomahija, iako bih zbilja voljela da je tako. Ne slažem se sa tezom da izbor nikad nije bio lakši, meni lično nikada nije bilo teže nego na ovim izborima jer čak ni poražavajuća logika izbora ,,manjeg zla” ovaj put, makar za mene, nije bila primjenjiva. ,,Stisni zube, začepi nos i zaokruži” – to nije izbor na koji pristajem. Dovoljno sam se puta prevarila da bih se sada namjerno pravila neznavenom…

ĐURO RADOSAVOVIĆ, PISAC
Đukanovićev odlazak, prostor za nove ljude i pokrete

Ovi izbori su prekretnica, jer nije mala stvar živjeti pod režimom Mila Đukanovića još pet godina. Ukoliko se konačno skloni sa scene ,biće to prostor za nove ljude, nove pokrete i mogućnost da već jednom zaživi demokratija i smjenjivost političara…

VESKO RADULOVIĆ, ADVOKAT
Poruke i retorika kao 1997.

Predsjednički izbori u nedjelju možda su najneizvjesniji još od predsjedničkih izbora 1997. godine, na kojima je takođe učestvovao jedan od kandidata na ovim izborima, aktuelni predsjednik g-din Đukanović. Nažalost, to nijesu jedine sličnosti sa izborima koji su se desili prije više od 25 godina jer su poruke i retorika kandidata gotovo identični kao i na tim izborima…

STEFAN ĐUKIĆ, ANALITIČAR
Rezultat određuje sudbine DPS-a i PES-a

Nalazimo se u prilično paradoksalnoj situaciji za crnogorsko društvo. Pred nama su izbori koji su sa društvene strane veoma važni, jer će determinisati politička kretanja u narednih par godina (možda i duže) a situacija je sasvim mirna. Kada uporedimo ovo sa izborima 2020. godine, kada smo posljednji put imali izbore u svim opštinama kao da je prošlo 30, a ne 3 godine. Ta opuštenija atmosfera je proizvod toga da promjene nisu strašne, da treba mijenjati i da se treba mijenjati…

 

MARIJA POPOVIĆ KALEZIĆ, CEGAS
Kontinuitet ili ne

Ulazimo u još jedne izbore  u nizu onih koji su se odvili u nesređenom izbornom zakonodavstvu uz veliki proj neusklađenosti i pravnih praznina. Tu su: nesređen registar prebivališta i boraviśta, uz loša rješenja Zakona o prebivalištu i boravištu, kao i nemogućnost utvrđivanja nezakonite dodjele drugog državljanstva, pored crnogorskog, i stalne zavisnosti od podataka zemalja iz regiona. Osujećenost povrđivanja kandidata za predsjednika i politizaciju Državne izborne komisije, koja mora pretrpjeti izmjene i uspostavljanje profesionalizovanog tijela, čije odluke u kontinutetu neće  potpadati pod sumnju u pravnu ispravnost. Nesređen birački spisak, bez mogućnosti provjere matičnih registara iz kojih se izvodi, čini jedan od osnovnih razloga nepovjerenja u cjelokupan izborni proces…

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 31. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo