U tivatskom nautičko-turističkom centru Porto Montenegro uskoro se može očekivati promjena vlasničke strukture. Kompanija Adriatic Marinas Doo, koja gazduje prvom crnogorskom marinom za megajahte, odlučila je da provjeri vrijednost kompanije na svjetskom tržištu nekretnina, osam godina nakon kupovine tivatskog vojnog remontnog zavoda Arsenal i njegovog pretvaranja u elitni nautičko-turistički resort sa marinom za luksuzne jahte, hotelom, zonom za stanovanje, restoranima, buticima i raznovrsnim pratećim sadržajima.
Prema podacima, našeg upućenog izvora, uprava marine angažovala je uglednu američku konsultantsku firmu za posao izrade objektivne procjene vrijednosti tivatske marine, na osnovu koje kompanija Adriatik Marinas može izaći na međunarodno tržište nekretnina.
Dodatni zadatak američkih ekonomskih eksperata je da, nakon procjene, na svjetskom tržištu pronađu investicione fondove ili kompanije koje bi bile spremne na ulaganja u marinu, davanje investicionih zajmova ili kupovinu određenog paketa akcija dioničarskog društva Adriatik Marinas.
Kontaktirali smo upravu kompanije Adriatik Marinas ali, na žalost, odgovor sa pojašnjenjima detalja ovog posla do zaključivanja ovog broja Monitora nije stigao.
Posao vrednovanja tivatskog nautičkog centra traje već sedam-osam mjeseci. Saznaje se, takođe nezvanično, da interesovanje za ulaganja u prestižni jahting centar na Jadranu stiže iz nekoliko zemalja, čiji investicioni fondovi pripremaju svoje ponude za uključivanje u biznis stvoren oko atraktivne marine u Tivtu.
Prošlo je osam godina od privatizacije Arsenala čija je imovina bila procijenjena na 80 miliona eura, koji je na kraju prodat za 3,26 miliona kanadskom biznismenu Piteru Manku.
U oktobru 2006. Vlada Crne Gore zaključila je Ugovor o kupovini, prodaji i investiranju u vojnu imovinu Mornaričko-tehničkog remontnog zavoda Sava Kovačević i Doma vojske u Tivtu, sa jedinim ponuđačem na javnom tenderu Savjeta za privatizaciju, kompanijom Adriatic Marinas Doo, koju su kao kupci predstavljali Piter Mank i Nicholas Bosanquet, član porodice njegove supruge Melani Bosanquet, i firmom PM Securities Inc (Barbados) kao garantom, koju je takođe zastupao Mank.
Prema podacima Centralnog registra Privrednog suda stopostotni osnivač akcionarskog društva Adriatic Marinas je danska kompanija Montport Capital Aps iz Kopenhagena.
Većinski vlasnik tivatske marine, odnosno kompanije Adriatic Marinas je Piter Mank koji zajedno sa sinom Entonijem posjeduje 62 procenta kapitala firme. Ostatak je u rukama pripadnika svjetske bogataške elite, među kojima su članovi porodice Rotšild, lord Džejkob Rotšild i njegov sin Natanijel. Dio akcija posjeduje Ivan Glasenberg, šef Glenkora, ruski tajkun Oleg Deripaska, francuski milioner Bernar Arno i drugi manji akcionari.
Da li oni žele da izađu iz projekta u Tivtu i prodaju svoje akcije ili je posrijedi nešto drugo, za sada nije poznato.
Zanimljivo je da je prvi vlasnik i osnivač, odnosno kum kompanije pod imenom Adriatic Marinas Services, bio britanski biznismen Džon Gvozdenović Kenedi, crnogorskoj javnosti poznat kao vlasnik firme Boka Group. U sjenci pregovora oko prodaje Arsenala, Kenedi pravi firmu sa idejom objedinjavanja marina na Jadranu, Adriatic Marinas, registrovanu u Kotoru za poslove usluga i trgovine na veliko. Godinu dana kasnije u unosnoj transakciji ideju i firmu prodaje Piteru Manku kome se ime firme izuzetno dopalo, pa se već 2007. kao osnivač upisuje danska firma Montport i mijenja njenu djelatnost iz trgovine u izradu hidroobjekata. Ista firma osniva još jednu kompaniju pod imenom Adriatic Marinas, registrovanu za usluge u pomorskom saobraćaju i razvoj projekata o nekretninama.
Tivatska marina Porto Montenegro posluje preko više ćerki firmi Adriatic Marinas. Tako u marini posluju kompanije Porto Montenegro za kockanje i klađenje kao i za upravljanje nekretninama marine za naknadu.
Šta sve pripada moćnoj kompaniji Pitera Manka kome je Vlada za sumu od nešto više od tri miliona ustupila atraktivnu lokaciju tivatskog zaliva sa pravom korišćenja u narednih 90 godina?
Površina lokacije koju kompanija kontroliše prostire se na 168,52 hektara, prema planu Studija lokacije Arsenal. Od toga, na akvatorijum zaliva Boke koji zauzima marina Porto Montenegro, odnosi se 139 hektara. Granica marine na moru ide do 1.500 metara od obale. Kopneni dio atraktivnog zemljišta u zoni morskog dobra na koje Adriatic uživa pravo zakupa, zahvata 234.000 kvadrata. To je prostor na kome se grade poslovni, hotelski i stambeni objekti u sklopu marine.
Prema posljednjim izvještajima uprave, kompanija Adriatic Marinas investirala je oko 280 miliona eura u izgradnju stanova i poslovnog prostora i u proširenje kapaciteta marine koja trenutno broji oko 250 vezova. Za desetak dana završava se druga faza marine sa 150 vezova. Uskoro počinje i gradnja na Gatu1 dodatnih 60 vezova. U julu naredne godine zaokružiće se kapaciteti na 460 vezova za jahte svih veličina, od 15 do 150 metara, čime Porto Montenegro postaje, po riječima vlasnika, ozbiljna konkurencija elitnoj marini u Monte Karlu.
Uslovi za zimovnik, krstarenje i vezivanje jahti u Tivtu daleko su povoljniji od onih koji važe u zemljama Evropske unije. Crna Gora je postala poreski raj za vlasnike jahti jer je 2007. donijela poseban zakon o jahtama sa setom poreskih olakšica i fleksibilnih pravila o krstarenju, tako da je sve veći broj jahting klijentele koja stiže u Tivat.
Porto Montenegro je daleko konkurentniji od zemalja EU. Pruža usluge sa PDV-om od samo 7 odsto i gorivo za jahte oslobođeno plaćanja carina i poreza, jeftinije do 45 odsto nego u drugim EU državama, uz niz drugih olakšica.
Očekuje se dolazak oko 50 novih „jahtaša” sa Azurne obale sa svojim ljubimcima dugačkim preko 20 metara, hvališu se u marini.
U zaleđu odmornika za preskupe brodove i superjahte podignuto je stambeno naselje Porto Montenegro, novi stambeni kvart u Boki, sa pet izgrađenih i useljenih luksuznih zgrada koje nose crnogorska imena – Teuta, Ozana, Zeta, Milena i Tara. Svi od 130 stanova u njima su prodati. Neki su vrijedili i po par miliona eura.
U toku je izgradnja zgrade Ksenija sa 48 stanova koji su već prodati ili rezervisani. U Tivat stiže nova super-bogataška klijentela sa Dalekog istoka. Trećinu stanova kupili su bogati biznismeni iz Kine, Singapura i Tajvana, čime marina Porto Montenegro postaje jedinstveno međunarodno turističko odredište milionera.
Marina je dobila i prvi manji hotel Regent u kome je promovisan princip kondominijuma. Polovinu kapaciteta luksuzno opremljenog hotela čine klasične hotelske sobe, dok je ostatak apartmana namijenjen prodaji na tržištu. Time je iznevjeren prvobitni dogovor o gradnji nekoliko standardnih hotela u marini, sa licencom poznatih hotelskih lanaca. Porto Montenegro se razvija u novo stambeno naselje u Bokokotorskom zalivu.
Kapaciteti marine i naselja građeni su uglavnom novcem kupaca stanova i vezova izgrađenih na postojećim gatovima Arsenala, ali i kreditinim zaduživanjem. Vlada je Piteru Manku obezbijedila posebne uslove korišćenja oko 24 hektara zemljišta kojim gazduje JP Morsko dobro.
Ugovor o korišćenju morskog dobra zaključen je u junu 2007. godine. Međutim, na zahtjev vlasnika marine napravljen je aneks ugovora u aprilu 2011. godine, kojim se dozvoljava prenos prava korišćenja morskog dobra „u cilju omogućavanja finansiranja gradnje objekata na parcelama u okviru Studije lokacije Arsenal”.
Aneksom ugovora koji je potpisao direktor JP Morsko dobro Rajko Barović, zakupcu je omogućeno da zemljište da u zalog za podizanje kredita kod inostranih i crnogorskih banaka ili nekih finansijskih organizacija. Precizirano je da ukoliko dužnik ne izmiri obaveze na vrijeme, pravo zakupa prelazi na zajmodavca, banke ili privatne firme. Uz ove i mnoge druge beneficije te privilegovano poslovanje koje je Mank obezbijedio u Crnoj Gori, marina će, pretpostavlja se, dostići zavidnu cijenu u svijetu jahtinga, elitnog nautičkog turizma i rezidencijalnog stanovanja.
Branka PLAMENAC