Podaci su svima odavno poznati: prosječna godišnje sijanje sunca ili tzv. insolacija je u Ulcinju preko 2.700 sati godišnje. Prosječna insolacija u toku ljetnjih mjeseci iznosi čak 11,5 časova dnevno. To znači da je Ulcinj izložen direktnom zračenju sunca oko 20 odsto ukupnog vremena u godini!
Ali, osim u zdravstvene svrhe i za rekreaciju tokom čitave godine, energija sunca se izuzetno malo koristi u toj opštini. Iz tog razloga stručnjaci za obnovljivu energiju i ekolozi smatraju da se taj nepresušni izvor energije mora što prije i na organizovan način početi da se upotrebljava.
Tokom nedavne posjete ovoj opštini, njemačka ambasadorka u Crnoj Gori Gudrun Štajnaker je kazala da je njezina vlada zainteresovana za realizaciju projekta u vrijednosti od 220 hiljada eura, preko Njemačke razvojne banke, za proizvodnju solarne energije na području Solane. ,,Opština može kandidovati slične projekte i za druga područja na svojoj teritoriji”, dodala je ona.
U njemačkoj delegaciji bio je i ekspert za obnovljive izvore energije dr Alfred Rajh koji je čitav projekat predstavio predsjedniku Opštine Ulcinj Fatmiru Đeki i njegovim saradnicima.
Svi su sa nelagodom sjetili da je Solani, kao privrednom preduzeću, više od godinu dana bila isključena električna energija zbog duga od oko 21 hiljade eura! Zato je prijedlog ambasadorke Štajnaker i stručnjaka Rajha sa zadovoljstvom prihvaćen. Ostaje samo da se vidi kako će na sve to reagovati poslovodstvo JP Nacionalni parkovi, koje će naredne sedmice preuzeti upravljanje ovim prekrasnim prostorom u zaleđu Velike plaže.
Ostala je i nedoumica zašto nije realizovan još jedan sličan projekat u neposrednoj blizini Solane. Naime, prije tri godine Vlada Crne Gore je izdala dozvolu jednoj domaćoj kompaniji za gradnju solarne elektrane na Briskoj gori, ali tog objekta još nema.
Nema ni 23 vjetroelektrane na brdu Možura, iznad Ulcinja, čija se gradnja takođe stalno najavljuje. Vrijednost tog posla je 75 miliona eura.
,,Nema sumnje da će se to, ipak, kad-tad desiti. Mi imamo ogromne potencijale, ali još uvijek ne dovoljno znanja. Obnovljivi, ili ako hoćete alternativni izvori energije nude jednostavne tehnologije, minimalan servis i održavanje, dug vijek trajanja, te nemaju negativan uticaj na životnu sredinu. Njihova cijena konstantno opada. Za grad, kakav je Ulcinj, koji treba da bude proglašen za prvi ekološki grad u ekološkoj državi Crnoj Gori, to je i egzistencijalno i razvojno pitanje”, kaže za Monitor izvršni direktor Ekološkog društva Zeleni korak Dželal Hodžić.
Prema njegovim riječima, domaći političari moraju napustiti ulaganja u projekte prljave energije i okrenuti se energetskoj učinkovitosti i velikom potencijalu obnovljivih izvora energije u vlasništvu zajednice. ,,Ako nam je cilj postati energetski nezavisnima, povećati zapošljenost i zaustaviti klimatske promjene, onda forsiranje ulaganja u ‘prljavu energiju’ nije pravi put”, poručio je Hodžić izražavajući uvjerenje da većina građana podržava veća ulaganja u obnovljive izvore energije kao put izlaska iz ekonomske krize, a ne bušotine u moru u potrazi za naftom i gasom.
Snažan podstrek takvom načinu razmišljanja mogao bi da pruži Green Culture Fest, koji će biti održan na Adi Bojani, u periodu od 10–12. septembra. Spiritus movens ove velike manifestacije, koja će biti organizovana po treći put, dr Habib Lešević, kaže da Crna Gora ne treba da čeka 20 godina da bi u njoj zaživio zeleni razvoj. ,,Održivost nije stanje, već prilagođavanje savremenom načinu života, na kome mora da se radi. U prvoj ekološkoj državi na svijetu privreda bi trebalo da se razvija na tim osnovama”, ističe on.
To je pokazala i ova turistička sezona u Ulcinju. Prekrasne plaže i toplo vrijeme bili su ključni faktori odlične popunjenosti tokom 45 dana, dok je elektroenergetska mreža, posebno u prvom velikom talasu dolaska gostiju, postala ograničavajući faktor. Od velike potrošnje struje, kablovi su se jednostavno topili. Ulcinj je trošio električne energije koliko i Podgorica!?
Analize, inače, pokazuju da se najveći dio električne energije u ulcinjskim domaćinstvima koristi za – grijanje vode!? Ako se zna da bi solarni bojler mogao da grije i u noći, zbog tropskih temperatura, te da se sistemi isplaćuju tamo đe su velike potrošnje tople vode, da je održavanje lako, da se, dakle, smanjuju troškovi, a povećava komfor, onda se nameće jednostavan zaključak da je potrebno brzo donositi odluke u tom pravcu. Uz bolju informisanost i povoljne kredite koji se nude, krovovi većine turističkih objekata trebalo bi narednih godina da budu ukrašeni solarnim panelima.
Uostalom, i Evropska unija u svojim direktivama naglašava da do 2020. godine petina energije koja se koristi mora biti iz obnovljivih vrsta energije.
Njemačka iskustva
Njemačka je već uspjela da 13 odsto struje osigurava iz obnovljivih izvora. Za 12 godina taj postotak će udvostručiti. Bez obzira što se nalazi na oblačnom sjeveru, Berlin je i ,,solarni glavni grad Njemačke”. U tom sektoru je u „prijestonici Evrope” već zapošljeno preko 10 hiljada ljudi!? Čak se i zgrada njemačkog parlamenta, Bundestaga, napaja gotovo isključivo iz obnovljvih izvora energije.
Mustafa CANKA