Povežite se sa nama

OKO NAS

ULTIMATUM EU VLADI CRNE GORE: Spasavajte Solanu i pristupne pregovore

Objavljeno prije

na

Amba­sa­dorka Nje­mač­ke u Cr­noj Go­ri Gu­drun Štaj­na­ker boravila je sredinom ovog mjeseca u Solani i nije se mogla načuditi devastaciji tog predivnog prostora. ,,Do pri­je dvi­je go­di­ne ovdje se radi­lo, a sa­da vi­še ne­ma ničega. Uni­šte­ni su pu­te­vi, zgra­de, gotovo sve i pitamo se ka­ko je to mo­gu­će. Ne­ko mo­ra da bu­de od­go­vo­ran. Na­rav­no, ni­je na nama da utvrdi­mo ko je od­go­vo­ran, to je za­da­tak cr­no­gor­ske Vla­de”, kazala je ona.

Još veći je to interes bivših radnika tog najstarijeg ulcinjskog preduzeća, koji se nalaze na evidenciji Biroa za zapošljavanje već godinu dana. A njihova nada da će bar ove sezone ponovo biti berbe slanih kristala, svakodnevno kopni, pa je sve više naznaka da će ovo biti četvrta godina, od ukupno 81 koliko postoji Solana kao privredno društvo, a u kojoj nema berbe soli. Naime, pregovori stečajne uprave oko zaključivanja ugovora o zakupu s firmom bivšeg direktora Ljuba Gazivode praktično su propali. Gazivoda je tražio da Solanu zakupi na period od 15 godina.

No, evidentno je da za to nema spremnosti u vrhu vlasti. Još uvijek se pokušava naći neko „prelazno rješenje” ne bi li se ipak gradilo na tom prostoru. Tako nešto je, međutim, u suprotnosti s odlukama Skupštine Crne Gore i modalitetima koji se nalaze u Nacrtu prostorno-urbanističkog plana Ulcinja, kao i s onim što žele organizacije civilnog društva koje se bave zaštitom prirode, posebno ptica.

Crnogorsku Vladu naročito zabrinjava što je Evropska komisija odlučna da u slučaju pogoršavanja situacije na tom prostoru stopira pristupne pregovore u veoma značajnom poglavlju 27 (Životna sredina i klimatske promjene). To je zvaničnicima u Podgorici jasno saopštio šef Odjeljenja za Crnu Goru u Generalnom direktoratu EK za proširenje Dirk Lange. „Nje­mač­ka ima ve­li­ki interes da se Solana sa­ču­va”, kaže ambasadorka Štajnaker, što je stav i Francuske i Poljske. Njihove diplomatske predstavnice u Crnoj Gori Veronik Brimo i Gracina Sikorska takođe su izuzetno angažovane na ovom pitanju, što znači da je Solana već postala ne samo problem Ulcinja, već i cijele države.

Zato je ona naprosto natjerana da zagrize tu ,,kisjelu jabuku”. Za početak, Vlada Crne Gore je saopštila da će izdvojiti oko 200 hiljada eura kako bi se uključila struja i obavio remont pumpi. Nakon toga biće moguće da se ispumpa slatka voda, koja je načinila ogromna jezera na Solani i veliku štetu, te upumpa morska voda.

Ali, to je tek palijativno rješenje, jer samo ako Solana radi, ako se proizvodi so, taj eko-sistem je održiv. Jedino u tom slučaju za ptice je to prava baza, a onda ima i turista, Ulcinj i dalje može da se hvali da je grad koji ima jednu od deset najvećih solana na Mediteranu.

Stoga je Štajnaker odlučna u stavu da država treba da preuzme gazdovanje Solanom i čitavim tim prostorom. „Ako je onaj ko je upravljao izgubio koncesiju zbog stečaja, mora se identifikovati vlasnik zemljišta. Ako je to državno, onda država mora preuzeti odgovornost i brinuti se o Solani. To traže i Evropska komisija i Savjet Evrope, kao i međunarodna javnost”, kaže ona i dodaje da se odluke moraju brzo donositi, jer više nema vremena.

Ta zemlja i evropske institucije pojačavaju pritisak na crnogorsku vlast. Iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) saopšteno je da će 8. i 9. aprila, uz podršku Njemačke, biti organizovana velika međunarodna konferencija o Solani. Prvog dana skup će se održavati u Podgorici, a dan kasnije učesnici će se preseliti u Ulcinj. Očekuje se da se 9. aprila u Solani nađe petnaestak evropskih parlamentaraca, koji će i na taj način potvrditi značaj tog prostora u evropskim razmjerama.

,,Postalo je očigledno da jedino oni mogu presudno uticati na Vladu da konačno i iskreno krene s rješavanjem problema Solane i nas bivših radnika”, smatra predsjednik Sindikata Solane Marko Miranović.

Prema njegovim riječima, radnici su se borili i za prostor Solane, ali su njihove molbe, upozorenja i vapaji nailazili na slab odjek. ,,Pisali smo svim institucijama, od predsjednika države i Vlade, svim ministarstvima, ambasadama vodećih evropskih zemalja, Evropskoj komisiju u Crnoj Gori, da objasnimo na koji način se devastiraju prostor i fabrika”, istakao je Miranović, napominjući da je veliki i iskreni prijatelji Solane i radnika bio i ostao CZIP. ,,Njihovom upornošću ovo se pitanje izdiglo na međunarodni nivo”, dodao je on.

Zaista, uskoro treba da se postigne dogovor i o zabrani lova u Solani, na čemu je CZIP godinama insistirao, kao i da se taj prostor zakonski zaštiti odlukama opštinskih vlasti. CZIP će zatražiti od Svjetske banke da aktivira pomoć koju je ova institucija namijenila eko-turizmu na ulcinjskim močvarama 2009. godine u iznosu od 1,6 miliona dolara, a koju su tada odbile lokalne vlasti!

Dakle, planova i ideja je mnogo, ali sve dok se ponovo ne pokrene proizvodni proces, taj prekrasni prostor će se i dalje devastirati, ptice će tražiti druga mjesta za svoje baze, a Ulcinj i čitava zemlja gubiti razvojne šanse.

Zato je razumljivo što nekadašnji tehnički direktor tog preduzeća, prof. dr Janko Janković, koji je u Solani živio od 1945. do 1960. i proveo tu, kako tvrdi, najljepše godine života, sada izbjegava da je posjeti. ,,Strah me je od stanja koje ću tamo zateći”, ističe ovaj bivši dekan Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici.

U pravu je potpuno: Solana danas sliči ratnom Vukovaru. Oni koji znaju kako je to preduzeće izgledalo prije 25 godina i imaju malo srca, kada je vide ne mogu a da ne zaplaču! Bojim se da bi profesora Janka srce izdalo.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

KAKO JE NOVINAR SAŠA RADOVIĆ POSTAO PERSONA  NON GRATA U OPŠTINI ZETA: Karleuša, priganice, mediji  i politika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Na ovogodišnji Dan zetskih kolača i priganica koji  je predstavljen kako  najveći spektakl  u istoriji ove mlade opštine zbog nastupa Jelene Karleuše,  sjenku je svojim izvještavanjem, tvrde u Opštini Zeta, bacio novinar RTCG Saša Radović. Traže od rukovodstva Javnog servisa da ga oštro kazni, a oni su sa svoje strane novinara proglasili personom non grata

 

Pjevačica Jelena Karleuša je proteklog vikenda održala koncert u okviru festivala Dan zetskih kolača i priganica u kompleksu Plavnica u Zeti. Pred početak koncerta u Zeti saobraćajni haos, pa su mediji saopštili da je i muzička zvijezda od gužve jedva uspjela da dođe do bine.

Najveći muzički događaj od osnivanja ove opštine poklopio se sa praznovanjem Svete Petke. A pjevačicin  nastup je javno u televizijskoj emisiji ranije dogovorio poslanik Demokratske narodne partije Milan Knežević.

,,Zeta, čuvena po svojoj bogatoj istoriji i tradiciji, dočekala me je kao niko nikad. Hvala svima koji su bili u nepreglednim kilometarskim kolonama, hvala policiji Crne Gore, hvala Milanu Kneževiću i ministaru saobraćaja Maji Vukićević na divnom gostoprimstvu. Znam da mene Crnogorci vole kao i ja njih, ali je ovo prevazišlo sva moja očekivanja iako su mnogi govorili da ja u Podgorici neću zapevati”, izjavila je nakon koncerta Karleuša.

Njen koncert  bio je zakazan za 9. maj ove godine, ali ga je uprava Hotela Podgorica otkazala. Odluka je uslijedila nakon javnog Karleušionog oglašavanja povodom pitanja Rezolucije o Srebrnici. Ona je između ostalog navela da ,,Crna Gora po ko zna koji put glasa protiv Srbije, a da se pola Crnogoraca nalazi u toj istoj Srbiji i ne vidi neki moralni problem ili politički problem”. Onda je održala lekciju iz ,,istorije”, balkanskim narodima: ,,Jer svakom Crnogorcu je ded Srbin, svakom Hrvatu je ded ubijao Srbe, svakom Bošnjaku ded nije došao ni iz Turske, ni iz Saudijske Arabije jer smeta ono “ić” i razumevanje srpskog jezika, a svakom Albancu sa Kosova je ded bio u plemenskoj bandi koja je napadala srpsku vojsku koja se povlačila prema Grčkoj u Prvom svetskom ratu”.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠUGA OPET  U ZATVORU: Prenatrpanost ne pomaže

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prema zvaničnim podacima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Trenutno je  jedan pritvorenik obolio od šuge. O ponovnom obolijevanju u zatvoru ne bi se saznalo da nije odgođeno suđenje bivšem šefu policije Veselinu Veljoviću, upravo zbog bolesti ovog pritvorenika

 

Da  još od januara ove godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, zatvorenici obolijevaju od zaraznog kožnog oboljenja šuge, saznalo se tek ove sedmice, nakon što je  u srijedu, u podgoričkom Višem sudu, odgođeno suđenje bivšem direktoru crnogorske policije Veselinu Veljoviću.

Suđenje je odloženo  uz obrazloženje da je jedan od optuženih Arsenije Kalezić, u spuškom pritvoru obolio od  šuge.

Prema zvaničnim podacima, koji su potom dostavljeni medijima, od početka godine, od zaraznog kožnog oboljenja šuge bolovalo je dvanaest lica lišenih slobode.  Da je  jedan pritvorenik trenutno obolio od šuge,  potvrđeno je iz uprave spuškog zatvora.

“Trenutno od ovog zaraznog oboljenja boluje jedno lice smješteno u Istražnom zatvoru Podgorica, kojem je dana 16.10.2024.godine dijagnostikovano zarazno oboljenje kože šuga (scabies). U cilju sprječavanja širenja zaraze, ovaj pritvorenik je izolovan od ostalih pritvorenih lica i obezbijeđena mu je sva potrebna terapija”, navode iz Uprave zatvora.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

OTLOVI U SKERLIĆEVOJ PONOVO RADE: Grijanje kasnilo, vazduh čistiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja,  sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije

 

 

“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici  u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im   konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je  tokom oktobra  u tom gradu  temperetaura vazduha  bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno –  trimulticiklon.

Više od 650 Pljevljaka  potpisalo je 25. oktobra peticiju  kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli  postrojenja  iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da  većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.

Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.

U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je  inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici,  što su, kažu,  uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo