Kolašinski drvoredi, zasađeni krajem XIX i brižno njegovani tokom minulog vijeka su ugroženi višegodišnjim nemarom nadležnih i bahatošću pojedinih građana, upozorili su ekolozi iz tog grada u više navrata. Njihovi zahtjevi sa skupa organizovanog u januaru da se drvoredi zaštite kao ambijentalna vrijednost još nijesu doprli do izvršne vlasti, pa je broj zdravih lipa u centru grada svakim danom sve manji.
Na mjestu jedne od najstarijih u Kolašinu, koja je greškom službenice Komunalne policije, posječena u januaru ove godine, nije posađena nova, kako su bili obećali iz te službe. Zbog posječenog stabla u Ulici IV proleterske zimus je održan protest građana, na kome su tada iz Komunalne policije dali riječ da će čim vremenski uslovi dozvole posaditi novo drvo. Protestanti su od lokalne vlasti zatražili i da se na mjestu svih do sada posječenih stabala u kolašinskim drvoredima zasade nova. Ništa od toga još nije učinjeno.
Zoran Kujović, koji je odnedavno na mjestu načelnika Komunalne policije kaže da ne zna zbog čega prije nego što je on došao na tu funkciju nije posađena nova lipa. Ta služba je par mjeseci bila bez rukovodioca, jer je pređašnjeg Dragoljuba Bukilića, nakon što je samo mjesec dana bio na toj funkciji, razriješila predsjednica Opštine Željka Vuksanović.
„Ne mogu vam reći zbog čega u prvim proljećnim mjesecima, kada je bilo vrijeme, nije posađeno novo stablo. Sada je kasno jer je počela vegetacija. Međutim, mogu da obećam da će lipa u Ulici IV proleterske biti posađena na jesen”, kazao je Kujović.
Ta lipa kao i većina u centru grada, pretpostavlja se, da je posađena 1890. godine. Tada je formiran prvi drvored u Kolašinu, a kako tvrdi direktor Centra za kulturu Branislav Jeknić, zasadio ga je, Lale Nešović. Nešović je, prema nekim istorijskim podacima, bio drugi varoški predsjednik. Od tada do januara ove godine nijedan Kolašinac nije posjekao stablo u Sibirskoj, kako drugačije zovu ulicu IV proleterske brigade. Lipe su, kaže Jeknić, uništavane samo tokom Prvog svjetskog rata i njemačkog bombardovanja 1944. godine.
,,Drvored lipa u Sibirskoj je dio kolašinskog nasljeđa i imidža i uprkos tome što nije riječ o zaštićenim vrstama drveta, predstavlja nemjerljivu ambijentalnu vrijednost. Zbog toga je čin sječe, vjerovatno, jedne od najstarijih lipa u gradu, neodgovoran potez i nije ni čudo što je izazvao toliko oštrih rekacija i organizovanje građanskog protesta”, kaže Branislav Jeknić .
U međuvremenu skoro se osušio i četinar, koji su u saksiju na mjestu posječenog drveta postavili volonteri nevladinog sektora. Osušilo se i još nekoliko stabala u gradskim drvoredima. Drveće se navodno suši zbog nestručnog potkresavanja. Ekolozi tvrde da je širom grada u minulih desetak godina na taj način ,,osakaćeno i kasnije posječeno desetine stabala.”
,,Nekoliko stabala ispred bašti kolašinskih kafića su, namjerno, uništili vlasnici tih objekata, sipajući otrove u korijenje. Malo ko to ne zna. To je godinama tolerisano i niko nije obraćao pažnju niti su snosili ikakve sankcije. Na desetine stabala se osušilo jer nijesu potkresivana kako treba. Taj posao se prepušta nestručnim osobama, koje samo gledaju da otaljaju posao. To koliko čuvamo ono što su nam preci ostavili najbolje govori o našoj svijesti”, tvrde ekolozi.
Oni se spremaju da uskoro pozovu građane na još jedno okupljanje, na kojem bi tražili od vlasti da stane na kraj sakaćenju drvoreda, da sačuva preostala stabla i da se posade nova. Zahtijevaće ponovo i da lokalni parlament dokumentima zaštiti drveće u gradskom jezgru.
Jeknić tvrdi da je tradicija brižljivog odnosa prema kolašinskim drovoredima vrlo duga i razlog za ponos. Prvo drvo koje je namjenski zasađeno u Kolašinu, bila je jela na gornjem trgu (Trg Vukmana Kruščića). ,,Ta jela je zasađena 1878. godine, poslije ulaska crnogorske vojske u, od Turaka, oslobođeni Kolašin. Zasađena je uz blagoslov mitropolita Mitrofana Bana. Vidi se na fotografiji iz 1903. godine, koju su napravila dvojica engleskih putopisaca (Reginald Wyon i Gerald Prance). Na kasnijim fotografijama jela se ne vidi, a nije poznato kako je uništena”, objašnjava.
U vrijeme kada je, zahvaljujući Nešoviću, Kolašin dobio prvi drvored u centru grda, zasađeni su i brestovi pored hrama Svetog Dimitrija. Jeknić kaže da je taj drvored formirao kapetan Jevrem Simov Dragović.
Lipa koja je u januaru srušena motornim testerama radnika Komunalnog jer je službenica Komunalne policije procijenila da ugrožava bezbjednost prolaznika i okolnih objekata, bila je svojevrsna atrakcija. Zbog udubljenja u deblu privlačila je pažnju turista, pa su mnogi, naročito djeca, to mjesto birali za fotografisanje. Izgled lipe, zbog čije sječe su prvi put lokalni političari iz svih političkih partija zajedno protestovali, nije ostavio ravnodušnim ni poznate umjetnike.
,,U udubljenju u stablu te lipe Uroš Tošković je 2007. godine izveo performans. Neuobičajen za Kolašin, ali vrlo efektan i atraktivan. Mnoge fotografije, napravljene kao uspomena na boravak u našem gradu, su upravo sa te lokacije. Zaista, razlog za reakciju I protest svakog ko razumije ,,dušu” Kolašina i zna šta drvored u Sibirskoj predstavlja”, kaže direktor Centra za kulturu.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ