Fenomenologija uvek upućuje na ontologiju, ali i jedna i druga, i fenomenologija i ontologija dakle, moraju jasno i precizno, da se lociraju, u konkretno VremeProstor kojem pripadaju. U našem slučaju, to je VremeProstor Treće Velike Pozne, vreme našeg aktuelnog poznomodernog opadanja, raspadanja i dekadencije, koje je samo u tom smislu, dakle u smislu opadanja, raspadanja i dekadencije, uporedivo sa one dve prethodne velike pozne epohe, poznom antikom, „padom Rima”, i poznim srednjovekovljem, „mračnim srednjim vekom”, kako je i to vreme ostalo zapamćeno. Zbog toga, ni „Posle mene potop”, ni katastrofalna miopija (kratkovidost), ni cinizam dogme progresa, ni sadizam dogme apokalipse, ni ostali brojni simptomi i znaci našeg otežalog poznomodernog vremena, nemaju onaj raniji, manje ili više standardni značaj, kakav su imali u vreme rane ili zrele moderne. Nego su samo spoljašnji simptomi ili znaci, dubokog unutrašnjeg zamora, slabljenja i propadanja. Zbog toga, ni VELIKI DEFICIT ALTERNATIVE, koji tako snažno i bolno obelažava naše vreme, nije tek puki, konjunkturni, tranzitorni nedostatak, kakav se redovno, ciklično pojavljuje, u dinamici, putanji svakog istorijskog i socijalnog sistema, te koji se, kao takav, isto tako redovno, ciklično savladava, otklanja, nego je veliki, dubinski, istorijski, strukturni, sistemski deficit, koji se samo isto tako, u velikom zamahu, dubinski, istorijski, strukturno, sistemski, i može da savlada. Ali to nije ni malo lako, kada čak i bolji, ili makar manje loši deo spektra naših aktuelnih „the haves”-a, naime naši neumorni reformisti, a među njima posebno naši entuzijastični i agilni evro-atlantski integratori, svakoga dana demonstriraju, totalni nedostatak, čak i same svesti, o velikom deficitu alternative, o kojem je ovde reč. Kada svakoga dana neumorno poručuju, kako je glavni problem Crne Gore i Zapadnog Balkana, ali i šire, mnogo šire, u evropskim i svetskim razmerama, „nedostatak administrativnih kapaciteta”, kao da pre ovog, administrativnog nedostatka, naše društvo i naš svet, ne pate od čitavog niza mnogo važnijih, problematičnijih i opasnijih nedostataka i deficita, na čelu sa ovim našim velikim deficitom same alternative, i svesti o njoj.
Rečeni deficit, postaje utoliko veći, kritičniji i opasniji, ukoliko znamo, a znamo, da je on, u krajnjoj liniji, samo naš aktuelni refleks ili izraz, jednog drugog, mnogo šireg i dubljeg, istorijskog deficita, nedostatka, stagnacije ili, u najboljem slučaju, veoma spore linearne dinamike, čovekovog moralno-političkog faktora, i to u njegovoj malo je reći opasnoj kombinaciji sa istovremenim i veoma snažnim, burnim, čak eksponencijalnim rastom, njegovog odnosno našeg naučno-tehnološkog faktora. Koji je, na kraju, to jest ovde i danas, već proizveo, i apsolutno oružje, u najužem smislu te reči, dakle oružje koje može višestruko da uništi, ne samo čoveka kao jednu od živih vrsta, nego i sve druge žive vrste, život kao takav, eko-sistem i planetu kao njihovo kosmičko stanište. Tako da se, na kraju, ovde i danas, veliki deficit alternative, o kojem u ovoj knjizi, na ovaj ili onaj način, celo vreme govorimo, manifestuje i kao EKSTERMINALNA, dakle zaista endtajmerska pretnja (što je, naravno, krajnje ironično, jer predstavlja samo jedan krajnje neočekivan, ali realno sasvim moguć, čak i ne malo verovatan, a zastrašujući oblik endtajmerskog samoispunjujućeg proročanstva).
Kao slika, konkretizacija i ilustracija svega prethodnog, na kraju ovog odeljka, sledi još samo jedna živopisna galerija, naš lični izbor nekoliko najizrazitijih likova dekadentnih pa i najdekadentnijih vladara našeg vremena. GALERIJA NERON, kako sam je ovde (upravo) nazvao, naravno po imenu onog ludog, zapravo najluđeg od svih ludih rimskog careva, koji je s razlogom ostao upamćen, još iz vremena naše prve velike pozne, epohe pada, opadanja i raspadanja Rima i antike. Najpre, naša selekcija za ovu galeriju, koja nije bila ni malo laka, jer je konkurencija bila izuzetno jaka: Slobodan Milošević, Sadam Husein, Aleksandar Lukašenko, Vladimir Putin, i Milo Đukanović, sa (polu)periferije, te Džordž Buš Mlađi, Toni Bler, Silvio Berluskoni, Nikola Sarkozi, i Havijer Solana, sa centra odnosno centara našeg ili savremenog svetskog sistema.
Možda će nekog od naših čitalaca, neki od uvrštenih likova i da iznenadi, smatrajući da im ovde nije bilo mesto. Recimo, bivši britanski premijer, Toni Bler, koji je u svojoj zemlji, Ujedinjenom kraljevstvu, celo vreme svog relativno dugog mandata, vodio unutrašnju, posebno ekonomsku i socijalnu politiku, sasvim umerenog, pa i blago progresivnog levog centra. Ipak, i njega smo uvrstili u našu mračnu galeriju, pre svega zbog toga što je u najdekadentnijoj, najnazadnjačkijoj i najnasilnijoj međunarodnoj političkoj akciji dvadesetprvog veka, u Drugom zalivskom ratu u proleće 2003. i kasnije, bio jedini bezrezervni podržavalac i saveznik, britanski mediji su zajedljivo rekli „pudlica” Džordža Buša Mlađeg, Nerona nad svim Neronima našeg vremena, a znamo, danas, u vremenu brojnih i intenzivnih globalizacija, spoljne politike i akcije, definišu jedan politički profil i lik možda čak i više, u svakom slučaju ne manje, nego one unutrašnje. Ipak, pojedinačnim obrazlaganjem, svakog od likova iz naše galerije, ovde se nećemo baviti, jer bi nas to odvelo predaleko, i odvuklo od naše glavne teme (u slučaju bivšeg britanskog premijer to smo ipak uradili samo radi toga da bi makar na jednom dobrom primeru pokazali kako je svaki naš lik na ovaj ili onaj način u potpunosti opravadan čak i onda kada na prvi pogled ne izgleda tako).
(Nastavlja se)