U Skupštini Crne Gore prošle su godine tri plavska poslanika iz tri različite partije uložila amandman na Prostorni plan Crne Gore. U parlamentu je tada odlučeno da površina budućeg petog nacionalnog parka Prokletije ne može biti veća od 11,8 hiljada hektara. Aktuelni vladin prijedlog precizira 16,5 hiljada hektara zemljišta u granicama nacionalnog parka. VLADA PROTIV VLADE: Jedan od trojice plavskih poslanika Kemal Purišić iz Bošnjačke stranke kaže da je neprijatno iznenađen odlukom Vlade koja ignoriše zaključak Skupštine. ,,Ministarstvo turizma ima pravo da traži i pedeset hiljada hektara i da cijela opština Plav bude u nacionalnom parku. Oni mogu da misle da je to isplativo i dobro, ali ne bi smjeli ne poštovati odluke Skupštine”, kaže.
On podsjeća da su trojica Plavljana podnijeli amandman kao uslov da bi glasali za predloženi Prostorni plan: ,,Pridružio nam se i poslanik Ferhat Dinoša. Bez nas nijesu imali neophodnu dvotrećinsku većinu za usvajanje Prostornog plana”.
Taj prijedlog najprije su prihvatili socijaldemokrate. Imali su jasan stav da naseljena mjesta i privatna imanja ne mogu ući u nacionalni park. Promoter te ideje bio je poslanik Džavid Šabović. ,,Na moje insistiranje klub poslanika SDP precizirao je cifru od 11,8 hektara. Privatna imovina, dio pašnjaka a ni visokokvalitetno tehničko drvo ne smije ući u nacionalni park jer bi inače ugrozili industriju i poljoprivredu. Ministri Branimir Gvozdenović, Predrag Nenezić i ja složili smo se da površina parka ne može biti veća. Ovo što je uradila Vlada, po meni je izigran dogovor i zaključak Skupštine”, kaže Šabović.
On smatra da je Vlada na ovaj način pokazala svoj ignorantski odnos i prema građanima Plava i prema poslanicima, ali vjeruje da Skupština neće prihvatiti zakon.
ČEKA SE ĐUKANOVIĆ: Osim crnogorske Skupštine stavove o preispitivanju površine nacionalnog parka i njeno svođenje na 11,8 hiljada hektara izglasala je i Skupština opštine Plav. Predsjednik opštine Skender Šarkinović nije želio da komentariše vladin prijedlog. On kaže da nije upoznat s detaljima ali se nada da će i njemu a i građanima Plava sve pojasniti lično premijer Milo Đukanović. Njega će u petak, kada ovaj broj izađe iz štampe, na predizbornoj promociji ugostiti Plavljani.
,,Siguran sam da će Đukanović ovdje u Plavu sve pojasniti. Ja mislim da je ovo tek početak aktivnosti a ovo je samo prijedlog”, kaže Šarkinović.
,,Vladin prijedlog od 16,5 hiljada hektara za nacionalni park zajedno s kontakt zonom znači četrdeset odsto površine opštine”, kaže opštinski savjetnik za ekologiju Dževat Šarkinović. On smatra da je ovakav vladin prijedlog Zakona o nacionalnim parkovima neprihvatljiv za građane i da će mu se oni suprostaviti. Po njemu, na djelu je svojevrsna moderna getoizacija plavogusinjskog kraja i konzervacija njegovog siromaštva. ,,Mislim da bi se mogla desiti pobuna onog trenutka kada se na djelu pokuša uspostaviti nacionalni park. Nije mi jasno kako država uporno hoće probleme s ovim narodom. Jednostavno, pokušavaju da nas isele na tako perfidan način”, kaže Šarkinović.
OPASNA ODLUKA: Oko osam odsto površine nacionalnog parka Prokletije, kakvim ga vidi Vlada, u privatnom je vlasništvu. I to uglavnom u posjedu tamošnjih Albanaca. Time vladin potez dobija i drugu, nacionalnu dimenziju, tvrdi Tahir Gjonbaljaj, potpredsjednik Demokratskog saveza u Crnoj Gori i predsjednik lokalnog odbora te albanske partije. ,,Ono što je bio plan kolonizacije, odnosno oduzimanja imovine građanima opštine Plav, naročito Albancima, sada se pokušava realizovati. Nacionalnim parkom žele se napraviti međe među Albancima Crne Gore, Kosova i Albanije”, kaže Gjombaljaj.
On podsjeća na brojne fingirane javne rasprave organizovane u Plavu i Gusinju. ,,Održali su ih koliko da bi kazali da su ih održali, a nijedan od stavova s tih rasprava nijesu prihvatili. Ta ideja o takvom nacionalnom parku samo će izazvati velike probleme u plavskoj opštini i uopšte Crnoj Gori”, smatra Gjonbaljaj.
On podsjeća da je i stara Jugoslavija 1933. godine vratila ranije oduzeto zemljište u tom kraju površine od oko 13.000 hektara. To zemljište na Prokletijama i u njihovom podnožju ponovo je oduzeto nakon Drugog svjetskog rata. Sada kada se očekuje vraćanje te imovine Vlada pokušava da zapečati to pitanje, objašnjava Gjonbaljaj. ,,Pokušava se legalizovati otimačina, samo na savremeniji način formiranjem nacionalnog parka”, veli on.
Podsjetimo, ministar turizma i zaštite životne sredine Predrag Nenezić, objavljujući vladin predlog, poručio je da će od nacionalnog parka Prokletije koristi imati prije svega lokalno stanovništvo. Ono će u pojedinim zonama moći koristiti taj prostor ali na ekološki održiv nači. U nekim zonama u jezgru parka ne smije se raditi ništa. Precizna definicija tih zona, kao i podzakonska akta s tim u vezi, pojasnio je ministar u obraćanju medijima, biće urađena u narednih godinu i po dana.
Sead SADIKOVIĆ