Fitim Pajazitaj (21), jedan od stanovnika Kampa 1 na Koniku, riješio je da iskoristi oktobarske sunčane dane i ispuni obećanje dato sebi. On je sa trošnim materijalom počeo izgradnju dodatne prostorije ispred svojeg kontejnera. Kaže da za vrijeme svake kiše mora da u tu jednu prostoriju u kojoj boravi unosi sve stvari koje ima, od obuće do hrane.
„Obećali su nam izgradnju stanova početkom januara, evo bližimo se kraju godine a radovi nijesu još ni počeli”, priča mladi Pajazitaj dok pokušava da ispravi iskrivljeni ekser.
Kaže da su navikli na lažna obećanja. ,,Zato sam ja obećao sebi da ću dogradit neku dodatnu prostoriju. I evo ispunjavam dato obećanje”, kaže Pajazitaj. Objašnjava usput da će dograđenu ostavu prekriti ceradom.
Pajazitaj nije jedini koji tako pokušava da riješi problem nedostatka prostora. Gotovo svaki stanovnik Kampa svojim je rukama sklepao nekakvu građevinu ispred kontejnera.
„Zima dolazi, ako se ne snađemo sami, ništa”, dobacuje Pajazitajev komšija, takođe u radnoj atmosferi.
Nakon požara koji je prošle godine u julu mjesecu zahvatio Kamp 1 na Koniku, kada je oko 800 stanovnika ostalo bez krova nad glavom, donacije od međunarodnih organizacija su stizle sa svake strane. Tako je, jedan od njih, turski Crveni polumjesec donirao preko stotinu šatora u kojima su stanovnici kampa pokušavali da bar na trenutak zaborave kroz šta su prošli i šta su sve izgubili.
Tada je na osnovu procjene stanja na terenu, Operativni tim na čelu sa Željkom Šofrancem utvrdio da je najbolje prelazno rješenje za smještaj stanovnika iz Kampa Konik 1 nabavka kontejnera. Vlada im je obezbijedila kontejnere ,,dok se ne pronađe dugoročnije rješenje”. Ostalo je na tome.
Jedan od najvažnijih koraka, definisan Akcionim planom u okviru 23. poglavlja Pravosuđe i temeljna prava i 19. poglavlja Socijalna politika i zapošljavanje, odnose se na izgradnju stanova za 1177 porodica raseljenih i interno raseljenih osoba.
U martu 2012. godine, Evropska unija i Crna Gora su potpisale sporazum prema kojem će se izdvojiti tri miliona eura za finansiranje izgradnje 90 stambenih jedinica i višenamjenskog centra za stanovnike Kampa na Koniku.
Planirano je da, uz pomoć međunarodne zajednice, izbjeglički kampovi Konik 1 i 2 budu zatvoreni do 2016. godine, kada bi na njihovom mjestu trebalo da budu izgrađeni stambeni blokovi.
U tu svrhu na Sarajevskom procesu, balkanskom međunarodnom donatorskog projektu pokrenutog prošle godine na konferenciji u Sarajevu, prikupljena su značajna sredstva iz nacionalnog programa IPE za 2012 godinu. Izdvojen je milion eura za doprinos Regionalnom programu stambenog zbrinjavanja za izbjeglice iz Kampa.
Obećana izgradnja, prvobitno planirana početkom ove godine, započeće u 2014. godini u blizini deponije za otpad glavnog grada, iako je Strategijom predviđeno da se naselja neće nalaziti u blizini deponije.
Direktor uprave za zbrinjavanje izbjeglica Željko Šofranac saopštio je ranije da će izgradnja stambenih jedinica započeti u septembru mjesecu ove godine.
No, i septembar je prošao pa se stanovnici kampa ipak nadaju da će u 2014. početi izgradnja njihovih domova. A dok se novi domovi ne završe, većina Roma i Egipćana iz kampa će i dalje živjeti u metalnim kontejnerima i sa zavišću gledati na susjedne kuće od cigle i cementnih blokova.
Eva Smit, predsjedavajuća Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI), tijela Savjeta Evrope, kaže da će smještanje svih izbjeglica na jedno mjesto značiti da oni ostaju pod segregacijom umjesto integrisani u crnogorsko društvo. To crnogorska vlast zna.
Ona je dodala da bi bolje rješenje, kao što je predloženo u izvještaju iz 2011. godine, bio normalan smještaj za izbjeglice širom grada ili države.
Druga opcija bila bi da se polovina planiranih stanova popuni neromskim porodicama koje su pripremljene za zajednički život sa romskim susjedima, kazala je Smit.
Crna Gora od juna 2013. godine predsjedava na Dekadi uključivanja Roma 2005-2015, jednoj od inicijativa koje se bave izazovima s kojima se Romi u Evropi danas suočavaju.
Crna Gora je kao prioritete tokom predsjedavanja definisala: pravni status, antidiskriminacija, rodna ravnopravnost, ekonomsko osnaživanje, kulturni i jezički identitet i uključivanje mladih.
No, umjesto stanova stigli su polovni kontejneri. U okviru donacije za poboljšanje uslova u Kampu Konik 2 Ambasada Amerike u Podgorici isporučila je u avgustu prvih 16 kontejnera od ukupno 100, koji su dopremani sa Kosova, saopšteno je iz Vladinog biroa za odnose s javnošću.
Kontejneri su već korišćeni, pa je Operativni tim za koordinaciju i praćenje aktivnosti postavljanja kontejnerskog naselja formirao komisiju za prijem i procjenu oštećenja, koju čine predstavnici Vojske Crne Gore i Direkcije za imovinu.
Kontejneri su privremeno postavljeni u krugu kasarne Masline do završetka neophodnih opravki i obezbjeđenja potrebnih sadržaja za njihovo funkcionisanje (klima, kreveti, dušeci, ormari itd…).
Projekat Vlade i američke ambasade predviđa izmještanje Kampa 2 sa sadašnje lokacije. Gdje, još se ne zna.
Sve aktivnosti oko postavljanja novog kontejnerskog naselja vršiće Direkcija za javne radove, uz obezbijeđena sredstva od strane Ministarstva rada i socijalnog staranja i Ministarstva finansija”, pojasnili su iz Vladinog biroa.
Gradonačelnik Miomir Mugoša je ranije najavio da će se na lokaciji Kampa 2, nakon premještanja kampa, izgraditi stanove i raščistiti prostor za realizaciju autoputa koji treba tuda da prođe.
Aktivnosti premještanja kampa 2 na Koniku još uvijek nijesu počele. Hoće li stanovnici tog kampa ovu zimu dočekati u boljim uslovima ili će i ova donacija biti samo jedna u nizu, na papiru?
Elvis BERIŠA