Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Zakonska diskriminacija

Objavljeno prije

na

Nacrt novog zakona o morskom dobru nije u skladu s interesima Ulcinja i njegovih građana. Taj pravni akt predstavlja kontinuitet ekonomske i razvojne devastacije Ulcinja i ograničavanja izvornih ingerencija lokalne samouprave, navodi se, pored ostalog, u zaključcima koje je ove sedmice jednoglasno usvojila Skupština opštine Ulcinj. Sve političke stranke jedinstvene su u stavu da i za Ulcinj moraju važiti isti principi i kriterijumi kao u slučaju ostalih opština na Crnogorskom primorju. Tim prije što se čak 56,3 odsto ukupne teritorije kojim upravlja Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom (a po nacrtu zakona buduća Agencija za morsko dobro) nalazi u Ulcinju! Toliki je takođe broj Ulcinjana koji rade u toj vladinoj instituciji. Primjera dvostrukih standarda je bezbroj. Tako su, na primjer, Velika plaža, Ada i Valdanos morsko dobro, a to nijesu Buljarica, Jaz ili Bečići. U Ulcinju je, što je jedinstven slučaj u svijetu, čak i obala rijeke Bojane morsko dobro, ali to nijesu obale Sutorine u Herceg-Novom ili Željeznice u Baru. Možda sljedeći slučaj najbolje oslikava neodrživost ovakvog stanja. Jedan Ulcinjanin, naime, ima kuću na granici katastarskih opština Ulcinj i Bar, u Kručama. Dio kuće na teritoriji opštine Ulcinj u zoni je tzv. morskog dobra, a u Baru to nije! Kada se proda Trsteno pare normalno idu u kotorsku kasu, kada se proda Maljevik pare logično idu u barsku kasu, kada se proda Zavala pare prirodno idu u budvansku opštinu. No sve to nije normalno, logično i prirodno kada se radi o Ulcinju. Jer, lokacija budućeg hotela Jadran je morsko dobro, a nije Splendid u Budvi ili Princess u Baru. Gotovo 13 odsto teritorije opštine Ulcinj je morsko dobro, a u Budvi tek 0,05! Ako bi se vrijednost tog zemljišta od 33 miliona kvadratnih metara pomnožila sa samo sto eura, onda bi se lako zaključilo da imovina kojom u toj opštini gazduje Morsko dobro vrijedi 3,3 milijarde eura! S druge strane, ako bi se samo ovlaš napravila analiza onoga što je tzv. Morsko dobro prihodovalo u Ulcinju za ovih 20 godina, a koliko je investiralo, rezultat bi bio poražavajući. Ukupne investicije tog preduzeća u ovu opštinu za sve ove godine ne prelaze pet odsto!

Upravo je osnivanje ovog preduzeća i posebno nezakonito utvrđivanje linije morskog dobra početkom devedesetih planski urađeno kako bi se na „legalan način” kontrolisale opozicione opštine i isisavao novac iz njih. Prije svega iz Ulcinja, kao opštine u kojoj do 2006. godine Demokratska partija socijalista i njen vjerni partner Socijaldemokratska partija nijesu bili na vlasti. Zato je prosječna širina morskog dobra u Kotoru 32, u Budvi 54, a u Ulcinju 565 metara! Čitavi maslinjaci i poljoprivredno zemljište na udaljenosti i po dva kilometra od mora u tom su pojasu. A u zakonu je navedeno da je „morsko dobro područje koje se prostire na šest metara od najvećeg talasa”. Po kreatorima ove politike, Ulcinj je odavno pogodio cunami! A budžet tog Javnog preduzeća ove je godine bio veći od budžeta opštine Ulcinj! U njihovim zvaničnim dokumentima čak stoji i da je „Bojana –Ulcinj” opština! I to sedma na Crnogorskom primorju!

„U suštini, dosadašnja praksa i predložena rješenja predstavljaju prekrajanje administrativnih granica opštine Ulcinj. Lokalnoj samoupravi se praktično izuzima iz ingerencija 33 miliona kvadratnih metara i onemogućavaju joj se izvorne funkcije: da donosi prostorne i urbanističke planove, planove i programe razvoja, upravlja i raspolaže lokalnom imovinom i od nje ubira prihode, te da ta sredstva usmjerava u razvoj”, kaže predsjednik kluba odbornika u Skupštini opštine Ulcinj Skender Elezagić. On dodaje da je veoma loše što navedeni primjeri ukazuju da predloženi zakon ne ispunjava osnovni uslov: da u svojoj primjeni proizvodi iste pravne posljedice za sve građane i institucije na koje se odnosi.

Sve ovo dovelo je do frustracije Ulcinjana kada se god pomene morsko dobro i zato se ono češće naziva morsko zlo. Oni su uvjereni da napori Vlade i dosadašnjeg preduzeća da se ovakvo stanje zadrži, a u mnogim segmentima predloženim zakonom i pogorša, govori o nastavku politike diskriminacije čitave jedne opštine i zajednice. „Ne želimo više da budemo diskriminisani. Morsko dobro je ovđe postalo zemaljsko dobro”, navodi poslanik Nove demokratske snage FORCA Genci Nimanbegu, dok visoki funkcioner albanske Demokratske partije Hadži Sulejmani ističe: „Ulcinj je već dvije decenije kuća čijim dvorištem upravlja neko drugi. Ispada, dakle, da je kuća naša, a dvorište tuđe!”

Uz brojne primjedbe koje su na Nacrt novog zakona podnijeli i predstavnici ostalih opština na Crnogorskom primorju, a koje su takođe pretvorene u kontinentalne, u Ulcinju očekuju da će crnogorska Vlada, ipak, morati da znatno koriguje predložena rješenja. Tim prije, što se ova zemlja nalazi pred vratima Evropske unije đe ovakvi afrički zakoni ne mogu proći. No, u ulcinjskoj Monitoring grupi (MOGUL) ne vjeruju da će crnogorska vlast bez snažnijeg pritiska pristati da promjeni dosadašnju štetnu politiku prema ovom pitanju. “Na žalost, smatramo da se bez pritiska evropskih institucija, civilnog sektora i medija ona neće odreći od mogućnosti da ‘zakonski’, odnosno suprotno Ustavu države i Evropskoj povelji o lokalnoj samoupravi, upravlja i gazduje najkvalitetnijim dijelom teritorije opštine Ulcinj, lišavajući je izvornih prihoda”, kaže predsjednik Upravnog odbora MOGUL-a Dritan Abazović. Upravo je to pokazala posljednja javna rasprava o Nacrtu ovog zakona, koja je u srijedu održana u Podgorici. Tek će biti na provjeri odlučnost primorskih opština, posebno ulcinjske, da morsko dobro svede u neke realne okvire, odnosno potisne liniju njegovog obuhvata što bliže moru. ,,Prostor je najdjelotvornije sredstvo razvoja jedne lokalne samouprave i ono nipošto ne smije da bude prepušteno drugome”, kazao je jedan od najpoznatijih svjetskih turizmologa Žost Kripendorf. Uostalom, viševjekovno iskustvo svih opština na Crnogorskom primorju pokazuje da su one napredovale jedino onda kada su imale široku lokalnu samoupravu.

Mustafa CANKA

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo