Povežite se sa nama

OKO NAS

ZLATAN PERAK I NJEGOVO PRAVO: Odluku suda nema ko da izvrši

Objavljeno prije

na

Iskustvo Zlatana Peraka iz Tivta sa crnogorskim pravosuđem po mnogo čemu je specifično. Dok mnogi u Crnoj Gori godinama čekaju da sud presudi u njihovim predmetima, Perak je do sudskih odluka došao blagovremeno. Međutim, to što već 20 godina ima presudu Vrhovnog suda, ništa ne pomaže – sudske odluke se ne izvršavaju.

Perakova ljudska i sudska glavobolja počinje 1994. kada je komšija na trasi lokalnog puta izgradio kuću i time Peraku onemogućio pristup imovini u naselju Luka blizu Lepetana. Građevinska inspekcija je spornu kuću srušila, ali tako vješto da su njeni temelji ostali na trasi predviđenoj za lokalni put. U međuvremenu kuća je ponovo podignuta.

Vrhovni sud Crne Gore je 1994. donio pravosnažnu presudu o rušenju bespravno podignute kuće. Do danas niko od državnih i opštinskih organa tu odluku ne sprovodi.

,,Objekat je pod presudom Vrhovnog suda kojom je sud naložio da se mora ukloniti jer je na uzurpiranom zemljištu, a Opština je taj objekat legalizovala. Sporni objekat je dva puta prodat, iako je sagrađen na tuđoj imovinu. Pitam se kako je pored svega ovoga moguće da to Opština i katastar izvedu”, jedno je od pitanja bez odgovora koje Perak traži dvije decenije.

Opština Tivat je, donoseći novi DUP Lepetana, prije nekoliko godina, legalizovala tu građevinu i izbrisala dotadašnji put do Perakovog imanja, a ucrtala novi pristupni put na drugom mjestu. Ni novoucrtani put nije izgrađen, uprkos tome što je Perak to u nekoliko navrata tražio od Opštine.

U međuvremenu tranzicija je uradila svoje pa su duž brda kojim je trasiran put nikle kuće i vikendice. Na Jutjub snimku koji je Perak nedavno postavio na internetu, vidi se da su na toj lokaciji iznad magistrale načičkani objekti, a do njih vodi improvizovani strmi put.

,,To je nelegalni put. Kuće su napravljene na putu. Gradonačelnik Kankaraš je uspio da provuče tu gradnju. Na brdu je 46 parcela, preko 20.000 kvadrata državne imovine uzurpirano, sve je to opljačkano”, kaže Perak.

On kao glavnog krivca za to nepočinstvo imenuje bivšeg gradonačelnika Tivta Dragana Kankaraša. Objašnjava da je sve to bila državno vlasništvo kojim je upravljalo Komunalno preduzeće, dok je na njegovom čelu bio Kankaraš. I zbog neizvršavanja odluke Vrhovnog suda, legalizovanja kuće koja je nelegalno podignuta, brisanja puta, Perak je javno više puta prozivao Kankaraša.

Zbog neizvršavanja odluke Vrhovnog suda, Perak je slao pisma na mnoge adrese. Pisao je Filipu Vujanoviću i poslao mu preko 100 dokumenata, nije odgovorio, kao ni ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević. Ministar pravde Duško Marković, kaže Perak, dao mu je šturi odgovor.

O ovom slučaju dva puta se raspravljalo i u Skupštini Crne Gore u okviru poslaničkog pitanja. Od tadašnjeg ministra održivog razvoja i turizma Predraga Sekulića, traženo je objašnjenje zašto država nije ispoštovala i u djelo sprovela pravosnažnu presudu Vrhovnog suda Crne Gore. Ministar Sekulić je između ostalog odgovorio: „Ovaj je slučaj za rubriku Vjerovali ili ne”.

Ministar je tvrdio da je izvršenje presude Vrhovnog suda u nadležnosti opštinske Građevinske inspekcije, dok je Kankaraš to osporavao tvrdeći da su za to nadležni republički organi.

Pisao je Perak i premijeru Milu Đukanoviću i četiri puta se sastao sa njim. Opet ništa. ,,Pitam Mila Đukanovića, osvrćući se na pismo iz 1996. koje mi je lično uputio sa obećanjem da će presuda Vrhovnog suda biti izvršena u oktobru te godine, koliko ću još njegovih januara čekati. Kada ću da vidim obećani Bolji život i kada ću osjetiti Snagu države u mom slučaju”, kaže za Monitor Perak.

Navodi da je radio u Arsenalu, pri vojsci, i da je prošao golgotu zato što nije htio da učestvuje u pohodu na Dubrovnik. Smatra da u nepoštovanju njegovih osnovnih ljudskih prava udjela ima i inat, ali i nacionalizam: ,,Zato što sam Hrvat treba me išćerati sa moje prađedovine”.

Iako je jedan od osnivača Hrvatske građanske inicijative, ne krije razočarenje sadašnjim rukovodstvom. ,,Predsjednica HGI Marija Vučinović je sve znala, jer živi 100 metara od sporne lokacije, znao je sve i Mato Marović. Pitao sam ih kada su sve znali zašto su u Skupštini Opštine glasali za taj plan”, kaže Perak.

Prije 16 godina Perak je od Opštine dobio dozvolu da na svom placu otvori auto kamp. ,,Na svojoj zemlji planirao sam da otvorim kamp i da djeci obezbijedim egzistenciju, ali mi nijesu dali. Opština mi ovakvim činjenjem ne da da realizujem tu namjeru”, kaže Perak i ističe da je dugotrajna neizvjesnost i dvije decenije trajanja ovog spora umnogome doprinijelo smrti njegove žene a i njegovom invaliditetu.

Poručuje da mu je cilj da odgovorni sjednu na optuženičku klupu i budu procesuirani kao akteri organizovanog kriminala.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADA, POSLANICI I DRUŠTVO ZNANJA: Knjige su štetne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Rezolucija Evropskog parlamenta o budućnosti Evropskog sektora knjiga poziva na nultu stopu PDV-a za knjige u državama članicama, kako bi se podržala ekonomija utemeljena na znanju, te podstaknulo čitanje i promovisale njegove cjeloživotne koristi. Svoj ,,podsticaj” ovoj težnji protekle sedmice dali su i poslanici vladajuće većine izglasavši povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto

 

Poslanici vladajuće većine u Skupštine Crne Gore su, protekle sedmice, izglasali povećanje PDV-a na knjige, sa sedam na 15 odsto. Povećanje je došlo u sklopu seta ekonomskih zakona koji su potrebni za primjenu Programa Evropa sad 2.

Da je ovo povećanje simbolički važno, upozorio je poslanik URA-e Miloš Konatar parlamentarnu većinu.

Osim simboličnog, građani, oni koji još uvijek kupuju knjige, će osjetiti i praktični dio ove odluke jer će cijene knjiga biti povećane za oko osam odsto.

U većini država EU izdavanje knjiga i štampanih medija se smatra javnim interesom zbog obrazovnog i kulturnog razvoja nacije i informisanja građana, pa postoji više mjera podsticaja od kojih su i najniže ili nulte stope PDV-a.

Udruženja izdavača i knjižara, kao i štampanih medija, proteklih godina su više puta kod raznih Vlada pokretali incijative o uvođenju nulte stope PDV-a na knjige i štampu, uz obrazloženje da je prodaja knjiga i novina u padu.

U nacrtu medijske strategije, koja je predstavljena 2022. godine, bilo je predviđeno smanjenje stope PDV-a na štampu na nula odsto u 2023. godini. Međutim, krajem prošle godine Vlada je usvojila Medijsku strategiju u kojoj ta mjera nije predviđena, uz obrazloženje da se tim dokumentom ne mogu utvrđivati poreske stope već da će to biti regulisano finansijskim strategijama. Sada se umjesto smanjenja predviđa povećanje poreza na ove proizvode.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ULCINJ DOBIJA NOVI PORTO: Uz “Porto Milenu” i “Porto Rai”

Objavljeno prije

na

Objavio:

U Ulcinju je ovog vikenda predstavljen projekat luksuzno hotelsko-rezidencijalnog kompleksa “Porta Rai”. Uz ostale objekte na početku Velike plaže, ovaj dio Ulcinja će dobiti sasvim nove obrise

 

Gradnja ovog objekta kreće u novembru ove godine, a prvi objekti biće gotovi do maja 2026. godine. Ova investicija će potpuno transformisati Veliku plažu i pretvoriti je u jednu od najznačajnijih destinacija, slično kao što je to bilo sa Porto Montenegrom, Porto Novim ili Lušticom”, kaže direktor Karisma Hotels & Resorts za Evropu i Bliski istok Nemanja Kostić.

On smatra da je riječ o objektu koji će ispuniti najviše standarde kvaliteta i predstavljati novu adresu luksuza na jednoj od najljepših lokacija na Jadranu, na prostoru od gotovo 100 hiljada kvadratnih metara gdje  se nekada nalazio hotel “Lido”. “Kompleks će biti okrenut porodici, ispunjen zelenilom, parkovima, brojnim sadržajima za djecu, jer želimo da stvorimo ambijent po mjeri čoveka”, ističe Kostić.

Izgradnja jednog od najznačajnijih turističkih projekata u posljednjoj deceniji u ovom dijelu Evrope počeće u novembru, a procijenjena vrijednost investicije iza koje stoje hotelska grupacija Karisma Hotels & Resorts i međunarodna kompanija Dobrov & Family Group iznosi 170 miliona eura.

Dobrov group je u oktobru 2006. godine na međunarodnom tenderu kupio hotel Lido za 10,8 miliona eura. Objekat je srušen nakon kupovine, a firma je početkom 2012. godine, uprkos upozorenjima iz Vlade i imperativnim odredbama iz ugovora, konačno odustala od gradnje novog hotela na Velikoj plaži pod izgovorom da država nije ispunila obavezu čišćenja obližnjeg kanala Port Milene. Pošto je za rješenje tog problema bilo neophodno nekoliko godina, Capital estate je planirana sredstva preusmjerio u Budvu gdje je u Bečićima sagradio hotel sa pet zvjezdica.

Prema riječima direktorke prodaje Porta Rai Jovane Purić, izgradnja ovog objekta pružiće jedinstveno iskustvo života u hotelsko rezidencijalnom kompleksu sa svim pratećim sadržajima. “Biće ovo kompleks po mjeri čovjeka i po mjeri porodice”, kaže ona dodajući da “Porta Rai Beachfront Hotel & Residences kombinuje najbolje svjetske i lokalne prakse, stvarajući kompleks kakav do sada nije postojao u Crnoj Gori.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

POTKORNJAK I DRUGE PRIČE: Proizvodnja neprijatelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kako šira zajednica pokušava beskompromisne borce za očuvanje prirode- građanskog  aktivistu Rašita Markovića, šumarskog inspektora Hakiju JasavićaNedžada Cecunjanina, da predstavi neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja institucija da ne rade svoj posao

 

 

Nakon što su Drvoprerađivači Plav iznijeli tvrdnju da se štete u plavskim šumama zbog epidemije potkornjaka u ekološkom smislu mjere svakodnevnim manjkom stotina miliona kubika kiseonika, građanski aktivista Rašit Marković napisao je na svom Fejsbuku da ne bi bio čovjek kada ne bi stajao iza svojih riječi i stavova koje dijeli sa šumarskim inspektorom Hakijom Jasavićem i kolegom iz tog udruženja građana Nedžadom Cecunjaninom.

On je propoznao tendenciju da šira zajednica pokušava da njih trojicu, kao beskompromisne borce za očuvanje prirode, proglase neprijateljima Plava zbog iznošenja nezgodnih stavova i optuživanja isntitucija da ne rade svoj posao.

„Ako smo nas trojica neprijatelji, grad Plav i država Crna Gora nemaju prijatelja. Dva usko povezana ekocida u Nacionalnom parku Prokletije i ćutanje nadležnih, i svih konstituenata i lokalne i državne vlasti. I nedavno su saopštili kako su feromonskim klopkama spasili tolika stabla. Iduće godine će da se vidi, nažalost, ali kasno kako su spasili šumu. I sve ovo se dešava u u ekološkoj državi i u Nacionalnom parku“ – napisao je Marković.

Priča oko bolesti potkornjaka u šumama Nacionalnog parka Prokletije prvi put je pokrenuta u ljeto 2022. godine, a zatim je dobila na težini u novembru mjesecu prošle godine, kada je šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić podnio Osnovnom državnom tužilaštvu u Plavu krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila te godine da izvrše sanitarnu sječu.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo