Kada se negdje u svijetu pomene Kalifornija, najčešće asocijacije su na beskrajne plaže i preplanula tijela, vječnu mladost i sve što sa njom ide, na Holivud i Diznilend. Neko se možda sjeti i zemljotresa, požara i velike suše. Dva američka predsjednika, svaki na svoj način i komičar i tragičar, stasali su na kalifornijskim političkim daskama. Nikson kao senator i Regan kao guverner. Interesantno, obojica republikanci, iz partije čiji predsjednički kandidati odavno već u Kaliforniji ne mogu dobiti većinu. Kalifornija je solidno plava (boja demokrata) na mapi i u njoj, u toku kampanje, republikanski kandidati rijetko organizuju velike izborne skupove. Dođu na dan-dva da se vide sa bogatim donatorima i pokupe novac koji troše na drugim mjestima. U Ohaju, na primjer.
Kalifornija je tako postala, u očima svijeta, sinonim za visok životni standard i progresivnu politiku. Čak i nelegalni imigranti imaju pravo na vozačku dozvolu. Budućnost izgleda široka, otvorena, šarena.
Međutim, nije sve tako ružičasto kada priča krene o dešavanjima iz prošlosti. Potomci tadašnjih dželata još uvijek nipodaštavaju potomke njihovih žrtava. Čitavi periodi političke istorije devetnaestog vijeka se više-manje prećutkuju. Ono što bi se današnjim pravnim rječnikom moglo nazvati genocidom, pripisuje se patologiji ili čak pijanstvu manjih samoinicijativnih grupa. Kao da su te grupe nastale ex nihilo, kao da nisu bile konstitutivni element jedne rasističko-ekspanzionističke ideologije.
Lično sam se uvjerio koliki je stepen potiskivanja i marginalizacije nepobitnih istorijskih činjenica od strane vladajućih struktura američkog društva, učestvujući na naučno-aktivističkom skupu jedne međunarodne nevladine organizacije koja se bavi zastupanjem prava američkih Indijanaca, a sjedište joj je u San Francisku. Tu sam upoznao potomke prvih stanovnika Kalifornije i čuo njihove priče o tome kako do dana današnjeg trpe posljedice viševjekovne diskriminacije.
Frapirao me podatak da je prije ,,invazije” španskih odreda, Indijanaca u Kaliforniji bilo više od milion, a početkom dvadesetog vijeka svega 70.000. Sada ih ima još manje, a neki zbog malobrojnosti imaju veliki problem da budu priznati od strane države kao legitimno pleme. U takvoj situaciji su na primjer članovi plemena Ohlone koje je nekad naseljavalo područje današnjeg centralnog dijela San Franciska i Oklanda. Na ,,njihovoj” zemlji su nikle građevine vrijedne milijarde dolara, a oni jedva sastavljaju kraj sa krajem. Neki od njih još žive u rezervatima u neuslovnim kućama sa slabom socijalnom i zdravstvenom zaštitom.
Jedan od prisutnih Indijanaca je ispričao priču kako je njegova prababa kao djete bila jedina osoba koja je preživjela iznenadni napad i masakr od strane naseljenika. Spas od sigurne smrti je našla u močvarnoj vodi, ali je kasnije bila uhvaćena i prodata u roblje. Da nepravda bude veća, čovjek koji je predvodio masakr je donedavno slavljen kao uzorni građanin i utemeljivač nekoliko grana industrije. Sam masakr je obilježavan kao velika pobjeda, sve sa spomen pločom.
Ipak, i pored svega, iako imaju bezbroj razloga da budu kivni, Indijanci okupljeni na ovom skupu (na kome je, uzgred budi rečeno, bilo vrlo malo Amerikanaca-bjelaca, ali zato nekoliko Evropljana) uputili su poruku pomirenja američkim vlastima. Govorili su o energiji opraštanja i o godišnjem ritualu na kojem, zajedno sa gostima, kroz tradicionalne plesove, uspostavljaju vezu sa duhovima predaka i mole ih da budu milosrdni prema današnjim generacijama. Rekli su da su spremni da pomognu ,,bijelom čovjeku” da spasi ,,majku Zemlju” od neumitne propasti ka kojoj vode ,,vrijednosti” koje je uspostavio kao univerzalne: grubu silu, neznanje, aroganciju, spiritualnu prazninu i efemerni konzumerizam.
Vidjećemo na koji način će Kalifornija odgovoriti na ponuđenu lulu mira Indijanaca. Na odgovor ,,majke Zemlje” se, u svakom slučaju, neće dugo čekati.
Filip KOVAČEVIĆ