Dok izriču doživotnu robiju Ratku Mladiću, 22 godine nakon genocida u Srebrenici za koji je ovaj ratni zločinac tek sada osuđen, na čelu Srbije je Aleksandar Vučić. Učenik i doskorašnji saborac Vojislava Šešelja, još jednog haškog donedavnog stanara. Isti onaj Vučić čiji snimak iz jula 1995, devet dana nakon što je nestala Srebrenica, još kruži internetom. ,,Pa vi bombardujte, ubijte jednog Srbina, mi ćemo stotinu Muslimana, pa da vidimo sme li međunarodna zajednica ili bilo ko drugi da udari na srpske položaje, može li se tako ponašati sa srpskim narodom”, govorio je Vučić tada u srpskom parlamentu.
Kasnije je, dok je obećavao međunarodnoj zajednici da će Srbiju uvesti u Evropu, tvrdio da je ta izjava ,,izvučena iz konteksta”. Samo je navodno parafrazirao Šešelja. Dok je sanjao da postane pljunuti on. Danas, nakon izrečene presude Mladiću u Hagu, Vučić poručuje da je dosta sa ,,tiradama o prošlosti”. ,,Pustite nas da razmišljamo o budućnosti”, traži. A i šta bi drugo. Očekuje li neko da Vučić nakon izricanja presude Mladiću možda kaže – hajde da poslušamo opet moje izjave iz devedesetih.
Baš zato je budućnost koju nam obećevaju Vučić i ostali Miloševićevi đaci u stvari – izvučena iz konteksta. Onog krvavog, ratnog, koji nam traže da zaboravimo. Zato se umjesto suočavanja sa prošlošću, danas suočavamo sa nagrađenim zločinima. Njihovim. Presude Mladiću i Karadžiću, tu ne mogu da pomognu mnogo. Miloševićevim đacima potpuno odgovara ,,minimum pravde”. Naravno selektivne.
Nevolja je što svijet danas više liči na nas iz devedesetih, nego što mi ličimo na Evropu o kojoj su tada sanjali antiratni aktivisti. Zašto im Evropa ne bi oprostila ekonomske zločine, kad je već mogla Srebrenicu? Zašto se Vučiću, ratnom ministru informisanja, ne bi sada tolerisao pritisak na kritičke medije, kad jesu devedesete? Šta je progon opozicionara u si viju Đukanovića spram progona bosanskih izbjeglica? Zašto onda ne bi EK danas pazila kako sastavlja poruke o nezavisnosti RTCG, brižljivo mjereći da se samo Đukanovićev DPS ne osjeća prozvanim? Iako je parlament koji kažnjava javni servis, sastavljen samo od njegovih. A na čelu Agencije za sprečavanje korupcije premijerovi prijatelji.
I zbog toga Miloševićevi i Šešeljevi đaci danas, istrgnuti iz konteksta, govore o uspjesima svojih vlada, mašu akcionim planovima i izvještajima o napretku, dok su tužilaštva zemalja koje vode puna nekažnjenih ratnih zločina. I tužilaca iz devedesetih. Isto je i sa vojnim kadrovima, političarima… Ne fali ni novinara ratnohuškača. Ni medija u kojima je živ nacionalizam, fašizam, negiranje zločina.
Danas dok izriču presudu Ratku Mladiću, višedecenijski premijer Crne Gore, obilazi crnogorske opštine pred izbore. Negdje kod kuće mu je nagrada za mir Internacionalne lige humanista, a u ladici specijalnog, nekada vojnog tužioca – krivična prijava zbog zločina deportacija bosanskih izbjeglica. Još. I on je još tu. Ne priča o Mladiću, njegovi ni presudu ne komentarišu. Tu su zato koalicioni partneri, da prekreče. Đukanović naravno govori o budućnosti, o vječno ugroženoj državi. Koju samo on može da sačuva. Uvjek i svuda, u Petnjici, Cetinju, Mojkovcu. Gdje god da su izbori. Ako mora da zbog toga postane i predsjednik, naš Mugabe hoće i to. Zbog države, ne zbog prijava koje ga čekaju.
Zbog presude Mladiću, javno se oglasio lider opozicionog DF-a Andrija Mandić, mjesecima na optuženičkoj klupi Đukanovićevog pravosuđa. Mandić je kazao da je presuda sramna i dokaz da je Haški tribunal antisprski. Nije samo zbog Evrope. I zbog uutrašnjeg elementa Đukanović maše grančicama mira, i poglavljima.
No, možda nagrađene zločine devedesetih ništa bolje ne opisuje kao sudbina tadašnjih antiratnih glasova. Gdje su liberali danas, ili antiratni aktivisti? Njhovi se glasovi, koliko god bili bučni, sa margina ne čuju. Progonjeni su i smješteni u ćoškove sistema. A nagrađeni oni koji su se priklonili Đukanoviću. Koji su ruku pod ruku sa njim gazili, i bukvalno, po onome što su do juče bili.
Jer zašto ne bi moglo – riječ, slika, neprijatelj, kad može – nož, žica, Srebrenica.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ