Dva dana poslije predsjedničkih izbora, vidio sam nešto što do sada nikada nisam vidio u Americi. Ulični protest srednjoškolaca. Sa široko nasmijanim licima i šarenim zastavama, duh mladalačke pobune, prvo kušanje zabranjenog voća.To je bio prvi znak da poslije pobjede Donalda Trampa više ništa neće biti isto. Novo političko doba je nastupilo za Ameriku.
Ono što je pred izbore bilo latentno i što je status kvo žestoko potiskivao, izbilo je na površinu. Licemjerna fasada samozadovoljnog i oholog establišmenta oličena u kampanji Hilari Klinton srušila se za jedno veče. Bilo je skoro komično posmatrati na televiziji kako se gotovo iz minuta u minut ruši samouvjerenost predstavnika aparata vlasti koji su svi do jednog bili uvjereni u pobjedu Klintonove. Čak su se i Republikanci bili već predali. Negdje pred zatvaranje biračkih mjesta, jedan njihov poznati konsultant je skoro već bio priznao poraz.
Puls običnih kladioničara je slijedio isti ritam. Jutarnja kvota od 5 prema 1 protiv Trampa se, u jednom trenutku, pretvorila u 10 prema 1. Dolar je neumoljivo pružao ruku Klintonovoj. Njeni fanovi su se već okupljali na Menhetnu, spremajući se za veliko slavlje. Novinari su izvijestili da mala unuka Klintonove nosi haljinu sa znakom pobjedničke kampanje. Brojanje glasova se činilo kao formalnost.
A, onda, pred očima svih onih koji su, kao i ja, pratili prenos uživo počelo se odigravati političko čudo. U ključnim državama Tramp je odolijevao Klintonovoj. Florida nije pala. Niti Ohajo. Čekao se Mičigen. U kladionicama preokret. Od 10 prema 1 za Klinton na 10 prema 1 za Trampa. Neko je te noći zaradio milione. Možda Tramp i njegovo društvo? Ipak, medijski spin je bio takav da je pitanje da li se i sam Tramp kladio na sebe.
Na kraju, iako nije osvojio većinu glasova u zemlji kao cijelini, usljed specifične strukture američkog izbornog sistema, Tramp biva izabran. Poraženi establišment se odmah predaje, naravno očekujući da će naći načina kako da Trampa privuče, privoli ili primora na svoju stranu. Karijeristi i kukavice i ne znaju da se bore otvoreno i pošteno nego samo kako da iza kulisa zabiju nož u leđa. Već ujutro Klintonova priznaje poraz, a zatim i predsjednik Obama poziva Trampa u Bijelu kuću. Obama, koji je bez okolišenja koristio svoj imidž da pomogne Klintonovoj, priznaje da sada Trampa sreće po prvi put. To je još jedan dokaz koliko je establišment bio potcijenio ne samo Trampa nego, što je mnogo važnije, i potrebu ordinarnih Amerikanaca za promjenama na unutrašnjem i spoljnopolitičkom planu. Kao što je neko napisao o SSSR-u, izgledao je vječan do dana kada se raspao u paramparčad. I tada, kao i sada, CIA je bila iznenađena ili joj promjene nisu odgovorale. Zbog toga se i jedno od prvih do sada poznatih Trampovih postavljenja tiče novog direktora CIA.
Slovenački filozof i ljevičar Slavoj Žižek je pred same izbore bez ikakve nedoumice rekao da bi glasao za Trampa. Nije to naravno rekao zbog toga što se slaže sa njegovim političkim stavovima. Naprotiv, jasno je kazao da je njima užasnut. Međutim, ono što je Žižek vidio u pobjedi Trampa, i ono što se sada zaista dešava, jeste žestoko ,,buđenje” američkog društva koje otvara mogućnosti za korjenite promjene, za suštinsku transformaciju.
Ovi protesti, demonstracije i štrajkovi, ova ulična, hrabra, istrajna borba koja dobija svoje jasne konture imaju potencijal da prevaziđu Trampa kao konkretan povod i pretvore se u čvrsto odbijanje cjelokupnog korumpiranog establišmenta, sveukupne vladajuće klase, svih oligarha i milijardera koji sada love u mutnom i spremni su i da destabilizuju državu da bi zaštitili svoje ugrožene interese. Takav društveni pokret može da stvori pretpostavke za izgradnju jedne drugačije Amerike u skladu sa izvornim principama slobode i demokratije. Zbog toga parola ,,nije moj predsjednik” nije adekvatna. Potrebno je iz sveg srca uzviknuti – nije moj sistem!
Filip KOVAČEVIĆ