Amerika je objavila rat Islamskoj državi (ID). Sa pet arapskih zemalja početkom sedmice krenula je u ofanzivu protiv pripadnika ID, bombardovanjem njihovih položaja u Siriji. U govoru na zasijedanju Generalne skupštine UN Barak Obama je pozvao svijet da se pridruži ovim akcijama. Ne radi se o sukobu civilizacija, već o sukobu sa ekstremizmom, rekao je američki predsjednik.
U prvim udarima u istočnoj Siriji, poginulo je više desetina pripadnika ID, ali je prema izvještajima humanitarnih organizacija bilo i civilnih žrtava, a među njima i djece.
Samo nekoliko dana ranije oba doma Kongresa odobrila su Obamin plan o obuci i treningu umjerenih snaga sirijskih pobunjenika, koji se bore protiv predstavnika ID, pokreta koji je pored Sirije aktivan u još nekoliko arapskih zemalja, prije svega Libiji i Iraku. U Americi se vodi široka debata kako obuzdati ID. Razmatra se više opcija.
Bombardovanje pobunjenika u Siriji počelo je nakon više potresnih video snimaka na kojima vojnici ID u nekoliko akcija odrubljuju glave dvojice američkih novinara i britanskog humanitarnog radnika.
Republikanci su kritikovali Obamu zbog navodno mekih stavova prema ID i zagovarali oštriju politiku, pa i slanje kopnenih snaga, čemu se američki predsjednik protivi. Ali mirovnjaci ovdje postavljaju pitanje da li su vojne trupe već na terenu – u Iraku gdje su Sjedinjene Države stacionirale svoje snage, tzv. vojne savjetnike.
Brojni kritičari američke spoljne politike ističu, međutim, da su SAD vojno pomagale ID u ranijim akcijama protiv sirijskog predsjednika Asada i bivšeg libijskog vođe Gadafija. I da sada samo gutaju gorke pilule.
Jedan od protivnika vojne intervencije, svjetski poznat ekonomista i borac za zaštitu životne okoline Džefri Saks, kaže da su ekstremisti ID opasni po svijet, ali i da je američka strategija pomaganja anti-Asadovih snaga u Siriji i anti-Gadafijevih u Libiji, doprinijela jačanju ovog pokreta. Jedina ispravna politika Amerike bila bi da liderstvo prepusti regionalnim silama, kao što su Turska i Saudijska Arabija i to pod kišobranom Savjeta bezbjednosti, ističe Saks.
Asad bi mogao da profitira nakon posljednjih akcija Vašingtona. Sam sirijski predsjednik je udare dočekao u tišini, gotovo bez reakcije. Došli su kao naručeni, sad i od njega ima veće zlo.
Na prvi pogled Sirija i nestabilnost na Bliskom istoku nemaju nikakve veze sa Balkanom, ali stvari su povezne – odavno nema pustih, izolovanih ostrva. Amerika zauzeta ID, a Evropa Ukrajinom i Rusijom, ostavljaju prazan prostor balkanskim autokratama da rade šta hoće.
Prema Saksu, Zapad je trebalo nestabilne djelove svijeta da podrži podsticanjem ekonomskih i demokratskih reformi, podrškom političkih i civilnih grupa koje se bore za javno dobro. Ovako, ostavljene same, te su grupe u svim nedovršenim demokratijama (a ima li dovršenih) na najvećem udaru i laka meta.
Baš je tako na Balkanu, podržavajući Đukanovića i Vučića zbog spoljnopolitičkih ciljeva, i Brisel i Vašington ostavili su im brisan prostor da kod kuće udare na civilno društvo, slobodne medije, snage koje se zalažu za pravednu raspodjelu društvenih bogatstava i stvarnu tranziciju ka demokratiji.
Oponenti autokratskih vođa na Balkanu, usamljeni su i bez podrške zbog toga što se Zapad nikada nije bavio našim suštinskim problemima – nedostatkom demokratije, slabostima izbornog procesa, siromaštvom, korupcijom, pritiskom na medije i civilno društvo.
Zabluda je da na Zapadu ne znaju kakva je priroda Đukanovićeve vlasti. I da vjeruju Vujanoviću kada govori o otvorenosti crnogorske Vlade za civilno društvo i posvećenosti ekologiji, kao ovih dana u Njujorku. U svim izvještajima od UN do Stejt departmenta stoji da je vlada razorila slobodu medija i ozbiljno narušila prirodu.
Crna Gora nije toliko bitna da bi svijet na silu održavao bilo koga u njoj. Đukanovića na vlasti drži slabost njegovih stvarnih domaćih oponenata i korumpirani SDP. Niko sa strane ga neće ni srušiti. To je naš posao.
Milka TADIĆ-MIJOVIĆ