PERISKOP
Krleža vs religija
Kada sam, nedavno, na prvoj čitaćoj probi za buduću predstavu Krležine Legende, njegovog prvog dramskog teksta, koji dugo, sve do svojedobne zeničke premijere i nedavnog Parovog scenskog čitanja u ambijentu Krležinog Gvozda nije igran na južnoslavenskim pozornicama, pokušao skupini mladih ali strasnih beogradskih glumaca, okupljenih oko dorćolskog scenskog fanatika Filipa Gajića, objasniti više nego složen i maksimalno kompliciran odnos premudrog Krleže prema religiji, našao sam se u brojnim nedoumicama. Uostalom kao i uvijek kada se o Krleži i njegovom djelu radi, jer anticipatorska i navješćujuća mišljenja ovoga hrasta južnoslavenske književnosti i kulture toliko su dalekosežna da im moje male mogućnosti interpretiranja ni u kom pogledu nisu dorasle.
Krleža je nevjerojatno tačno pozicionirao religiju u procesima življenja balkanskih naroda, a u Legendi konkretno, kroz suptilni dijaloški disput Isusa Krista i njegove Sjene, uspio je do te mjere suvremeno varirati probleme ljubavi, vjere, fantazije i istine, egzistencijalnog i vlasničkog, da se može govoriti kako je ovaj davno napisani tekst jedna od najboljih analitičkih rasprava dokle dopiru uticaji religijske frazeologije i gdje započinje surova realnost naših malih života pod kapom nebeskom, ili, kako je sam poetično govorio, pod zvjezdarijem iznad nas.
Krleža nikada nije gajio mistifikatorski odnos prema temi Boga i religije, uopće… Naprotiv, u svim tekstovima, pa i u ovoj svojoj prvoj napisanoj drami on stvari potencira u dimenziji bliskoj svakom čovjeku, prevodeći sistem biblijskih tajni i mistifikacija u jasne pisane adekvate našim svakodnevicama. Zato je ovaj Krležin tekst odličan demonter svakovrsne manipulacije religijom i njenog stavljanja u okvire naših malih svakodnevnih života i više nego velikih nedoumica.
Družeći se sa Krležom uvijek ste na dobitku, čak i onda kada se s njim ne slažete ili ga najbolje ne razumijete, jer on stvari depatetizira, on ih približava današnjem suvremenom čovjeku, kontekstirajući ih u svevremenost čovjekovu. Legenda nije religijski orjentiran tekst, on mi je pružio efektne mogućnosti da preko njegove prividne jednostavnosti sa glumcima dorćolskog teatra zađem u prostore elementarne ljudskosti… A, zar je to u ovim obezljuđenim vremenima malo? Dakako da nije.
Samo ideologijski i religijski fanatici nisu u stanju dobaciti do jednostavnih a ubojitih istina ovog i drugih tekstova Miroslava Krleže.
Ali, to je samo njihov problem, ne i svog normalnog i poštenog svijeta, danas i ovdje AD 2018…
Gradimir GOJER
Komentari
PERISKOP
Čudo kazališnog zastora

Jedna od stvari koje su me uzbuđivale u djetinjstvu i tokom cijelog polustoljetnog rada darovanog umjetnosti teatra bio je kazališni zastor. Taj je zastor krio najljepše snovite pozorničke prizore… Bilo je neke mistike, uvijek kada sam očekivao da zastor podizanjem otvori nove ljepote igre, pjesme, glazbenih doživljaja
Dugo bavljenje teatrom koje je jačalo umjetničku strast a eliminiralo bilo kakve oblike rutinskoga obavljanja artističkih zadataka, kod mene je pobuđivalo dodatne “stimulative”,koji su ponekada bili bizarni detalji, a češće stvarno značajne činjenice klasičnog i modernog teatra.
Jedna od stvari koje su me uzbuđivale u djetinjstvu i tijekom cijelog polustoljetnog rada darovanog umjetnosti teatra bio je kazališni zastor. Taj je zastor krio najljepše snovite pozorničke prizore… Bilo je neke mistike, uvijek kada sam očekivao da zastor podizanjem otvori nove ljepote igre, pjesme, glazbenih doživljaja.
O tome što je zapravo kazališni zastor počeo sam iznimno seriozno razmišljati nakon što sam se susreo sa nevjerojatnom tkanicom koju je u džinovskoj dimenzioniranosti postavila Jagoda Buić europski relevantna umjetnica. Ona je svoja iskustva sticala u radu sa tkaljama iz tzv privatne manufakture. Medjutim, tu se ne radi o slikanom panou već o tkanju, a moja fascinacija je posebno postala jarko zažagrenom kada sam gledao u više kazališnih kuća oslikane zastore slikara Matka Trebotića. Trebotić, inače jedan od najznačajnijih hrvatskih suvremenih likovnih stvaralaca svoje je zastore imaginirao mediteranskom raspjevanošču, sjajnim kombinacijama njemu pristajućih boja ,stalno se trudeći da u neku ruku”pomiri” tradicionalno i suvremeno osjećanje, što je i inače imanentno teatru anženeral, da sa mišljenjem praktične funkcionalnosti ne”povrijedi” jedan svojevrsni kazališni kanon.
Trebotićevi zastori, poglavito oni u splitskom HNK i zadarskom kazalištu fini su prolog za sva buduća”skrivena”značenja koja predstava nosi a u isto doba kao i zastori Jagode Buić oni su umjetnina”za sebe” dakle i izvan kazališnog konkretnog akta i kazališnosti uopće. Zato sam u ta dva teatra nerijetko zalazio da “naparim” oči na čistoj izvornoj likovnoj umjetnosti!
Umjetnost zastora Jagode Buić i Matka Trebotića ozbiljni su visovi likovne umjetnosti na južnoslavenskim prostorima. Danas, a ubijeđen sam i u futurima našim!
Gradimir GOJER
Komentari
PERISKOP
Dževke

Za ovaj Periskop rezervirsan je spomen na prvu violinu Sarajevske filharmonije i svojedobnog direktora opere Narodnog pozorišta Sarajevo Mr Dževada Šabanagića. Iz mojih misli ne izlaze dvije slike: ona kako Dževke sa svojim”ćemanetom” silazi na Baščaršiju i ona, kad granata sa četničkih položaja pada pred ulaz dvorane na Mojmilu a on ne pomišlja da uskrati užitke glazbe stanovnicima Šehera
Moje sarajevske godine skoro pa postaju zaborav. Ipak upečatljivost nekih osoba i pojedinih dogadjaja vezanih uz njih ne blijede tako lako iz sjećanja i pretvaraju se u jarke i snažne uspomene. Za ovaj Periskop rezerviran je spomen na prvu violinu Sarajevske filharmonije i svojedobnog direktora opere Narodnog pozorišta Sarajevo Mr Dževada Šabanagića,koga su njegova raja sa Vratnika popularno zvala Dževke. I danas iz mojih misli ne izlaze dvije slike: ona kako maestro Šabanagić sa svojim”ćemanetom” silazi na Baščaršiju i ona kad granata sa četničkih položaja pada pred ulaz dvorane na Mojmilu ,a maestro Šabanagić ne pomišlja, bez obzira na ugrozu života članova svoga Gudačkog kvarteta, da uskrati užitke europske glazbe stanovnicima Šehera…
Ne znam ni broja koncerata koje je tijekom opsade Sarajeva i agresije na Bosnu i Hercegovinu Šabanagić darovao svome napaćenom gradu…A u mladosti Dževke, pasionirani pratitelj utakmica i navijač Fudbalskog kluba Sarajevo, fenomenalno je”valjao krpenjak” i slovio za rijetko talentiranog nogometaša. Budući prvi čovjek sarajevske Opere i prva violina sarajevskog filharmonijskog orkestra biće dugo na meti emisara Želje i Sarajeva.
Kao koncert majstor doživio je pohvale od najvećih glazbenih autoriteta pa i velikog Zubina Mehte. Skroman i radin, maestro Šabanagić i u poraću je gotovo fanatički volio violinu i tu ljubav kao profesor na predmetu kamerna muzika prenosio na generacije svojih studenata šireći fascinaciju europskom glazbom. Bio je i ostao njenim najsnažnijim propagatorom u Sarajevu i BiH. Kad imadnete priliku plemeniti čitatelji poslušajte Dževketovo ćemane. A on će vam uz Baha i Šopena otsvirati i poneku sevdalinku, onako na uho i za dušu.
Jedinstven je, jedan jedini maestro sa Vratnika! Naš neponovljivi Dževke.
Gradimir GOJER
Komentari
PERISKOP
Kićenje

Kićenje Centra Beograda je jedna od opsjena stanja u srbijanskom društvu danas! Gorka opsjena! Naravno, ne i jedina.U Knez Mihajlovoj je čitav niz malih štandova na kojima trijumfira težak neukus
Jučerašnji izlazak u glavnu beogradsku šetnicu i kafeterije onkraj hotela Mažestik otpočeo sam”pregledom stanja” izloga prodavnica….Manje više, na svakom se koraku vidi enorman porast cijena kako obuće i odjeće/i ne”markirane”!!!/ jednako i prehrambenih proizvoda…Sad je uslijedio ljepši dio moje jučerašnje inspekcije središta beogradskog šetačkog carstva.
Dok sam sjedio u prijatnom kafeu Čokolada u centru grada promatrao sam kako već umjetno zagrijavane ljetnje bašte počinju kititi…Predbožićno je to i prednovogodišnje kićenje. Biti će nakon ovog kićenja znatno veseliji beogradski centar. Medjutim, niti ta šarolika lampionska rasvjeta neće nimalo umanjiti gorčinu kao posljedicu enormnog skoka cijena…Jer potrošačka košara više nije odslik mogućnosti gradjana srbijanske prestolnice… To kićenje tek je jedna od opsjena stanja u srbijanskom društvu danas! Gorka opsjena!
Naravno, ne i jedina, jer u Knez Mihajlovoj je čitav niz malih štandova na kojima trijumfira težak neukus i primitivizam:sportski dresovi od najjeftinijih tkanina, prizori Beograda uramljeni u ljetnje morske ramove, sve sa školjkama, zastave nogometnih klubova…Elem parada kiča i stravičnog neukusa.
Tu su i ulični svirači koji više”stružu” po žicama svojih glazbala nego što bi se moglo reći da muziciraju. U jesenjem danu kao navješću dolazećeg prosinca (kako sjajan jezički izričaj za posljednji mjesec u godini) razmišljam sve manje zagledajući u talog kave u šalici koliko se ova slika razlikuje od one kojom trenutni srbijanski vlastodršci mašu dok urbi et orbi govore o strelovitom napretku srpske ekonomije, svakodnevno obećavajući ovdašnjem puku povećanje plaća i penzija, koje nikako da stignu..
Odlazim autobusom prema Ripnju i Barajevu i medju putnicima vidim dubinu siromaštva i materijalne (ali i duhovne) bijede grada u koji smo nekada gledali kao nedostižan kulturni i civilizacijaki stratum…Završni akord ovoga Periskopa nastaje pred robnim centrom Lidl na Petlovom brdu.Kolona gradjana uporno i disciplinirano stoji pred objektom čekajući da ugrabe nešto od “pojeftinilog jada” na takozvanim akcijama…
Traju šarene laže, a ekonomska propast je istinska realnost.Kitili grad ne kitili bijeda ne kuca na vrata,ona je u domovima našim.
Gradimir GOJER
Komentari
-
FOKUS4 sedmice
MINIMALNA PENZIJA = MINIMALNA PLATA: Đe iscijediti suvu drenovinu
-
FOKUS3 sedmice
UZVRAĆANJE UDARCA U AFERI DO KVON: Spajić optužio srpske vlasti za montiranje
-
FOKUS2 sedmice
MIĆUNOVIĆ I DAVIDOVIĆ NA AMERIČKOJ CRNOJ LISTI: Šta Vašington vidi a Podgorica ne vidi
-
DRUŠTVO4 sedmice
PLJEVLJA, BUDVA, ZETA…: Na tragu saoizacije ?
-
DRUŠTVO3 sedmice
ŠEŠELJ, CRNA GORA I ODJECI: Da se ne zaboravi
-
INTERVJU3 sedmice
MILOŠ VUKOVIĆ, IZVRŠNI DIREKTOR FIDELITY CONSULTINGA: Ne postoji program Evropa sad 2
-
Izdvojeno1 sedmica
VESNA MEDENICA VRHOVNA PRESUDITELJKA IZVAN SUDNICE: SMS pravosuđe
-
DRUŠTVO4 sedmice
NAPADI NA ALEKSANDRU VUKOVIĆ-KUČ: Društvo u kojem se najlakše i najčešće vrijeđaju žene