Vlada je ukinula naknade za majke sa troje i više djece. Svašta je time pokazala. Oholost vlasti odlučne da gaji i gazi podanike, ne da poštuje građane. Bahatost fizički jačega, onu sa slike oklopljenih policajaca koji štite bunkere vlasti od žena koje po zimi, ispod ćebadi, spavaju na ulici pokušavajući da se izbore za pravo koje im je država dala.
Pored toga, potez je prebogat političkim porukama. Građani ima da znaju ko se ovdje pita. Trenutni sticaj političkih okolnosti ne smije nikoga da zavara da bilo ko osim DPS-a može odlučivati. Usput se otkotrljalo i zrno osvete SDP-u zbog udruživanja sa opozicijom. Tu je i packa Bošnjačkoj stranci, čiji su amandmani bili važan dio zakona, da zna đe joj je mjesto i da sjedi i ćuti. Što revnosno radi. Nije za zanemarivanje ni poruka da su protesti kakvi se kod nas obično viđaju besmisleni.
Na kraju najvažnije: pravnu državu i pravnu sigurnost građani Crne Gore mogu da sanjaju i o njoj da slušaju ode u prigodnim proevropskim ili predizbornim prilikama. U stvarnosti ne postoji.
Obavještavajući javnost o odluci Vlade ministar finansija Darko Radunović kazao je da je Odlukom Ustavnog suda Vlada zadužena da u roku tri mjeseca predloži novo rješenje za majke sa troje i više djece koje su ostvarivale pravo na naknade po tom osnovu. Revnosno je vlada poslušala Ustavni sud iako je na sprovođenju odluke mogla da radi do avgusta.
,,Shodno tome je Vlada pristupila izradi zakona o izvršenju odluke Ustavnog suda kojim se utvrđuje pravni status korisnica tih naknada, i otklanjaju diskriminatorske posljedice primjene neustavnih odredbi, a samim tim pravednija raspodjela sredstava socijalnih fondova”, kazao je Radunović.
Većina majki sa troje i više djece vratiće se tamo gdje su i bile – da primaju penzije ili na Zavod za zapošljavanje. „Poseban paket”, pripremljen je za žene koje su napustile posao i vremenski je ograničen. Zakonom je, kako je pojasnio ministar, predviđeno da korisnice koje su pravo na naknadu ostvarile po osnovu radnog staža, kojima je radni odnos prestao na njihov zahtjev i koje su tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa imale prosječnu zaradu do 200 eura primaju neto iznos od 193 eura mjesečno, uvećan za doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Neto iznos 264 eura mjesečno, uvećan za doprinose, primaće korisnice naknada koje su tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa zarađivale prosječno od 200 do 350 eura, a neto iznos od 336 eura dobijaće žene koje su zarađivale više od 350 eura.
„Za ovu grupu predviđeno je da se obezbijede sredstva za isplatu doprionosa za PIO za vrijeme dok su ostvarivale pravo na naknade”, istakao je Radunović.
Korisnice stare od 55 do 61 godinu naknadu u bruto iznosu primaće do sticanja uslova za odlazak u penziju, dok one starosti od 45 do 55 godina naknadu primaju pet godina, a one od 33 do 45 naknadu primaju tri godine.
Korisnice naknada koje su u trenutku ostvarivanja tog prava bile korisnice prava na penziju, vraćaju se kod Fonda PIO da bi ponovo koristile pravo na penziju.
Žene koje su bile u evidenciji Zavoda za zapošljavanje i tamo imale pravo na neku naknadu – vratiće se u nadležnost Zavoda.
Kad je ministar finansija podvukao crtu, račun je pokazao da je ,,mjesečno opterećenje budžeta prije ovih izmjena bilo 4,2 miliona eura, a nakon usvajanja novog zakona biće dva miliona i 50 hiljada eura”. Država će da uštedi dva miliona i 150 hiljada. Najveći poreski dužnici, njih 67 sa najnovije crne liste Poreske uprave duguju državi preko 44 miliona eura. Koncesionari duguju oko 14 miliona. Sve miljenik do miljenika.
Na istoj sjednici kad je ,,sprovela odluku Ustavnog suda”, odnosno ukinula naknade majkama Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti.
Javna rasprava o izmjenama trajala je pet dana, od kojih su tri bila radna. Premijeru Dušku Markoviću protest povodom skraćivanja javne rasprave o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti uputila je grupa od 31 nevladine organizacije. Prethodno je 14 NVO apelovalo na ministra Purišića da ne skraćuje rok. Bez rezlutata.
Svašta su predstavnici Vlade nadrobili o povećanju, na primjer, naknade za novorođenče korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice, režimski mediji su objavili kako je dječiji dodatak porastao za dvadeset odsto.
,,U cilju pojačane brige o najmlađima, predviđeno je povećanje iznosa dječijeg dodatka za djecu korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice, djecu korisnika dodatka za tuđu njegu i pomoć, djecu korisnika lične invalidnine i za djecu bez roditeljskog staranja za 20 odsto”, objašnjeno je iz Vlade. Puk je trebao da shvati da je Vlada, eto, morala da ukine naknade za majke, ali da silno brine o sirotinji.
Gredom je pomenuto da je predviđeno brisanje norme koja je propisivala dječji dodatak za djecu čija su oba roditelja na evidenciji Zavoda za zapošljavanje. To je takođe bio jedan od propisa koji je u parlamentu izglasala ,,neprincipijelna većina”. Iz Ministarstva je ranije pojašnjeno da je ovo pravo trebalo da počne da se primjenjuje od 1. jula, ali je norma izbrisana zato što je diskriminatorska. Pored toga, nijesu došli do broja ljudi, odnosno djece koja bi po ovom osnovu dobila dodatak, ali ,,u sistemu” nije bilo takve evidencije.
Sve detalje o tome šta je povećano, a šta ukinuto nije uspjela da sazna ni poslovično obaviještena Pobjeda. Saznali su da ,,povećanje dječijeg dodatka od dvadeset odsto” zapravo znači da će djeca korisnika MOP-a umjesto dosadašnjih 19, kad zakon bude usvojen dobijati 23,68 eura. Petnaest centi više po glavi đeteta za svaki dan u mjesecu.
Za pet-šest eura biće bogatiji korisnici dodatka za njegu i pomoć. Sa 25,50 eura primanje im je povećano na 31,87. Korisnik uvećanog dodatka za njegu i pomoć primaće 39,57 eura. Djeca bez roditeljskog staranja primaće 39,57, a do sada je taj iznos bio 31,80.
Ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić objasnio je da će materijalno obezbjeđenje porodice moći da prima više ljudi nego do sada. Vlada je velikodušno odlučila da će to pravo moći da koriste i bogataši koji imaju dva grla stoke, koji do sada nijesu imali pravo na socijalu. Za oko dvije hiljade broj korisnika MOP-a povećaće se, kazao je Purišić, zbog ukidanja naknada za majke sa troje i više djece.
I tako, Vlada, prosto, radi šta joj padne na pamet i šta joj je volja. Teško je zamisliti nešto gadnije od njenih obrazloženja, ali umovanja pravnih stručnjaka su blizu tome da budu još teža za podnijeti. Jednom su prava majki sa troje i više djece stečena, pa se ne mogu ukudati, jednom, ipak, mogu. Društvo nam je takvo da i najbolnije nepravde uspije da pretvori u otrcanu priču. Sjetićete se: kad je odluka poslanika da sami sebi daju pravo na visoke penzije nakon ,,odsluženja” dva mandata u parlamentu ,,pala” na Ustavnom sudu, onima koji su je do tada dobili ostala je k’o od baba. U ,,najboljim godinama”, nekadašnji poslanici sad, na primjer, rade kao univerzitetski profesori i primaju neustavnu penziju. Stečeno pravo.
Na drugoj strani pravde, tamo negdje blizu majki su, recimo, radnici nekadašnjeg Radoja Dakića. Oni čitavu deceniju prema pravosnažnim presudama potražuju po 77 neisplaćenih mjesečnih zarada. Sa kamatama to oznosi oko 50 miliona eura. Nema države da te presude izvrši. Otkad spor traje devet ,,dakićevaca” je izvršilo samoubistvo, a 500 ih je preminulo, 1800 porodica čeka rješenje.
Pet radnika dobilo je spor protiv države pred sudom u Strazburu, njima je država pristala da plati. Jasno se vidi logika: Strazbur je Strazbur, domaći sud je trla baba lan.
Stvar oko izvršenja sasvim je drugačija u slučaju neodgovornih penzionera koji ne plate dvadeset eura računa za vodu. Pa im javni izvršitelj blokira penziju da se nauče pameti.
Pravda je ovdje čvrsta kao lim. Mogli bi je zvati Limenka.
Miloš BAKIĆ