Povežite se sa nama

Izdvojeno

NAKON GODINU I PO BJEKSTVA PREDAO SE BIVŠI POLICIJSKI KOMANDIR IVAN STAMATOVIĆ: Ušetao u Viši sud

Objavljeno prije

na

Stamatović je dio kriminalne organizacije protiv koje je nedavno potvrđena optužnica SDT, a na čijem čelu su bili bivši policajci Mileta Ojdanić i Ljubo Milović. Optužnicom se tereti  21 osoba, između ostalog,  zbog – šverca oko 4,3 tone kokaina, pranja oko sedam miliona eura, nezakonitog uticaja na političku i izvršnu vlast i rezultate parlamentarnih izbora 2020. godine, ali i zbog nasilja i zastrašivanja

 

Još jedan policijski komandir našao se u spuškom zatvoru zbog optužbe da je iskorišćavajući službeni položaj odavao podatke pripadnicima kavačkog kriminalnog klana. Riječ je o Ivanu Stamatoviću zvanom Batica koji se iza spuških bedema, nakon godinu i po bjekstva, našao ne zahvaljujući operativnim saznanjima svojih kolega,  već zato što je odlučio da se preda.  U pratnji svoje advokatice ušao je u podgorički Viši sud koji je nedavno potvrdio optužnicu protiv organizovane kriminalne grupe kojoj, prema dokazima Specijalnog državnog tužilaštva, Stamatović pripada. Nakon toga je uhapšen.

Dan nakon njegovog hapšenja mediji su podsjetili za šta se nekadašnji policijski komandir tereti, ali i objavili prepiske koje je imao sa tadašnjim kolegom Ljubom Milovićem koji je u bjekstvu.

Tako je prema jednoj  komunikaciji Stamatović komentarisao ubistva šefova škaljarskog klana u Atini 2020. godine. Nekadašnji policijski komandir tokom prepiske putem skaj aplikacije čestitao je na akciji kojom su kavčani obezglavili njima suprotstavljeni klan, poručujući da se na taj način pokazuje moć.

To je, navodno, napisao nepun sat nakon što su 19. januara 2020. godine u Atini ubijeni šefovi škaljaraca Igor Dedović i Stevan Stamatović.

Prema toj komunikaciji, Stamatoviću prvobitno, Milović javlja “Dedović i Stamatović u vazduh”, nakon čega bivši komandir policije pita: “Đe otputovaše mangupi?”. Kada je dobio odgovor od Milovića da su ubijeni u Grčkoj, Stamatović mu tada, prema transkriptu koji su objavili mediji, piše “Još Minja i mislim da su ugašeni. Eto ne znam moć Kožara i Kana, ali mislim da je ovo žestok udarac”.

Stamatović i Dedović ubijeni su u restoranu u Atini, a u trenutku napada sa njima za stolom bilo je i troje djece. Dok su sjedjeli sa porodicama, na njih dvojicu vatru su otvorila četvorica maskiranih napadača.

Mediji, pozivajući se na svoje izvore navode i poruke koje ukazuju da je Stamatović bio najodaniji Milovićev saradnik i računovođa policijskog narko kartela. „Bio je jutros Šakal batice. Uzeo je svoj dio i sinoć sam isplatio Dr Nela i svi su sada isplaćeni. Ostalo je Dušku para ono standardno, Banićevići imaju, Maks je ostavio za posao i ja od prošle ture ono. Ostali niko nema para kod tebe. Ove neću dirati i spajati za sada, da bi lakša računica bila. Slažeš li se“, jedna je od objavljenih poruka o raspodjeli kokainskog novca, koje je bivši policijski komandir slao kolegi iz policije i iz klana – Miloviću.

U nastavku se objašnjava da su svi isplaćeni nakon što je tura kokaina dobro prošla. U transkriptima su i slikani spiskovi raspodjele novca, podaci o tome ko je koliko kokaina naručio, ko koliko platio…

Stamatović je dio kriminalne organizacije protiv koje je nedavno potvrđena optužnica Specijalnog državnog tužilaštva, na čijem čelu su bili bivši policajci Mileta Ojdanić i Ljubo Milović.

Specijalno državno tužlaštvo u tom predmetu, osim odbjeglog policajca Milovića, tereti i nekadašnje njegove kolege iz službe, Ojdanića, Stamatovića, Nebojšu Bugarina, Petra Lazovića, Marka Novakovića, Milana Popovića, Miloša Mišurovića, Vladimira Bajčetu, Gorana Stojanovića, Dejana Kneževića i Darka Kneževića –  da su u kriminalnim poslovima sarađivali sa predsjednikom Opštine Budva Milom Božovićem, šefom kavačkog klana Radojem Zvicerom, kao i Božidarom Jabučaninom, Aleksandrom Kekovićem, Draženom Milovićem, Filipom Zindovićem koji se ranije prezivao Kljajević, Ivanom Nikolićem, Tihomirom Adžićem, Ivanom Mijatovićem i više NN lica.

Optužnicom se ukupno 21 osoba tereti, između ostalog, zbog šverca oko 4,3 tone kokaina, pranja oko sedam miliona eura, nezakonitog uticaja na političku i izvršnu vlast i rezultate parlamentarnih izbora 2020. godine, ali i primjenjivanja nasilja i zastrašivanja…

Pojedince u toj krimi-ekipi terete da su po nalogu Milovića i Ojdanića organizovali šverc kokaina iz Ekvadora do država Evropske unije i Turske, novac stečen od kokaina transportovali u Srbiju i Crnu Goru, ali i primjenjivali nasilje i zastrašivali druga lica, nabavljali veće količine oružja i eksplozivnih materija. Takođe, da su uticali na postavljanje njima bliskih lica na rukovodeća mjesta u Upravi policije radi dobijanja podataka označenih stepenom tajnosti i drugih važnih podataka, ali i da su novcem stečenim kriminalnom djelatnošću na parlamentarnim izborima u avgustu 2020. godine u Crnoj Gori uticali da glasači ne ostvare svoje biračko pravo…

Akcija hapšenja policijskih službenika izvedena je u martu prošle godine. Nakon izvedene akcije, portparol i specijalni tužilac Vukas Radonjić kazao je da su mjere i radnje koje je preduzelo Specijalno policijsko odjeljenje po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva rezultat višemjesečnog rada i planiranog i koordinisanog djelovanja SDT-a i Europola.

Suđenje uhapšenima ni do danas nije počelo, jer je Viši sud optužnicu  vratio na dopunu. Nakon što je to urađeno, krajem novembra ove godine dopunjena optužnica je potvrđena od strane vijeća podgoričkog Višeg suda.

Svetlana ĐOKIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo