Sudski savjet je – hvala Vladi, Venecijanskoj komisiji i bespogovorno poslušnim poslanicima vladajuće većine u crnogorskom parlamentu – preživio Dan D, kada je istekao četvorogodišnji mandat četirima tzv. uglednih pravnika iz njegovog sastava (Savjet, inače, broji 10 članova). Sad bi trebalo vidjeti kako će država preživjeti neprikriveno gaženje Ustava u Skupštini. Izvršeno uz podršku i blagoslov čelnika pravosuđa.
Ukoliko vas makar imalo interesuje ta tema, sigurno već znate: Ustav Crne Gore propisuje da Skupština bira četiri člana Savjeta („ugledna pravnika”) na prijedlog nadležnog radnog tijela, a po raspisanom javnom pozivu. U istom članu (127) Ustava precizirano je da je „mandat Sudskog savjeta četiri godine”.
Onda je, prije nekih pola godine, Vesna Medenica, kao predsjednica Vrhovnog suda i član Savjeta po službenoj dužnosti (funkciji), počela priču kako će, početkom jula, sudska vlast u Crnoj Gori ostati obezglavljena, ukoliko Skupština ne bude u stanju da na zakonom propisan način izabare nove članove. Medenici su potom za pravo dali ministar pravde Zoran Pažin i predsjednik Sudskog savjeta Mladen Vukčević (jedan od uglednika kojima je mandat u srijedu produžen – može biti i doživotno). Slijedili su ih premijer Duško Marković i kompletna vlada. Predsjednik Skupštine Ivan Brajović i njemu potčinjeni poslanici… A pretpostavka je postajala tvrdnja. Izostao je samo jedan, akteri tvrde, beznačajan detalj.
Niko, naime, ne umije da objasni ko se to i kada uvjerio da Skupština Crne Gore, u ovom sastavu, ne može da izabere članove Sudskog savjeta po propisanoj proceduri. Pošto se parlament na tu temu nije izjašnjavao još od sredine 2014. kada su uspješno izabrani bivši i budući članovi Savjeta. A struktura parlamenta (pozicija-opozicija) nije bila bitno drugačija od danjašnje.
Slijedeći nečiju pretpostavku, izvršna, zakonodavna i sudska vlast su, ujedinjene, promijenile i primijenile Zakon o sudskom savjetu i sudijama omogućavajući tzv. uglednim pravnicima iz Sudskog savjeta da produže mandata „do izbora novih članova”. A taj izbor je, tvrde u jednoglasju, nemoguće obaviti u ovom sazivu Skupštine. I tzv. ugledni pravnici to su prihvatili. Pa je novi Sudski savjet sa šest starih članova konstituisan u srijedu.
Prema najavama iz parlamenta, Odbor za politički sistem i pravosuđe će tek jedan dan kasnije, u četvrtak, početi sa odabirom među odavno prijavljenim kandidatima, tzv. uglednim pravnicima, kako bi plenumu predložio četvoro potencijalnih članova novog Savjeta. Zašto ovaj posao nije obavljen, recimo, u martu? Svi iz vladajuće većine bili su zauzeti predsjedničkom kampanjom Mila Đukanovića? U redu. To zaista može biti važnije od Ustava.
Opet, ako tražimo analogiju, ona se nameće sama po sebi. I vraća nas nekih četvrt vijeka unazad. Sjećate li se kako smo pošli da Dubrovnik branimo od Konavljana? Trideset hiljada ustaša spremnih za napad preži na crnogorskoj granici, graktali su isti oni koji su deceniju kasnije objašnjavali kako su tada nasjeli na vlastite laži. Orni da zapjevaju Oprosti nam Dubrovniče.
Da li je samo slučajnost to što ti isti koji su gazili ondašnu Jugoslaviju i Ustav SFRJ sada gaze Ustav Crne Gore?
Nužda zakon mijenja, podsjeća nas ministar pravde. Ne pokušavajući da objasni ko je to među nama, tačno, u nuždi. I zašto.
Jedno vidimo. Članovima ovdašnjih Savjeta – Sudskog, antikorupcijskog, Javnog servisa ili Centralne banke – savjetuje se da stalno budu na oprezu. I u nuždi. Pošto tada donose najbolje odluke za našu stvar. Od Dubrovačke republike do Venecijanske komisije. A kome nije nužda, toga smijene. Nije podoban, dok ne čuči.
Zoran RADULOVIĆ