Dobri moji, ode nam železnička stanica, sad nek se pripremi stari tramvajski most. Nisu mu doakali ni Nemci, ali naprednjačka banda hoće. I da, baš su u Budimpešti grozni oni stari mostovi… I kako da samo železnička stanica postane muzej, kad nam je čitava železnica za muzej?! “Muzej istorije nastanka srpske države”. Stanje u Srbiji redovno. Nenormalno. Bogu je bolje da mislimo da ne postoji, nego da gubi ugled stvorivši ovakav svet.
Ne znam zašto se budim na istoj strani priče, kad pred spavanje obavezno okrenem novi list. Svi bi bunar želja, a meni je želja d’imam bunar s ledenom vodom i zarđalim lancem, negde kraj tarabe pod OVOLIKOM smokvom. Šalim se, nije mi želja. Već imam sve to, samo mi smokva nije OVOLIKA. Ali je baš onako lepo olistala i rodila.
List smokve predstavlja i simbol požude. Veruje se i da štiti kockare, a koristi se i u ljubavnim napicima kao i u seksualnoj magiji. Uz pomoć smokve žene mogu začarati svoje ljubavnike. Prema predanju, smokvin list je Adamu poslužio da sakrije svoje polne organe od Evinog pogleda. Koncept smokvinog lista je opstao zahvaljujući tome što je Adam bio jedini muškarac. Da je bio još samo jedan, počeo bi da se busa: „Za mene palmin!”
Poseban poetski momenat posvećen smokvama sa dušom sunca. Svo voće treba da se ugleda na smokvu slatku kao med, hoću reći da bude ko zrela smokva, tek ubrana sa grane, pa sočnaaa mmmm, skupila u svojoj slatkoći svo sunce dana koji prolazi i vraća nam ga kao dar bogova… mogu još, hoćete? Za vas što motate duvan, smokvin list lepo čuva vlažnost duvana i daje mu finu aromu. Pa onda sveža, zrela, ljubičasta, slatka smokva… sveža, slatka, zelena smokva… suva smokva u brašnu… suva smokva, smokva u štrudli, smokva u smokvi…
Nisam još otišla iz bosonogog detinjstva gde se svaka rana lečila sokom smokvinog lista, gde se osmeh dušom poklanjao… Jednom sam pojela nekoj tetki u Makarskoj teglu slatkog od smokava na njene oči! Nikada me više nije pozvala u goste.
A sad ne bih znala ni sa koje železničke stanice da otpočnem to putovanje ka Makarskoj. Glavna železnička stanica u Beogradu je pretvorena u muzej i više nije mesto gde dolaze i odlaze vozovi, a u Srbiji je normalno da muzeji budu zatvoreni. Nova stanica Topčider je građena za dinastiju Obrenovića, kasnije su je koristili i Karađorđevići. (Bog te, ovaj se već oseća kao kralj!) Aj što je železnička stanica Topčider mala i neugledna, nepodobna za međunarodni saobraćaj i nema toalet, nema bre KAFANE u sklopu staniceeee, eeeeej! Po brzini vozova smo u devetnaestom veku, a selidbom u Topčider dobismo i stanicu koja odgovara stvarnom stanju. Hvala Vučiću za povratak železnice u mladost.
Eto, ubrala sam smokve, kupila domaću rakiju za liker, samo još da ubodem loto sedmicu, odem da živim na moru i to je to.
P. S. Hodam. Stanem u nešto. Mekano. Proklizim. Osetim masu. Pogledam. Smokva! Jeeej!!
Nataša ANDRIĆ