Bitka za Državnu revizorsku instituciju se nastavlja. Tokom prošlog, novembarskog glasanja za petog člana Senata DRI nijedan kandidat, od njih šest, nije dobio potrebnu većinu. Najviše glasova pred Administrativnim odborom, u oba kruga, imao je Zarija Pejović, koga je birala cjelokupna opozicija, dok je iza njega bio Milan Radović, podržan samo od poslanika DPS-a. Kada se u drugom krugu glasalo između narečenih, poslanik SDP-a Rifat Rastoder i BS-a Kemal Zoronjić bili su uzdržani. Zbog čega?
Dok državni revizori Nela Ćuković i Radule Žurić u prvom krugu prethodnog ciklusa nijesu dobili nijedan glas, bivši pomoćnik ministra poljoprivrede Branko Bulatović dobio je povjerenje poslanika Zoronjića, a za izvršnog direktora barske firme Regent Žarka Đurišića, glasao je poslanik Rastoder. U drugom krugu, nijesu glasali.
Sada su se, na novom konkursu za člana Senata, uz šest istih kandidata koji su konkurisali i na prethodnom, prijavili i službenik Ministarstva finansija Mirko Jovović i Sonja Smolović iz Regulatorne agencije za energetiku. Izvještaj upravo DRI o reviziji budžeta za 2008. (njime obuhvaćen i parlament) i izvještaj o reviziji finansijskog iskaza Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija za godinu kasnije, dokumentuju da je bivši generalni sekretar Skupštine i bivši direktor ZIKS-a Milan Radović kršio zakon – neadekvatno trošeći novac. Evropa je čak konstatovala da se novac u Skupštini troši netransparentno. Pod pritiskom, Radović podnosi ostavku. Evo se sada, drugi put, kandiduje za člana Senata DRI. U tome ga podržava DPS.
Tim povodom poslanica DF Branka Bošnjak je prokomentarisala: ,,Ne mogu da vjerujem da Radović dobija podršku nakon onoga što je ukazala EK. Trošio je 30 hiljada eura na sitne djelove za kompjuter i 13 hiljada eura za cvijeće. Onda je otišao za direktora Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija gdje je DRI opet našla nepravilnosti u radu i sad ga glasate da uništi DRI”.
Zarija Pejović nema afera. Iza sebe ima dva poslanička mandata gdje se izdvajao po nastupima sa pozicije profesije. Završio Ekonomski fakultet u Podgorici, magistarske studije u Milanu, doktorsku disertaciju odbranio u Beogradu. Napisao knjigu: Kreditni rizik: Teorijska analiza i operacionalizacija Bazel II.
Imajući u vidu navedeno, Monitor je poslanika Rastodera pitao: ,,Na prošlom glasanju, u drugom krugu izbora, bili ste uzdržani. Uz glasove DPS-a i takođe uzdržanog člana iz redova Bošnjačke stranke, nije izabran Zarija Pejović. Protivkandidat mu je bio Milan Radović, poznat po brojnim aferama. Koji su razlozi zbog čega nijeste podržali Pejovića? Hoćete li i sada biti uzdržani?” Iako je Rastoder na vrijeme dobio naše pitanje (uz telefonsko obavještenje naše redakcije da je proslijeđeno) nijesmo dobili odgovor.
Lider Demokratskog fronta Miodrag Lekić smatra da ovakvo glasanje poslanika SDP-a Rifata Rastodera umanjuje izglede da se ta partija distancira od DPS –a. ” Bilo bi korektno i demokratski da poslanik Rastoder objasni razloge zašto je spriječio izbor nesporno kvalifikovane osobe za člana DRI. Želimo da vjerujemo da to nije učinio zato što je Zarija Pejović javno afirmisan kao borac za pravnu državu, borac protiv korupcije i kriminala”.
I predsjednik Savjeta Foruma 2010, nekadašnji predsjednik SDP-a Žarko Rakčević smatra da je postojao valjan izbor: ,,Šteta je za Crnu Goru i za DRI, njenu autonomnost i profesionalnost da čovjek kao što je Zarija Pejović ne bude izabran za petog člana senata DRI. Iskreno nije mi jasna, ni u jednoj ravni, uzdržanost predstavnika SDP-a po ovom pitanju”.
Nije DRI mali ulog u igrama moći. Pravnik Boris Marić iz Centra za građansko obrazovanje za naš list kaže da je riječ o instituciji koja je iskočila iz vladajućeg koda. ,,Radom na osvjetljavanju trošenja državnog novca DRI je posljednjih godina sebe postavila na vrh državnih antikorupcijskih institucija, pa je očigledno da bi izbor jednog proevropski orijentisanog političara sa naglašeno opozicionim stavom bio opasan signal za vladajuću strukturu. DPS je nepodijeljeno i očekivano podržao kandidata koji asocira na ratne devedesete, zatvorene institucije i netransparentnost u radu sa osnovanom sumnjom u zakonitost poslovanja, što će u nekim od svojih izvještaja pronaći i sama DRI”.
Poslanik Bošnjačke stranke Kemal Zoronjić na konkretno pitanje nije konkretno odgovorio. Pitali smo: ,,Koji su razlozi zbog čega nijeste podržali Pejovića, imajući u vidu da je za protivkandidata imao Milana Radovića bivšeg generalnog Sekretar Skupštine i bivšeg direktora ZIKS-a, poznatog po brojnim aferama, naročito po tome što je bio tužilac u montiranom procesu protiv lidera SDA-a, devedesetih”, te takođe, da li će na ponovnom glasanju biti uzdržan.
Evo šta je Zoronić rekao: ,,Vjerovatno znate da sam tog dana svoj glas dao g-dinu Branku Bulatoviću, koji je u prvom krugu dobio samo moju podršku. U drugom krugu sam bio uzdržan, obzirom da kandidat koga sam ja podržao nije prošao. Predstavnici BS u parlamentu će podržati kandidata za kojeg budu smatrali da predstavlja najbolje rješenje, bez obzira kako se koja politička partija ili grupacija izjašnjavala. Vođeni ovim stavom, mi ćemo se opredjeljivati i prilikom novog ciklusa izbora člana DRI”.
Stanje u Crnoj Gori, uz činjenicu da sve dublje zalazimo u pregovore sa EU, nameću kao imperativ jačanje institucija države, smatra Marić. Deklarativno se sa time, krajem maja, saglasio i poslanik SDP-a Damir Šehović koji je za Monitor kazao da ,,skupština odlukama vezanim za personalni sastav Senata DRI-a, treba da ubrza, a ne da uspori dalje zaokruživanje potrebnog kredibiliteta te institucije”. Najavio je: ,,SDP će dati svoj doprinos tome”.
Poslanici partije Ranka Krivokapića više puta su naglašavali važnost personalnog sastava DRI za snaženje te institucije, što se, poklapa i sa preporukama Evropske unije.
Udaljenost biografija dva kandidata precizno pokazuju želi li Crna Gora evropske standarde ili fasadne institucije. „Izgleda da se u izboru člana DRI kao i u crnogorskoj politici danas, čeka da SDP prelomi”, zaključuje pravnik Boris Marić.
Samo da, kao do sada, ne prelome preko naše grbače.
Kumovi i šure
Predsjednik Senata Miroslav Ivanišević (uz predsjedničku, zauzimao i četvrtu stolicu u Senatu), krajem marta podnosi ostavku zbog kompromitujućeg snimka seksa u državnom kabinetu. Peta stolica ostala je prazna kada je Dušan Mrdović otišao za diplomatskog predstavnika u Makedoniji. Skupština je za člana Senata, sredinom ljeta, naimenovala Nikolu Kovačevića, koji je, do trenutka prijavljivanja, dvanaest godina bio član Izvršnog odbora DPS-a, kome je šura ministar finansija Radoje Žugić. Član senata Milan Dabović, vjenčani kum, takođe – ministra Žugića, izabran je za predsjednika tog tijela. Članovi Senata su još: dosadašnji v.d. predsjednika Dragiša Pešić (član od kraja 2007. godine) i pravnik Branislav Radulović (član od decembra 2006. godine).
Marko MILAČIĆ