Da li će aktuelna vlast DPS otići ovako ili onako, ostavkom ili smenom, uz ovakvo ili onakvo ponašanje SDP, ili neke druge partije, ovih dana, ili do kraja ove godine, ili nešto kasnije, te da li će neposredan povod za to biti rebalans bužeta, aluminijum, snimak, ili neka druga od bezbrojnih afera, to u ovom momentu verovatno ne znaju ni sami neposredni akteri.
Jedno je, ipak, sasvim izvesno. Ova i ovakva vlast broji svoje poslednje dane. O tome posredno svedoče i sve učestalije sporednifikacije. Pokušaji vlasti da pažnju javnosti skrenu na druge teme. Na takozvane identitetske probleme. Kao hajka na nepodobne laureate i članove žirija ovogodišnje Trinaestojulske nagrade. I kao odluka Ustavnog suda o navodnoj neustavnosti briselski posredovanog i garantovanog jezičkog sporazuma vlasti i opozicije iz 2011. Koja je lansirana samo nekoliko dana pred najavljeno izjašnjavanje parlamenta o rebalansu budžeta i poverenju Vladi.
Uzalud. Za razliku od kraja 1980-ih, početka 1990-ih, „fašizam niskog napona”, tada nacionalno drugačije usmeren, ovoga puta ne daje projektovane rezultate. Zamor materijala? Ili sazrevanje puka? Isto važi i za dugo favorizovani, navodni „reformizam DPS”. „Zdravo jezgro” u njegovih bezbroj alotropskih modifikacija. Milo Đukanović, autokrata, koji će, zbog samog sebe, kao, da počisti sve. SDP, koja će na to, kao, da natera DPS. Igor Lukšić, novi, mladi i, kao, napredni premijer. I tako dalje, i tako beskonačno. Zaista, kada ste poslednji put čuli ili pročitali, da neka od prođukanovićevskih ambasada ili nevladinih organizacija otvoreno govori o proreformskim potencijalima vladajućih?
Znamo i zbog čega. Utihnuli su, ćute, zbog toga što je afera Snimak do kraja razgolitila pravu prirodu vladajuće partije kao najopasnije zločinačke organizacije na vlasti, te zbog toga što bi, konsekventno, njihova otvorena podrška ovoj i ovakvoj partiji i vlasti i sama bila deo zločinačkog udruživanja. I zbog toga što je postalo do kraja jasno da je demokratska smena ove i ovakve vlasti nužan ako ne i dovoljan „deblokirajući mehanizam” za oslobađanje pravosuđa i procesiranje zločina. O privrednom i društvenom razvoju, unutrašnjim i vanjskim, evropskim i ostalim integracijama, vladavini prava, demokratiji i civilizaciji, da i ne govorimo.
Neobičan muk Đukanovićevih podržavalaca samo je jedan od brojnih simptoma skorog odlaska ove i ovakve vlasti. Ali to ne znači da ova vlast ne može da opstane na neki drugačiji, otvoreno nasilnički, fašistički način. Spremnost za to joj je danas veća nego pre četvrt veka. Zbog u međuvremenu akumuliranog iskustva, bogatstva i moći. Zbog opravdanog straha od odgovornosti pred pravnom državom. I zbog toga što se i centar (EU i SAD), a ne samo periferija (Zapadni Balkan i Crna Gora), u međuvremenu, u ne maloj meri, pomerio udesno, protiv razvoja („rešavanje” krize eurozone na način Trojke: MMF, ECB i EK), i protiv demokratije (progon „zviždača”, Džulijana Asanža, Edvarda Snoudena i ostalih, u do skoro najdemokratskijoj zemlji sveta).
Zbog svega ovoga, odgovornost današnje crnogorske opozicije, nevladinog sektora i celokupnog društva za kvalitet alternative koju nude, namesto kompromitovane i potrošene ali još uvek opasne vlasti, utoliko je veća. Ovaj kvalitet podrazumeva mnogo stvari, ali je jedna među ovima najvažnija. To je mera koja se mora naći između neophodne širine i isto tako neophodne fokusiranosti antioligarhijskog saveza. Širina je neophodna zbog iscrpljenosti društva a fokus zbog velikog broja nerešenih pitanja. A sve ovo, u uslovima velike i teške krize, koja je svetska, istorijska i civilizacijska, a ne samo naša, regionalna i lokalna, te koja je idejna, intelektualna i duhovna, a ne samo ekonomska, finansijska i politička. U situaciji, dakle, kada više nema unapred poznatih, gotovih i sigurnih odgovora. Kada možemo da se oslonimo samo na sebe same, i na sebi bliske, u regionu, Evropi i svetu. I na onu staru koja kaže kako sreća pomaže odvažnima.
Milan POPOVIĆ