Povežite se sa nama

MONITORING

Raka Marić gradi stambeno naselje u Kamenovu

Objavljeno prije

na

U zaleđu atraktivne plaže Kamenovo, u brdu neposredno iznad magistralnog puta, poznati menadžer domaće estrade i producent muzičkih koncerata Raka Marić sa partnerima planira gradnju novog stambenog naselja sa više od pet stotina stanova različitih kvadratura.
Predlog DUP-a Pržno-Kamenovo II, za dio seoskog naselja Kamenovo-Vrijesno, kojim je urbanizovana površina od 20,36 hektara, koja se u zemljišnim knjigama vodi kao pašnjaci i voćnjaci, ostavio je bez daha građane, posjetioce javne rasprave na kojoj su izložena planska rješenja uređenja tog dijela budvanske rivijere.
Iznad plaže Kamenovo planeri Zavoda za izgradnju Budve smjestili su niz stambenih blokova, kondominiuma, visine od dva pa do deset spratova sa stanovima i apartmanima namijenjenim prodaji na tržištu nekretnina.
Najveći dio zemljišnih parcela u zoni stambene gradnje posjeduje firma Budva capital investment Doo, iz Budve, čiji je osnivač, prema podacima Centralnog registra Privrednog suda, misteriozna holandska kompanija ROTHBURY Comunication International BV. Ovlašćeni zastupnik Holanđana u Crnoj Gori je Radomir-Raka Marić, domaćoj javnosti poznat kao dugogodišnji menadžer grupe Bijelo dugme i organizator koncerta grupe Rolingstons na plaži Jaz.

Pored Marića, ovlašćeno lice je i izvjesni Svetozar Janevski iz Skoplja, koji je ujedno i izvršni direktor firme.
Budva Capital Investment raspolaže sa oko 22.000 kvadrata na lokalitetu iznad plaže. Zemlja je, po podacima iz Registra, od privatnih lica kupljena kreditima ljubljanske Faktor banke, koja ima fiduciju na 21 hiljadu kvadrata, s rokom dospjeća 5. februara ove godine.
Dio parcele, oko 10.166 kvadratnih metara pripada firmi Dejasa projekts Doo iz Podgorice, koja se ne može pronaći ni na datoj adresi ni u Registru Privrednog suda, dok ostatak pripada starosjediocima.

MANEKENI:
Novo naselje u Kamenovu, izgledom i gabaritima podsjeća na čudovišnu gusjenicu, koja se prijeteći protegla iznad male plaže a nosi poetičan naziv Harmony Condominiums Montenegro. Ime je dato po liku iz legende o Kadmu i Harmoniji, osnivačima antičke Budve, mada se ni na koji način Stari grad Budva i ovo blokovsko naselje nasilno nakalemljeno u mediteranski ambijent ne mogu dovesti u neku vezu.
Ova Harmonija „u njedrima netaknute prirode” ukupne izgrađene površine od 55.000 kvadrata, oličenje je vrhunske agresije u prostoru.
Iza njene gradnje stoje neimenovani moćnici, koji iz svojih kabineta i s visokih državnih pozicija isturaju takozvane „manekene” da u njihovo ime osnivaju građevinske firme i betoniraju priobalni prostor.
Stambeno naselje u Kamenovu po ko zna koji put svjedoči o načinu kojim lokalna administracija Budve upravlja prirodnim resursima na najpoznatijoj rivijeri.
Ovdje se ne planira unaprijed, ne postoji vizija budućeg razvoja Opštine, nego se na desetine urbanističkih planova donosi kako bi se zadovoljile želje građevinskog kartela.
Iako je DUP Kamenovo-Vrijesno tek u fazi izrade, kompanija Rake Marića uveliko prodaje stanove. Projekti više desetina zgrada zajedno s enterijerom i saobraćajnicama, nadvožnjakom, rampama, podzemnim tunelima i žičarama, kojima se devastira selo odavno su dovršeni.
Prodaja Harmonije obavlja se neposredno i on-line, a planovi tek treba da se nađu pred odbornicima novog saziva SO Budva nakon izbora 29. marta.
Očigledno je da vlasnici nemaju ni trunke bojazni da njihova Harmonija iznad mora neće dobiti zeleno svijetlo u lokalnom parlamentu.

raka_maric3LIFTOVIMA I TUNELIMA NA PLAŽU: Graditelji stanova u Kamenovu koriste staru legendu u nastojanju da privuku potencijalne kupce i uvjere ih da je kupovina stana u kondominijumu u selu Vrijesno prilika da ostvare svoj životni san.
Kondominijum je oblik savremenog stanovanja s individualnom i zajedničkom svojinom nad stanom i ostalim pratećim objektima naselja.
Na internet adresi www.harmony-crnagora.com može se vidjeti kompletna ponuda, sa spoljašnjim i unutrašnjim izgledom naselja uz nadahnute i patetične tekstove o prirodnim ljepotama kraja, legendama, istoriji, harmoniji življenja u skladu s prirodom….
Sudeći po brošuri, stanovi su namijenjeni ruskom tržištu čijoj se klijenteli Marić sa suvlasnicima obraća sloganom: Ima nešto što nas spaja.
Uz priču o neraskidivim vezama između ruskog i crnogorskog naroda, kupca se uvjerava da su svi članovi dinastije Petrović tokom svoje vladavine bili upućeni na Rusiju o čemu svjedoči i testament kralja Nikole „u kojem su bitni postulati vere u Boga i u Rusiju”!?
„Otvori oči i sanjaj”, sugerira božanstvene vidike, luksuz i visoki komfor stanova u Harmoniji.
Promoviše se kao „pametno ekološko naselje”, smješteno „na pola puta od mora do neba”, „tako visoko a tako blizu” mora i plaže u podnožju, do koje se stiže jednim od staklenih liftova ili podzemnih tunela!
I saobraćaj ima pametno eko rješenje, jer će po novim putevima kojim je izbrazdano selo jezditi električni minibusi i automobili!
Što je, valjda, u skladu s planovima višeg reda, koji su prepuni smjernica o zaštiti primorskih sela i autentične paštrovske i mediteranske arhitekture…
Ovi nizovi istovjetnih višespratnih blokova podsjećaju na studentsko naselje ili neko olimpijsko selo palo iz svemira, koje s okruženjem nema ničeg zajedničkog.
Stanovi su svrstani u pet cjelina koji nose pretenciozna imena, Majestic Harmony condominiums, odnosno,veličanstveni blok, zatim krunski, kraljevski, carski, palas…
Najveća raskoš nudi se u royal zdanju sa 18 stanova na krovu naselja, veličine od 180 pa do 500 kvadrata. Kraljevski je i pristup stanovima, zasebnim panoramskim liftom iz kojeg puca pogled na nepreglednu morsku pučinu.

RAT OKO PLAŽA: Mažestik kondominijum raspolaže sa 228 stanova od 45-120 kvadratnih metara, uz mogućnost vertikalnog povezivanja spratova. Posjeduje sopstveni lift za osam osoba. Onaj Krunski sadrži 132 stana „podređena suncu”, površine od 75-125 kvadrata, sa zasebnim liftom takođe. Harmonija očigledno ne zna za krizu!
Ono što nedostaje projektu „harmonije prirode, mira i blagostanja” svakako su plaže. Gdje će se te kraljevske veličine kupati i sunčati?
Elitni turizam, luksuz i ekskluzivna turistička ponuda na moru ne idu s prebukiranim kupalištima.
Pješčana plaža Kamenovo duga je 300 metara. Izgradnjom Harmonije u zaleđu i budućeg hotelskog kompleksa na mjestu nekadašnjeg kosovskog odmarališta, uz postojeće naselje, pritisak za mjesto na pijesku biće neizdrživ.
Na vidiku su novi nesporazumi, pravi mali ratovi za mjesto pod suncem. Ako propisi kažu da jednom gostu pripada od šest-osam kvadrata pijeska, da hotel s više zvjezdica mora obezbijediti 10, plaža Kamenovo koja ne može da primi ni hiljadu kupača, daleko je ispod standarda za odmor elite.
Možda će inventivni graditeljski lobi početi da gradi plaže na više spratova. Ili će uvesti sisteme ograničenog sunčanja i kupanja, poput onog poznatog par-nepar dani, jer za sve stanovnike sela, Harmonije i hotela, mjesta definitivno nema.

SJEČA MASLINA: Na predloženi DUP stigle su primjedbe lokalne NVO Urbana zajednica, priprema se peticija stanovnika naselja Kamenovo-Divanovići, čije će se kuće stare više od pola vijeka, naći ispod novog nadvožnjaka.
Pored primjedbi da se ne zna na osnovu kojeg su plana višeg reda korišćeni podaci o zahvatu, namjeni površina i gustini naseljenosti DUP-a Kamenovo-Vrijesno, kada se zna da je PPO u fazi usvajanja a postojeći GUP van upotrebe, iz Urbane zajednice između ostalog upozoravaju da je „zona predviđenih stanova locirana u zoni Morskog dobra, što je protivno Barselonskoj konvenciji koju je potpisala Vlada a implementirana je u Prostornom planu Crne Gore.”
Predlogom rješenja drugog dijela DUP-a Pržno-Kamenovo, koji se odnosi na prostor seoskog naselja Podličak, smještenog iznad hotela Maestral legalizuje se veliki broj bespravno podignutih objekata u zaleđu Pržna i predviđa gradnja kojom se ugrožava opstanak preostalog maslinarskog fonda u selima Divanovići i Podličak.
Na predloge navedenih DUP-ova reagovalo je Udruženje maslinara Maslinada iz Budve. Visok stepen urbanizacije, gustina objekata i saobraćajnica u maslinjacima prijete njihovom opstanku. Planiranim konceptom izgradnje izmijenio bi se trajno krakter pejzaža i njegovih vizura…
Ukazujući na značaj i istorijat maslinarstva u Paštrovićima iz Udruženju ukazuju da je „posljednji čas da država shvati ozbiljnost problema zaštite prostora”.

Branka PLAMENAC

Komentari

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NAKON TRAGEDIJE NA CETINJU: Mreža mržnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok policija i tužilaštvo najavljuju obračun sa sijačima mržnje nakon zločina na Cetinju, bez dovoljno informacija o konkretnim mjerama,  pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija i dalje pletu mrežu mržnje

 

 

Provala govora mržnje nakon tragedije na Cetinju ne jenjava, dodatno onespokojavajći i ulivajući strah.  Dok nadležni o tragediji daju dozirane(na početku i pogrešne) informacije, te još uvijek ne rasvjetljavaju bitne činjenice o ovom masovnom ubistvu, pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija pletu mrežu mržnje.

Podstaknuti političarima i djelom ,,analitičara”, koji su se odmah nakon tragedije osjetili pozvanim da javno saopšte nešto ,,bitno”, na društvenim mrežama se otvoreno i nekažnjeno zloupotrebljava tragedija za obračun sa Cetinjem, sa crnogorskim ili srpskim ,,krivcima”.

Uprava policije i Tužilaštvo dodatno su doprinijeli ovom problemu nedjelovanjem i zakašnjelim saopštenjima o “preduzimanju mjera i radnji”, bez dovoljno informacija o konkretno preduzetim aktivnostima, saopštili su iz Centra za demokratsku tranzicju (CDT).

Policija i tužilaštvo uključili su se tek nakon više od deset dana, saopštenjem da će procesuirati govor mržnje. Iz Uprave policije su ove sedmice poručili da su tužioca obavijestili o neprimjerenim komentarima i tekstovima na jednom portalu. Kazali su da, uzimajući u obzir da su u posljednjih 10 dana izraženi negativni i neprimjereni komentari na društvenim mrežama i drugim otvorenim izvorima, koji su uzrokovani tragedijom na Cetinju, službenici Uprave policije sa svim pojedinačnim navodima blagovremeno upoznaju državno tužilaštvo po mjesnoj nadležnosti.

Iz Višeg državnog tužilaštva su podsjetili da to tužilaštvo, u okviru svoje nadležnosti, ali i sva druga tužilaštva, kao i policija,  prate sve komentare i objave povodom tragičnog događaja na Cetinju, koji mogu sadržati elemente govora mržnje i preduzimaju mjere i radnje.

Prije nadležnih, reagovali su uznemireni građani. ,,Danima sam čitala otrovne komentare na društvenim mrežam. Nijesam mogla vjerovati da u pojedenim ljudima postoji tolika količina mržnje. U objavama i komentarima se pisalo: Cetinje ne treba razoružati, njega treba razoriti. Sjeme zla je tu posijano, Smrt Cetinju“, Nigdje krsta, nigdje Čirilice (ovo se odnosilo na smrtovnice djece). Dobro je da se izrodi pobiju između se, treba baciti atomsku bombu, tamo su  sve ludaci, potomci italijanske kopiladi, demonizovani izrodi…”, kaže za Monitor S. D. koja je prikupila 17 primjera govora mržnje povodom tragedije na Cetinju s namjerom da ih preda tužilaštvu.

,,To je trebao neko  pravno da uobliči, a pravo nije moj teren. Uputili su me na čovjeka koji je napisao preko 100 prijava. On je završio ostalo”, objašnjava sagovornica Monitora.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PREGOVORI ZA FORMIRANJE VLASTI U PODGORICI: Centar uskih interesa   

Objavljeno prije

na

Objavio:

U ponedjeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima.   U utorak su stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu – vaskrsnuo je model građanskog centra i  „jedinstvenog PES-a“.  Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta, sve su prilike da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.  Teško da se ovako važne pretumbacije mogu desiti mimo volje i uticaja međunarodnog faktora. Preczinije, Kvinte

 

 

Kao da politički pravac određuje kakva viša sila, a ne politička logika, programi i principi, pregovori o formiranju vlasti u Podgorici za javnost su postali nedokučiva formula. Sve može i sve je nepredvidivo. Javnost je tu samo da navija.

U ponedeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima (Evropski savez i Stranka evropskog razvoja).  Skupa, imali bi 30 odbornika u lokalnom parlamentu, odnosno većinu.  U subotu, 28. decembra, posljednji je rok da se izabere predsjednik/ca Skupštine Glavnog grada, a rok da se konstituiše podgorički parlament  ističe 5. januara naredne godine.  U protivnom Podgorici prijete ponovni izbori.

Vidjeli smo: opozicija se oglašavala u medijima, predsjednik pričao o „antievropskoj i anticrnogorskoj vlasti“, nabrajajući sva njihova skorašnja nepočinstva, od navodnog ustavnog puča do netransparentnog i spornog  izbora čelnika ANB-a.  Kad se u tu jednačinu stave višemjesečne optužbe na relaciji Predsjednik -Premijer, logika sugeriše  da će se Milatović prikloniti DPS-u, odnosno opoziciji i da je to buduća podgorička vlast.  Bilo je toliko znakovito, da se Milatović čak slikao sa dva bivša predsjednika depees Ustavnog suda – Milanom Markovićem i Mladenom Vukčevićem, koji su mu potvrdili stav o Ustavnom sudu.  Falilo je samo da odnekud iskoči Filip Vujanović, za čiji je treći neustavni predsjednički mandat bio zaslužan Markovićev Ustavni sud.  I otvori šampanjac.  Vlasti su brujale o izdaji.  Iako im je tekovine sve teže razlikovati od  tekovina DPS-a.

Pregovori DPS –a i Milatovićevog pokreta navodno su imali  jedan  tehnički problem. Miloš Krstović, jedan od četiri odbornika PzPg, nije htio u koaliciju sa višedecenijskom bivšom vladajućom partijom.  No, taj problem opozicija očito nije smatrala nepremostivim kada je početkom sedmice gotovo slavila buduću vlast sa PzPG.

U utorak su  stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu.  Osvanuo je tvit predsjednika  Milatovića da   budućnost Podgorice i Crne Gore treba pronaći kroz jačanje dijaloga i međusobnog razumijevanja između političkih subjekata i aktera građanskog centra – ideje koju je na prethodnim lokalnim, predsjedničkim i parlamentarnim izborima predvodio jedinstveni PES .  I dok javnost još pokušava da shvati kako se desio obrt i otkud  preko noći  jedinstveni PES i građanski centar,  blok vlasti i Milatovićev blok  sjeli su za pregovarački sto. To im, kažu, „ide u dobrom pravcu“.  Pregovori sa DPS-om i partnerima „odgođeni su“.

Pravac je prvi javno prepoznao bivši premijer Zdravko Krivokapić, među čijih su 12 apostola bili i Milatović i Spajić, kao ministri ekonomskog sektora u tadašnjoj vladi.  On je odmah tvitnuo da podržava predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića “koji je pružio ruku svom nekadašnjem PES-u za saradnju na obostrano korisnim osnovama, u funkciji svih građana Crne Gore”.

Nakon sastanka predstavnika PZPG sa blokom koji predvodi Spajićev PES, nosilac liste koalicije PES-Demokrate Saša Mujović saopštio je  da je stvorena “dobra osnova”, ali da tek treba da se vidi hoće li to biti pretočeno “u rezultat”.

“Pokazali smo da želimo kompromis i da smo spremni na ustupke, te da smo listi koju predvodi Milatović spremni da ponudimo saradnju, a u korist građana Podgorice i cijele Crne Gore”, rekao je Mujović. Odbornica PzPG-a Nađa Ljiljanić, saopštila je da je sastanak s vladajućim strankama prošao u najboljem redu, i da su razgovarali o principima na kojima treba konstituisati vlast.  Principi su, očigledno, relativna stvar. Poklope se sa političkim interesom.

Učinak  pregovarača se broji u funkcijama. Navodno je PZPG ponuđeno više od četvrtine: mjesto zamjenika gradonačelnika, potpredsjednik Skupštine Glavnog grada, Sekretarijat za finansije, Upravu lokalnih javnih prihoda, Sekretarijat za socijalno staranje, Sekretarijat za kulturu, KIC Budo Tomović, Muzeji i galerije, CIS, Parking servis ili Zelenilo, Sportski objekti.

Za razliku od eventualne koalicije PZPG sa DPS i partnerima, blok vlasti ima većinu sa partijom bliskom Milatoviću,  pa vlast u Podgorici može formirati bez URE Dritana Abazovića, koalicionog partnera Milatovićevih snaga.   Iz Abazovićeve URE su stigle optužbe na račun novog pravca PzPG, dok im Mujović, kaže, drži otvorena vrata ako žele da se vrate na “poznati teren”. URA svakako više nema nepoznati teren.

Nepoznati teren je još i sastanak Milatovića i Spajića koji se odigrao krajem prethodne sedmice. Spajić je saopštio prije sastanka da ide „da izbavi Milatovića iz zagrljaja DPS-a“.  Nakon sastanka, ni on ni Milatović nijesu saopštili ništa, a do danas je tajna o čemu su razgovarali i šta su dogovorili.  Ko je koga izbavio i od čega.  Zbunjujuće je svakako što je nakon sastanka Milatović par dana nastavio da kritikuje vlast, a potom okrenuo priču na građanski centar i jedinstveni PES.  Da li  je u međuvremenu bilo još nekih razgovora iza zatvorenih vrata, javnost ne zna.

Teško  da se ovako važne pretumbacije u CrnojGori mogu desiti mimo znanja  i uticaja međunarodnog faktora. Preciznije Kvinte. Kakav i koliki je to uticaj može se samo nagađati,  ali je primijetno da su strane adrese u Crnoj Gori ovih dana,  oko formiranja vlasti u Podgorici,  vrlo suzdržane. Nemaju primjedbi, možda bi se moglo reći .

Milatović je priču o građanskom centru aktuelizovao još ranije, tokom boravka u Briselu.   Krajem novembra saopštio je da će po povratku iz Brisela pozvati premijera Milojka Spajića na dijalog. „Okupljanje građanskog i evropskog centra, koji će diktirati tempo društvenih promena do ulaska Crne Gore u EU, ideja je koja je veća od svakog pojedinca ili partije“, poručio je. Kazao je da smatra da je u narednom periodu neophodno prevazići nesuglasice između snaga koje pripadaju građanskom centru i zajednički krenuti ka ostvarivanju najvažnijeg vanjskopolitičkog cilja – članstvu Crne Gore u EU do 2028. godine.

I Brisel  je potezima davao znak da želi „građanski centar“ u Crnoj Gori, koja je ove godine dobila IBAR, ali istovremeno zaradila blokiranje zatvaranja poglavlja 31 od strane susjedne Hrvatske.  Stigla je na naplatu politika podjela i tenzija, i Rezolucija o Jasenovcu izglasana glasovima parlamentarne većine,  pogurana od strane bloka Aleksandra Vučića u Crnoj Gori.

U narednom periodu, a nakon što je Spajić zvaničnim saopštenjem prihvatio ponudu Milatovića da se sastanu radi evropskog puta zemlje, premijer i Predsjednik su zaoštrili retoriku. Sastanak se desio tek krajem prošle sedmice, a njegov rezultat ostao tajna. Javnost je isključena iz procesa.

Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta u Podgorici,sve su prilike  da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo